Pierwszy teleskop - pierwsze obserwacje nieba

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postkrzysio2138 | 26 Sie 2019, 21:55

Cześć! Od około miesiąca jestem posiadaczem Synty 8 z standardowymi okularami, oraz TMB Planetary 2 6mm. Zaznaczam, że przed zakupem teleskopu nie znałem wcale nieba, jedynie Dużą Niedźwiedzicę. Parametry teleskopu zrobiły na mnie bardzo fajne wrażenie - jakie to duże! Ale w zasadzie już się przyzwyczaiłem, i nie jest to problem. Pierwsza moja obserwacja wieczoru - Jowisz, niesamowite widoki, pierwszy raz widziany na żywo. Mimo kitowych okularów - WOW! Kolejny wieczór to był już Jowisz, oraz Saturn, kolejne bardzo miłe zaskoczenie. W międzyczasie zacząłem próbować uczyć się różnych gwiazdozbiorów. Pierwszy wieczór, gdy miałem możliwość oglądania Księżyca, to był jakieś 2 tygodnie po zakupie, nasz satelita znajdował się bardzo blisko ziemi. Efekt w 25mm okularze, to było kolejne zaskoczenie. Świetnie wyglądał, były widoczne kratery, i to wszystko było tak bardzo wyraźne! Niestety oślepia, ale radzę sobie z tym. Ostatnio udało mi się znaleźć galaktykę Andromedy, efekt już nie był taki fajny jak wcześniej. Mam świadomość, że to nie odpowiednia pora roku oraz to, że jest nisko. Pierwsza gromada kulista w Herkulesie - zrobiła na mnie dotychczas najlepsze wrażenie, nie sądziłem, że takie coś można zobaczyć przez teleskop. Już wiem, że to nie bajki! Wczoraj udało mi się bez problemów znaleźć NGC 884, efekt był naprawdę świetny! Jestem z siebie dumny, że już potrafię tyle zobaczyć. Teraz będę próbował odnajdywać Urana, Plutona oraz Neptuna. :D
 
Posty: 8
Rejestracja: 31 Lip 2019, 15:06

 

Postdexter77 | 26 Sie 2019, 22:27

Zewnętrzne planety US (poza Jowiszem i Saturnem rzecz jasna) ukażą się w teleskopie niestety jako kropki :) W zasadzie zobaczyłeś najbardziej "wizualne" obiekty w 8", zimą dojdzie na pewno M42, chociaż mi się ona bardziej podoba w lornetce :) Masz jeszcze sporo do zobaczenia, ale nie oczekuj cudów, celuj w gromady kuliste, obecnie bardzo dobrze widać również M57, czyli Mgławicę Pierścień w Lutni niedaleko Wegi :) Jak masz dobre niebo to celuj też w Grupę przy M81 (Wielka Niedźwiedzica).

Powodzenia!
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostSoczi | 27 Sie 2019, 03:16

O Plutonie niejeden może tylko pomarzyć. Trzeba mieć świadomość jednostek jasności i rozmiarów kątowych na niebie. Uran całkiem wdzięczny ale maleńki.

M31 wcale nie jest taka oczywista i spektakularna jak sie wydaje.

Weź się szybko spręż i koniecznie przeeksploruj solidnie Strzelca i jego 4 mgławice. Wkrótce znikną z wieczornego nieba.

M11 czyli spektakularna gęsta gromada otwarta, koło dzioba Orła to także pozycja obowiązkowa.

M27 jeśli uda ci się wcelować da dużo satysfakcji. Wcześniej zacznij od eksploracji mini gwiazdozbioru Strzały i znajdź tam M71. Od końca grotu Strzały wystarczy tylko nieco do góry podnieść tubę i sie trafi w M27 mgławice.

Kasjopea ze swymi perełkami: M103 i kilka mniejszych w okolicy. NGC457 -Sowa, ITi czy tam ważka :) Po krawędziach gwiazdozbioru są też inne otwarte wdzięczne.

Spróbuj też z M15 w Pegazie, jest niedaleko gwiazdy Enif.

i z M3 dosyć mocno na prawo od Arktura wczesnym wieczorem, ale nie łatwo trafić.

Wielka Niedźwiedzica chyba raczej za nisko idzie teraz po niebie.

Mało tego. Jak załatwisz sobie filtr mgławicowy to pętla Veil która ma dwie (główne) części powinna spowodować opad szczeny. Naprawdę obiekt niecodzienny, zwłaszcza przy bardzo dużym lustrze.

Późniejszą porą nocy zajmij się koniecznie Plejadami. Choć najlepiej sie prezentują w lornetce albo szukaczu.

Jeszcze później trzema gromadami otwartymi "M" w Woźnicy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostKarol | 27 Sie 2019, 08:21

Soczi napisał(a):M31 wcale nie jest taka oczywista i spektakularna jak sie wydaje.


Z tym to się nie zgodzę. Na naszych niebie to jedna z najładniejszych wizualnie galaktyk. Już lornetka potrafi pokazać ją pięknie. W teleskopie to masz taką masę szczegółów, że szok. Chyba nigdy jej nie widziałeś w dobrych warunkach.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostSoczi | 27 Sie 2019, 09:45

Widziałem już dużo. Wiem co piszę i rozumiem nieco rozczarowanie mało skondensowanymi DS-ami nowego kolegi. Gromady gwiazdowe zobaczysz prawie jak na fotkach. Galaktyki i mgławice z pewnym trudem albo tylko najjaśniejszą część albo tylko z filtrami. Często na granicy percepcji i obowiązkowo z nienaświetlonymi sztucznym światłem oczami - pamiętaj o tym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostKarol | 27 Sie 2019, 11:33

Nie prawda.
Galaktyki pokazują swoje centrum, ramiona, ciemne pyłowe pasy, obszary H II (zjonizowany wodór), gromady kuliste. I to nie tylko te najjaśniejsze ;)
Mgławice z filtrem to już bajka. Mnóstwo szczegółów tych jasnych a nawet i tych słabszych. Taki Veil albo NGC 6888 czy Omega. Nawet bez filtra jest trochę mgławic, które pokażą detal np. NGC 281 czy wspomniana Omega.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postdexter77 | 27 Sie 2019, 11:42

Mnie 31 nie powaliła w 8". Powiedziałbym, że było słabo. W 10" już było fajnie.
W weekend w 8" spoglądałem na Dziką Kaczkę M11 - pomimo dobrego nieba widok był również średni - czekam na jeszcze lepsze warunki. W każdym razię tą mgiełkę dobrze już widać u mnie z balkonu przez 10x50 :)
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

PostSoczi | 28 Sie 2019, 19:11

No i jak Krzyś? ...upolowałeś coś z propozycji? Cieszą cie te DS-y czy jednak za blade nieco?
Wystraszyłeś się nas czy co? :? :roll: :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postbebeto52 | 28 Sie 2019, 20:44

dexter77 napisał(a):Mnie 31 nie powaliła w 8". Powiedziałbym, że było słabo. W 10" już było fajnie.
W weekend w 8" spoglądałem na Dziką Kaczkę M11 - pomimo dobrego nieba widok był również średni - czekam na jeszcze lepsze warunki. W każdym razię tą mgiełkę dobrze już widać u mnie z balkonu przez 10x50 :)
w sobotę to raczej nie było dobre niebo :)
 
Posty: 4
Rejestracja: 21 Paź 2018, 10:55

 

PostSoczi | 28 Sie 2019, 21:45

Dobre niebo na M11? tu raczej potrzeba seeingu bo skupisko gęste. Dobre niebo to bardziej na mgławice i galaktyki by sie przydało.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postdark | 29 Sie 2019, 07:50

bebeto52 napisał(a):
dexter77 napisał(a):Mnie 31 nie powaliła w 8". Powiedziałbym, że było słabo. W 10" już było fajnie.
W weekend w 8" spoglądałem na Dziką Kaczkę M11 - pomimo dobrego nieba widok był również średni - czekam na jeszcze lepsze warunki. W każdym razię tą mgiełkę dobrze już widać u mnie z balkonu przez 10x50 :)
w sobotę to raczej nie było dobre niebo :)

W Sobotę niebo było rzeczywiście kiepskie. Tylko w zenicie było dobrze. Przynajmniej u mnie. M31 dopiero po 23.00 pokazała się w dosyć ciekawej szacie ale to nadal nie to. Co do gromad otwartych to jak dla mnie mają one najmniej do pokazania. (Moje i tylko moje odczucie).
Galaktyki i ich ramiona to pojęcie względne dla nowicjusza na dodatek z Syntą 8" i kitową szklarnią. :wink:
Dobrze, że kolega ma zapał i nie odpuszcza. Powodzenia Krzysiu.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostWojtas_p85 | 31 Sie 2019, 03:32

krzysio2138 napisał(a):Cześć! Od około miesiąca jestem posiadaczem Synty 8


Witam. Podobnie jak ty jestem posiadaczem synty 8 ale od maja. Też przed zakupem mogłem tylko wskazać kasjopeje i wielki wóz (moje życie sie zmieniło gdy się dowiedziałem że to nie gwiazdozbiór :lol: ), ale teraz jest o wiele lepiej. Faktycznie księżyc, Jowisz i Saturn robią wrażenie szczególnie ten ostatni. Z pozostałymi planetami może być ciężej. Obiekty ds też rewelacja ale nie wszystkie bo już niebo mi nie pozwala. Większość obserwacji prowadzę z balkonu na 7 pietrze więc ani droga, Orlen czy stacja kolejowa nie pomagają. Ale mimo to narazie mnie to bardzo cieszy. Kilka razy byłem już poza miastem pod dobrym niebem na obserwacjach i micha całą noc uśmiechnięta. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z nowego hobby. Mimo że jestem świerzakiem w tej dziedzinie polecam te obiekty co koledzy zaproponowali. Ja osobiście lubię po łabędziu jeździć. Pozdrowienia
 
Posty: 8
Rejestracja: 13 Sie 2019, 11:22
Miejscowość: Czechowice-Dziedzice

 

Postkrzysio2138 | 02 Wrz 2019, 16:14

Od mojego ostatniego posta tylko raz udało mi się przeprowadzić dobre obserwacje. Do obiektów mogę zaliczyć dodatkowe dwa: Plejady, oraz M81. Mam dziwne wrażenie, że gdy trochę popadało na wieczór, to był wtedy najlepszy seeing. Galaktyka Andromedy wydawała się o wiele bardziej jaśniejsza, i rozległa niż zwykle! Widziałem na Saturnie pierwszy raz przerwę Cassiniego. M81 z towarzyszącą galaktyką były tylko ledwie widocznymi mgiełkami, ale to pewnie dlatego, że wybrałem złe miejsce, i światło latarni raziło. Plejady wyglądają super!
 
Posty: 8
Rejestracja: 31 Lip 2019, 15:06

 

PostMaciek_Cz | 02 Wrz 2019, 16:21

krzysio2138 napisał(a):Od mojego ostatniego posta tylko raz udało mi się przeprowadzić dobre obserwacje. Do obiektów mogę zaliczyć dodatkowe dwa: Plejady, oraz M81. Mam dziwne wrażenie, że gdy trochę popadało na wieczór, to był wtedy najlepszy seeing. Galaktyka Andromedy wydawała się o wiele bardziej jaśniejsza, i rozległa niż zwykle! Widziałem na Saturnie pierwszy raz przerwę Cassiniego. M81 z towarzyszącą galaktyką były tylko ledwie widocznymi mgiełkami, ale to pewnie dlatego, że wybrałem złe miejsce, i światło latarni raziło. Plejady wyglądają super!



Deszcz oczyszcza atmosferę z pyłu i dymu i ją że tak powiem odpręża. Chociaż, czasami jest tak, że intensywne parowanie deszczówki w upale, pogarsza sprawę.
Gratuluję udanych kolejnych obserwacji i czekam na następne relacje :)
Spróbuj zapolować na kometę C/2018 W2 Africano :wink:
Ostatnio edytowany przez Maciek_Cz, 02 Wrz 2019, 16:22, edytowano w sumie 1 raz
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

Postkrzysio2138 | 02 Wrz 2019, 16:21

Plejady mogłem oglądać całe przez szukacz, co jest dosyć niekomfortowe. Udało mi się zrobić zdjęcie przez okular kitowy 25mm, przy pomocy telefonu. Zupełnie amatorsko, ale mnie bardzo cieszy. :D
Załączniki
Pierwszy teleskop - pierwsze obserwacje nieba: plejady.jpg
 
Posty: 8
Rejestracja: 31 Lip 2019, 15:06

 

PostWojtas_p85 | 04 Wrz 2019, 00:44

No plejady są ładne chociaż ja wolę je oglądać w lornetce. Jak będziesz miał okazję looknij na mgławice Oriona m42. Ostatnio miałem okazję pierwszy raz popatrzeć na ten obiekt przez teleskop. Rewelacja.
 
Posty: 8
Rejestracja: 13 Sie 2019, 11:22
Miejscowość: Czechowice-Dziedzice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 77 gości

AstroChat

Wejdź na chat