Messier 31 z maluszka

PostJaLe | 23 Wrz 2019, 19:47

Musze przyznać, że nie jest to dla mnie zbyt łatwy obiekt. Może dlatego, że pogoda ma wpływ na materiał, a może mam go cały czas za mało? Sam nie wiem :/ a przecież zbieram go już prawie miesiąc! Jak długo można?
LRGB 3:1:1:1 [h] QHY163m + RC51 Próbowałem też dodać 3 godziny Halfa w klatkach po 5 minut, ale nie wiem czy dlatego że Ha był zbierany podczas pełni, czy jest go za mało jakoś mi nie wychodzi :(
Liczę na dobre rady i podniesienie na duchu!
Załączniki
Messier 31 z maluszka: M31LRGB.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 23 Wrz 2019, 23:37

Pięknie Ci to wyszło :shock: Używasz Pixa?
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGrzędziel | 24 Wrz 2019, 12:57

O, fajna Andromeda.
Ubiegłeś mnie, bo też fotografowałem ją w sierpniu, też Czerwonym Kotem, ale nie cmosem tylko ccd. Jak opracuje to oczywiście pokażę, będzie ciekawe porównanie ccd vs cmos

A co do Twojej fotki to trochę koloru na gwiazdkach mi brakuje.
Refraktor CFF 140mm z kamerą CCD na montażu paralaktycznym z mechanizmem zegarowym i inne podobne astrozabawki
 
Posty: 53
Rejestracja: 04 Mar 2016, 23:52
Miejscowość: Mysiadło

 

PostJaLe | 24 Wrz 2019, 14:24

Dzięki za uwagi. Tak używam Pixa.

Co do koloru to faktycznie nie wygląda to tak jak bym chciał, w dodatku Ha też jest niewidoczne. Po raz pierwszy nie wiem jak dołożyć Ha, może dlatego, że materiał słaby?
Mam jednak nadzieję, ze pogoda umożliwi mi dokończenie tego projektu.
Sama 3 godzinna luminacja (na która nałożyłem opis) wygląda tak jak poniżej.
I jeszcze wersja z podciągniętym kolorem oraz próbą wyciągnięcia Ha
Załączniki
Messier 31 z maluszka: M31 JaLe FinalView.jpg
Messier 31 z maluszka: M31_BW_Annotated.jpg
Ostatnio edytowany przez JaLe, 24 Wrz 2019, 20:47, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 24 Wrz 2019, 19:50

Jarek ja wodór dodaję w PixInsight w następujący sposób:
- wyciągam zdjęcie Ha w PS i otwieram w Pix razem z LRGB w Script wybieram Utilities i NBRGB Combination Script
- w NBRGB dodaję praktycznie gotowe zdjęcie w LRGB lub RGB do RGB SourceImage a Ha dodaję do Narrowband R for chanel ( w Narrowband for R ustawiam scale: 1,2/1.3 i odznaczam Auto STF w górnym rogu
- następnie Apply i zapisuję jako 16 bit TIFF
- takie zdjęcie umieszczam pod gotowym zdjęciem LRGB i dłubię mgławiczki obszarowo podpierając się np. referencyjnym zdjęciem. Warto też zachować kontrolę nad płynnym wtopieniem i saturacją tych obszarów ponieważ są one mocno magentowe i w nadmiarze nie wyglądają dobrze. To już jednak kwestia gustu.
Hej,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 24 Wrz 2019, 20:27

Bogdan J. napisał(a):Jarek ja wodór dodaję w PixInsight w następujący sposób:
- wyciągam zdjęcie Ha w PS i otwieram w Pix razem z LRGB w Script wybieram Utilities i NBRGB Combination Script
- w NBRGB dodaję praktycznie gotowe zdjęcie w LRGB lub RGB do RGB SourceImage a Ha dodaję do Narrowband R for chanel ( w Narrowband for R ustawiam scale: 1,2/1.3 i odznaczam Auto STF w górnym rogu
- następnie Apply i zapisuję jako 16 bit TIFF
- takie zdjęcie umieszczam pod gotowym zdjęciem LRGB i dłubię mgławiczki obszarowo podpierając się np. referencyjnym zdjęciem. Warto też zachować kontrolę nad płynnym wtopieniem i saturacją tych obszarów ponieważ są one mocno magentowe i w nadmiarze nie wyglądają dobrze. To już jednak kwestia gustu.
Hej,

O, fajnie!
Sprawdziłem i dobrze to działa, ale muszę jednak zebrać więcej materiału.
Efektami na pewno się pochwalę.
ps. jednak ciut dłubnąłem i podmieniłem zdjęcie w poście powyżej
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postpatrix | 25 Wrz 2019, 07:22

Ładnie wyszło. Też miałem do niej (do M31) ostatio przymiarkę kilkuklatkową pod koniec sesji, ale teraz narobiłeś mi prawdziwego smaka na nią.
A jak wygląda samo Ha? Jest sens go wypalać do Andromedy?
Awatar użytkownika
 
Posty: 222
Rejestracja: 07 Maj 2008, 18:04

PostJaLe | 25 Wrz 2019, 14:39

Niestety pomimo że mam już 55x 300[s] to HA jest mizerne. Docelowo planuję co najmniej 150 klatek pięciominutowych. Z tym , że jest to mało realne w tym sezonie. Póki co materiał mam tak słaby, że nie może się przebić przez LRGB, które pokazałem.
Właściwie to ledwo przebiją się przez szum :/
Czy jest jest sens "marnować" czas na jego zbieranie?
Patrząc na zdjęcie z linku i pomijając obróbkę, która mi nie odpowiada, uważam, że tak:
http://deepskycolors.com/pics/thumbs/RB ... da_800.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 25 Wrz 2019, 15:59

A może warto spróbować wydłużyć pojedynczą ekspozycję w Ha aby mieć więcej sygnału w stosunku do szumu?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 25 Wrz 2019, 17:07

Dominik Woś napisał(a):A może warto spróbować wydłużyć pojedynczą ekspozycję w Ha aby mieć więcej sygnału w stosunku do szumu?

Pozdrawiam,
Dominik

Muszę taką próbę wykonać, z tym, że już przy 5 minutach w pojedynczej klatce, szum dość mocno zlewał się z tłem.
Czy mimo tego łatwiej byłoby odseparować sygnał od szumu?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 25 Wrz 2019, 18:36

JaLe napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):A może warto spróbować wydłużyć pojedynczą ekspozycję w Ha aby mieć więcej sygnału w stosunku do szumu?

Pozdrawiam,
Dominik

Muszę taką próbę wykonać, z tym, że już przy 5 minutach w pojedynczej klatce, szum dość mocno zlewał się z tłem.
Czy mimo tego łatwiej byłoby odseparować sygnał od szumu?


Jest sporo zmiennych do uwzględnienia:
- sprzęt, jego światłosiła i apertura;
- ustawienia gainu w kamerze i specyfika danego egzemplarza kamery;
- filtry i ich zakres przepuszczalności;
- jakość nieba;
- możliwe dodatkowe szumy wynikające z używanego zasilacza lub innych urządzeń.

Specjalistą od sCMOS nie jestem niestety ale wiele osób ma mieszane doświadczenia z takimi kamerami. Kiedyś z jednym z forumowiczów próbowaliśmy ustawić optymalny gain i ofset - zmiana o jedną jednostkę powodowała dość znaczącą zmianę specyfiki działania kamery.

Czyli, jeśli nie używasz wysokiego gaina to wydłużenie czasu naświetlania może mieć sens. Najlepiej samemu to sprawdzić.

A i moim zdaniem prawidłowa i pełna kalibracja materiału jest koniecznością.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 26 Wrz 2019, 08:48

Dominik Woś napisał(a):A może warto spróbować wydłużyć pojedynczą ekspozycję w Ha aby mieć więcej sygnału w stosunku do szumu?

Pozdrawiam,
Dominik


Miałem to właśnie napisać. Moim zdaniem po doświadczeniach związanych z ha do galaktyk widzę, że przynajmniej dla kamer ccd lepiej naświetlać klatki 20-30min zamiast np. 15min!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 85 gości

AstroChat

Wejdź na chat