Barlow do DSO?!?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostTuvoc | 20 Maj 2019, 16:13

Cześć wszystkim,

chciałem zwrócić się dosyć nietypowym pytaniem. Generalnie przyjęło się, że soczewki Barlowa stosujemy do obiektów z układu słonecznego - planety, księżyc etc., wiadomo, straty na jasności. itd. Spotkałem się natomiast z kilkoma takimi przykładami - https://www.astrobin.com/395790/?page=3&nc=all

Czy zatem można stosować Barlowa do DSO? Ma to większy sens?

Będę wdzięczny za wskazówki
T.
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostKrzysztof z Bagien | 20 Maj 2019, 19:56

Sporo mgławic planetarnych ma bardzo małe rozmiary kątowe, czasem porównywalne z planetami, bez barlowa będą miały na zdjęciu np. kilkanaście pikseli - czyli tak naprawdę niewiele będzie widać. Żeby ich fotografowanie w ogóle miało sens, trzeba sięgnąć po dłuższe ogniskowe - i tu właśnie rozwiązaniem są soczewki Barlowa, tylko trzeba wtedy zebrać odpowiednio więcej materiału.

Czyli odpowiadając na twoje pytanie - jak sam pokazałeś wrzuconym przez siebie linkiem - najwyraźniej ma sens :)
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostTuvoc | 20 Maj 2019, 21:51

Wiesz co, też myślałem tak jak Ty piszesz. Że w końcu czemu nie? Dłuższa ekspozycja zrobi swoje i będzie cacy, ale wrzuciłem też takie zapytanie na Astropolis i mam nadzieję, że MateuszW się nie obrazi jak przekopiuję jego odpowiedź, szczególnie, że jest bardzo informatywna:

cyt.: "Ja nie skreślałbym takiego rozwiązania z automatu. Problem jest generalnie z tym, aby dobrać odpowiedniego barlowa do odpowiedniego teleskopu, aby nie wprowadzić dodatkowych wad optycznych. Wielką niewiadomą jest po pierwsze, jaka powinna być optymalna odległość barlowa do matrycy, oraz co robić w wypadku teleskopu z flattenerem/korektorem, tj jakie odległości dać między nimi, a barlowem, oraz barlowem i matrycą.

W ogólności nie ma powodu zakładać, że to nie działa. Trzeba metodą prób i błędów znaleźć to idealne połączenie sprzętu i wszelkich odległości. Jest to wielki problem, wymaga masy czasu i testu różnego sprzętu, przez co nikt się na to nie porywa.

W niedługim czasie zrobię test TS65Q + Powermate 2,5x z odpowiednią złączką (odległością). Będę tego używać do Słońca, ale kto wie, może osiągnę idealnie skorygowane pole? A jeśli jednak nie, to już nie mam pojęcia, w jakim sprzęcie to jest możliwe.

Kolejny, ale już raczej jasny problem to kwestia światłosiły - barlow 2x przyciemni nam światłosiłę 2x, czyli obraz będzie 4x ciemniejszy. W większości teleskopów zrobi się z tego totalna ciemnica. Drugi problem, to jeśli myślisz o użyciu tego w większym teleskopie, to zwyczajnie dostaniesz zbyt długą skalę - za długą na nasz seeing i możliwości montażu, a więc to nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów.

Kolejna sprawa to, że zazwyczaj w naszych sprzętach niewiele brakuje do osiągnięcia skali odpowiadającej zdolności rozdzielczej teleskopu albo nawet ją przekraczamy. Dla przykładu TS65/420 i ASI1600 ma zdolność rozdzielczą 2,13", natomiast skalę 1,84"/pix. Oznacza to, że mamy nawet zapas skali i rejestrujemy już każdy możliwy detal (no może nie każdy, bo do tego trzeba 2x zdolność rozdzielczą, ale bez lucky imagingu raczej nic więcej tym nie osiągniemy).

Oczywiście w jaśniejszym sprzęcie i kamerze z większym pikselem będzie odwrotnie i tam barlow mógłby mieć potencjalnie sens - ale czy nie lepiej właśnie kupić zamiast tego kamerę z drobniejszym pikselem? Taką ASI183 z pikselem 2,4 um? Wówczas mamy to samo, co gdyby do kamery z pikselem 4,8 um dołożyć barlowa 2x!

W droższych teleskopach istnieją czasem do wyboru korektory wydłużające ogniskową lub zwykłe. Np w ASA. Ale t naszym świecie cenowym nie spotkałem się z tym."
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

PostKrzysztof z Bagien | 20 Maj 2019, 22:31

Widziałem, co napisał, ale nie do końca ma rację.
Bez wgłębiania się w szczegóły - żeby wypełnić kryteria twierdzenia o próbkowaniu, światłosiła (czy raczej liczba przysłony) danego układu powinna być 5-6 razy większa od wielkości piksela wyrażonej w mikrometrach. Czyli w podanym przez niego przykładzie należałoby użyć barlowa 5x, żeby uzyskać maksymalną zdolność rozdzielczą - oczywiście przy założeniu, że optyka będzie faktycznie ograniczona dyfrakcyjnie i że pomijamy seeing. Więcej do poczytania tutaj:
https://www.cloudynights.com/topic/6456 ... ?p=9062491
i tutaj:
https://www.cloudynights.com/topic/4134 ... try5317455

Więc w sprzyjających warunkach wydłużanie ogniskowej ma jak najbardziej sens. Problem z DSO jest taki, że generalnie są to obiekty ciemne i w ogóle dość trudno je sfotografować, więc przy krótkich czasach naświetlania ich zarejestrowanie może być niemożliwe, bo przecież każdy detektor ma jakąś tam minimalną czułość i musi zebrać ileś fotonów, żeby w ogóle powstał jakiś sygnał. Z kolei wydłużanie czasu naświetlania powoduje, że coraz bardziej zauważalne stają się efekty seeingu (którego w praktyce pominąć nie możemy), plus wymagana jest coraz większa dokładność prowadzenia. Więc w praktyce osiągnięcie maksymalnej teoretycznej zdolności rozdzielczej może nie być możliwe, szczególnie dla niezbyt jasnych obiektów. Do tego barlow pewnie wprowadzi jakieś tam aberracje (ale na przykład przy niewielkich mgławicach planetarnych to, co się dzieje poza centrum kadru nie ma aż takiego znaczenia) i straty światła, bo to zawsze dodatkowe szkło na drodze fotonów.
Nieco inaczej jest z planetami czy ISS, bo tutaj mamy do dyspozycji dość sporo światła, więc można powalczyć.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostTuvoc | 21 Maj 2019, 16:41

Dzięki za lekturę, ok sporo teraz się wyjaśniło. W moim przypadku to wynika, że i tak bezcelowe rozważania bo przy soczewkach GSO to jakośc ich wykonania i tak wszystko zniweczy.
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat