Tanie refraktory 90mm - wybór

Postantekboodzik | 11 Paź 2018, 23:41

Hejka, zechciejcie się wypowiedzieć w temacie, wszelkie sugestie mile widzianie :)

Oprócz "nieśmiertelnego" SkyWatchera BK909 dostępnych jest jeszcze kilka pozycji - Celestron Astromaster 90/1000 (ten mi się najbardziej podoba, f/11), jakiś "Spinor-Opticon" 90/900, z nieco droższych podobne Omegon 90/1000, Orion 90/910, Meade 90/900, Levenhuk (czy to sensowne sprzęty? nomen oblige), Bressery (National Geographic?) Taurus, białe 90/900 i 90/1200 (padło na forum, że podobno takie sobie) no i na koniec GSO 90/910 (chyba pierwszy z wyciągiem Crayforda, kiedyś chyba też z przekładnią 1:10???).

Czy coś z tej listy, albo spoza niej, wyróżnia się jakoś na plus?

Mi to wygląda na złudzenie wyboru. Teleskopy różnią się kolorem i napisem rzekomej marki...

Większość, jak zgaduję ze zdjęć, jest na montażach EQ2 lub jakieś azymutalne. Za lepsze montażę trzeba 100% dopłacić...

A pewnie najlepszy z tanich to będzie Bresser Lyra 70/900 :)
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

PostMaciek_Cz | 12 Paź 2018, 09:11

Bresser różni się od reszty tym, że ma plastikowy wyciąg.
Ja mam krótką wersję 90/500, jako szybka przeglądówka na statywie azymutalnym sprawuje się naprawdę nieźle.
No ale wyciąg jest moim zdaniem do wymiany.

Tu masz bardzo ciekawy wątek na Coudy Nights o Meade 90/900: https://www.cloudynights.com/topic/632703-meade-vorce-polaris-90mm-f10-achromat-ota/
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJSC | 12 Paź 2018, 21:02

U mnie wyciag w Breserze był całkiem dobry, pomimo, ze plastkiowy. Dobrze spasowany, praktycznie bez luzów.

Co do Bressera 90/1200 (niestety nie miałem tego w rekach), to złych opinii chyba nie spotkałem. Najbardziej doskwiera trochę mała średnica wyciągu, ale takie są we wszystkich budżetowych "90", z drugiej strony w planetranym teleskopie w zasadzie nie musi być duża.
Co innego Bresser 102/1350 tutaj użytkownicy trochę marudzą (optyka jest najbardziej krytykowana)... Ale ludzie porównują te teleskopy do Vixenów, Unitronów czy Zeissów... stąd pewnie taka opinia, a to przecież nie ta liga i nie ta cena.

Oprócz konstrukcji wyciągów te teleskopy różnią się także warstwami antyrefleksyjnymi na soczewkach. Z tym, że trudno powiedzieć, które są lepsze - pewnie dużo zależy od tego jakie interesują nas obiekty. Planeciarze najbrdziej cenią stare niebieskie powłoki (fluorek magnezu), pomimo, ze mają słabą sprawność, to jednak daja lepszą punktowość, kontrast. Bresser i Celestron chyba mają właśnie te stare MgF2 (nie wszystkie), ale bardzo lekuchno napylone (prawie niewidoczne) i to chyba dobrze dla refraktorów ciemnej mocy ;)

PS
Co do Bressera Lyra - to moge powiedzieć, ze miałem i chwaliłem, aczkolwiek równie pochlebne opinie sa co do SW 70/900. Cudów nie należy sie spodziewać po tych teleskopach, ale są one wyraźnie lepsze od np. SkyLuxów 70/700
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaciek_Cz | 17 Paź 2018, 08:18

No u mnie wyciąg jest kiepski, ale po operacji z naklejaniem ceratek teflonowych da się z tym żyć :)
Co do powłok to tak jak pisze JSC, w moim Bresserze są takie szaroniebieskie, że w słabym oświetleniu prawie ich nie widać.
Miałem kilka lat temu Celestrona 70/700 i tam były takie same.
Nie wiem czy mi się wydaje, ale w Polsce chyba miłośnicy astronomii jakoś nie lubią się z małoaperturowymi refraktorami.
Na zachodnich forach są całe tasiemcowe wątki o małych - szybkich i wolnych - refraktorach.
Po tej lekturze zupełnie inaczej patrzę na swój teleskop i przez teleskop, no i tak jakoś więcej widzę :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postantekboodzik | 17 Paź 2018, 16:30

Maciek_Cz napisał(a):Tu masz bardzo ciekawy wątek na Coudy Nights o Meade 90/900: https://www.cloudynights.com/topic/632703-meade-vorce-polaris-90mm-f10-achromat-ota/


Mega :) dzięki.
Teleskop posiada się dla sztuki umiejętności posługiwania się nim.
 
Posty: 104
Rejestracja: 11 Cze 2018, 14:18

 

PostPiotr K. | 17 Paź 2018, 17:40

Fajnie się czyta ten wątek na CN, widać że koleś się mega-jara tym sprzętem, ale szczerze powiedziawszy mam wrażenie, że całe to wyczernianie/flokowanie to raczej poprawia samopoczucie obserwatora niż rzeczywiście w znaczącym stopniu wpływa na obraz... Swego czasu wyczerniłem mój refraktor 120/600, i różnica była czysto kosmetyczna, o ile w ogóle była :) (nie miałem jak porównać :) ). O wiele więcej dało ustawienie soczewek obiektywu we właściwej pozycji względem siebie - dało się obserwować Księżyc w 240x i obraz był ostry, ale tak czy siak były kolorki i aberrka sferyczna. Achromat to achromat i tego się raczej nie przeskoczy - choć zapewne f/10 jest o wiele lepsze do dużych powiększeń :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2868
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostMaciek_Cz | 18 Paź 2018, 14:27

Ja zastanawiam się jeszcze nad potrzebą dodatkowego wyczernienia. Jak zajrzałem do środka mojego Bressera to jest całkiem przyzwoicie.

A tu moje ulubione wątki z CN o refraktorach:
https://www.cloudynights.com/topic/618793-how-much-have-you-seen-in-a-3-refractor/
https://www.cloudynights.com/topic/622401-hooked-on-small-scopes/
https://www.cloudynights.com/topic/460728-post-a-picture-of-your-refractors-part-7/

Myślę, że ten pierwszy link powinien być obowiązkową lekturą dla osób, które weszły w świat astronomii
z małym refraktorem i są rozczarowane widokami. Po lekturze dochodzi się do wniosku, że jednak
patrzeć (obserwować) przez teleskop to też trzeba się nauczyć :)
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostJanusz_P. | 27 Sty 2019, 19:11

Przeczytałem od deski do deski pierwszy link , rzeczywiście bardzo ekscytujący ale tam obserwują małymi ale nie tanimi refraktorami bo poniżej Borga, TV, Parksa czy Takahashi to Oni nie schodzą nie wspominając o topowych okularach do tych wypasionych mini zestawów :arrow: :roll: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJSC | 28 Sty 2019, 11:43

Gdzie mają GSO 90/910?
U nich na stronie jest 93/1000 - wygląda jak dawny Soligor RT1000 (swoja drogą bardzo dobry) http://www.gs-telescope.com/content.asp?id=118

Co do Bresserowskiego 90/1200, to raczej nie było złych opinii. Trochę narzekania że plastiki, ale optyka i działanie wyciągu, to raczej bardzo pozytywnie było ocenione. Ludzie byli zawiedzeni tym większym 102/1350.

Astromaster 90/1000 fajnie wyglada, dość wnikliwie go ogladałem i sprawiał nawet dobre wrażenie, ale nie miał np. obejm a moim zdaniem warto je mieć przy montażu EQ.

Dość duża bolączką jest w niektórych* z tych refraktorów mała średnica rurki wyciągu, co ogranicza stosowanie dłuższych okularów, no chyba , że ktos będzie wykorzystywał te teleskopy tylko z okularami krótkoogniskowymi, o małym polu.

* Dobrze mieć średnicę rurki wyciągu powyżej 1.25" (nie musi byc nawet pełna 2"), bo wtedy możemy wykorzystać wszystkie dostępne okulary 1,25"

EDIT
Rezczywiście był 93/900 (?!) https://allegro.pl/teleskop-gso-90-atz- ... 67421.html Może to być jednak błąd w opisie...?

Najgorsze jest to, że lepsze teleskopy wypirane są przez gorsze - jak z pieniądzem ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJanusz_P. | 28 Sty 2019, 15:50

Ten świat zmierza w złą stronę masówki i kiepskiej jakości wyrobu masowego z dużą ilością plastiku ale to się szybko nie zmieni dopóki będziemy masowo kupować ten szmelc zamiast sensownych refraktorów bo portfele Polaków są nadal o jedno zero za cienkie na sensowne zakupy sprzętu choćby ze średniej półki...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postchondryt | 28 Sty 2019, 15:58

Witam.
Myślę że nie chodzi tylko szybką masową produkcję, niech sobie jest. Natomiast nawet ta powinna spełniać jakieś wyznaczone kryteria jakości i wszystko powinno być OK, jednak te kryteria powinny być przestrzegane.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostWaty | 30 Sty 2019, 20:27

Janusz_P. napisał(a):Ten świat zmierza w złą stronę masówki i kiepskiej jakości wyrobu masowego z dużą ilością plastiku ale to się szybko nie zmieni dopóki będziemy masowo kupować ten szmelc zamiast sensownych refraktorów bo portfele Polaków są nadal o jedno zero za cienkie na sensowne zakupy sprzętu choćby ze średniej półki...


Nie mam specjalnie doświadczenia z masówką w tej branży natomiast mam z rzekomo wysokiej jakości produktem, ręcznie robionym teleskopem Orion Optics UK. Jeśli chodzi o precyzję wykonania tzn. poskładania wszystkich elementów do kupy to nie wierzę, żeby masówka mogła być gorsza. Ani lustro ani pająk nie były w osi tuby. Co za tym idzie lustro wtórne nie było w osi wyciągu. No i było upaprane jakimś olejem.
Natomiast nie wypowiem się na temat jakości samego wykonania luster OO ale znalazłem wątki na CN i innych forach, które świadczą, że z jakością ich optyki też nie zawsze jest dobrze: http://interferometrie.blogspot.com/201 ... story.html

Tak więc rozrzut jakościowy dotyczy także nie-masówki. I jeśli o mnie chodzi to pójdę dla odmiany w chińszczyznę. Przynajmniej będzie taniej i w razie zwrotu czy reklamacji nie będę się musiał użerać (taką przynajmniej mam nadzieję ;).
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat