Zakup teleskopu "uniwersalnego" (wiem, takie nie istnieją)

PostYonTeQ | 10 Lut 2019, 19:24

Witam serdecznie koleżanki i kolegów. Razem z żoną w końcu zdecydowaliśmy się na zakup teleskopu. W niebo lubimy patrzeć od zawsze (w sumie to żona mnie zaraziła zanim jeszcze zostaliśmy małżeństwem ;-) ). Ja bardziej laik, żona już nieco bardziej obeznana. Całkiem sprawnie się odnajduje na niebie które mamy nad swoimi głowami, ale niestety luneta, którą miała do tej pory to bardziej była zabawka więc na orientacji na niebie pozostało. Jako, że czas to zmienić to bardzo uprzejmie proszę Was o pomoc w wyborze sprzętu, który nie zrujnuje nas finansowo a jednocześnie da frajdę z korzystania ;-)

Przeglądając wątki starałem się nieco rozeznać czy już coś podobnego było doradzane, ale raczej nic takiego nie znalazłem. Jeżeli jednak się mylę (trochę tych wątków jest:) ) to z góry przepraszam i jeśli to problem poruszać po raz kolejny ten same temat to proszę o odesłanie mnie do niego, a jeśli nie -> zachęcam do pomocy ;-)

Postaram się podać jak najwięcej informacji, jeśli jednak o czymś zapomnę - dajcie proszę znać a uzupełnię informacje.

Przede wszystkim wiedzę na temat refraktorów/reflektorów i teleskopów mieszanych mam raczej podstawową. Rozumiem że podstawowe elementy na które zwraca się uwagę to apertura i ogniskowa, oraz wynikająca z nich światłosiła (jeśli gadam głupoty to z góry przepraszam). Mniej więcej rozumiem o co w tym chodzi (raczej mniej niż więcej :) ), stąd zdaję sobie sprawę, że nie ma teleskopu idealnego do wszystkiego. Niestety, coś w miarę uniwersalnego będę potrzebował. Mieszkamy z żoną w bloku, a miejsca na duże refraktory nie mamy. No to może do konkretów.


Teleskop NIE BĘDZIE wykorzystywany do fotografii -> zależy nam tylko na tak zwanym "wizualu?" chcemy po prostu podziwiać niebo
Chcielibyśmy mieć możliwość podejrzenia gwiazd naszego US (bardzo ładnie od nas widać Wenus) wraz z księżycem, ale obiekty głębokiego nieba też są naszym celem. Do tej pory nie mieliśmy możliwości (sprzętu), który na to pozwalał, tak więc móc zobaczyć mgławice, galaktyki.. to także jest nasz cel. Zdajemy sobie sprawę, że wszystkiego nie zobaczymy.. ale podejrzewam, że znajdzie się coś co amatorów takich jak my zadowoli ;-)

Mieszkamy na północy w mieście do 100tyś. (Słupsk). Jakieś 20 km od morza. Jakość nieba/atmosfery, czy jak to zwał, jest raczej dobra (tak nam się wydaje).
Nie mieszkamy w centrum, a raczej na obrzeżach/przy końcu miasta, stąd na pewno obserwacje balkonowe jak najbardziej dla naszego księżyca, Wenus, Marsa czy innych planet. Jeśli chodzi o DS to nie wiem czy z balkonu się coś da zobaczyć? Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapakować się do auta i podjechać gdzieś niedaleko gdzie będzie dużo ciemniej. W pobliżu miejsca zamieszkania mamy lasy z ciekawymi polanami, zawsze możemy wyskoczyć gdzieś nad może, na plaże. Stąd raczej potrzeba czegoś na tyle mobilnego aby znoszenie tego z ostatniego 3 piętra budynku nas nie zabiło ;-)

Z uwagi na moje niedoświadczenie i częściowo też lenistwo -> rozważamy coś z systemem GOTO (wiem, jakie są zdania na ten temat, stąd z góry proszę o pominięcie komentarzy typu "to jak z automatyczną skrzynią biegów, niby jest ale frajdy z jazdy nie daje"). Na początku na pewno pomoże w orientacji, a przecież taki system można samemu kierować, więc totalnie ogłupiał nie będzie.

No i na koniec budżet. Chcielibyśmy przeznaczyć kwotę około 3000-3500. Po przebrnięciu przez kilka sklepów (w tym delta optica, i teleskopy.pl) i wymianie kilku(nastu) maili, dostaliśmy mniej więcej informacje w jakim kierunku powinniśmy podejścia z naszym pierwszy poważniejszym teleskopem. Pozwolę sobie wkleić kilka linków ze sklepu teleskopy.pl i poproszę o Waszą radę, ewentualnie o propozycje zbliżone cenowo. W grę wchodzi tylko zakup nowego, gdyż jako nowicjusze nie chcemy ryzykować kupna czegoś, czego stanu faktycznego nie jesteśmy sami stwierdzić.

Na początek coś tańszego:
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... m%20Newton
https://www.teleskopy.pl/Teleskop-Celes ... 125-mm-(5-)-Schmidt-Cassegrain-(SCT)-teleskopy-4379.html

Tutaj coś ku czemu się składaniamy (pytanie brzmi, czy to sprosta naszym potrzebom):
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 20GT%20MAK
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 0ETX%20125


Tutaj już niestety ponad budżet (no i dobson chyba do mobilnych nie należy.. ):
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 208%20GOTO
https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... obiekt%20w

Ten ostatni Celestron dość sporo odstaje cenowo, czy to rzeczywiście taka różnica?

Jak wspomniałem, chcielibyśmy się w 3500 zmieścić, stąd te ostatnie raczej dla referencji/porównania. Jeśli jednak kategorycznie odradzacie te pozostałe, to będe musiał się zastanowić. Prosiłbym w pierwszej kolejności te pierwsze teleskopy omówić ;)

Jak wiecie, jesteśmy amatorami, nie oczekujemy widoków jak przez teleskop Hubble'a ;-)

Z góry dziękuję za wszelkie wysiłki, jakie podejmiecie aby wesprzeć nas w rozpoczęciu przygody z podziwianiem nieba ;-)

Pozdrawiam i wyczekuje na Wasze rady.

Yon.
Celestron Nexstar Se 8" GoTo
 
Posty: 35
Rejestracja: 10 Lut 2019, 18:44
Miejscowość: Słupsk

 

Postromek1000 | 11 Lut 2019, 01:56

SW 102/500 , SW MAK 127 ,BINO SW, ES 4,7-6,7-8,8-11-14-18-24 /82 ,Maxvision 28-40/68 ,BCO 2x10-18 , BGSZ 2,3x40 , BPC5 8X30 ,BPC2 7x50 ,BPC2 12x45M
 
Posty: 111
Rejestracja: 20 Lut 2017, 01:02
Miejscowość: Radomsko

 

Postchavez1976 | 11 Lut 2019, 05:53

Jeżeli poważnie myślicie o wizualu DS, to wybór wcale nie jest taki duży a telep może być uniwersalny (również do US).
Biorąc pod uwagę obserwacje z balkonu i wyjazdowe też, to optimum zapewni dobson Synta10 lub nawet lepiej GSO10.
Goto znacznie podroży zakup ale przede wszystkim wagę. Przy wyjazdach da się we znaki.
Lepiej zwykły dobson lub flex ale bez goto. Z czasem można wyposażyć go w wygodny (i nic nie ważący) system do naprowadzania DSC.
Te telepy na montażach paralaktycznych może bardziej wyglądają atrakcyjnie od dobsona ale w transporcie też się dadzą we znaki a mała apertura lustra czy soczewki nie da radości z wizuala DS. Uważam też, że taki montaż - w odróżnieniu od prostego dobsona - jest wygodny dopiero w wersji z prowadzeniem plus przyzwoity udźwig - to montaż klasy HEQ5/NEQ6. Podlinkowany montaż AZ od Meade jest awaryjny i fatalnie radzi sobie z trafianiem za pomocą goto. Dawno temu to przerabiałem. Można się szybko zniechęcić.
Telep do wizuala DS na całe życie, to może być lekki dobson kratownicowy (truss) 12-14 cali. Nowego jednak w tym budżecie nie ma szans dostać i balkon już też odpada (ze względu na wymiary). Dlatego wg mnie jeśli balkon nie jest maleńki, dobson 10” byłby dla Was idealny.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostYonTeQ | 11 Lut 2019, 09:02

Witam ponownie.
Dziękuję za pierwsze komentarze, liczę że nie ostatnie ;-)

co do wielkości balkonu.. nie jest on może jakiś mega mały (w granicach 3m x 2m), ale wielkością też nie powala. Dobson 10" pewnie macie rację byłby uniwersalny. Ale jeśli mam być szczery to na samą myśl znoszenia i wnoszenie tego 3 piętra już mnie przeraża. Całości raczej nie znosiłbym na raz bo to ze 30kg i mało poręczne, wiec 2 elementy, czyli dwa razy więcej kursów :D Kolejna sprawa.. ten 10" jednak całkiem spory ;-) jadąc z nim gdzieś w naszym małym autku byłoby ciężko się na urlop wybrać.. Trzymać takiego kolosa (wiem, że są większe) w 2 pokojowym mieszkaniu byłoby problematyczne. Rozumiem zalety i uniwersalność, aczkolwiek to chyba jeszcze nie ten moment na takiego kolosa. Nie dojrzeliśmy chyba jeszcze do takiego sprzętu. Może jako następny teleskop.

Jeśli chodzi o GOTO, jasne, świadom jestem, że podniesie cenę no i wagę, ale tutaj raczej decyzja nie ulegnie zmianie, raczej GO-TO musi zostać ;-)

Może mógłbym jeszcze z żoną się zastanowić na tym dobsonem co podlinkowałem 8" z GOTO (niewiele lżejszy od tego 10",wiem), ale gabarytowo chyba trochę mniejszy, jednak chyba mimo wszystko na początek coś bardziej kompaktowego byśmy chcieli...

Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż nie osiągniemy takich rezultatów jak dobsonem, ale dla nas jako dla amatorów, którzy do tej pory używali bardziej zabawki niżeli prawdziwego sprzętu, chyba wszystko zrobi efekt łał? Czy naprawdę w tych mniejszych 5" (6" celestron) DS zobaczymy tak nieatrakcyjnie, że się tylko zniechęcimy?

Czy nic z tego co podlinkowałem nie będzie "w miarę zadowalające"?
Celestron Nexstar Se 8" GoTo
 
Posty: 35
Rejestracja: 10 Lut 2019, 18:44
Miejscowość: Słupsk

 

Postmcmaker | 11 Lut 2019, 09:13

10 cali gabarytowo jest prawie taka sama jak ósemka :)
ATM: 254/1200 Ultralight, 150/750 Ultralight, 130/650 Ultralight, BinoNewton 150/750; FH102/1350, Vortex 8x42 ED
 
Posty: 1384
Rejestracja: 03 Paź 2010, 22:59
Miejscowość: Opole

 

PostYonTeQ | 11 Lut 2019, 09:18

nie twierdzę, że różnice są kolosalne miedzy 8 a 10, jednak wciąż to całkiem spore maszynki ;) (oczywiście jak na nasze realia mieszkaniowe)
Celestron Nexstar Se 8" GoTo
 
Posty: 35
Rejestracja: 10 Lut 2019, 18:44
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 11 Lut 2019, 09:31

YonTeQ napisał(a):
Mieszkamy na północy w mieście do 100tyś. (Słupsk). Jakieś 20 km od morza. Jakość nieba/atmosfery, czy jak to zwał, jest raczej dobra (tak nam się wydaje).

Słupsk... to masz problem z głowy. Jest tu cała gromnadka ludzi, którzy maja teleskopy i nawet urządzaja pokazy nieba. Musiałbys się umówić i zobaczyc na własne oczy jak to w wyglada w róznych teleskopach. Od małej lunety po kilkunastocalowego Newtona.
Ja też ostatnio zamieszkuję w Słupsku, więc możemy zorganizowac jakiś wypad w wiekszej grupie na radary w Głobinie - najlepsze miejsce wokół Słupska do obserwacji.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postendriu624 | 11 Lut 2019, 09:36

YonTeQ napisał(a):nie twierdzę, że różnice są kolosalne miedzy 8 a 10, jednak wciąż to całkiem spore maszynki ;) (oczywiście jak na nasze realia mieszkaniowe)

SCT 8 cali + np. AZ4, spokojnie zastąpi Syntę 8 Dobson , czyli Kolega zobaczy tyle samo co Dobsonem, czyli Ds-y i US , a co najważniejsze , że SCT doskonale nadaje się do oglądania widoków plenerowych , co do transportu , to do plecaka tubkę SCT , pod pachę montaż AZ4 i można iść pieszo nad morze.

Można również kupić mniejsze SCT 6 cali , tubka będzie jeszcze bardziej kompaktowa, dodatkowo SCT doposażone w dedykowany korektor 6.3 pozwoli zmniejszyć jego światło-siłę z f-10 do f-6,3. Miałem zaproponować Maka ale jest mniej uniwersalny od SCT.
Refraktory o podobnej aperturze albo są ciężkie albo długie , a dobra soczewka sporo kosztuje, tak więc nie widzę lepszego wyboru na balkon jak SCT.

Klasyczny SCT Celestron z powłokami XLT będzie bardzo dobry , a ceny są jeszcze na miarę budżetu Kolegi, szukał bym w okolicy używki w idealnym stanie, z odbiorem osobistym.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 11 Lut 2019, 09:44, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postchavez1976 | 11 Lut 2019, 09:43

mcmaker napisał(a):10 cali gabarytowo jest prawie taka sama jak ósemka :)

Z tego właśnie powodu, nie wspominałem Koledze o ósemce.

Rozumiem ograniczenia mieszkaniowe. Trzecie piętro, to nie problem i małe autko też nie. Gorzej z przechowywaniem ale każdy telep zabierze kawałek domowego kąta.
Starałem się podpowiedzieć teleskop z nastawieniem na wizuala DS. Poniżej lustra 8 cali, nie ma co schodzić.

Zostają Ci instrumenty planetarne lub trawelerki podróżne, które dadzą raczej namiastkę, tylko jasnych DSów.
Wybierz w takim razie solidny montaż, co najmniej AZ4 na stalowych nogach lub odpowiedni wagowo paralaktyk z napędem w obu osiach. Reszta spokojnie starczy na SCT, Maczka, niewielkie ED .
Jeśli jednak kręcą Was na serio DSy, to i tak z czasem wrócisz do zakupu dobsona 10-14cali :mrgreen:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJSC | 11 Lut 2019, 09:46

Słupsk jest bardzo zaświetlonym miastem, ale nawet kilkukilometrowy wyjazd poza miasto na południe czyni cuda :) Ciekawe z której strony Słupska kol. mieszka? Jeśli tam gdzie ja, to wszelkie DSy z balkonu odpadają, nawet gdyby kupił 20 calowe lustro nie mówiąc już o ich podziwianiu lornetką :D
Ostatnio edytowany przez JSC, 11 Lut 2019, 09:47, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSebastian Ś. | 11 Lut 2019, 09:47

Co do montażu i wyjazdów pamiętaj, że część z nich bez zasilania jest bezużyteczna, musiałbyś dokupić np. akumulator. Tak naprawdę idealnie dla Ciebie byłoby mieć mały teleskop na US na montażu EQ na balkonie, a na wyjazd do DSow Newtona na Dobsonie :wink: Skupilbym sie na tym co jest dla Ciebie ważniejsze, czy te wyjazdy pod ciemne niebo na DS czy jednak balkon i US.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postendriu624 | 11 Lut 2019, 09:50

Dlatego SCT nawet z korektorem 6.3 w zaświetlonym miejscu, da bardziej kontrastowe obrazy Ds od jasnego newtona, lepiej odcięte od jasnego tła nieba.
Warto też zwrócić uwagę na możliwość oglądania pleneru w SCT, gdzie newton do tego celu praktycznie się nie nadaje.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postchavez1976 | 11 Lut 2019, 10:07

Sebastian Ś. napisał(a):Skupilbym sie na tym co jest dla Ciebie ważniejsze, czy te wyjazdy pod ciemne niebo na DS czy jednak balkon i US.

I to jest cała istota problemu :)
Tak jak nie ma potrzeby ruszania się poza balkon na obserwacje planetarne (chyba, że miejski smog), tak obecnie nie ma już sensu obserwowanie DS z zaświetlonego dużego miasta. Dlatego wielu z nas korzysta z „betoniarki” na wyjazdy za miasto i trawelera na balkonie i wakacjach :wink:
Te wyjazdy wcale nie są takie uciążliwe. W moim przypadku to ok. 30 min. podróży w naprawdę ciemne miejsce. Aplikacja LPM na android wskaże takie miejsce w Waszej okolicy.
Z ubiegłorocznych wakacji w Ustce pamiętam, że okolice Rowów czy Smołdzina/Czołpina były już dobre.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJSC | 11 Lut 2019, 10:29

Biorąc pod uwage budżet i doświadczenie to SW 100ED na balkon oraz poczatkowe wyjazdy pod ciemniejsze niebo i nie ma o czym mówic. Żadnych kolimacji, kiwajacych sie luster i czekania godzinami aż sie wychłodzi :D Potem ewentualnie jakiś kratownicowy Newton juz tylko na wyjazdy (jeśli oglądanie DSów stanie sie dominujaca pasją).

GOTO to strata przyjemności z odszukania obiektu i brak walorów edukacyjnych. Uważam, ze astronomia z automatycznym pokazywaniem obiektów może szybko sie znudzić poczatkującemu (oby nie), więc odradzam i to własnie szczególnie początkującym! Ale jesli ktoś bardzo chce to nie ma rady - trzeba zaspokoić swoje pragnienia :)
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostYonTeQ | 11 Lut 2019, 10:41

@JSC -> mieszkam w okolilcach szpitala (Szafranka)

W kwestii, co jest bardziej istotne - otóż sami z żoną jeszcze nie wiemy ;-) o ile wiemy jak fajnie można podziwiać planetki bo tu już jakąś namiastkę mieliśmy, tak kompletnie nie wiemy czego się spodziewać przy próbie doglądania DSów. Raczej nie planujemy DS oglądać z balkonu ;-), w sumie to chyba większość obserwacji chcielibyśmy prowadzić poza mieszkaniem. Nasza ulica dość mocno się "świeci", ale ciemniejszych miejsc w okolicy nie brakuje. Tak jak wspominacie, wyjazd za miasto nie powinien być problemem, bo lokalizacje zdają się być w zasięgu..

zaczynam powoli dostrzegać co z czym się wiąże.. jednak jeszcze pozwolę sobie ten wątek podrążyć ;)

Koledzy wspominali o SCT kach, mógłbym prosić o jakieś linki do tych powiedzmy mniejszych, poniżej których nie próbować schodzić?

Kolejna sprawa, wybierając coś z tych co w pierwszym poście (pomińmy dobsona na chwilkę), takim Meadem czy Celestronem -> co będziemy w stanie zobaczyć? jest ktoś w stanie powiedzieć czego się możemy spodziewać? Np. US ok, ale DS to już zapomnieć, czy jak to się z tym ma.

No i ten dobson z GOTO 8" co podlinkowałem -> podobnie na ile pozwoli?

Nie wykluczam, że jak zaczniemy z żoną to się tak wkręcimy, że będziemy uciekać z mieszkania i coś większego planować.. ale nie chciałbym się na samym początku wykoleić ;-)


P.S. Dziękuję za spory odzew w temacie.

@JSC Update:
Rozumiem odpowiedź odnośnie GoTo.. przemyślę te słowa nad zasadnością.. w sumie to na początku nie rozważałem GoTo, później jak zobaczyliśmy, to takie "łał, fajnie byłoby to mieć".. no ale pomyślę...

@JSC
Kod: Zaznacz wszystko
Ja też ostatnio zamieszkuję w Słupsku, więc możemy zorganizowac jakiś wypad w wiekszej grupie na radary w Głobinie - najlepsze miejsce wokół Słupska do obserwacji.


Bardzo chętnie bym zerknął w niebo, być może nawet zanim coś kupię:)
Celestron Nexstar Se 8" GoTo
 
Posty: 35
Rejestracja: 10 Lut 2019, 18:44
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 11 Lut 2019, 10:52

Z tego co piszesz, to akurat dla Ciebie moze i rzeczywiscie tym cudownym środkiem byłoby SCT. Ale to chłodzi sie godzinami, moze do DSów mozna i to chłodzenie nieco pominąć, ale lepiej patrzec na wszystko przy 100% mocy.
Jesli chcesz wejść w DSy na poważnie to tylko duże apertury wchodzą w gre. Możesz pocztać o jakich mowa np. w tej ksiązeczce: https://allegro.pl/oferta/pierwsze-obse ... 7195308021
Jest świetnie opisane co zobaczysz z DSów i jaka aperturą. Rozdziały o konstrukcji teleskopów i obserwacjach US mozesz pominąć (są niestety niedopowiedzenia, błedy) , bo widać, ze autor jest jednak bardziej specjalista od DSów ;)
Ostatnio edytowany przez JSC 11 Lut 2019, 11:41, edytowano w sumie 4 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKarol | 11 Lut 2019, 10:54

GoTo na początek również odradzam. Radość ze znalezienia obiektów odległych czasem o setki tysięcy lat świetlnych od Nas to jest super uczucie.

Jaki teleskop mieliście do tej pory ? Co widzieliście ?

Tu macie mapę z zaświetleniem: https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... 0FFFFTFFFF
(patrz warstwa ATLAS 2015 - czyli jak jasno świeci tło nieba, VIIR S 2018 - pokazuje źródła światła na powierzchni Ziemi).

Okolice Bożanki wyglądają dobrze i są dość blisko.

Pomyślcie o zlocie w Zatomiu. Macie dość blisko. Na Forumastronomiczny.pl znajdziecie więcej informacji.

W zasadzie z teleskopów z pierwszego postu nie wiele zobaczycie DSów. Da się ale to będą tylko podstawy w dość marnym "wykonaniu".

SCT 8" może być dobrym rozwiązaniem dla Was. Lekki, mały, sporo pokaże. I chyba to by było najlepsze na początek.

Jeśli rozważacie GSO 8" to lepiej już brać 10". Pod lepszym niebem można już zobaczyć ramiona galaktyk, mnóstwo innych DS z lepszym lub gorszym detalem.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postendriu624 | 11 Lut 2019, 10:55

Co do obserwacji Ds nawet lustrem 8 cali , to nie będą one tak pięknie wyglądały jak na fotografiach , i nie będą one kolorowe . Może się okazać że zachwyt szybko minie.
Proponuję się zorientować, jakie obiekty Ds i jak je widać w danej aperturze, aby potem nie było rozczarowania . Pomocne są tu doświadczenia innych obserwatorów , a szczególnie ich szkice z obserwacji.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postjupiter1969 | 11 Lut 2019, 10:55

JSC napisał(a):
YonTeQ napisał(a):
Mieszkamy na północy w mieście do 100tyś. (Słupsk). Jakieś 20 km od morza. Jakość nieba/atmosfery, czy jak to zwał, jest raczej dobra (tak nam się wydaje).

Słupsk... to masz problem z głowy. Jest tu cała gromnadka ludzi, którzy maja teleskopy i nawet urządzaja pokazy nieba. Musiałbys się umówić i zobaczyc na własne oczy jak to w wyglada w róznych teleskopach. Od małej lunety po kilkunastocalowego Newtona.
Ja też ostatnio zamieszkuję w Słupsku, więc możemy zorganizowac jakiś wypad w wiekszej grupie na radary w Głobinie - najlepsze miejsce wokół Słupska do obserwacji.


Dokładnie,mamy tu sporo sprzętu.W połowie marca robimy pokaz nieba dla słupszczan,więc będzie okazja zebrać cały sprzęt w jednym miejscu.
Zapraszam też do naszej grupy,tu się zmawiamy :

https://www.facebook.com/groups/1994159 ... =bookmarks
SYNTA 14 ,pełnoaperturo ND5.Scopos 30 mm,SW SWA 70* 13/8/5 mm,Pentax XW 7 mm,DO SL 15x70,10x50,Canon 450D,ATM okular 18 mm 120*,55 mm 68 *,polaryzacyjny zmienny,kolorowe meade 4000.
https://www.facebook.com/astronomiaslupsk
PTMA W-wa
 
Posty: 225
Rejestracja: 07 Kwi 2013, 22:14
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 11 Lut 2019, 11:08

Nie wiem czy ten watek na Astromaniaku jest jedyny dotyczący lokalnych wypadów ze Słupska
viewtopic.php?f=30&t=25387&hilit=S%C5%82upsk ?
Jesli tak, to mozemy sie umawiac także w nim.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostSebastian Ś. | 11 Lut 2019, 11:14

http://www.deepskywatch.com/Articles/wh ... scope.html

Pogląd na widoki których możesz oczekiwać.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostYonTeQ | 11 Lut 2019, 11:18

endriu624 napisał(a):Co do obserwacji Ds nawet lustrem 8 cali , to nie będą one tak pięknie wyglądały jak na fotografiach , i nie będą one kolorowe . Może się okazać że zachwyt szybko minie.
Proponuję się zorientować, jakie obiekty Ds i jak je widać w danej aperturze, aby potem nie było rozczarowania . Pomocne są tu doświadczenia innych obserwatorów , a szczególnie ich szkice z obserwacji.


Oczywiście, jestem w pełni świadomy, że foto to jedno a to co widzi się przez teleskop to inna bajka i nawet nie oczekuję takiego efektu ;-)

To małe podsumowanie, aby nie umknęło...
Czyli dobrze rozumiem -> te wszystkie GOTO, które podlinkowałem na początku nadadzą się do planet i księżyca, o DSach raczej można zapomnieć?
Dobson już powinien dać radę, ale z uwagi na niewielkie różnice 8/10, lepiej brać 10"
o GoTo lepiej na razie nie myśleć (o ile w ogóle nie warto)


SCT8 może być jakimś złotym środkiem, ale trzeba się liczyć z długim czasem schładzania (naprawdę aż tyle czasu to w tym SCT zajmuje? :) ), a i chyba budżetowo wyskakuje poza limit, chyba, że jakoś nie do końca dobrze szukam ;)

@JSC -> książeczkę nabywam raz dwa i biorę się za lekturę czym prędzej.

@chavez1976 -> co rozumiesz przez namiastkę DSów w podróżnych travelerkach? zobaczymy co najwyżej szarą/białą mgiełkę bez ładu i składu?
chavez1976 napisał(a):Wybierz w takim razie solidny montaż, co najmniej AZ4 na stalowych nogach lub odpowiedni wagowo paralaktyk z napędem w obu osiach. Reszta spokojnie starczy na SCT, Maczka, niewielkie ED .
-> rzucisz jakieś linki ? :)

JSC napisał(a):Nie wiem czy ten watek na Astromaniaku jest jedyny dotyczący lokalnych wypadów ze Słupska

super
Sebastian Ś. napisał(a):Pogląd na widoki których możesz oczekiwać.
dzięki!
Celestron Nexstar Se 8" GoTo
 
Posty: 35
Rejestracja: 10 Lut 2019, 18:44
Miejscowość: Słupsk

 

PostJSC | 11 Lut 2019, 11:21

YonTeQ napisał(a):@JSC -> książeczkę nabywam raz dwa i biorę się za lekturę czym prędzej.


Na obserwacje balkonowe, to polecałbym jeszcze tą - jest genialnie napisana - strasznie rozbudza wyobraźnię i uważam, że każdy te pozycję powinien mieć, chociaz traktuje niebo bardziej ogólnie - wtajemnicza w nie. https://bonito.pl/k-90350853-miesieczny ... FwEALw_wcB
A na DSy to koniecznie tamtą https://allegro.pl/oferta/pierwsze-obse ... 7195308021 . Jest opisane co widać np. w 10cm i w 43cm apertury, jakie trzeba miec powiekszenie...i to z praktyki, a nie z jakiejś teorii.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostYonTeQ | 11 Lut 2019, 11:56

Karol napisał(a):Jaki teleskop mieliście do tej pory ? Co widzieliście ?


Jak wpomniałem na początku, nie był to jakis zaawansowany sprzęt. Nie pamietam nazwy (musiałbym do teściów podejść zobaczyć), ale był to soczewkowiec, który głównie nadawał się do obserwacji księżyca. Marsa czy Wenus też udało nam się dostrzec, ale szału to tam nie było, stąd jak mówię, teraz dopiero planujemy zakup czegoś bardziej "amatorskiego" a nie zabawkowego.

Stąd też moje wraże, że cokolwiek weźmiemy to będzie WOW :D

JSC napisał(a):Na obserwacje balkonowe, to polecałbym jeszcze tą - jest genialnie napisana - strasznie rozbudza wyobraźnię i uważam, że każdy te pozycję powinien mieć, chociaz traktuje niebo bardziej ogólnie - wtajemnicza w nie. https://bonito.pl/k-90350853-miesieczny ... FwEALw_wcB
A na DSy to koniecznie tamtą https://allegro.pl/oferta/pierwsze-obse ... 7195308021 . Jest opisane co widać np. w 10cm i w 43cm apertury, jakie trzeba miec powiekszenie...i to z praktyki, a nie z jakiejś teorii
Na pewno się zaopatrzę! dzięki
Celestron Nexstar Se 8" GoTo
 
Posty: 35
Rejestracja: 10 Lut 2019, 18:44
Miejscowość: Słupsk

 

Postjupiter1969 | 11 Lut 2019, 12:15

JSC napisał(a):Słupsk jest bardzo zaświetlonym miastem, ale nawet kilkukilometrowy wyjazd poza miasto na południe czyni cuda :) Ciekawe z której strony Słupska kol. mieszka? Jeśli tam gdzie ja, to wszelkie DSy z balkonu odpadają, nawet gdyby kupił 20 calowe lustro nie mówiąc już o ich podziwianiu lornetką :D


Wbrew pozorom nie jest aż tak źle,mieszkam przy samym centrum.
Obserwuję czasami z placu przy ul.Przemysłowa 121,może to wyjątkowe miejsce,bo widać M31 gołym okiem,co w większości miast jest tylko marzeniem.
Na Głobinie to już bajka,mamy zasięg 6 mag.,a M13 widoczna jest gołym okiem,a to zaledwie kilka kilometrów za miastem.
SYNTA 14 ,pełnoaperturo ND5.Scopos 30 mm,SW SWA 70* 13/8/5 mm,Pentax XW 7 mm,DO SL 15x70,10x50,Canon 450D,ATM okular 18 mm 120*,55 mm 68 *,polaryzacyjny zmienny,kolorowe meade 4000.
https://www.facebook.com/astronomiaslupsk
PTMA W-wa
 
Posty: 225
Rejestracja: 07 Kwi 2013, 22:14
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat