Bino -a szerokie pole

Postfranek | 18 Sty 2019, 18:14

Lupa firmy TELSON x10,z podziałką 0,1mm.W odniesieniu do cen okularów,cena przystępna.
Wyostrzyc na dal i zmierzyc żrenicę wyjsciową na okularze i wszystko jasne.Średnica czynna teleskopu : żrenicę wyjsciową = powiększenie
Tylko trzeba znac aperturę czynną teleskopu.
Jak chcesz sprawdzic tylko krotnośc barlowa,to tak,jak opisał Janusz w poprzednim poście.
Krotnośc danego barlowa jest zależna od odległości od ogniska.
Do lolak89
Nie wiem ,co przeczytałes,ale chyba nie mój post.Jak znasz wzór,na zależnośc,pomiędzy krotnością,a rekompensatą,to podaj.Ja nie znam .Jak się porównuje okulary o różnych ogniskowych,to najpierw trzeba sprawdzic,czy napis na okularze,jest zgodny z rzeczywistoscią.
Tu się nie zgadzam:
Nie z obliczeń a z przeczytanej tutaj na forum informacji, teraz nie znajdę ale.....korektor odsuwa ognisko o jakieś 60-70 mm (albo 80-85, nie pamiętam dokładnie gdzie to czytałem) a bino ma drogę optyczną około 100 mm bądź trochę ponad. Tak więc power i tak rośnie. Gdyby ten korektor odsuwał ognisko przy krotności 1.6x o długość 100 mm, czyli długość toru optycznego bino to ostrzył by bez problemu w każdym sprzęcie a tak nie jest niestety o czym nie raz się przekonali użytkownicy Newtonów czy refraktorów z krótkim backfocusem.
Ostatnio edytowany przez franek, 18 Sty 2019, 21:02, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postfranek | 18 Sty 2019, 20:50

lolak89 napisał:
Czy również twierdzisz, że jeśli użyję tego barlowa 1.6x co mam w bino i wsadzę do Niutona z podniesionym lustrem czy refraktora z obciętą tubą to mam na bank 1.6x?
================================================================================================
Lustro podniesione,czy tuba w refraktorze obcięta,ale ogniskowa pozostała ta sama.Odległosc barlowa od ogniska taka sama.
Jeżeli będzie ta sama nasadka bino ,z tym samym korektorem X 1,6,to będzie na bank x 1,6.
Czy Twój barlow WO,to napewno x 1,6(dł z gwintem 28mm),czy WO X2 dł z gwintem 24mm) :?:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postokroj | 19 Sty 2019, 23:29

Wczoraj pokatowałem Bino Arkturus po księżycu.Widok z Zaissami 15,5mm nie powtażalny.A to w Mesierze 152. Co będzie jak uruchomię MN Intesa z Bino :shock: . Aberra była -ale takiej ostrości i detalu nie widziałem.W centrum sa mega ostre a obuocznie Bajkowe.Czuję że Saturna to porozrywam tymi Zaisami.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postendriu624 | 20 Sty 2019, 08:41

okroj napisał(a):To jest ta nasadka miałem dwie wczesniej i tory sie rozjeżdżały.W tej jest OK.Dawałem po Marsie coś 260x i nie rozdwoił się.Poprzednio miałem próby w Refraktorze f-10 i Syncie 12".A czytałem co bino wyprawia w 12" na DS.I moim zdanie laika się sprawdzi na jasnych DS. Nikt tu nie mówi że bino jest do łowienia kłaczków m-14.Ale ramiona w M-51 podobno bajeczne. Na pewno wypróbuję a biorac pod uwagę ściemnienie w bino tła wruce do 12".Cały urok m 42 był na czarnym tle- nad w tym zaświeconym Tuszynem.Mieszkam 300m za kończącym się chodnikiem ulic na łąkach po północnej stronie Tuszyna.Planety mam na miasteczkiem i to jest szok.Harmonia terz się załapała :D



Swego czasu jak miałem taką nasadkę bino , to się cieszyłem z możliwości powiększenia jej przelotu optycznego przynajmniej do 23.5 mm. Jak zacząłem poważnie myśleć o jej modernizacji, to się okazało że jest to niemożliwe z powodu tego kompensatora fi 22 mm.
W tej taniej nasadce bino mimo że są tam pryzmaty 25 mm, to jednak nie są one najlepszej dokładności optycznej , a ich dokładność nie jest lepsza od 1/4L ,cos na poziomie układu PORRO w popularnej Lidetce 10x50.
Aby można było się cieszyć dobrą jakością obrazu, dodatkowo dawanych z dobrych okularów , wymagana jest wyższej klasy nasadka bino, z lepszymi pryzmatami i z warstwami MC , szczególnie do Twojego MN INTES , w innym wypadku szkoda kupować do niej dobrych okularów.
To tak jakby wymienić w MN INTES , LW z 1/12L na LW 1/4L, do tego stopnia może pogorszyć dawane obrazy ta tania nasadka bino.
Dużą różnicę w jakości obrazu widziałem właśnie między nasadką WO, a tą tanią co ma Kolega , po prostu przełom w jakości obrazu, jedynie nie mogłem zaakceptować w WO jej polaryzacji.
W nasadce bino obraz wydaje się większy i ostrzejszy obserwując obojgiem oczu, jest to wynik naszej ewolucji, dlatego nawet te tanie nasadki bino zachwycają obrazem.
Jak Kolega wymieni tą tanią nasadkę bino, na nasadkę ale wyższej klasy , to dopiero wtedy będzie wiedział co to jest dobry kontrast i ostrość w bino.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postokroj | 20 Sty 2019, 09:30

https://translate.google.com/translate? ... eier/Tylko że to jest wyrów Chińskiej fabryki i Wilmiams Optis też wychodzi z tej samej fabryki.Ja uważam ze tam jest dużo przypadkowości jak w teleskopach Chińskich.Gdzie dokładność np starszych refraktorów była mega -ale czy wszystkich.?Na razie zakładam że mam przypadkiem dobry egzepmlarz a powłoki widać i to jakie.Denis chwali na Claudy transmisje i ja nie narzekam.Kupić dobre Bino to loteria. A polaryzacje ma śadową. :D
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Postanatol1 | 20 Sty 2019, 17:14

Posiadam bino SW, obserwuję wyłącznie dwuocznie. W newtonie 10" (f6,6), który zbudowałem w taki sposób aby nie używać barlowa mogę używać powiększeń już 52x (z parką okularów 32mm) i 66x (25 mm). Niestety te okulary mają pole 50 stopni i jest studnia, której nie cierpię. Dopiero z parką szerokokątnych okularów 20 mm (83x) robi się fajnie, ale już mniej lornetkowo. Przeglądanie Drogi Mlecznej robi wrażenie, podobnie jak gromady otwarte. Dla mnie najważniejsze są jednak obiekty US i tutaj jak wiadomo bino pokazuje pazur. Mam nasadkę SW już kilka lat i powoli zaczynam dostrzegać jej niedoskonałości i zaczynam myśleć o przejściu półkę wyżej. Mam pytanie do Endriu - czy, tak jak pisałeś, dopiero w nasadce William Optics jakość jest w pełni zadowalająca ? Czy może któraś z nieco tańszych nasadek już daje radę ? Jeśli nie o muszę zacząć odkładać na bino WO.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postendriu624 | 20 Sty 2019, 17:48

anatol1 napisał(a):Posiadam bino SW, obserwuję wyłącznie dwuocznie. W newtonie 10" (f6,6), który zbudowałem w taki sposób aby nie używać barlowa mogę używać powiększeń już 52x (z parką okularów 32mm) i 66x (25 mm). Niestety te okulary mają pole 50 stopni i jest studnia, której nie cierpię. Dopiero z parką szerokokątnych okularów 20 mm (83x) robi się fajnie, ale już mniej lornetkowo. Przeglądanie Drogi Mlecznej robi wrażenie, podobnie jak gromady otwarte. Dla mnie najważniejsze są jednak obiekty US i tutaj jak wiadomo bino pokazuje pazur. Mam nasadkę SW już kilka lat i powoli zaczynam dostrzegać jej niedoskonałości i zaczynam myśleć o przejściu półkę wyżej. Mam pytanie do Endriu - czy, tak jak pisałeś, dopiero w nasadce William Optics jakość jest w pełni zadowalająca ? Czy może któraś z nieco tańszych nasadek już daje radę ? Jeśli nie o muszę zacząć odkładać na bino WO.

Nasadka WO ma dobrą transmisję , pryzmaty kryształ i chyba te lepszej jakości, solidne powłoki MC , miałbym ją do tej pory, ale jej duża polaryzacja przeszkadzała mi w oglądaniu pleneru. Moja obecna nasadka Zeiss jest jak gdyby pierwowzorem nasadki Badera , i porównywałem ją bezpośrednio z WO , i WO jest minimalnie jaśniejsza porównując je w ciemnym pomieszczeniu , przynajmniej miałem takie wrażenie , WO w zależności od przekręcenia była miejscami ciemniejsza, ( polaryzacja), natomiast jakość obrazu plenerowego była lepsza w Zeiss,
WO natomiast wykazywała pociemnienie obrazu patrząc na błękitne niebo na przemian w torach optycznych w zależności od przekręcenia nasadką, tak dużą polaryzację wykazuje ta nasadka, Pewnie jej polaryzacja nie ma tak dużego znaczenia na nocnym niebie jak w oglądaniu pleneru.


viewtopic.php?t=37796&p=364218#p364218

Warto tu przeczytać o nasadkach bino.

https://www.cloudynights.com/topic/5119 ... denkmeier/
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postlolak89 | 09 Lut 2019, 09:26

Odszczekuję wszystko co pisałem !!!... wczoraj posiedziałem z teleskopami na podwórku i bawiłem się bino i barlowem, żeby zobaczyć raz jeszcze jak to jest.
Po dłuższym oglądaniu nie wychodzi krotność 2x tak jak się zarzekałem. Tarcza Księżyca była trochę większa niż się spodziewałem ale nie była tak duża, żeby to był 2x krotność. Pewnie mi wychodziło te 1.6x albo 1.7x tak jak pisał Soczi z czego się osobiście cieszę :)
lolak89
 

PostSoczi | 09 Lut 2019, 14:17

Czyli wychodzi na to, że stare wygi mają jednak niepodważalne doświadczenie. :wink:
Trzeba trochę wierzyć kolegom z większym stażem w branży Łukaszu. :idea: choć oczywiście można mieć odrobinę sceptycyzmu i mieć własne zdanie :mrgreen:
bo faktycznie np. producent mógł po latach wprowadzić jakieś modyfikacje tego samego modelu sprzętu i teraz ma inne cechy użytkowe.

Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez Soczi, 11 Mar 2019, 14:53, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postlolak89 | 11 Lut 2019, 09:00

Hej,
Byłem tak w to święcie przekonany, w moje wnioski, że dałbym sobie za to rękę uciąć. I teraz bym kurde nie miał ręki :lol:
Ale to i lepiej dla mnie, cieszy mnie to bo 1.6x to całkiem znośna krotność.
lolak89
 

Postszelka | 11 Lut 2019, 15:46

Cześć!
Panowie, a czy macie jakieś informacje o takiej nasadce bino:
https://www.astroshop.pl/instrumenty/orion-premium-linear-binoviewer/p,59336

Podobno nie wymaga barlowa, jest uniwersalna, bez pryzmatów, wyeliminowano różnicę w jasności, kontrastu stron...
Normalnie same zalety.
Pytanie brzmi, gdzie jest haczyk? ;)
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

Postfranek | 11 Lut 2019, 16:21

szelka napisał(a):Cześć!
Panowie, a czy macie jakieś informacje o takiej nasadce bino:
https://www.astroshop.pl/instrumenty/orion-premium-linear-binoviewer/p,59336

Podobno nie wymaga barlowa, jest uniwersalna, bez pryzmatów, wyeliminowano różnicę w jasności, kontrastu stron...
Normalnie same zalety.
Pytanie brzmi, gdzie jest haczyk? ;)

Popatrz na obraz z tej nasadki bino :D :wink: :oops: :evil:
http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php ... &start=450
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 89 gości

AstroChat

Wejdź na chat