Korona Południowa - Welon pyłowy

PostMaPa | 28 Wrz 2019, 17:49

Korona Południowa to mały i nie specjalnie wyróżniający się fragment nieba.
Można odnotować w niej stosunkowo jasną gromadę kulistą NGC 6541 ale gdyby nie kompleks mgławic na granicy to chyba nikt by tam nie zaglądał.
I tu właśnie sprawa rozbija się o ten kompleks mgławic. Zaczyna się w Koronie a następnie rozciąga się w gwiazdozbiorze Strzelca.
Podczas ostatniej wyprawy zebrałem materiał pod dobrym ciemnym do pokaźnego pola. Dopiero przy obróbce zobaczyłem ile tego tam jest. Pył wychodzi poza kadr mimo, że wstępnie myślałem, że złapałem w całości.
Dolny lewy róg to gromada M55 którą już prezentowałem ( http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=40651&start=0)

Canon6D/Sigma105mm

Image

22x3min f2.8 iso1600
Załączniki
Korona Południowa - Welon pyłowy: CoronaVeil_2019_2200.jpg
Ostatnio edytowany przez MaPa, 30 Wrz 2019, 08:03, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postpatrix | 28 Wrz 2019, 18:28

Marcin, napiszę szczerze. Pierwszy raz nie podoba mi się Twoje zdjęcie. Powód- gwiazdy. Wyglądają jakbyś przepuścił gwiazdy przez jakiś filtr zmniejszający je i na to wkleił wyostrzoną mgławicę. Nie wiem czy taki był twój zamiar, czy tylko ja tak to odbieram,ale jakoś zupełnie nie pasuje mi to zdjęcie do Ciebie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 222
Rejestracja: 07 Maj 2008, 18:04

PostMaPa | 28 Wrz 2019, 19:28

Dzięki za podzielenie się opinią.
To obszar w którym jest jeszcze bardzo dużo gwiazd, w miarę jednorodny. Pociągnąłem mocno, gwiazd nie obrabiałem bardziej niż zwykle. Delikatna różnica w gwiazdach jednak jest natomiast im mniejsza ogniskowa tym słabiej będzie widoczna w morzu gwiazd. 105ka daje bardzo dobre punktowe gwiazdki. Widzę różnicę w materiale który schodzi np 200mm i tej 105ki.

patrix napisał(a):... Wyglądają jakbyś przepuścił gwiazdy przez jakiś filtr zmniejszający je i na to wkleił wyostrzoną mgławicę.....

To właściwie odbieram na plus :) bo wcale tak nie obrabiałem a udało mi się wyeksponować mgławicę.
Ostatnio edytowany przez MaPa, 28 Wrz 2019, 19:42, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 28 Wrz 2019, 19:40

Niestety przy tak gęstych polach gwiazdowych i zmniejszeniu rozdzielczości (resize w dół), gwiazdki mocno się uwydatniają. Obecnie jedyną dla mnie metodą aby sobie z nimi poradzić (wyeksponować mgławicę na gęstym polu gwiazd) jest użycie jednego z procesów w PixInsight (być może, że jest to dość prosta metoda ale skuteczna). Zdjęcie Marcina poddane takiej operacji wyglądałoby tak:

Korona Południowa - Welon pyłowy: CoronaVeil_2019_2200_m.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 28 Wrz 2019, 19:49

To jedna z tych rzeczy w pixie której nie można znaleźć w innych dostępnych narzędziach lub skryptach :) To chyba kolejny przykład jak dobrze sobie radzi.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 28 Wrz 2019, 21:07

Dla mnie to nie korona, a łeb pawiana ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 01 Paź 2019, 17:22

JaLe napisał(a):Dla mnie to nie korona, a łeb pawiana ;)


Faktycznie coś w tym jest.

Jeszcze małe suplementum zamiast szczegółowego opisu. "Odkryłem" w CdC że w kadrze znalazło się kilka słabych gromad kulistych. Ciekawe czy są do wyłapania w 12" teleskopie w tym mrowisku :wink:

Kadr to czerwona ramka - orientacyjnie.
Korona Południowa - Welon pyłowy: CoronaVeil_2019_CdC.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 01 Paź 2019, 18:13

MaPa napisał(a):
JaLe napisał(a):Dla mnie to nie korona, a łeb pawiana ;)


Faktycznie coś w tym jest.

Jeszcze małe suplementum zamiast szczegółowego opisu. "Odkryłem" w CdC że w kadrze znalazło się kilka słabych gromad kulistych. Ciekawe czy są do wyłapania w 12" teleskopie w tym mrowisku :wink:

Kadr to czerwona ramka - orientacyjnie.
CoronaVeil_2019_CdC.jpg


Czyżby chodziło Ci Marcinie o Terzany? Sam tego nie obserwowałem ale Łukasz jak najbardziej:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=499586#p499586

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 02 Paź 2019, 12:08

Dominik Woś napisał(a):Niestety przy tak gęstych polach gwiazdowych i zmniejszeniu rozdzielczości (resize w dół), gwiazdki mocno się uwydatniają. Obecnie jedyną dla mnie metodą aby sobie z nimi poradzić (wyeksponować mgławicę na gęstym polu gwiazd) jest użycie jednego z procesów w PixInsight (być może, że jest to dość prosta metoda ale skuteczna). Zdjęcie Marcina poddane takiej operacji wyglądałoby tak:

CoronaVeil_2019_2200_m.jpg


Pozdrawiam,
Dominik

Dominik, zastosowałeś 5 iteracji z parametrem 0.05 tak jak na moim zdjęciu czy mocniej?
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 02 Paź 2019, 13:01

wessel napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Niestety przy tak gęstych polach gwiazdowych i zmniejszeniu rozdzielczości (resize w dół), gwiazdki mocno się uwydatniają. Obecnie jedyną dla mnie metodą aby sobie z nimi poradzić (wyeksponować mgławicę na gęstym polu gwiazd) jest użycie jednego z procesów w PixInsight (być może, że jest to dość prosta metoda ale skuteczna). Zdjęcie Marcina poddane takiej operacji wyglądałoby tak:

CoronaVeil_2019_2200_m.jpg


Pozdrawiam,
Dominik

Dominik, zastosowałeś 5 iteracji z parametrem 0.05 tak jak na moim zdjęciu czy mocniej?


Tak, zazwyczaj 5 wystarczy, szczególnie, że zdjęcie Marcina było już zresizowane. Maksymalnie dotychczas stosowałem 7-8. Czasami można zwiększyć parametr do 0.10.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postekolog | 02 Paź 2019, 14:13

JaLe napisał(a):Dla mnie to nie korona, a łeb pawiana ;)

Tym bardziej zacna uwaga, że całkiem niedawno mieliśmy z nimi wspólnego przodka.

Podpisuję się pod myślą JaLe wszystkimi łapkami i ogonkiem; ale nie kopytkiem - naprawdę nie mam nic wspólnego z lucyferem, a nawet w niego nie wierzę :)

Dzięki MaPa, jeśli wreszcie wkładasz fotki na forum, a nie tylko linkujesz. Tu dostęp do nich przetrwa wieki ;)
Takie mrowie gwiazd to nieczęsta sprawa i nic dziwnego, że nawet jpg jest spory (2 megabajtów).

Siema
p.s.
Jak zwykle komentowane zdjęcie trafi na Facebooka o ile nie zobaczę stanowczego zakazu od autora.
Załączniki
Korona Południowa - Welon pyłowy: mapa_like.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostMaPa | 02 Paź 2019, 18:16

ekolog napisał(a):.....
Dzięki MaPa, jeśli wreszcie wkładasz fotki na forum, a nie tylko linkujesz. Tu dostęp do nich przetrwa wieki ;)
.....

U mnie na stronie też przetrwa, mam nadzieję że nawet mnie przeżyje ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Posttayson.82 | 02 Paź 2019, 20:05

Dominik Woś napisał(a):


Tak, zazwyczaj 5 wystarczy, szczególnie, że zdjęcie Marcina było już zresizowane. Maksymalnie dotychczas stosowałem 7-8. Czasami można zwiększyć parametr do 0.10.

Pozdrawiam,
Dominik[/quote][/quote]
Tak ordynarnie bez żadnej maski?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 02 Paź 2019, 21:15

tayson.82 napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):


Tak, zazwyczaj 5 wystarczy, szczególnie, że zdjęcie Marcina było już zresizowane. Maksymalnie dotychczas stosowałem 7-8. Czasami można zwiększyć parametr do 0.10.

Pozdrawiam,
Dominik

Tak ordynarnie bez żadnej maski?[/quote]

Mam wrażenie, że już kiedyś to wyjaśniłem: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?p=496483#p496483

Jeśli masz dobry pomysł na maskę w takim przypadku Tomku to podziel się nim. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 110 gości

AstroChat

Wejdź na chat