Wybór okularu - kilka pytań

PostOrzech | 14 Gru 2018, 10:53

Też mi się tak wydaje :?
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostJSC | 14 Gru 2018, 16:36

Najlepiej to sprawę oddać do jakiegoś rzecznika praw konsumentów i on wszystko załatwi. Koleżanka miała tak kiedyś w Polsce z komputerem, jednak w chwili pojawienia się rzecznika sprawa została załatwiona od ręki.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof z Bagien | 14 Gru 2018, 19:43

Jakby coś, to tego typu sprawy międzynarodowe można próbować załatwić tutaj:
https://ec.europa.eu/consumers/odr/main ... how&lng=PL
Jak to w praktyce się sprawdza nie wiem, bo nigdy nie korzystałem, ale przynajmniej w teorii, od tego oni są.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postkurp | 14 Gru 2018, 19:50

Miałem już takie coś tylko z innym rodzajem sprzętu i po moich doświadczeniach nasuwa się taki wniosek. Gdyby ta sprawa dotyczyła zakupu dokonanego w USA, Australii lub Niemczech to firma ( xxx) szybciutko sprawę Jak Należy by załatwiała. Zakup do Polski z takim rynkiem jak u nas, - mają nas za cwaniaczków i dla tych kilku czy kilkunastu sztuk rocznie olewają nas ciepłym moczem a fama , że jesteśmy cwaniaczkami - dalej rośnie.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postforem | 14 Gru 2018, 22:50

Kurp, nie generalizuj proszę w ten sposób, ponieważ nie ma to najmniejszych podstaw. Przykra sprawa, lecz z ujawnionej korespondencji można zauważyć, że sprzedawca ani razu nie poruszył kwestii narodowości oraz potraktował Waty'ego na równi z szeregiem innych klientów. Ostrożność i wstrzemięźliwość w ocenach wskazana jest, gdy nie znamy wszystkich szczegółów tej transakcji.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostZjebur | 08 Sty 2019, 20:05

Waty, jakieś wieści w Twojej sprawie z cwaniakami z OO UK? Przypadkowo znalazłem ten wątek, tak sobie czytam i oczy przecieram ze zdumienia... :shock: To po prostu jest żenada. Życzę powodzenia w walce z c....mi.
LB 12", TAL100R-ATM EQ5, BST ED (3,2/5/8/12/15/18/25mm), Scopos 30mm 2", GSO SV30, UB 2", OIII 2", Беркут-7 7x35 Made in USSR
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 21 Sie 2017, 08:43
Miejscowość: Kraków

 

PostWaty | 11 Sty 2019, 21:08

Zjebur napisał(a):Waty, jakieś wieści w Twojej sprawie z cwaniakami z OO UK? Przypadkowo znalazłem ten wątek, tak sobie czytam i oczy przecieram ze zdumienia... :shock: To po prostu jest żenada. Życzę powodzenia w walce z c....mi.


Cześć! Jakiś czas temu dzwonili do mnie z UPS chyba z Łodzi, że mają jakąś paczkę, która ma status doręczona i nie wiedzą co z nią zrobić. Po wyjaśnieniu odesłali mi ją. Faktycznie oba lustra są uszkodzone. Dodatkowo końcówka tuby od strony lustra wtórnego ma kształt jaja. Protokołu szkody nie było w paczce.

Reklamacja została zgłoszona do przewoźnika z adnotacją, że nie otrzymałem protokołu szkody. Na jej rozpatrzenie jest 30 dni z czego minęło już jakieś 20...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostWaty | 19 Sty 2019, 09:31

Czekając na rozpatrzenie reklamacji zastanawiam się co robić dalej w temacie obserwacji astronomicznych. Zakładając, że wszystko skończy się szczęśliwie (o ile można to nazwać szczęśliwym zakończeniem) i dostanę pieniądze z ubezpieczenia, będę mógł sobie pozwolić na zakup nowego teleskopu.

W związku z tym co się wydarzyło i zostało tu opisane miałem trochę czasu na czytanie i myślenie.

OPCJE

1. Po przeczytaniu m.in. tego tematu zacząłem rozglądać się za refraktorami. Oczywiście chciałoby się mieć jakiegoś TV, Takahashi czy chociaż Vixena ale realistycznie patrząc musiałbym się ograniczyć do produktu z Chin. I tu mam dwie propozycje:
A: Stary dobry ED 120: http://www.astrokrak.pl/1085-tuba-sky-w ... amond.html
B: Obiecująco wyglądający TS: https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html
Trzeba by to posadzić na jakimś montażu. Ponieważ już sama luneta droga, musiałby to być montaż bez goto np. EQ5.

2. Czytając na temat licznych zalet refraktorów, pięknych obrazów gwiazd jakie dają i wpływu seeingu na możliwość wykorzystania apertury teleskopu, mimo wszystko przebijała co jakiś czas konkluzja, że jednak apertura to apertura. Czyli jednak newton? To może
A: Taurus np. 330: https://www.taurustelescopes.com/pl/taurus-t330-2/
Wg opisu na stronie szkło float daje tak samo dobry obraz jak każde inne po wychłodzeniu. Samo chłodzenie to nie problem - mam możliwość przechowywania teleskopu w nieogrzewanym pomieszczeniu bądź wystawiania go na taras kilka godzin przed sesją.
Niepokoi mnie jednak w Taurusie wpis znaleziony na CN: https://www.cloudynights.com/topic/5777 ... om-poland/
Czy faktycznie nie trzyma on kolimacji? Czy problem z chłodzeniem nie polega bardziej na trudności z nadążaniem floatu za zmianami temperatur niż na samym czasie potrzebnym na wychłodzenie?

3. Wiele naczytałem się też o teleskopach SC. Niby drogie, gorsze optycznie od newtona (więcej powierzchni), mniejsze pole, większe wady optyczne. Mimo to za oceanem bardziej popularne niż newtony. Są poręczniejsze (krótsze przy tej samej średnicy), bardziej przyjazne dla użytkownika (to tylko moje zdanie: bardziej intuicyjne ze względy na wyciąg z tyłu tuby i montaż paralaktyczny). W dodatku podobno świetnie współpracują z bino, co nie jest takie oczywiste dla newtonów.
Tu także mam dwie propozycje obie na AVX i obie podobne cenowo w tej samej konfiguracji. Niby dla wizuala EdgeHD nie ma takiego znaczenia...
A: Zwykly SCT 9.25": https://fotozakupy.pl/product-pol-14914 ... 5-SCT.html (świetna cena btw).
B: Edge HD 8": http://www.astrokrak.pl/paralaktyczne/2 ... dgehd.html

4. Próba naprawienia obecnego teleskopu poprzez wymianę luster. Tylko nie jestem przekonany, że sobie z tym poradzę. Po drugie musiałbym gdzieś zamówić dobre lustra, najlepiej ręcznie robione (byle nie w OO ;-) ). Zapewne zajęłoby to najwięcej czasu a efekt byłby niepewny...

Mieszkam na wsi kilka km od 50k miasta i jakieś 30 od trójmiasta. Niebo średnie, wyjazdy na lepsze lokacje możliwe. Teleskop do wszystkiego :-) (tak wiem...)
Budżet ok 6000-9000 PLN.

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i porady.
Pozdrawiam!
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostKarol | 19 Sty 2019, 09:59

To mojego uwagi:

2. Tak, co apertura to apertura :twisted: Kratownica 3-punktowa nie jest tak stabilna jak 4-punktowa. Jednak patrzyłem już starej dość konstrukcji Taurusem 20" (3-punktowa) przy powiększeniach 200-500x i nie zauważyłem problemu z kolimacją. Jeśli idziesz w jakość to ja bym pomyślałem o wersji 4-punktowej. Jeśli jakość to pyrex, suprex, kwarc itp. Ta 20-tka ma szkielet Taurusa ale optykę ręczną z zagranicy i daje naprawdę bardzo ładne obrazy. Jeśli chcesz iść w Newtona i jakość to ja bym poszukał jednak lustra z dobrego materiału, z certyfikatem. Kwestia jak do tego podchodzisz. Niektórym wystarcza nasza krajowa produkcja i z tego co wiem też daje piękne obrazy. Masówka daje jednak wyraźnie gorsze obraz (porównałem podczas ładnych nocek).

3. Newton i SCT tak samo współpracuje z nasadką bino. Jeśli w SCT ostrzysz lustrem to zmienia się jego ogniskowa więc to tylko taka "pozorna" współpraca. W Newtonie trzeba po prostu mieć większe LW i więcej wysunięte ognisko po za tubę.

Jeśli chcesz to wszystkiego to albo Newton 12-16" w kratownicy albo SCT 8-11". SCT 11" były ostatnio za około 5500 zł. Jeśli pasuje Ci patrzenie od tyłu to w zasadzie to bardzo fajne teleskopy. Ja wolę Newtona bo po prostu wygodnie mi się patrzy. Jednak przy f/4 czy f/5 trzeba dość drogich okularów (700 zł -1500 zł). W SCT starczą takie za 200-400 zł.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJanusz_P. | 22 Sty 2019, 12:48

Jeśli szukasz teleskopu poręcznego i uniwersalnego to w tym budżecie szukaj używanego SCT-11 na EQ-6, miałem taki teleskop przez dwa sezony i bardzo dobrze go wspominam pod względem mobilności i prowadzonych nim obserwacji :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWaty | 22 Sty 2019, 19:36

Dzięki za Wasze uwagi. Najbardziej nastawiałem się na tego Taurusa ale trochę zwątpiłem. Na powiedzmy 14-16 cali z lustrem innym niż float raczej mnie nie stać a i rozmowy na p.w. z użytkownikami Taurusów nie do końca rozwiały wszystkie wątpliwości...

Chyba pójdę w SCT choć okulary mam przyzwoite i dobierane pod ogniskową 1200 mm...

Zastanawiam się jeszcze nad naprawą posiadanego VX10. Ma nienajgorszy osprzęt (wyciąg, cela lustra głównego, aluminiowa tuba itd) i wystarczy wymienić lustra. Z luster dostępnych od ręki są tylko SW 10 cali. Czy wiecie może czy gdzieś można dostać GSO? Podobno są lepsze...
I czy wymiana lustra głównego a także prawidłowe przyklejenie lustra wtórnego do celi jest wykonalna dla średnio zdolnego amatora?

Byłaby to opcja najkorzystniejsza cenowo (z tymi lustrami SW koszt to ok 1700-1800 PLN wliczając silikon) ale nie wiem czy efekt będzie zadowalający...
BTW do klejenia lustra używa się zwykłego silikonu akwariowego?
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostKarol | 22 Sty 2019, 19:51

Waty napisał(a):Chyba pójdę w SCT choć okulary mam przyzwoite i dobierane pod ogniskową 1200 mm...


Okulary chyba pod światłosiłę/źrenicę wyjściową się dobiera ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJanusz_P. | 24 Sty 2019, 15:29

Waty napisał(a):BTW do klejenia lustra używa się zwykłego silikonu akwariowego?

Absolutnie nie :shock: tu potrzebna jest wersja baz-kwasowa silikonu którą klei się wielkie szyby witryn sklepowych bo przy schnięciu nie powoduje korozji metalowych elementów wydzielanym kwasem octowym który robi tam w popularnym kleju do akwariów za stabilizator :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWaty | 25 Sty 2019, 14:56

Janusz_P. napisał(a):
Waty napisał(a):BTW do klejenia lustra używa się zwykłego silikonu akwariowego?

Absolutnie nie :shock: tu potrzebna jest wersja baz-kwasowa silikonu którą klei się wielkie szyby witryn sklepowych bo przy schnięciu nie powoduje korozji metalowych elementów wydzielanym kwasem octowym który robi tam w popularnym kleju do akwariów za stabilizator :arrow: :idea:


Ups. Dobrze wiedzieć.
O tym silikonie akwariowym to wyczytałem gdzieś na tym forum ;)
Tak czy owak chyba naprawę sobie odpuszczę bo po pierwsze się na tym nie znam a po drugie cenowo wyjdzie prawie jak za nową Syntę 10". A to co mi zostało chyba sprzedam na części. W zasadzie jedyna odczuwalna przewaga takiego naprawionego VX10 to ten orionowy montaż dobsona, który jest wąski a po rozkręceniu (kilka śrub) daje się na płasko przewozić.

Jeśli chodzi o moją reklamację to ciągle nie mam żadnej informacji ale minęło już ponad 30 dni od jej zgłoszenia więc zakładam, że została uznana z automatu...

Karol napisał(a):
Waty napisał(a):Chyba pójdę w SCT choć okulary mam przyzwoite i dobierane pod ogniskową 1200 mm...


Okulary chyba pod światłosiłę/źrenicę wyjściową się dobiera ?


Poniekąd. Ale światłosiła zależy od ogniskowej i apertury. Tak czy owak użyteczność części okularów spadnie. Np. taki Delitek 7mm w C9.25 da mi powiększenie 336x przy źrenicy 0,7. Czyli na granicy użyteczności i tylko w bardzo dobrych warunkach podczas gdy w Newtonie 4,8 dawał użyteczne 171x. Ale do księżyca będzie ok.
"Problem" będę miał w drugą stronę bo mój największy okular to Panoptic 27 czyli zaledwie 2,7 mm źrenicy. Trzeba będzie z czasem coś dokupić...

Zresztą z tego co wyczytałem SCT daje szerokie pole do "dokupywania" przeróżnych akcesoriów typu odrośnik, kątówka 2", wyciąg, grzałka...
BTW gdzieś wyczytałem, że montaż celestron AVX nie ma w zestawie zasilacza sieciowego. Prawda to?
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostWaty | 26 Lut 2019, 18:40

Jestem już niemal zdecydowany na SCT 9.25 ale znów mam kilka pytań:

1. Czy lepiej wybrać montaż AVX czy azymutalny Nexstar Evolution? Interesują mnie obserwacje wizualne.

2. Z tego co piszą na forach Nexstar nie nadaje się tak dobrze do astro foto jak paralaktyczny. Dlaczego? Czy chodzi o to, że pomimo iż oba montaże będą śledziły obiekt w centrum to brzegi kadru w montażu AZ będą obracać się wokół osi przechodzącej przez centrum podczas gdy w montażu paralaktycznym kadr pozostanie w bezruchu?

3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie teleskopu względnie gdy będę go miał już w domu? Jak rozpoznać czy to nie tzw ogórek/cytryna? Jak sprawdzić, czy lustro "się nie kiwa"?

Z góry dzięki za pomoc!
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostWaty | 03 Mar 2019, 11:07

Ok to może ktoś mógłby doradzić coś w kwestii opaski grzejnej i odrośnika? Jestem zielony a z tego co czytam to raczej bez się nie obejdzie.

1. Lepiej kupić opaskę i odrośnik czy może opaskę zintegrowaną z odrośnikiem, np taką: https://www.astroshop.pl/odraszacze-ela ... r_2_select

2. Jaki kontroler do tego? Warto szukać czegoś z czujnikiem temperatury czy zwykły regulowany ręcznie wystarczy?

3. Dlaczego wszystkie kontrolery mają wtyczkę do zapalniczki samochodowej?
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostWaty | 13 Mar 2019, 09:00

Waty napisał(a):Jestem już niemal zdecydowany na SCT 9.25 ale znów mam kilka pytań:

3. Na co zwrócić uwagę przy zakupie teleskopu względnie gdy będę go miał już w domu? Jak rozpoznać czy to nie tzw ogórek/cytryna? Jak sprawdzić, czy lustro "się nie kiwa"?

Z góry dzięki za pomoc!


W najbliższych dniach będę kupował Nextsra Evolution 9.25. Nauczony doświadczeniem z wysyłka będę odbierał go w sklepie i zamierzam dokładnie obejrzeć sprzęt przed zakupem.

Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie optyki za dnia w sklepie? W dzień nie zrobię przecież testu na gwieździe...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostDominik Woś | 13 Mar 2019, 09:19

Widzę, że nie dostałeś odpowiedzi na ostatnie pytania. Może postaram się pomóc.

Wystarczy dość prosta opaska, którą instalujesz na tubusie, możliwie jak najbliżej płyty korektora. W zasadzie nie ma potrzeby stosowania zaawansowanych sterowników do kontroli temperatury (z czujnikami temperatury) ale przydałaby się regulacja mocy grzania, tak aby w bardziej wilgotne noce można było podgrzać trochę mocniej. Chodzi tu o jedynie lekkie podwyższenie temperatury aby płyta korektora była o dziesiętne stopnia wyższa niż temperatura otoczenia. Odrośnik oczywiście musisz z teleskopem SCT stosować, ale zamiast wydawać na niego prawie 500 zł możesz wykorzystać zwiniętą karimatę obszytą czarniym materiałem. Zerknij jak to wyglądało kiedyś u mnie w C8: https://astrofotografia.eu/celestron-c8/

Jeśli chodzi o wtyczkę samochodową w kontrolerach, to jest ona dość uniwersalna a do tego ma wbudowany bezpiecznik, który przepali się w razie jakiego zwarcia, co czasami się zdarza niestety. Możesz sobie zrobić lub pewnie kupić przejściówkę umożliwiającą podłączenie bezpośrednio do jakiegoś zasilacza 12V. Ja korzystam na przykład z zasilacza z regulowanym napięciem, do którego podpięta jest bezpośrednio opaska grzejna, aby właśnie w ten sposób kontrolować moc grzałki.

A i jeszcze jedno. Pamiętaj aby kontroler montażu (tzw. pilot) od razu wsadzić do jakiejś torebki foliowej i zakleić przy kablu aby wilgoć z otoczenia nie dostawała się w łatwy sposób do jego elektroniki.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostWaty | 14 Mar 2019, 07:32

Dominik Woś napisał(a):Widzę, że nie dostałeś odpowiedzi na ostatnie pytania. Może postaram się pomóc.

Wystarczy dość prosta opaska, którą instalujesz na tubusie, możliwie jak najbliżej płyty korektora. W zasadzie nie ma potrzeby stosowania zaawansowanych sterowników do kontroli temperatury (z czujnikami temperatury) ale przydałaby się regulacja mocy grzania, tak aby w bardziej wilgotne noce można było podgrzać trochę mocniej. Chodzi tu o jedynie lekkie podwyższenie temperatury aby płyta korektora była o dziesiętne stopnia wyższa niż temperatura otoczenia. Odrośnik oczywiście musisz z teleskopem SCT stosować, ale zamiast wydawać na niego prawie 500 zł możesz wykorzystać zwiniętą karimatę obszytą czarniym materiałem. Zerknij jak to wyglądało kiedyś u mnie w C8: https://astrofotografia.eu/celestron-c8/

Jeśli chodzi o wtyczkę samochodową w kontrolerach, to jest ona dość uniwersalna a do tego ma wbudowany bezpiecznik, który przepali się w razie jakiego zwarcia, co czasami się zdarza niestety. Możesz sobie zrobić lub pewnie kupić przejściówkę umożliwiającą podłączenie bezpośrednio do jakiegoś zasilacza 12V. Ja korzystam na przykład z zasilacza z regulowanym napięciem, do którego podpięta jest bezpośrednio opaska grzejna, aby właśnie w ten sposób kontrolować moc grzałki.

A i jeszcze jedno. Pamiętaj aby kontroler montażu (tzw. pilot) od razu wsadzić do jakiejś torebki foliowej i zakleić przy kablu aby wilgoć z otoczenia nie dostawała się w łatwy sposób do jego elektroniki.

Pozdrawiam,
Dominik


Dzięki za pomoc.
A czy ta opaska będzie pasowała?: https://www.teleskopy.pl/product_info.p ... m%2012%20V

Wg. opisu jest na 10 cali ale może nie szkodzi jeśli jest trochę przewumiarowana? Sam niestety niczego nie zmajstruję. I wygląda na to, że można ją podłączyć do zwykłego zasilacza.

Co do odrośnika to super pomysł!
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostDominik Woś | 14 Mar 2019, 08:22

Tak, ta opaska powinna pasować, nawet jeśli będzie mała przerwa w powierzchni grzejnej to nic się nie stanie.

Pamiętaj tylko, że ta opaska jest delikatna i źle znosi częste zdejmowanie i zakładanie ponowne. Sam mam taką i musiałem już raz ją naprawiać (lutować przy kablu zasilającym).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostWaty | 16 Mar 2019, 16:38

Dzięki. Korzystając z chęci pomocy mam jeszcze kilka pytań dotyczących kątówki :)

Otóż kitowa kątówka jest 1,25 calowa, raczej przeciętnej jakości i chyba nie ma nawet clamping ringów.
Krótko mówiąc warto ją od razu wymienić na 2 calową dobrej jakości.

Czytam sobie o różnych alternatywach i coraz mniej wiem co bym chciał.

1. Kątówka lustrzana czy pryzmatyczna?
Z tego co zdążyłem się zorientować to lustrzana jest tańsza i ma ogólnie rzecz biorąc większy przelot. Natomiast może powodować odblaski. Pryzmatyczna ma krótszy tor optyczny, mniejsze odblaski i podobno lepiej sprawdza się w "wolniejszych" teleskopach. Kitowa Celestrona chyba też jest pryzmatyczna, choć nie jestem tego pewien.

2. Jakie mocowanie do tuby?
Wielu użytkowników SCT 9.25 bardzo sobie chwali Baadera clicklock: https://www.baader-planetarium.com/en/b ... lamps.html
Rzeczywiście wygląda spoko tylko zabiera nieco więcej miejsca za tubą, które w montażu Nexstar Evolution jest raczej towarem deficytowym.
W związku z tym niektórzy używają złączki do bezpośredniego mocowania kątówki do tuby, np. takiej: https://www.baader-planetarium.com/en/b ... ring..html
Niestety nie do końca rozumiem w jaki sposób to cudo działa i ktoś gdzieś pisał, że taki sposób mocowania zmniejsza prześwit z 2 cali do ok 1,5 cala. Czy ktoś ma pomysł o co w tym chodzi?

3. Jak zoptymalizować kątówkę pod bino?
Prędzej czy później (wolałbym prędzej) chciałbym zaopatrzyć się w nasadkę bino. Bino wydłuża tor optyczny. 2 calowa nasadka lustrzana również. Podobno SCT ma sporo tolerancji dla dłuższego toru optycznego ale i tak powinno się dążyć do nie wydłużania go gdyż im bardziej odległy od "docelowego" tym bardziej wychodzą wady optyczne teleskopu.
Czyli o ile dobrze rozumiem optymalny dla bino byłby pryzmat mocowany bezpośrednio do tuby i do tego najlepiej bino mocowane bezpośrednio do kątówki? Czy faktycznie ma to wszystko takie duże znaczenie?

Będę wdzięczny za wszelkie Wasze uwagi i wskazówki.
Pozdrawiam,
Grzesiek
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostJSC | 16 Mar 2019, 16:59

Waty napisał(a):Czyli o ile dobrze rozumiem optymalny dla bino byłby pryzmat mocowany bezpośrednio do tuby i do tego najlepiej bino mocowane bezpośrednio do kątówki? Czy faktycznie ma to wszystko takie duże znaczenie?


Czy ma to znaczenie... tak jak w całym sprzęcie astro - dla jednego ma, a dla drugiego nie... Zależy co obserwujesz i co Cię interesuje.

Co do bino - nie mam bino, ale moze kiedys bym sie skusił i sam chciałbym się cos o tym dowiedziec :) . Z tego co wiem to chyba najlepsze bino jest bez kątówki...(?)
O takie (Baader / Celestron 60° Binokulars) :
Image
Image
Ale ja sie tam nie znam ;)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSebastian Ś. | 16 Mar 2019, 17:18

Zależy to od toru optycznego, kątówka 1,25" + VB to około 100 mm, 2" +adapter to około 150 mm , 2" SCT to jakieś 125 mm, przy ostatniej opcji to nie jest wielka różnica w porównaniu do standardowej kątówki.

Z nasadką bino każdy mm się liczy bo ona wydłuża odległość o kolejne 125 mm. W moim przypadku użycia 2" SCT + adapter + bino, wychodzi około 250 mm, czyli ogniskowa około 2500-2600, tyle tez wyszło mi z pomiarów ZW, co potwierdza prawdziwość poniższej tabelki dla SCT 8:

Wybór okularu - kilka pytań: post-70772-0-37566700-1413089368.jpeg


To wszystko co tu podałem jest orientacyjne. Musisz sam policzyć konfijgurację która Cie interesuję i dążyć z bino do jak najmniejszego przeogniskowania teleskopu.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostWaty | 18 Mar 2019, 14:40

Sebastian Ś. napisał(a):Zależy to od toru optycznego, kątówka 1,25" + VB to około 100 mm, 2" +adapter to około 150 mm , 2" SCT to jakieś 125 mm, przy ostatniej opcji to nie jest wielka różnica w porównaniu do standardowej kątówki.

Z nasadką bino każdy mm się liczy bo ona wydłuża odległość o kolejne 125 mm. W moim przypadku użycia 2" SCT + adapter + bino, wychodzi około 250 mm, czyli ogniskowa około 2500-2600, tyle tez wyszło mi z pomiarów ZW, co potwierdza prawdziwość poniższej tabelki dla SCT 8:

post-70772-0-37566700-1413089368.jpeg


To wszystko co tu podałem jest orientacyjne. Musisz sam policzyć konfijgurację która Cie interesuję i dążyć z bino do jak najmniejszego przeogniskowania teleskopu.


A w jaki sposób w praktyce te dodatkowe 250 mm u Ciebie wpływa to na jakość obrazu? Czy mógłbyś spróbować (a może już próbowałeś) podłączyć dla testu bino bezpośrednio do VB i sprawdzić, czy jest jakaś zauważalna różnica? Poza powiększeniem oczywiście...
Mój przyziemny blog ogrodniczy :)
 
Posty: 134
Rejestracja: 12 Sie 2018, 09:06

PostSebastian Ś. | 20 Mar 2019, 12:42

Waty napisał(a): A w jaki sposób w praktyce te dodatkowe 250 mm u Ciebie wpływa to na jakość obrazu? Czy mógłbyś spróbować (a może już próbowałeś) podłączyć dla testu bino bezpośrednio do VB i sprawdzić, czy jest jakaś zauważalna różnica? Poza powiększeniem oczywiście...


Tak przy najbliższej okazji zrobię taki test. Nie wiem czy zobaczę to na oko ale na pewno pogarsza to korekcję o ile się nie mylę aberracji sferycznej. Do tego jest zredukowana apertura o kilka %. https://www.telescope-optics.net/SCT2.htm
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat