Letnia Laguna czyli Messier 8 (M8)

PostDominik Woś | 28 Cze 2019, 14:29

Mgławicy "Laguna" (M8, NGC6533) chyba nie trzeba szerzej przedstawiać, jest to numer 8 na liście Messiera (M8). Mgławica refleksyjno-emisyjna w gwiazdozbiorze Strzelca, odległa o około 4100 lat świetlnych od Słońca. W tle widać też kilka ciemnych mgławic z katalogu Barnarda. Jest to "samo" LRGB, dlatego też wygląda trochę mniej typowo niż zazwyczaj prezentowana paleta kolorystyczna H-alphaLRGB lub H-alphaRGB (mocno czerwona).

Takahashi Epsilon 130D @F3,3, QHY22, Takahashi EM-10, Bateleur Nature Reserve (RPA), czerwiec 2019, LRGB (400:50:50:50min):

Letnia Laguna czyli Messier 8 (M8): image.jpeg


Wersja z oznaczeniem obiektów w tle:

Letnia Laguna czyli Messier 8 (M8): image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 01 Lip 2019, 14:06

Piękna kolorystyka i kontrast obiektu :shock:
Też nie małe czasy jak na takie smoliste niebo :D Jedna uwaga to coś się stało z gwiazdami w tle najprawdopodobniej podczas ich zmniejszania :D Trzeba by wrócić do poprzednich etapów i na to zerknąć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 01 Lip 2019, 14:29

Bogdan J. napisał(a):Piękna kolorystyka i kontrast obiektu :shock:
Też nie małe czasy jak na takie smoliste niebo :D Jedna uwaga to coś się stało z gwiazdami w tle najprawdopodobniej podczas ich zmniejszania :D Trzeba by wrócić do poprzednich etapów i na to zerknąć.


Racja Bogdanie, co wprawne oko to ...

Jeszcze raz złożyłem kolor z luminancją, mam nadzieję, że jest teraz trochę lepiej. W tamtym rejonie Drogi Mlecznej jest tyle gwiazd, że często się zlewają, nakładając na siebie. :wink:

Letnia Laguna czyli Messier 8 (M8): lagoon_75proc.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 01 Lip 2019, 14:31

Teraz spoko :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostMaPa | 01 Lip 2019, 15:14

No to usmażyłeś pancakea na czerwono :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postmekmek | 01 Lip 2019, 22:37

Kolor wyśmienity i strukturę mgławicy jak pięknie widać. Jak zwykle zawodowo
Pozdrawiam mekmek (krzysiek)
EQ,Canon.
Nie astro :
http://www.fototravelworld.com
 
Posty: 379
Rejestracja: 28 Lip 2005, 18:54
Miejscowość: Warszawa

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2019, 08:44

Piękna , Miód Malina. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 29 Wrz 2019, 11:17

Laguna doczekała się materiału H-alpha (razem 4 godziny) i poniżej prezentuję wersję HaLRGB.

Takahashi Epsilon 130D @F3,3, QHY22, Takahashi EM-10, Bateleur Nature Reserve (RPA), czerwiec/wrzesień 2019, HaLRGB (240:400:50:50:50min):

Letnia Laguna czyli Messier 8 (M8): lagoon_halrgb_75proc.jpg


Dla przypomnienia oznaczenie obiektów w kadrze:

Letnia Laguna czyli Messier 8 (M8): lagoon_halrgb_75proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postekolog | 29 Wrz 2019, 12:37

Dominik Woś napisał(a):Mgławica "Laguna" (z) Republiki Południowej Afryki

:roll:

Miniaturka sprawia wrażenie choinki obwieszonej świecidełkami, paciorkami. Chyba sporo pomarańczowych karłów wyłapałeś? (Słońce jest żółtym).
Ma spory rozmiar na niebie - rzędu dwóch Księżyców w pełni. Gołym okiem jako jasna biało-mglista plama.

Zarówno mgławice refleksyjne jak i emisyjne jak i refleksyjno-emisyjne nazywamy (ogólniej) dyfuzyjnymi.

Siema
p.s.
Taki wypasiony kwietnik gwiazd znaczy ... gwiezdnik ... leci na Facebook'a (!)
https://www.facebook.com/groups/2394740 ... 433916101/
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostMaPa | 29 Wrz 2019, 13:13

Dominiku zobacz na gwiazdki w górnym lewej części. Mam wrażenie że któraś operacja je lekko rozmazała przy dodawaniu Ha. Chodzi o kolor żółty i niebieski.
Co do saturacji to mam wrażenie że środek jest zbyt mocny i sprawia wrażenie plamistego przy tej saturacji.

Jak dla mnie ładniej wygląda wersja LRGB bez H ;) ewentulanie Ha tylko na podniesienie słabszych partii bo zebrałeś jak na ten obiekt bardzo duży i dobry materiał LRGB
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 29 Wrz 2019, 13:50

MaPa napisał(a):Dominiku zobacz na gwiazdki w górnym lewej części. Mam wrażenie że któraś operacja je lekko rozmazała. Chodzi o kolor żółty i niebieski.
Nie ma tego w prezentowanych galaktykach.
Co do saturacji to mam wrażenie że środek jest dziwny za mocny.

Jak dla mnie ładniej wygląda wersja LRGB bez H ;)


Faktycznie te gęste pola gwiazdowe dość trudno się obrabia a w szczególności, "parszywie" łączy się z materiałem z filtrem H-alpha. Nie powiem, że się nie namęczyłem aby gwiazdki były w miarę dopasowane. Niestety taki efekt może występować ale może kiedyś się pochylę nad tym tematem. :wink: W przypadku galaktyk, gwiazd w tle nie ma zbyt wiele, nie ma raczej szans aby mocno zlewały się ze sobą lub zachodziły na siebie. Dodatkowym efektem mającym wpływ na lekkie rozmycie gwiazd jest przeskalowywanie zdjęcia do zamieszczenia w Internecie - jeśli przeskalujemy z algorytmem wyostrzającym to ryzykujemy powstanie tzw. "kaszki" z gwiazd.

Laguna to jednak jedna wielka gwiezdno-mgławicowa kipiel. :shock: Tam się tak dużo dzieje, że aż można się przerazić. :wink: Na zdjęciu środek M8 nie był jakoś nadmiernie wzmacniany kolorystycznie (nie byłoby łatwo to zrobić bez "przejarania" jasnych części, w tym gwiazd). Wydaje mi się, że postrzeganie silnego koloru wynika tutaj bardziej ze sporego kontrastu w okolicach środka Laguny, wniesionego przez materiał H-alpha, i dziwnego wyglądu takiego "mocnego" środka.

Co do tego czy obiekt na zdjęciu podoba mi się czy nie, to ja staram się raczej dociekać co naprawdę jest na zdjęciu, ile jest sygnału i ile da się tego co jest wyciągnąć. :wink: Co więcej, zazwyczaj takie zdjęcia nie za bardzo podobają mi się, gdyż odbiegają od "standardów" lub inaczej "oczekiwanego wyglądu" wynikającego często ze zdjęć jakie widzieliśmy wcześniej. Wydaje mi się jednak, oczywiście mogę się mylić, że nie jest to dobre podejście do astrofotografii jeśli chcemy czegoś więcej niż tylko odtwarzać zdjęcia, które już ktoś kiedyś zrobił (i na swoją modłę kiedyś obrobił). :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 103 gości

AstroChat

Wejdź na chat