Refraktor mit APM 140 f/7 Duplett FPL53 Optik.

Postfranek | 06 Lut 2019, 13:03

 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postfremdo | 06 Lut 2019, 14:24

Fajny refraktor,tyko to "składak".Cena bardzo dobra,szkło też.Gdyby miał takie dwa...
Ale,ktoś,kto chce mieć fajny refraktor,powinien brać.Ryzyko niewielkie,bo części łatwo osiągalne w Europie.
Takahashi EM400 Astronomer22x60
Vixen BT125A HF2
Zeiss 8x42 HD
Bino Denkmeier
I okulary TV
 
Posty: 322
Rejestracja: 21 Lut 2014, 16:07
Miejscowość: Warszawa

 

Postfranek | 06 Lut 2019, 14:59

Sprzedający ma rejestrację na forum 2002 rok.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJSC | 06 Lut 2019, 16:08

Cała cela jest zakupiona w APM, tak więc tu problemu nie ma. Może być problem wybaflowania tuby, skoro była przewidziana pod krótszą ogniskową i większą soczewkę, ale moze byc to nieistotną sprawą, bo parametry obydwu teleskopów są jednak dość podobne.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 06 Lut 2019, 17:13

A zwróciliśmy uwage na taki mały szczegół...krążki Ariego
na malym zdjeciu ? Nie widac ich co prawda mega dokladnie ale sa lekko obciete z jednej strony i nierownomierna ilosc swietlnej energii w jej slojowym,niepelnym rozkładzie tez daje duzo do myslenia...
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postfremdo | 06 Lut 2019, 17:26

Oj! Jacek,Ty to zawsze coś wypatrzysz.I tak cena jest dobra,a jeszcze można powybrzydzać i niemiaszek jeszcze zejdzie z ceny.
Takahashi EM400 Astronomer22x60
Vixen BT125A HF2
Zeiss 8x42 HD
Bino Denkmeier
I okulary TV
 
Posty: 322
Rejestracja: 21 Lut 2014, 16:07
Miejscowość: Warszawa

 

PostJOKER | 06 Lut 2019, 18:59

Kupil bys to Anddzeju , :)
Z drugiej str.to sprzedawca jest mega uczciwy ... bo zdjecie pierscieni swiadczy o jakosci a wiec kupujacy moze miec pretensje jedynie do siebie jak by cos nie tak wyszlo w startescie...
Az mnie swierzbi by wyslac to Markusowi z dopiskiem czy nadal uwaz, ze jego APO jest lepsze od Japonczyka? .
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postfremdo | 06 Lut 2019, 19:07

Jakby były dwa,to czemu nie.Za psie pieniądze niezłe bino na FPL53.
Takahashi EM400 Astronomer22x60
Vixen BT125A HF2
Zeiss 8x42 HD
Bino Denkmeier
I okulary TV
 
Posty: 322
Rejestracja: 21 Lut 2014, 16:07
Miejscowość: Warszawa

 

Postastrofan | 06 Lut 2019, 19:37

Może ktoś rozczarować ptv ? Samo ptv 3,5 to raczej słabo, ale tam jest ptv dla aberations. Czym się różnią. Często tylko piszą ogólnie ptv a niektórzy właśnie ptv aberations. Strehl 0.936 nie jest zły, ale może być lepszy.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postastrofan | 06 Lut 2019, 21:27

Hmm... Czyli jakość poniżej difraction limited a strehl można tłumaczyć brakiem obstrukcji centralnej. :D
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostJSC | 06 Lut 2019, 22:21

Hehe... wygląda na to, że Strehl może być wysoki, pomimo, że gwiazdy jak komety.
Ja pierdziu jakie to teraz robią hiendowe telepy... :lol: Może to jednak tylko niechlujnie złożony ten składak :?: :roll:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 06 Lut 2019, 23:18

Cześć.

Widziałem go parę dni temu na giełdzie w DE , Strehl powiedzmy na dobrym poziomie około 0,94. Ideałem jest od 0,96 i lepiej , ale takie sprzęciki M.Ludes ceni sobie odpowiednio wyżej.Aby dostrzec różnicę w obrazie np. ilości , ostrości i jakości detalu Jowisza to trzeba Super warunków i doświadczonego obserwatora , który wyłapie różnice pomiędzy 0,94 a 0,96. Przy takich dokładnościach optyki różnice są naprawdę niewielkie , ale dla wymagających obserwatorów np.Planet są i są istotne.W porównaniach tych Refraktorów APM 140mm F7 jak czytałem z Takiem FS 128mm i FS 152mm. Wypadł ponoć podobnie jak TAKAHASHI FS 128mm , Dublet Fluorytowy nie ED na syntetycznym FPL53 i ze wskazaniem na Taka FS 128mm , który miałciut lepszy kontrast słabego subtelnego detalu Jowisza i niewiele żywszy obraz koloru gwiazd..Ciekawy Refraktor i na pewno warty zakupu , jego wymiary są jeszcze OK i można uważać za stosunkowo przenośny i z powodzeniem mobilny na montażu klasy HEQ5.Cena jest korzystna jak za dobry Refraktor ED o takiej już przyzwoitej Aperturze D-140mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Lut 2019, 23:26

Cześć.

Trochę sobie teraz popisałem z Markusem Ludesem z APM o jego Refraktorach APO ED 140mm F7 i 152mm F8.Markus twierdzi że 152mm ED ma korekcję Refraktora AC o świetle F35. Tak samo wyżej sobie ceni i sprzedaje wybitne sztuki z parametrem obiektywu-optyki STREHL RATIO od 0,96 i lepiej , co jest normalne ze względu na bardzo dobrą dokładność wykonania optyki.Jest teraz mała promocja w APM , ale oczywiście na te słabsze Refraktory ze Strehlem poniżej 0,96. Skończył ze mną pisać przed chwilą , widać dba o interes i klienta , godzinka już po 22-ej a on nadal ze mną pisał.Refraktory są na pewno warte uwagi i takie dobre Dublety w zupełności wystarczą do dobrego oglądania. Szkoda że aktualnie Planety tak nisko i nawet nie sprawdzimy w pełni walorów naszego posiadanego sprzętu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMB_WA | 20 Lut 2019, 09:14

Z tym dbaniem o klienta bym nie przesadzał. Jeżeli chodzi o przytulenie kasy to Markus chętnie odpowiada i szybko odpisuje ale jak pojawią się jakieś problemy, to już nie jest taki skory do rozmowy i czasem trzeba pisać do niego wielokrotnie, żeby ustosunkował się do maila. Ton zmienia z miłego i kooperatywnego na szorstki połączony z zarzutami i dziecinnymi groźbami. Kupiłem u niego trzy rzeczy. Dopiero z trzecią był problem, po zakomunikowaniu którego jakość obsługi klienta poleciała na łeb na szyję.
Generalnie trzeba podchodzić z dystansem do tego co mówi - w końcu jest sprzedawcą i chce opchnąć towar. Natomiast nie ulega wątpliwości, że ma sporą wiedzę i przyczynił się dla środowiska astro wprowadzając na rynek niekiedy dobry chiński sprzęt za przyzwoitą cenę.
Pozdr
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Lis 2008, 15:40

 

PostKrzysztof_P | 20 Lut 2019, 12:38

Cześć.

Na pewno masz sporo racji , co Biznes to Biznes , jednak właśnie zaskoczył mnie tym że pisał ze mną dość długo i odpowiadał na każde moje pytanie a godzinka była już po 22-ej.Trochę też słyszałem od kolegów na temat ich korespondencji , ale ja w sumie jestem z mojej zadowolony.Pisałem też z nim kiedyś parokrotnie o innych sprawach i jak do tej pory nie mogę mu nic zarzucić.Kontakt z firmą APM uważam osobiście za dobry , odpowiedzi są na temat i na dobrym poziomie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttiger | 22 Lut 2019, 23:30

Ja bym ten refraktor od razu ,,łyknął", tylko ze swojego doświadczenia wiem, że firmy do ,,gotowych'' wyrobów wykorzystują lepsze komponenty (tj. jak w samochodach części oryginalnie zamontowane w samochodzie- chodzą dłużej, te wstawione po naprawie już niekoniecznie (nie chodzi mi o zamienniki). Sprawdzone ostrzejszą kontrolą jakości, niż np; podzespołów, które mogą nie spełniać jej kryteriów. Dlatego też, na razie nie kupuję samego obiektywu APM 140 f/7 FPL53, tylko raczej ,,celuję" w ,,gotowy" refraktor o tych parametrach. Zakładając jednak, że jest to ,,dobry" obiektyw z atestem, to bym się nie przejmował, że tuba jest atm dopasowana, do tego obiektywu. Tym bardziej, że jest to tuba od większego refraktora, wiec istnieje możliwość dorobienia kolimacji celi (oczywiście jeśli już takowej nie ma).Bafle można zawsze dorobić i poprzestawiać, a wnętrze np; wyflokować. A cena jest kusząca. :)
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostKrzysztof_P | 23 Lut 2019, 04:37

Cześć.

To też racja , ale jak kupimy obiektyw w celi z Certyfikatem , to możemy spać spokojnie i działać w ATM. :D
Takiego Refraktora czy obiektywu na pewno nie kupił bym bez Certyfikatu z badania obiektywu u mnie nie ma mowy , STREHL RATIO 0,95-0,96 lub jeszcze wyżej i to było by to , na pewno nic niżej. Sprzedaje się dość sporo tych Refraktorów , widzę po wielu giełdach w Europie i USA , ale przeważnie ze Strehlem około 0,91-0,94. Te lepsze rurki raczej tak nie pojawiają się na giełdach a jak nie ma podanego Strehla w ogłoszeniu to sprzedający nie odpowiadają na zadane pytanko o to czy Refraktor ma Certyfikat z badania i jaki jest wynik Strehl Ratio. :D
Wiem bo pytałem parokrotnie różnych sprzedających , jeden nawet usunął po moim pytanku podany w ogłoszeniu Strehl 0,935 aby sprzedać Refraktor bez zbędnych pytań , itp. :D Te ze Strehlem od 0,95 i wyżej też bywają ale rzadziej i giełdowa cenka jest odpowiednio wyższa.M.Ludes też sprzedaje takie drożej , co jest moim zdaniem jak najbardziej uzasadnione.Taiwański czy chiński Refraktor ED APO też może być bardzo dobrym instrumentem w naszych rękach , ale nie kupujmy badziewia bez potwierdzenia jakości Certyfikatem z badania.Jak już płacić , to lepiej dopłacić i kupić to co da nam satysfakcję i zadowolenie , oszczędność w tym przypadku nie popłaca , gdyż możemy nabyć strasznego bubla.Wiem to po przykładzie na moich byłych Refraktorach 120 ED.Co egzemplarz to trochę inny optycznie.I jestem pewien że jak przebadane zostały by obiektywy we wszystkich Edkach 120mm które posiadałem , to mój były 120 ED Equinox z giełdy DE którego pomógł mi kupić Kolega Paweł "Pablito" miał by najlepszy wynik Strehla z badanych.Można się naprawdę zdziwić przy bardzo dobrym Seeingu co potrafi dobra optyka a czego nie pokaże nam na Planetach przeciętna. :idea: Jak do tej pory również nie mam zastrzeżeń co do jakości optyki Maków Intesa , każdy ma od 1/6L i wyżej w standardzie , posiadałem też MK z około 1/7L a aktualnie mam wersję INTESA MK 8" , F10 De4 Lux.Wszystkie były bardzo dobre i te standardowe i te trochę lepsze z podaną dokładnością optyki , ale to była indywidualna produkcja każdego teleskopu i wysoka jakość optyki również w standardzie.Obecny mój Mak De Lux 8" , F10 przy bardzo dobrym Seengu potrafi zadziwić najbardziej wybrednych niedowiarków. Ale to muszą być dobre warunki a wtedy można naprawdę zaszaleć.Posiadałem też nie jedno chińskie ED APO TRYPLET ED 127mm , ale to nie było nigdy to co trzeba , widać było po obrazach miękkość i przeciętną jakość optyczną na Planetach.Widać to wszystko zresztą po cenach na wszelakich giełdach , dobre Refraktory kosztują a przeciętne są widocznie tańsze.Po latach doświadczenia z wszelakim sprzętem w końcu wiemy co dobre a co nie i nawet sami jesteśmy w stanie to stwierdzić podczas oglądania w praktyce.Pewne wady optyczne sprzętu są można powiedzieć widoczne na pierwszy rzut oka a te mniej dostrzegalne wychodzą i tak po czasie.Porównań obok siebie różnorakich sprzętów wykonaliśmy w naszym Obserwatorium sporo.Wtedy widać jak na dłoni co jest w temacie , ale nie każdy ma taką możliwość , dlatego jak kupować drogi to pewny wyrób , dobry optycznie z potwierdzeniem odpowiednim dokumentem a nie jego słabszą i nie pewną wersję.
Tu mamy przykład średniej jakości ze Strehlem 0,927 tak jak pisze sprzedający z takim wynikiem z badania.
https://astromart.com/classifieds/astro ... oublet-apo

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMB_WA | 24 Lut 2019, 09:37

Przestrzegam przed ślepą wiarą w certyfikaty, atesty i inną papierologię. Dobrze takie dokumenty mieć choćby po to, żeby zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie reklamacji, ale nie zawsze one odzwierciedlają stan faktyczny.
Wolfgang Rohr udokumentował co najmniej kilka przypadków fałszowania takich dokumentów m.in. przez pewną brytyjską firmę na O oraz jednego z dystrybutorów z Niemiec.
Ja dwa razy otrzymałem dokumenty twierdzące, że sprzęt był sprawdzony przed wysyłką przy konkretnym powiększeniu i był ok. W pierwszym przypadku optyka miała tłuste ślady jakby ktoś brudnym paluchem po niej przejechał, sprzęt miał wady w wykonaniu obudowy tubusu, a optyka była ewidentnie ściśnięta w celi. W drugim przypadku optyka miała duży astygmatyzm uniemożliwiający uzyskanie punktowego obrazu gwiazd.
Pozdr
 
Posty: 92
Rejestracja: 22 Lis 2008, 15:40

 

PostKrzysztof_P | 24 Lut 2019, 16:19

To miałeś pecha że przysłali Ci takie coś , pewniejszy zakup z wynikiem z badania niż bez niego w ciemno.Niemcy tak lubili wciskać do Polski serię Photoline ED.Orion U.K. też się nie popisał , słyszałem o tych przekrętach też co nie co.Zawsze można reklamować podejrzany towar , ale tracimy na kosztach odsyłania i nikomu nie potrzeba takich kłopotów. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostAndrzej.Ch63 | 24 Lut 2019, 23:35

To żeście mnie ładnie wystraszyli , akurat poluję na ED 140 .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostKrzysztof_P | 24 Lut 2019, 23:53

Myślę że jak kupisz w APM z Certyfikatem to raczej wszystko będzie jak należy.3050 EURO z kosztem przesyłki i Strehlem 0,97 , 2940 EURO z kosztem przesyłki i Strehlem 0,96 , tak napisał mi ostatnio Markus Ludes z APM za Refraktor 140 ED F7 Dublet FPL53. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 25 Lut 2019, 16:03

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Widziałem go parę dni temu na giełdzie w DE , Strehl powiedzmy na dobrym poziomie około 0,94. Ideałem jest od 0,96 i lepiej , ale takie sprzęciki M.Ludes ceni sobie odpowiednio wyżej.Aby dostrzec różnicę w obrazie np. ilości , ostrości i jakości detalu Jowisza to trzeba Super warunków i doświadczonego obserwatora , który wyłapie różnice pomiędzy 0,94 a 0,96. Przy takich dokładnościach optyki różnice są naprawdę niewielkie , ale dla wymagających obserwatorów np.Planet są i są istotne.W porównaniach tych Refraktorów APM 140mm F7 jak czytałem z Takiem FS 128mm i FS 152mm. Wypadł ponoć podobnie jak TAKAHASHI FS 128mm , Dublet Fluorytowy nie ED na syntetycznym FPL53 i ze wskazaniem na Taka FS 128mm , który miałciut lepszy kontrast słabego subtelnego detalu Jowisza i niewiele żywszy obraz koloru gwiazd..Ciekawy Refraktor i na pewno warty zakupu , jego wymiary są jeszcze OK i można uważać za stosunkowo przenośny i z powodzeniem mobilny na montażu klasy HEQ5.Cena jest korzystna jak za dobry Refraktor ED o takiej już przyzwoitej Aperturze D-140mm.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


A pisze o tym wyraźnie na stronie ? Strehl to nie wszystko, przecież widać, że ta 140 jest słaba, będą komety. Strehl 0,92-96 też są w newtonach.
Podobnie tak ?! Wypadł z Takiem do jakiego powiększenia ?! Poza tym 140 vs 128 jest różnica apertury. Z tego co pamiętam, ED Ludesa nie oddaje dobrze koloru czerwonego.
I cały pies pogrzebany, żeby odróżnić, czy optyka jest świetna, czy tylko dobra. A przy takim ogłoszeniu, akurat APM traci w moich oczach wiarygodność.
Przy cenie 3000 euro, chciałbym wiedzieć co kupuję... I co z tego, że strehl jest 0,94 jak tam są inne wady :(
A od pół roku zastanawiałem się czy nie kupić tej 140. Teraz wątpię, czy będę zainteresowany.
Krzysiek, dobra ja kupię, a jak będzie coś nie tak. Przez Ciebie pójdzie reklamacja. Piszesz się ?! ;)
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostKrzysztof_P | 25 Lut 2019, 17:01

Cześć.

Na Certyfikacie jest podany Strehl jako jeden z parametrów badania a jest ich podanych bodajże trzy , to tylko Dublet FPL53 więc nie spodziewajmy się korekcji Trypletu. I tak bardzo dobry jak na Dublet i dobra alternatywa dla Trypletu APO.W tej cenie raczej bez konkurencji przy takiej Aperturze.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 13 Mar 2019, 13:21

Jakiś czas temu pojawiło się ogłoszenie viewtopic.php?f=10&t=52309&start=0&hilit=apm+140
Już tutaj budziła wątpliwość jakość do ceny tego refraktora.
Spójrzcie, certyfikaty z ogłoszeń na astromarcie. Ceny były powyżej 2000 euro...
Refraktor mit APM 140 f/7 Duplett FPL53 Optik.: APM140_ob.jpg

Tutaj niewiele lepiej
Refraktor mit APM 140 f/7 Duplett FPL53 Optik.: APM140_2.jpg

A naprawdę chciałem go kupić, przechodzi mi ...

Dla porównania z SW 120ED z testu
http://astro-foren.com/index.php/de/10- ... s-halb-apo
Refraktor mit APM 140 f/7 Duplett FPL53 Optik.: SWED120_900.png
Takisit
 
Posty: 451
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostJOKER | 13 Mar 2019, 14:02

ciesze się ,ze Ci przechodzi bo stać Cię na dobry sprzęt z którego będziesz zadowolony latami.


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat