Konkurs astrofotograficzny dla początkujących z nagrodami

Postwessel | 24 Mar 2019, 08:33

Od pierwszego stycznia 2019 roku na portalu forumastronomiczne.pl wystartował nowy konkurs p.n. " Konkurs dla Początkujących na Astrofotografię Miesiąca i Roku". Od razu rodzi się pytanie - dlaczego powstaje nowy konkurs, skoro na tym samym portalu działa od kilku lat Konkurs na Astrofotografię Miesiąca i roku im. Henryka Kowalewskiego? Powodów jest kilka, a dwa najważniejsze z nich pozwolę sobie przestawić. Po pierwsze poziom konkursu im. Henia Kowalewskiego urósł bardzo od chwili jego powstania i dziś prace czołowych astrofotografów stale okupują najwyższe lokaty, nie pozwalając przebić się nowym w tej branży kolegom i koleżankom. Ma to działanie silnie demotywujące i nie przysparza nam nowych wielbicieli astrofotografii amatorskiej. Po drugie przez ostatnie trzy lata nastąpiły znaczące zmiany w technologii rejestracji obrazu przez pojawienie się relatywnie tanich kamer CMOS. Dodatkowo ten rodzaj kamer jest o wiele mniej wymagający pod względem innych elementów zestawu astrofotograficznego, a tym samym obniża jego koszt. Wszystko to powoduje, że utrwalanie pięknych obrazów mgławic, galaktyk i innych obiektów staje się bardziej dostępne i coraz bardziej popularne. No ale sprzęt to nie wszystko, w astrofotografii znaczącym elementem jest też umiejętność obróbki zebranego materiału. Od tego zależy efekt końcowy naszej pracy. A cóż jest bardziej motywującego do poprawy efektów jak rywalizacja? I tu wracamy do pierwszego zdania tego krótkiego tekstu. Konkurs dla Początkujących to konkurs bez ograniczeń wiekowych dla osób które zaczynają zajmować się astrofotografią amatorską i chciałyby sprawdzić się w konkurencji z innymi. Nieważne czy fotografujesz obiekty nieba głębokiego, Układu Słonecznego czy po prostu rozgwieżdżone niebo nad jeziorem. Każdy obraz z elementami prezentującymi nocne niebo lub pokazujący obiekty na niebie może znaleźć się w tym konkursie. Uprzedzając pytania - tak, zdjęcie jelenia na rykowisku też, pod warunkiem że będzie widać Księżyc w pełni.

Zapraszam!

Opiekun Konkursu - Maciej Kapkowski "wessel"

Konkurs marcowy - zgłoszenia : https://www.forumastronomiczne.pl/index ... rzec-2019/
Regulamin konkursu - https://www.forumastronomiczne.pl/index ... C4%85cych/
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 24 Mar 2019, 09:53

Fajna inicjatywa, wydaje mi się jednak, że temat powinien być też w dziale Astrofotografia, spróbujemy przenieść też tam. :)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 24 Mar 2019, 10:20

Nie ma na forum takiego pasującego działu konkursowego, ale tak jest lepiej no bo to w końcu konkurs astrofotograficzny. :D
Zapraszam wszystkich zainteresowanych ! Przypominam - nagroda to bon rabatowy do sklepu teleskopy.pl , okruchy meteorytów i publikacja w czasopiśmie ASTRONOMIA. Dodatkowa nagroda to tzw. "Master's class" czyli uwagi eksperta do trzech pierwszych prac - co poprawić, co zmienić. Będę do tego także zapraszał ekspertów z Astromaniaka oczywiście.
Wcześniej konkurs nie mógł się pojawić na AM ze względu na lokowanie produktu - sponsorów konkursu.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostMichalK | 24 Mar 2019, 16:26

Moim zdaniem to bezsens. Nie robicie czegoś dla początkujących tylko II ligę dla osób które robią DS.
Moim zdaniem, jeżeli konkurs ma naprawdę służyć młodym osobom które zaczynają swoją przygodę w astrofoto to powinien mieć konkretne założenia / ograniczenia sprzętowe. Już na pierwszy rzut oka w DS ograniczył bym go do wyłącznie DSLR, po drugie niech będzie to konkurs lub równorzędna kategoria w nim lub np.naprzemiennie co drugi miesiąc astrofoto: bez użycia montażu.
To właśnie astrofoto na statywie lub z małym montażem jest czymś od czego ludzie zaczynają. Patrząc na regulamin i wytyczne właściwie wycinacie z konkursu 85% tych, których można by zachęcić do zabaw w astrofotografię już również tych którzy po DS nigdy nie sięgają bo nie odczuwają takiej potrzeby.

Pozdrawiam!
 
Posty: 33
Rejestracja: 13 Mar 2019, 15:24

 

Postwessel | 24 Mar 2019, 17:47

Konkurs już w tej formule działa trzeci miesiąc z powodzeniem i raczej nie słyszałem narzekań. Proponuję zamiast twierdzenia że nasz konkurs jest bez sensu zorganizować swój konkurs z sensem.
Dla mnie astrofoto to zabawa i zapraszam do niej wszystkich różnymi sposobami. I to jest dla mnie sens takich konkursów.
Poza tym proponuję przeczytać regulamin - nie ma tam nic o ograniczeniu do fotografii DS. Jak również nie jest tam napisane że konkurs ma służyć młodym osobom :D
ZAPRASZAM WSZYSTKICH !!
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 24 Mar 2019, 17:53

Spokojnie Panowie :wink: Konkurs jest na innym forum a Maciej tylko o nim poinformował. Niech nowi adepci astrofotografii sami go ocenią, chociaż warto się sprawdzić moim zdaniem. :)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJacekE | 24 Mar 2019, 18:42

[quote="MichalK"]Moim zdaniem to bezsens. Nie robicie czegoś dla początkujących tylko II ligę dla osób które robią DS.

No dziwne, że w tym ,,bezsensie" wzięło udział już kilkunastu Kolegów zaczynających swą przygodę z astrofotografią i US i DSO....
Ekstraklasę, I Ligę, II ligę, Ligę III, Okręgową.... To chyba jest bez sensu.
Kupiłem sprzęt, zrobiłem astrofotografię ale odbiega od tych apodowych... Mnie się podoba - jest konkurs, wstawiam wiec na konkurs dla początkujących bo na razie niema szans na czołówkę na przykład w Konkursie Heńka Kowalewskiego.
Ot i wszystko - bardzo cenna inicjatywa Wessela, który i omawia błędy, wyraża achy i ochy oraz załatwił nagrody.
To tyle w temacie Kolego, albo aż tyle :)
Pozdrawiam i jak kryształ nocek życzę - Jacek :-)
TS Triplet APO 90/600 + QHY183C + Sonnar 2,8/180 + AS 60/240 + ALccd 5, sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 698
Rejestracja: 22 Sty 2011, 17:56
Miejscowość: USTKA

 

Postwessel | 24 Mar 2019, 18:46

Koledzy, nie wprowadzajmy niepotrzebnej nerwowości ,szczególnie że Michał pewnie na swoim portalu uruchomi konkurs konkurencyjny z sensem i w ten sposób środowisko się wzbogaci o konkursy :)
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostMichalK | 24 Mar 2019, 18:47

wessel napisał(a):Konkurs już w tej formule działa trzeci miesiąc z powodzeniem i raczej nie słyszałem narzekań. Proponuję zamiast twierdzenia że nasz konkurs jest bez sensu zorganizować swój konkurs z sensem.
Dla mnie astrofoto to zabawa i zapraszam do niej wszystkich różnymi sposobami. I to jest dla mnie sens takich konkursów.
Poza tym proponuję przeczytać regulamin - nie ma tam nic o ograniczeniu do fotografii DS. Jak również nie jest tam napisane że konkurs ma służyć młodym osobom :D
ZAPRASZAM WSZYSTKICH !!


Punkt pierwszy:
" 1. Na Konkurs Fotografia Miesiąca i Roku dla Początkujących zgłaszamy zdjęcia obiektu US i DSO poprzez wstawienie ich do stosownego wątku, który będzie każdorazowo wskazywany przez moderatorów dbających o zaplecze techniczne konkursu. "

To rodzaj przyjacielskiej rady, więc proszę się nie unosić. Ja osobiście nie znam nikogo początkującego, kto od razu zaczyna od foto DS, stąd warto albo zmienić regulamin, albo wprowadzić ograniczenia albo zmienić nazwę na KONKURS DLA POCZĄTKUJĄCYCH OBIEKTÓW GŁĘBOKIEGO NIEBA. Fora to niestety miejsca pełne osób wzajemnej adoracji, stąd nikt się nie skarżył :)

Miłego dnia i więcej optymizmu!
 
Posty: 33
Rejestracja: 13 Mar 2019, 15:24

 

PostMichalK | 24 Mar 2019, 18:56

wessel napisał(a):Koledzy, nie wprowadzajmy niepotrzebnej nerwowości ,szczególnie że Michał pewnie na swoim portalu uruchomi konkurs konkurencyjny z sensem i w ten sposób środowisko się wzbogaci o konkursy :)


No a to drogi Panie, jest już nieco poniżej krytyki. Zwracam Ci nieśmiałą uwagę, że pierwszy sensowny konkurs astrofotografii był na portalu AstroExpo, który pomagałem tworzyć wraz z Emde w czasach, kiedy dopiero zaczynałeś swoją przygodę w astrofoto (a może i wcześniej). Delikatnie ale wypraszam sobie tego typu osobiste wycieczki.

Pozdrawiam!
 
Posty: 33
Rejestracja: 13 Mar 2019, 15:24

 

Postwessel | 24 Mar 2019, 19:12

Jasne, przepraszam- nie miałem zamiaru Cię urazić !
Konkurs dopuszcza Michale KAŻDY rodzaj astrofotografii - czyli obrazka na którym widać kawałek nieba, tu zacytuję siebie "jelenia na rykowisku też o ile widać Księżyc ".
A konkurs na AstroExpo wspominam z dużym sentymentem, tam zbierałem pierwsze baty :)
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Postwessel | 24 Mar 2019, 19:25

Ale aby nam w ferworze dyskusji nie umknął zasadniczy cel tego wątku to pozwolicie że powtórzę:
ZAPRASZAM POCZĄTKUJĄCYCH ASTROFOTOGRAFÓW DO UDZIAŁU W KONKURSIE
Konkurs marcowy - zgłoszenia : https://www.forumastronomiczne.pl/index ... rzec-2019/
Regulamin konkursu - https://www.forumastronomiczne.pl/index ... C4%85cych/
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Postpablo12311 | 24 Mar 2019, 22:53

Michał powiedz mi jak określić, kto należy do której ligi. A przede wszystkim ile jest lig jeśli chodzi o astrofotografię.
Najłatwiej jest krytykować. Maciek (wessel) tylko popularyzuje tą świetną inicjatywę, ą tu spada na Niego taka krytyka.
Czasem włosy mi się jeżą na głowie jak czytam co nie które wypowiedzi na forum.
 
Posty: 252
Rejestracja: 12 Kwi 2012, 12:19

 

Postwessel | 25 Mar 2019, 00:08

Dajmy już spokój. Kto będzie chciał to weźmie udział i już.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 25 Mar 2019, 00:19

wessel napisał(a):Dajmy już spokój. Kto będzie chciał to weźmie udział i już.


Popieram. :wink: To w końcu nie jakiś pier.... wyścig szczurów tylko fajna zabawa. :wink: Michała się nie czepiajmy, to jest liga ZEROWA (po anglijzku Premier). :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postpiotrkusiu | 25 Mar 2019, 10:30

Nie do końca w temacie ale warto obejrzeć całość i pomyśleć: https://www.youtube.com/watch?v=NrVXZ8rJm7A
ATM And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 978
Rejestracja: 16 Sie 2009, 20:19
Miejscowość: Giżycko

PostMichalK | 25 Mar 2019, 10:34

Dominik Woś napisał(a):
wessel napisał(a):Dajmy już spokój. Kto będzie chciał to weźmie udział i już.


Popieram. :wink: To w końcu nie jakiś pier.... wyścig szczurów tylko fajna zabawa. :wink: Michała się nie czepiajmy, to jest liga ZEROWA (po anglijzku Premier). :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Popatrzyłem na wyniki z pierwszych miesięcy i jest tu sporo naprawdę fajnych zdjęć, Ci początkujący których ja znam takich nie robią. Ba, nie sądzę żeby ktokolwiek z nich odważył się wystartować ze startrails czy tzw. "single shot". Stąd moja uwaga, jak również sugestia, że warto też zrobić coś dla tych ludzi w obrębie konkursu który nosi taką nazwę (czyli na przykład kategoria zdjęć bez prowadzenia).
Styczeń - z 20 zdjęć 8 jest z dedykowanych kamer.
Luty z 13 zdjęć aż 7 z kamer.
 
Posty: 33
Rejestracja: 13 Mar 2019, 15:24

 

PostBogdan J. | 25 Mar 2019, 10:54

Co do kamer V DSLRów to nie był bym taki pewien końcowego efektu. Widziałem niejednokrotnie jakie wspaniałe zdjęcia ludzie potrafią robić lustrzankami :-)
Jest wielu użytkowników kamer, którzy nie wiedzą jak i nie potrafią nic z nich uzyskać :-(
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postwessel | 14 Kwi 2019, 13:21

Ja rozumiem strajki, zmęczenie zimą no ale nagrody czekają ! Były zloty, była pogoda a fotek jakoś nie przybyło !
Zapraszam !!!
https://www.forumastronomiczne.pl/index ... 5%84-2019/
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Postwessel | 20 Kwi 2019, 10:00

Przypominam o konkursie!
Fajne nagrody czekają na zwycięzców co miesiąc!
O na przykład okruchy meteorytu Sericho - to może być początek niezłej kolekcji!!!

Konkurs astrofotograficzny dla początkujących z nagrodami: sericho.JPG
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostBogdan J. | 20 Kwi 2019, 18:38

Jak są takie fajne meteorki to ja wysyłam tam swoje prace :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 21 Kwi 2019, 10:57

Bogdan J. napisał(a):Jak są takie fajne meteorki to ja wysyłam tam swoje prace :wink:


Protestuję, Bogdan to żaden początkujący. :lol:

A tak na serio, to może być Macieju lekki problemik z udziałem w tym konkursie dla użytkowników innych for, jeśli nie piszą (z różnych powodów) na FA. Regulamin konkursu jasno przewiduje, że zdjęcia mają być wcześniej opublikowane na FA a i sam udział w konkursie wymusza jak gdyby rejestrację na FA. Oczywiście nie mamy pewnie nic przeciwko FA i publikowaniu na tym forum zdjęć, wręcz możemy do tego zachęcać (szczególnie, że nagrody są całkiem fajne).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 21 Kwi 2019, 21:28

Sprawa jest prosta i już to przerabiałem.
Jeśli ktoś ma ochotę wziąć udział w konkursie a nie chce pisać na FA to:
1. Zakłada konto i pisze post w odpowiednim dziale astrofotografii opisując fotkę ( DS, US, Szkoła ) a fotkę wysyła do mnie na priva - jako opiekun mam prawo wstawiania fotek. Normalnie trzeba napisać 5 postów żeby wstawić załącznik.
2. Analogicznie postępujemy dalej, tzn, zgłoszenie w konkursie- zgodnie z zasadami-fotka do mnie na priva i ja wstawiam.
Już parę razy tak robiliśmy.
O tyle masz rację, że konto trzeba założyć.
I po problemie :)
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Postwessel | 26 Kwi 2019, 08:22

Przypominam o konkursie! Koniec miesiąca blisko, jest pogoda, czemu nie spróbować swoich sił?
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Postwessel | 22 Gru 2019, 12:03

Te zmiany zapowiadałem już w połowie roku - wykluczeniu będzie podlegał tylko zwycięzca po dwukrotnym zajęciu 1 miejsca. To punkt 4 regulaminu. Dodatkowo w konkursie roku biorą udział tylko fotografie,które zajęły pierwsze miejsca . To punkt 8 regulaminu.

Ewentualne uwagi proszę do 30 grudnia tak aby w Nowy Rok już wejść z gotowym regulaminem.

Maciek

Regulamin jest tutaj.
https://www.forumastronomiczne.pl/index ... C4%85cych/
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat