Wybór kątówki pryzmatycznej 90° 1,25

PostBubel86 | 18 Maj 2019, 12:20

Witam.

Zastanawiam się nad wymianą kątówki w BK 102/500. W gre wchodzi pryzmat 90°.

Pierwszy model to: Baader T2 32mm 90° 1,25"

https://nimax-img.de/Produktbilder/zoom ... d-32mm.jpg

Drugi to: Omegon pryzmat Amiciego 90° 1,25"

https://nimax-img.de/Produktbilder/zoom ... -1-25-.jpg

Bardzo mi zależy na opiniach osób, które miały styczność z tymi kątówkami. O ile o Baaderze czytałem w miarę pochlebne opinie, to o Omegonie nie ma zbyt wielu informacji. Osobiście nie wzbudza on mojego zaufania (wizualnie), ale dla początkującego adepta astronomii obraz nieodwrócony jest bardziej przyswajalny.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 11
Rejestracja: 10 Maj 2019, 19:04

 

Postwampum | 18 Maj 2019, 12:55

Bubel86 napisał(a):Witam.

Zastanawiam się nad wymianą kątówki w BK 102/500. W gre wchodzi pryzmat 90°.

Pierwszy model to: Baader T2 32mm 90° 1,25"

https://nimax-img.de/Produktbilder/zoom ... d-32mm.jpg

Drugi to: Omegon pryzmat Amiciego 90° 1,25"

https://nimax-img.de/Produktbilder/zoom ... -1-25-.jpg

Bardzo mi zależy na opiniach osób, które miały styczność z tymi kątówkami. O ile o Baaderze czytałem w miarę pochlebne opinie, to o Omegonie nie ma zbyt wielu informacji. Osobiście nie wzbudza on mojego zaufania (wizualnie), ale dla początkującego adepta astronomii obraz nieodwrócony jest bardziej przyswajalny.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka


Bierz Baadera, sprawdzony ogranoleptycznie. Daje zauważalnego "kopa" w stosunku do zwykłych kątówek (lae tutaj każda lepsza kontówka to zrobi), jednakże w refraktorze dobry pryzmat też poprawi widok w stosunku do standardowego dieelektryka typu GSO itp.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJSC | 18 Maj 2019, 13:07

Ale to dwie zupełnie rózne konstrukcje. Nie każdy pryzmat odwraca obraz tak jak w lornetce.
Amici odwraca (czyli uzyskujemy taki obraz jak w lornetce), ale ten Baader daje taki sam obraz jak w kątówce lustrzanej. Optycznie lepsze sa pryzmaty, które własnie zachowuja się jak te lustrzane.
Zamiast Amiciego mozna rozważyc Pentaprism - dają takie same obrazy jesli chodzi o kierunki (obraz prosty, ziemski), jednak optycznie lepszy będzie Pantaprism.
https://www.astroshop.pl/pryzmaty-katow ... 5-/p,59337
Najlepszy obraz uzyskuje sie jednak , tak jak napisałem, w normalnych pryzmatach, które odbijają obraz prawo-lewo.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 18 Maj 2019, 13:25

Ale też i nie w każdym obiektywie pryzmat poprawi jakość obrazu , to zależy w którą stronę od obiektywu i pryzmatu , to też trzeba brać pod uwagę i najlepiej wpierw sprawdzić.Gdyż może się okazać że dobre lusterko wypadnie lepiej :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 18 Maj 2019, 13:32

Otóż to!
Tym bardziej, ze to achro f/5 - z pryzmatem moze byc tragedia (ale obraz może być i lepszy - na dwoje babka wróżyła ;) ), chcociaż Baader ponoć sobie radzi nawet z szybkimi achromatami (ale nie wiem, sam nie sprawdzałem).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 18 Maj 2019, 13:35

Owszem ale pryzmat działa dobrze tylko w jedną stronę powiedzmy korekcji AC a jak się okaże że potrzeba w drugą to jeszcze pogorszy.Moim zdaniem teścik wskazany , przy jakiejś okazji np. zlotu jak ktoś będzie posiadał to sprawdzić i porównać z lusterkiem.Ewentualnie jak ktoś posiada taki Refraktor i napisze że lepiej działa to wtedy też można już brać , bez powiedzmy ryzyka. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 18 Maj 2019, 17:42

Cześć. Wszystkie kątówki prostujące obraz w mniejszym lub większym stopniu degradują obraz i muszą być najwyższej jakości jeżeli planujemy użycie ich do zastosowań astro. Co innego jeżeli podglądamy przyrodę. Tutaj różnice sie zacierają. Jezeli chodzi o pryzmaty to tylko 1,25". 2" wprowadzaja zauważalną aberację sferyczną z racji różnicy długości toru optycznego w pryzmacie.
Jak kolega napisał, zeiss będzie dobrym wyborem. Sam go nie mam ale wyczytałem sporo dobrego jak sam szukałem. Osobiście kupilem 1,25" takahashi. Z moim apo o świetle 7,5 nie dostrzegłem różnicy w obrazie z kątówką i bez na wprost. Pryzmat ma pełne 32mm i nic nie winietuje. Ten pryzmat zgrał się z moim refraktorem i obrazy są odrobinę na plus wzgledem mojego lusterka 2" WO durabright 1/12L.
Jeżeli ma być uniwersalnie to ja bym brał lusterko astro physics maxbright 96%.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 19 Maj 2019, 12:31

TV Everbrite to też lustrzany dobry wybór. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostBubel86 | 19 Maj 2019, 14:52

Niestety lustro odpada ze względu na odwrócony "do góry nogami" obraz (jeżeli dobrze rozumuję). Poza tym cena za TV Everbrite poza moim zasięgiem. Podobnie taki Orion Pantaprism. Co doTakahashi, to nie widzę tych kątówek w żadnym sklepie w PL.

Dodam tylko, że razem z refraktorkiem w zestawie startowym jest kątóweczka pryzmatyczna 45°, więc domniemam że chyba raczej tym Baaderem nie pogorszę sobie parametrów...? :roll:

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 11
Rejestracja: 10 Maj 2019, 19:04

 

PostJSC | 19 Maj 2019, 15:34

Bubel86 napisał(a):Niestety lustro odpada ze względu na odwrócony "do góry nogami" obraz (jeżeli dobrze rozumuję).

Nie, nie - obraz będzie "stał na nogach" , ale będzie odbity prawo/lewo - tak jak bys się sam przeglądał w lustrze.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postendriu624 | 19 Maj 2019, 15:56

W jasnym achro f-5 , pryzmat może pogorszyć AC lub poprawić korekcję AC obiektywu, dotyczy to również AS.
Wszystko zależy od korekcji AC obiektywu, czy jest ona dodatnia czy ujemna.
Do jasnych achromatów nie są zalecane pryzmaty , jeżeli obiektyw w swojej korekcji optycznej nie uwzględnia pryzmatów.
Nasadki pryzmatyczne można używać w achromatach co najmniej f-10 , bo ich wpływ na obraz jest już minimalny, wynika to z wielkości stożka światła padającego na pryzmat.
Oczywiście te różnice wpływu pryzmatu nie są duże , ale już dobrze widoczne w dużych powiększeniach , gdzie lepiej jest umieścić barlowa przed pryzmatem a okularem, niestety wymagać to będzie użycia przedłużki do wyciągu, dotyczy to również aberracji sferycznej gdzie pryzmat również ją wprowadza jak AC.
Pryzmaty dachowe pokazują pionową kreskę w środku pola widzenia , mniej lub bardziej widoczną , w zależności od jakości wykonania pryzmatu.
Japończycy wpadli na pomysł przerobienia pryzmatu dachowego na dwa lustra , przesuwając oś optyczną w bok , poza punkt styku dwóch płaszczyzn obrazowych, tak więc widoczna pionowa kreska jest poza polem widzenia, ( EMS ).


https://www.google.com/url?sa=i&source= ... 2013388648

https://www.google.com/url?sa=i&source= ... 2013388648
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postastrofan | 19 Maj 2019, 19:36

Cześć. Czyli masz słaby wybór do tego achromatu. Albo stawiasz na lustro i najlepiej 2" aby było do wszystkiego albo ryzykujesz jak będzie. Może być ok z pryzmatem albo kiszka. Do astro amiciego sobie odpuść. Będzie spora degradacja obrazu jak nie stac cię na topowego zeissa. Będzie krecha na jasnych obiektach a i kontrast bedzie do życzenia. Znam przypadek użytkownika takahashi sky 90 gdzie w połączeniu z lusterkiem obraz był słaby na planetach z masą AC. Po dodaniu pryzmatu 1,25" taka jakby nie ten refraktor. Różnica bardzo duża na plus. Jak cię nie stac to rozwiązaniem bedzie jakieś lustro 1,25" z dobrej firmy używane. Obraz jak z pryzmatu i nie ryzykujesz korekcji obiektywu. 8) Zawsze możesz iść drogą gości ze wschodu którzy preferują obserwacje na wprost i zachować maksymalną jakość obrazu kosztem wygody i orientacji obiektu w okularze. :wink:
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostBubel86 | 19 Maj 2019, 20:40

Okej, dzięki za obszerne wyjaśnienia i przepraszam za moje "faux pas". Wychodzi na to, iż dobrze jest się poradzić "starszych" kolegów przed zakupem.

1. Czyli rozumiem, że z budżetem w granicach 400 - 500 pln nie uświadczę w miarę przyzwoitej kątówki z lusterkiem? Jeśli jednak tak, to jakieś propozycje?

2. Kątówką 2" cale nie chciałbym obciążać wyciągu, bo wydaje mi sie, że w zestawie z okularem to już uzbiera się nieco masy. A z tego co słyszałem to wyciąg w tym telepie nie jest najlepszej jakości...

3. Z ciekawości, to gdzie w takim razie występuje obraz odwrócony (góra - dół)???

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 
Posty: 11
Rejestracja: 10 Maj 2019, 19:04

 

Postastrofan | 19 Maj 2019, 23:01

1. W tej kwocie można sporo. Sam mam 2" wersję i nie narzekam. Tu wersja 1,25".
https://www.teleskopy.pl/product_info.p ... 5%20Carbon
2. 1,25" waży ok 210 g. 2" to ponad 500g. Wyciąg mozna dostać używany np. Crayforda. W 2" możesz sosować 2 standardy okularów i jak kupisz raz a dobrze to masz spokój. Zalinkowany jednak william optics to dobry produkt i nie sposób dostrzec różnic pomiędzy najwyższą półką dla amatora takiego jak ja.
3. Np. w teleskopie newtona. Obraz jest odwrócony góra-dół, lewo-prawo. Do wszystkiego można się przyzwyczaić. Gorzej jak używasz np. Newtona i refraktora z kątówką na przemian. Można zajoba dostać. :lol:. Pozdrawiam.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 54 gości

AstroChat

Wejdź na chat