2x40 a 7.35 - moje dziwne przemyślenia... ktoś potwierdzi?

Postkmk | 03 Wrz 2019, 11:51

Hejka.
Planuję wyprawę pod Augustów na obserwacje i...
Znowu kombinuję ze sprzętem. Kupiłem BGS2/Z? mocno zmęczoną losem. Ale strasznie mi się podoba.
Uczę się nieba lepiej niż patrząc przez teleskop. :-P

Jak napisałem ta BGS jest wytarta etc., kupiłem za grosze. Napaliłem się wiec na Vixena 2.40,
albo coś podobnego. Ale.

2x40 ma pole widzenia ~28st., i źrenicę... 20mm. (W.g producenta i logiki 40mm/powiększenie 2)
Co oznacza że moje niemłode kuż oko o źrenicy max 5mm wykorzystuje naraz światło z (20/5) 10 mm okularu?
Widzę 'niby' 28 stopni, jak ruszę okiem, ale tak naprawdę wpada mi do oka 7stopni? Gdzieś mam błąd?

Czyli porządna lorneta 7x35 o źrenicy 5mm 'łykana' w całości przez moje oko ma podobny kąt widzenia
i duuuużo więcej światła? Ktoś porównywał wrażenia z tych dwóch sprzętów?

Pytam bo w cenie (500+) tej małej lornetki a nawet taniej mogę kupić Nikona lub Olympusa 7x35.
Testowanie przez kupowanie jest trochę drogie... może ktoś coć mi podpowie ?

Szukam jak pisałem sprzętu w miarę lekkiego do wielogodzinnego przeglądu i nauki nieba,
i jak najjaśniejszego bo ślepawy juź jestem niestety :shock:

Pozdrawiam,
Kajetan
 
Posty: 75
Rejestracja: 08 Mar 2018, 16:09

 

Postszuu | 03 Wrz 2019, 13:00

kmk napisał(a):Hejka.
Co oznacza że moje niemłode kuż oko o źrenicy max 5mm wykorzystuje naraz światło z (20/5) 10 mm okularu?

obiekty po lewej stronie wykorzystują 10mm lewej strony soczewki, obiekty po prawej wykorzystują 10mm z prawej, itd... w sumie wykorzystana jest cała powierzchnia ale nie tak jak w normalnej lornetce, gdzie jest ona wykorzystywana równocześnie (no powiedzmy prawie, bo jest też winietowanie)
kmk napisał(a):Widzę 'niby' 28 stopni, jak ruszę okiem, ale tak naprawdę wpada mi do oka 7stopni?

wpada nie 'niby' ale rzeczywiście (około) 28 stopni na raz (jak bardzo wciśniesz oko)

kmk napisał(a):Czyli porządna lorneta 7x35 o źrenicy 5mm 'łykana' w całości przez moje oko ma podobny kąt widzenia
i duuuużo więcej światła?

7x35 ma zupełnie inny kąt widzenia - obejmuje o wiele mniejszy obszar nieba.

co do światła to zależy od definicji.
zakładając źrenicę 5mm, do oka trafi tak czy inaczej strumień 5mm czyli tak samo jasny (w sensie jasności powierzchniowej)
ale lornetki w systemie newtona nie mają pryzmatów więc odpada jedno źródło strat światła, jak również jasności nie ogranicza źrenica wyjściowa (w normalnej lornetce możesz nieidealnie wycelować źrenicą wyjściową 5mm w źrenicę oka 5mm).
biorąc inne kryterium, mimo tej samej jasności, suma światła od pojedynczego obiektu będzie większa w 7x35 bo jest większe powiększenie. nie ma tu sprzeczności, obiekty są większe ale jest ich mniej na raz, suma światła od wszystkich dalej jest jednakowa.

skoro masz już BGSZ a nie masz 7x35 to bardziej sensowne jest kupienie 7x35 a nie kolejnej lornetki o bardzo małym powiększeniu, bo w ten sposób otwierasz sobie nowe możliwości.
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

Postkmk | 03 Wrz 2019, 13:25

No właśnie ta BGSZ po pierwsze jest kiepska, sfatygowana (kupiłem za grosze).
Po drugie nie ma osobnej regulacji oczu, a ja niestety mam wadę różną mocno
na obu oczach. Ale i tak mi się podoba to co przez nią widzę. Dlatego rozważam
coś porzadniejszego ale szerokopolowego.

A ktoś może wie ile 'uczciwie' ma pola widzenia BGSZ? Jak tak przykleję się źrenicami
do okularów? Będę miał jakiś punkt odniesienia...
 
Posty: 75
Rejestracja: 08 Mar 2018, 16:09

 

PostKarol | 03 Wrz 2019, 13:35

Wyjdź w nocy i zmierz na gwiazdach. Przy małym ER każdy inaczej może to zmierzyć.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postkmk | 03 Wrz 2019, 13:40

Wychodzi mi że z 15 stopni... Porównując to co widzę ze Stellarium.
Zaznaczam że mam BGS2 (albo Z) staaare. Takie metalowe jak mała lornetka.

EDIT: :oops: Ups, to jest BGF2, trochę zatarte i chyba 4x36... :lol:

No dobra, czyli 12-13 stopni? No ma punkt zaczepienia. :-)

Albo 2x40 da mi jeszcze dwa razy szersze pole widzenia,
albo 7x35 da mi mniejsze o 1/3 cią...
 
Posty: 75
Rejestracja: 08 Mar 2018, 16:09

 

PostKarol | 03 Wrz 2019, 13:58

Są jeszcze lornetki jak Minolta 7×35 z polem 11 stopni:
http://wzrokowiec.com/archiwa/518
Są chyba też 12 stopni.
https://www.optyczne.pl/52-Test_lornetk ... 10x50.html
Są też takie wynalazki. 9,4 stopnia przy 10x powiększenia !
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 48 gości

AstroChat

Wejdź na chat