Refraktor 150/1200 Celestrona

PostLeo | 18 Gru 2007, 21:29

Od krótkiego czasu jestem posiadaczem refraktora C6-R Celestrona.
Teleskop został zakupiony z przeznaczeniem do zaawansowanych wizualnych obserwacji księżycowych, planetarnych oraz jaśniejszych DS-ów w warunkach raczej jasnego miejskiego i podmiejskiego nieba.
Oto jego podstawowe dane techniczne:
średnica obiektywu 150 mm (5.9")
- ogniskowa 1200 mm
- światłosiła f/8
-szukacz: 9x50
- statyw + montaż CG-5

Kitowy zestaw[/b] składa się z okularu Plossl 20 mm 1-1/4"w metalowej obudowie, achromatycznej soczewki barlowa x2 1-1/4" w metalowej obudowie, pryzmatu diagonalnego 90 stopni 1-1/4" oraz okularu kolimacyjnego.
Okular i barlow ogólnie są dobrej jakości, najgorzej jest z pryzmatem.
Image
Tubus metalowy, bardzo dobrze wykonany z dobrze pracującym wyciągiem 2/1-1/4". Metalowy odrośnik jest nakładany nie nakręcany, wystarczającej długości (ok 19cm). Soczewka obiektywu osadzona w metalowej celi kolimacyjnej. Wnętrze tubusu dobrze wyczernione, 3 przegrody. Całość dobrej jakości.
Image
Montaż CG-5 ze stalowym statywem. Do wizuala stabilność jak na mój gust wystarczająca, pokrętła mikroruchów zdecydowanie za krótkie. W przyszłości zamierzam wyposażyć montaż w napęd dwuosiowy z pilotem.
Image
Pierwsze światło. Jak na razie obserwowałem jedynie Księżyc (blisko pełni niestety) stosując kitowe wyposażenie. W okularze 20 mm (60x) Księżyc widoczny był w całości zajmując prawie całe pole widzenia. Aberracja chromatyczna niezauważalna z wyjątkiem drobnego kolorku naokoło globu. Widok ogólnie piękny, plastyczny, bardzo jasny, widać małe szczegóły.
W okularze 20 mm + barlow (120x) obraz nieco ciemniejszy ale nadal bardzo dobrej jakości, aberracji praktycznie brak.
W okularze 20 mm + barlow + kątówka obraz nieco ciemniejszy i mniej wyraźny.

W niedalekiej przyszłości planuję zakup okularu Vixena NLV 6 mm oraz filtru Fringe Killer. Myślę że wtedy to będzie prawdziwy lunarny i planetarny wymiatacz.
Ostatnio edytowany przez Leo, 27 Maj 2008, 01:34, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

Postsaywiehu | 19 Gru 2007, 14:38

Leo- gratulacje, fajny sprzęcior :)
Szczerze mówiąc sam o takim myślę. Czy mógłbyś zważyć tubę teleskopu, wraz z wyposażeniem : szukacz, kątówka ?
Pomyśl o sensownym okularze w okolicach 15-20 mm, może być np. ortho. Ja używam do sporej ilości gromad orciaka 18 mm - obrazy przy ogniskowej 1200 są fantastyczne. Choć pewno trochę pola by się przydało - w f/8 np. taki W70 powinien dawać piękne obrazki.
saywiehu
 

PostLeo | 19 Gru 2007, 23:13

Tubus teleskopu+kątówka+szukacz+barlow+okular waży 9,5 kg, w końcu to niezła armata... :)
Tubus ma tę wadę że jest zdecydowanie "ciężki na łeb". Aby go poprawnie wyważyć cały tubus na montażu trzeba znacznie przesunąć do tyłu co eliminuje komfortową możliwość sterowania teleskopem za pomocą pokręteł mikroruchów bez cięgien przedłużających.
Co do okularków, na pewno z czasem będę dokupywać, wtedy oczywiście skorzystam z Twojej rady Saywiehu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostJanusz_P. | 20 Gru 2007, 09:33

O raju, to naprawdę ciężka maszyna, istny pancernik :shock: bo dużo większy rozmiarowo MT-800 z Crayfordem i szukaczem 50mm na pokładzie waży tylko 8,5kg :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLeo | 20 Gru 2007, 12:41

Fakt. Sam odrośnik waży ok. 500 gram a szukacz 9x50 mógłby konkurować z moimi pierwszymi głównymi sprzętami obserwacyjnymi sprzed 15 lat (lornetka 8x30 oraz luneta 20x50)....
Zastanawiam się nad wykonaniem nowego odrośnika z ekstra lekkich materiałów co dodatkowo odciążyło by za ciężki przód teleskopu. Jeśli chodzi o transport to dzięki temu że teleskop ma zsuwany odrośnik oraz dodatkowy dekiel/osłonę na obiektyw umożliwiający transport teleskopu bez odrośnika staje się (transport) łatwiejszy. Tubus bez odrośnika i wsuniętym wyciągiem ma długość 109 cm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostJanusz_P. | 20 Gru 2007, 13:53

A tuba Soligora MT-800 ma długość tylko 755mm 8)
Ostatnio edytowany przez Janusz_P., 21 Gru 2007, 13:32, edytowano w sumie 1 raz
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postliq | 20 Gru 2007, 14:30

Leo gratuluje zakupu. Sam miałem okazję przez jakiś czas pracować na Orionowskim odpowiedniku (SVP 120EQ) i też miałem problem z wyważeniem tuby. Do tego denerwowała mnie aberacja chromatyczna, ale to normalka w achromatach... Ale ogolnie trafny zakup:) Czy cela obiektywu ma możliwość regulacji?

pzdr

Piotrek
nunc scio, tenebris lux...
 
Posty: 92
Rejestracja: 10 Paź 2006, 19:15
Miejscowość: Wratislavia

PostCharon X | 20 Gru 2007, 18:53

Fajny sprzęt taki refraktor. Ciekawe by było porównanie obrazów z Syntą 8".
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostLeo | 21 Gru 2007, 00:20

Przy powiększeniu 120X (Plossl 20mm+barlow x2) Księżyc obserwowałem korygując położenie teleskopu trzymając go za wyciąg, nie posługując się w ogóle mikroruhami i obraz ani tyci nie drgał. Oczywiście przy większych powiększeniach z pewnością pojawią się problemy.

Czy cela obiektywu ma możliwość regulacji?

Wygląda na to że tak.
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostLeo | 02 Sty 2008, 22:28

Ostatnio nie ma wielu pogodnych nocy ale udało mi się obserwować Marsa przez okular Vixen NLV 6 mm. Planeta bardzo falowała z racji doraźnych warunków obserwacyjnych (wychłodzony pokój) ale wyraźnie widać było aberracje chromatyczną wokół planety. Bez fringe killera sie nie obejdzie aby w pełni delektować się pięknymi widokami Marsa (przeglądając liczne testy tego filtra w połączeniu z achromatami wydaje się że ów problem znacząco zminimalizuje). Dziś Księżyc wschodzi o 2 nad ranem a z racji tego że i tak o 3 wstaję do pracy o ile warunki dopiszą spróbuję upolować naszego naturalnego satelitę...
Aha jeszcze sprawa kitowej kątówki z zestawu. Jest to kątówka lustrzana a nie pryzmatowa jak można znaleźć w źródłach podawanych przez Celestrona.
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

Postzbyszek | 03 Sty 2008, 01:11

Jakbys planowal kupic okular dlugoogniskowy szerokokatny to musisz doliczyc tez 2" katowke , bo tylko przy 2" ten telep pelniej pokaze inny swiat .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostLeo | 11 Sty 2008, 10:08

Właśnie przeglądałem stronkę sklepu DO i mój telep potaniał 500 zł...
grrrrrrrrrrrrrrr
gdybym wiedział o tym wcześniej, poczekał bym te 3 miesiące i miał w cenie teleskopu dodatkowo okular lantanowy albo napęd w 2 osiach plus filtr :cry:
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostLeo | 08 Mar 2008, 10:51

4 i 5 Marca br. udało mi się spędzić we dwoje (to znaczy ja i teleskop :) ) na działce. Miałem to szczęście że obie noce były pogodne ze świetnym seeingiem (oceniam go przy moim niewielkim jeszcze doświadczeniu jako 2 w pięciostopniowej skali europejskiej) oraz to nieszczęście że przez niskie temperatury się przeziębiłem...
Śpieszę jednak przedstawić nowe szczegóły odnośnie mojego sprzętu.
Mowa oczywiście o refraktorze Celestron 150/1200.
MOBILNOŚĆ: aby dostarczyć to całe ustrojstwo do miejsca obserwacji (tubus, montaż, statyw, akcesoria) potrzeba oczywiście samochodu. Tubus po zdjęciu odrośnika i zabezpieczeniu obiektywu deklem mieści się wzdłuż na tylnim siedzeniu nawet tak małego samochodu jak Seicento (duży plus i swoboda). Przypinamy go tam pasami i jest bezpieczny. Jeśli podróżujemy sami (jeśli np. jesteśmy singlem jak ja) statyw, montaż i akcesoria zmieszczą nam się z tyłu pojazdu. Zostaje jeszcze wolny cały bagażnik jakby co.
Rozstawienie całego sprzętu na miejscu obserwacji jest ciut pracochłonne zważywszy na ciężar tubusa, przeciwwag oraz nie lekkiego przecież montażu CG-5.
OBSŁUGA TELESKOPU: nie sprawiła mi większych problemów. Po dość zgrubnym ustawieniu montażu na północ (im dokładniej tym lepiej) przy obserwacjach wizualnych jednego obiektu potrzeba jedynie co jakiś czas drobnych korekt osi deklinacji, a tak to operujemy jedynie osią rektascencji. I tu pojawia się spory problem. Pokrętła mikroruchów montażu są zdecydowanie za krótkie przy tak długim tubusie. Jeszcze jak wysuniemy kawałek wyciąg aby ustawić ostrość sytuacja się pogarsza. Aby złapać w polu widzenia dany obiekt niebieski biegamy niekiedy od pokręteł do okularu, przez co zamiast na obserwacji skupiamy się głównie na utrzymaniu danego obiektu w polu widzenia.
To w zasadzie jedyny problem jaki się pojawił ze strony samego sprzętu. Można go łatwo rozwiązać (montuję niebawem napęd w 2 osiach z pilotem). Statyw jest bardzo stabilny (jak napisano w instrukcji jak skała i przyznam z radością że to bardzo trafne porównanie), drgania po lekim podmuchu wiatru lub po nieopatrznym trąceniu wyciągu ręką tłumią się samoistnie po jakiś 3-5 sekundach. Tubus montuje się bardzo szybko i wygodnie za pomocą dwóch śrub. Wyciąg typu ciernego jest przesuwany za pomocą zębatki i podpierany w 3 miejscach taśmami ciernymi (teflon?). Mimo że jest kitowy to śmiało mogę się o nim wypowiedzieć w dobrym świetle. Nawet przy całkowitym wysunięciu jego bujanie się na boki jest tak minimalne że problem ów można pominąć. Wyciąg "chodzi" z dużym oporem, dodatkowo ma śrubę blokującą przed niekontrolowanym wysuwaniem się, a więc i ten problem odpada. Ponadto jest dość dobrze wyczerniony, no i przejściówka na 2 cale to oczywiście standard. Pomimo mrozu w nocy drugiego dnia obserwacji wyciąg nie zmienił swoich parametrów pracy.
OBSERWACJE NIEBA: teleskop bardzo szybko się chłodzi dostarczając niezapomnianych pięknych widoków nieba. Gwiazdy-szpileczki. Obserwowałem je przez kitowy okular plossla 20mm. Daje on bardzo dobre, kontrastowe obrazy wysokiej jakości.
M42-w plosslu 20mm przepiękna i jasna. Rozdzielony bez problemu trapez, subtelna, drobna mgiełka majaczy jeszcze na obrzeżach pola widzenia okularu (powiększenie 60x).
W lantanie NLV 6 mm widać w polu widzenia najjaśniejszą część mgławicy, obraz jednak sporo ciemniejszy.
Mars- malutka tarczka nawet w lantanie 6mm plus barlow. Walcząc z krótkimi pokrętłami mikroruchów nie udało mi się dostrzec żadnych szczegółów powierzchni. Abbera dość znaczna, lecz po jednoczesnym zastosowaniu filtrów fringe killer oraz moon and sky glow bardzo zredukowana i coś tam zaczęło majaczyć na tarczce Marsa
Saturn- po prostu piękny (pierwszy raz widziałem tę planetę własnymi oczami) bez względu na powiękrzenie . Pierścienie wyraźnie widoczne, bez sczeliny Cassiniego niestety, za to widać przerwę pomiędzy planetą a pierścieniami w okolicach ich zakól. Na tarczy planety wyraźnie widać było poziomy pas, a obok samej planety jego satelitę, Tytana.
KRÓTKIE PODSUMOWANIE: fajny sprzęt, prawie na pewno będzie to mój już 2 i ostatni teleskop w ogóle. Świetny do planet i Księżyca, dzięki światłosile f/8 ma duży potencjał też na polu obserwacji jaśniejszych DS-ów. Dodam że celowo wybrałem refraktor a nie teleskop zwierciadlany ze względu na: rodzaj obserwowanych obiektów, łatwość obsługi (odpada kolimacja, nie potrzeba długo studzić teleskopu), trwałość (jeden teleskop na całe życie), itp, itd... :D
Do pełni szczęścia potrzebuję jeszcze:
-napędu w dwóch osiach z pilotem
-kamery do obiektów układu słonecznego (decyduję się na Neximage Celestrona)
-laptopa
Coś pominąłem? aaa, no i oczywiście najważniejsze-czystego nieba z super seeingiem :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostLeo | 27 Maj 2008, 01:00

Czas chyba dodać trochę uwag krytykujących mój sprzęt.
Tani chiński, kitowy wyciąg zaczyna sprawiać kłopoty. Odkręcają się śrubki mocujące zębatkową prowadnicę wyciągu. Raz wewnętrzna śrubka odkręciła się zupełnie i wpadła pomiędzy prowadnicę a ślimaka od osi mikro ruchów przez co uszkodziłem nieco zębatki.
Ponadto podczas ustawiania ostrości, zwłaszcza przy dużym powiększeniu zmienia się pole które obserwujemy. Określa się to zjawisko kiwaniem wyciągu zdaje się (jeśli się mylę to mnie poprawcie).
Napęd do CG-5/EQ-5 firmy Skywatcher- maksymalna prędkość to 8x. Jest to zdecydowanie za wolno. Chyba że ktoś chce stracić z godzinę aby przeskoczyć z jednego obiektu na drugi. Aby wycelować w interesujący nas obiekt trzeba najpierw odbezpieczyć blokady montażu, wycelować ręcznie mniej więcej na interesujący nas obiekt, zabezpieczyć blokady i dopiero za pomocą napędu precyzyjnie wycelować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostJOKER | 04 Cze 2008, 12:48

Dzieki Leo za koncowke ...

Malo kto potrafi napisac prawde.

Co do studzenia to troche sie nie moge zgodzic,szklo 150 mm z pewnoscia osiaga pelna stabilizacje temp. w granicach 1-h.
Ostatnio testowalem 130 APO TMB -TRIPLET i wcale nie byl gotowy do boju zaraz po wystawieniu na dwor.
Za to 102 TAK dublet -byl -ready- po 0.5h.

Brak srub kolimacyjnych soczewke to i dobrze i zle-zalezy kto bawi sie sprzetem i jakiego rodzaje obrazy go zadawalaja,dla laika- brak kolimacji-moze byc blogoslawienstwem dla wyjadacza-juz nie koniecznie.

Warstwy, -to kolejna sprawa pod mlotek, nie ma mozliwosci by soczewka nie ulegla zabrudzeniu a prze to z czasem myta i wycierana a jak wszyscy dobrze wiemy CZESTEM MYCIE SKRACA -ZYCIE ,jak dodamy do tego ,ze warstwy nie sa utwardzane i same z biegiem lat moga ulec utlenieniu -to juz nie jest tak pieknie.Owszem w porownaniu do lustra to zadne straty ,ale w porwnaniu 10 letniej soczewki np. Celestrona do takiego z pod igly- roznica z pewnoscia bedzie widoczna.

Sprzet z pewnoscia spisuje sie wysmienicie na deep sky ,ale jak naprawde jest z aberacja na planetach,Ksiezycu- moglbys napisac cos wiecej? moze masz jakies fotki tych obiektow.

pozdr

Y
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostLeo | 06 Cze 2008, 11:00

Posiadam okular Vixena NLV 6mm i powiem że przy obserwacji Księżyca oraz obiektów naziemnych widoczna jest już spora fioletowa obwódka. Z kitowym barlowem i tymże okularem jest jeszcze gorzej. Jednakże zastosowanie posiadanych przeze mnie filtrów zmniejsza niepożądane zjawisko do poziomu dla mnie akceptowalnego.
Nie mam niestety żadnej kamerki ani aparatu aby zapisać efekty swoich obserwacji, za to podaję poniżej ten link:
- zdjęcia Księżyca wykonane przez "Truemartiana" z Ohio za pomocą dubletu achromatycznego 6" Meade 152/1200 (obraz na pewno porównywalny z C6-R) bez jakichkolwiek filtrów redukujących aberrację: http://www.youtube.com/watch?v=4uQPm3xryZU
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostJanusz_P. | 06 Cze 2008, 11:38

Proszę nie wypowiadaj się o aberracji okularów i Barlowów skoro testujesz je w achromatycznym refraktorze :!: bo absolutnie nie wiesz czy aberracja pochodzi od obiektywu czy od okularu :roll:
Okulary na chromatyzm można testować tylko lustrzanymi sprzętami z definicji wolnymi od aberracji chromatycznej :idea:

Ps. Poprawiłem ci w recenzji słowo winietowanie na kiwanie się wyciągu bo to jest prawidłowe słowo w tym wypadku 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLeo | 06 Cze 2008, 18:12

Ps. Poprawiłem ci w recenzji słowo winietowanie na kiwanie się wyciągu bo to jest prawidłowe słowo w tym wypadku 8)

Dzięki, trochę głupio że przed pisaniem recenzji o tym nie doczytałem, no ale od czego są moderatorzy :wink:
Co do olularku Vixena 6 mm i barlowa- chciałem jedynie wskazać że przy powiększeniach 200-400x podstawowa wada optyczna (aberracja) mojego achromatu uwidacznia się już w znaczący sposób, psujący komfort obserwacji gdy nie stosuje się odpowiednich filtrów.
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostMitek | 23 Wrz 2008, 17:26

200-400x co to w ogóle za powiększenia? Zejdź chłopię na ziemię, po tak duże powiększenie zmasakruje tą twoją "soczewkę" Używaj tego teleskopu przy źrenicy wyjściowej 5-6mm do DS :lol:
Sprawiedliwy Bóg może rządzić nie sprawiedliwym światem (systemem rzeczy?)
 
Posty: 221
Rejestracja: 08 Mar 2008, 13:01
Miejscowość: Goleniów

PostLeo | 28 Wrz 2008, 11:36

Raczej zaopatrzę się w kamerkę i w przyszłości zamienię swój refraktorek na 11 calowego Schmidta ewentualnie będę miał oba teleskopy 8) . DS choć są niewątpliwie piękne i ciekawe jakoś mnie nie ruszają. :|
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostJanusz_P. | 29 Wrz 2008, 09:21

A nie ruszają Cię tylko dlatego ze nie widziałeś ich jeszcze w pełnej krasie z 40- 50 cm teleskopu pod naprawdę ciemnym niebem 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLeo | 29 Wrz 2008, 21:26

Co prawda to prawda. Moje miejskie i podmiejskie warunki są do niczego jeśli chodzi o DS-y :(
Za to są fajne fotografie w necie więc choć w ten sposób można oko nacieszyć 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostScaiter | 22 Sty 2009, 13:30

Jestem bardzo ciekaw jakby wypadl moj refraktor Vixen 80/1200 przy tych samych okularach.Aha mozesz mi powiedziec na jakich okularach obserwowales saturna? bo ja tez chce na planety okular ale niewiem narazie jaki kupic ale mysle nad 8 mm Vixen Plossl.
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

PostLeo | 27 Sty 2009, 23:17

Z okularów posiadam jedynie 20 mm Plossla oraz 6 mm lantana i nimi obserwowałem również Saturna.
Wygląda na to, że nasze refraktory mają takie same ogniskowe, ale różnica w średnicy obiektywu spora. 6 mm w twoim przypadku to już za krótka ogniskowa.
Do twojego zestawu proponuję jako okular planetarny lantana NLV 9mm lub okular ortoskopowy 9 mm.
Plossl 8mm też powinien się sprawdzić jako okular planetarny.
Poczytaj sobie zanim kupisz okular ten poradnik: http://www.celestia.pl/Jak_dobra%C4%87_okulary
Awatar użytkownika
 
Posty: 150
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostScaiter | 03 Lut 2009, 21:27

No fakt nasze telepy maja taka sama ogniskowa ale twoja soczewa jest sporo wieksza.A co do okularu to narazie kupilem Soligor Plossla 9 mm i na wenus juz go testowalem i na ksiezycu i jestem zadowolony choc ostatnio zapolowalbym na Saturna ale pogoda niedopisuje.
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 826
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Użytkownicy przeglądający to forum: wfifiak oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat