Cassegrain 12", ale jaki?

PostPablito | 02 Paź 2019, 08:57

Witajcie!

Zamierzam w przyszłym roku zrobić krótką serię planetarnych trusowych teleskopów 12" w systemie podwójnej ogniskowej. Tj. wymienna skrzynka LW i dwa różne lustra wtórne w każdej z nich. Jeden da F10-12 drugi F18-20, dokładne F do ustalenia. Jak sądzicie, ma być klasyczny Cassegrain czy Dall-kirkham? Czy ma sens robienie systemu podwójnego? Przy klasycznym Cassegrainie można brać pod uwagę jeszcze konwersję na Newtona ale tu pojawią się inne konstrukcyjne problemy do rozwiązania.
Głos ludu jest tu decydujący ;)
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostJOKER | 02 Paź 2019, 09:17

Dall-kirkham ale dokładności Takahashi.



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostDominik Woś | 02 Paź 2019, 09:32

Jakie są założenia projektu: waga, wymiary, montaż?

Może warto rozważyć zrobienie czegoś takiego:

Cassegrain 12", ale jaki?: image.jpeg


Cassegrain 12", ale jaki?: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPablito | 02 Paź 2019, 10:02

Dominik, ale to nie będzie bino. Teleskop trusowy na paralaktyka z wymienną "skrzynką" z lustrem wtórnego. Przewiduję dwie skrzynki z LW dającymi inne F układu i inną obstrukcję.

Joker, dokładność Taka wymusi cenę Taka ;)
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostDominik Woś | 02 Paź 2019, 10:10

Pablito napisał(a):Dominik, ale to nie będzie bino. Teleskop trusowy na paralaktyka z wymienną "skrzynką" z lustrem wtórnego. Przewiduję dwie skrzynki z LW dającymi inne F układu i inną obstrukcję.

Joker, dokładność Taka wymusi cenę Taka ;)


Domyślam się, że na paralaktyka, dlatego zapytałem o przewidywaną wagę. Co miałaby dać to zmienne F, przecież można użyć Barlowa do wydłużenia ogniskowej a większe wrórne i tak nie pomoże przy astrofotografii DS-ów przy F12, a większa ogstrukcja centralna zmniejszy teoretycznie kontrast.

Czyli bino w układzie Cassegraina nie podejmiesz się wyprodukować?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPablito | 02 Paź 2019, 10:25

Waga nie większa niż 15kg.
System dualny dla fotografii planetarnej przy długim F i bardziej wizual dla F10.

Takie bino mógłbym zbudować, wszystko jest kwestią preferencji klienta.
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostDominik Woś | 02 Paź 2019, 11:38

Pablito napisał(a):Waga nie większa niż 15kg.
System dualny dla fotografii planetarnej przy długim F i bardziej wizual dla F10.

Takie bino mógłbym zbudować, wszystko jest kwestią preferencji klienta.


Jesteś pewien, że wyrobisz się z tymi 15 kg przy 12" Cassegrainie a to i tak będzie dużo dla dzisiejszych montaży, szczególnie przy pewnie dłuższej wersji F18-20? Wydawało mi się, że właśnie do wizuala lepsze byłoby mniejsze lusterko wtórne a przy F10 będzie pewnie większe. Masz już przemyślenia co do długości trusowego tubusa przy F10 i tych F18-20?

Co do bino, to dobrze byłoby mieć jakieś wstępnie pojęcie o wycenie takiego projektu.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPablito | 02 Paź 2019, 11:53

Dominik Woś napisał(a):Jesteś pewien, że wyrobisz się z tymi 15 kg przy 12" Cassegrainie a to i tak będzie dużo dla dzisiejszych montaży, szczególnie przy pewnie dłuższej wersji F18-20?


Na 99%. Robiłem 14", które ważyło coś ok.16-17kg.

Wydawało mi się, że właśnie do wizuala lepsze byłoby mniejsze lusterko wtórne a przy F10 będzie pewnie większe. Masz już przemyślenia co do długości trusowego tubusa przy F10 i tych F18-20?


Długość tubusa F10 to ok. 100cm, dłuższa wersja F20 to różnica max.15cm. Między F12 a F18 to już ok.10cm. To tylko orientacyjne dane dla back focusa 230mm (ok.150mm za płytą z tyłu) i plamce 12mm.


Co do bino, to dobrze byłoby mieć jakieś wstępnie pojęcie o wycenie takiego projektu.


Tutaj będą już trochę inne parametry i musiałbym zrobić kalkulacje z różnymi opcjami. Byłbyś zainteresowany?
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostDominik Woś | 02 Paź 2019, 12:04

Pablito napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Co do bino, to dobrze byłoby mieć jakieś wstępnie pojęcie o wycenie takiego projektu.


Tutaj będą już trochę inne parametry i musiałbym zrobić kalkulacje z różnymi opcjami. Byłbyś zainteresowany?


To zależy od projektu i kalkulacji ceny. Jeśli już to interesowałoby mnie jedynie bino, które można byłoby łatwo przetransportować samochodem, proste w kolimacji po transporcie i trzymające później kolimację.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPablito | 02 Paź 2019, 12:19

Masz kilka warunków, które razem są praktycznie nie do spełnienia.

Łatwy transport - konstrukcja trussowa
Trzymające kolimacje - konstrukcja z pełnej tuby
Łatwe w kolimacji - przy bino to praktycznie nierealne bo to będzie system na wielu powierzchniach odbijających.

Gwarantowanie Ci tego dostarczając prototyp byłoby niedorzeczne :)
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostDominik Woś | 02 Paź 2019, 12:48

Pablito napisał(a):Masz kilka warunków, które razem są praktycznie nie do spełnienia.

Łatwy transport - konstrukcja trussowa
Trzymające kolimacje - konstrukcja z pełnej tuby
Łatwe w kolimacji - przy bino to praktycznie nierealne bo to będzie system na wielu powierzchniach odbijających.

Gwarantowanie Ci tego dostarczając prototyp byłoby niedorzeczne :)


Niedorzeczne. :D Przecież to normalne wymagania co do użytecznego sprzętu obserwacyjnego. :wink: Jak się ne da to się nie da. :wink:

Czyżbyś sugerował, że Cassegrain trusowy nie będzie trzymał kolimacji? :shock: Taki teleskop nie jest najłatwiejszy do skolimowania więc byłaby to jego spora wada, gdyby gubił kolimację i trzeba było go kolimować przy każdych obserwacjach. :( W przypadku Newtona to jest 1 minutka ale Cassegrain to już 1/2-1 godziny co najmniej aby zrobić to idealnie (niestety takiej właśnie kolimacji wymagają te teleskopy aby dawały bardzo dobre obrazy).

Przy okazji zapytam, jedne z forumowiczów kilka tygodni temu skarżył się na forum niewywiązywanie się z terminów realizacji Newtona? Sprawa już ogarnięta?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPablito | 02 Paź 2019, 12:59

Chodzi mi o to, że jeśli czegoś do tej pory nie zrobiłem, to nie mogę gwarantować, że wszystko będzie grało. Musiałbym poświęcić dużo czasu na testy i modyfikacje.
System trussowy jest rozkładany do transportu więc mogą (choć nie muszą) pojawiać się odchyłki po ponownym złożeniu. Przyjmuję tu zasadę ostrożności a nie pewności.
Dopóki nie powstanie pierwszy egzemplarz, to będzie tylko gdybanie.

Klient niestety stracony (pierwszy w historii i mam nadzieję, że ostatni), sprawa uregulowana. Zaczynam uniezależniać się od dostawców, którzy mocno przyczyniali się do obsunięć. Inwestuję we własny sprzęt CNC i normalizuję konstrukcje. Nie stoję w miejscu, kreatywności mi nie brakuje. Jedynym czynnikiem krytycznym jest dostępny czas.
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostJOKER | 02 Paź 2019, 13:01

Pablito,

podaj z grubsza cenę ,wygląd, wymiary a będzie można coś więcej powiedzieć o "zainteresowaniu ogólnym".

Nie mógł byś podjąć się zrobić samej tubki np. 8 cali DK? o podobnej jakość do Tak-a ?

z bino będziesz miał kupę zwrotów z powodu rozkolimawania się, etc.


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostPablito | 02 Paź 2019, 13:14

O kosztach nie mam co na razie pisać. Tym będę zajmował się później. Moje pytanie było czy robić system dualny czy nie. Oczywiście to może być jako opcja bo pierwotny mój zamysł to DK12" F18. Nie każdy potrzebuje szybkiego DK a inny długiego.

Mewlon ma LG F3 przez co obstrukcja może być względnie mała. Szlifierz ma aparaturę pomiarową od F3.5 a do tego im szybsze lustro tym trudniej o bardzo wysoką dokładność.
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

PostKrzysztof_P | 02 Paź 2019, 16:37

Cześć Pawle. :D

Myślę że znam temat , gdyż sam mam wiele na uwadze a nie mam czasu na działanie.
Owszem jest sens , Cassegraina F10 nie F12 , LW będzie większe , ale i światło korzystniejsze , taki sprzęt "uniwersalny".I tak będzie lepszy moim zdaniem od SCT który posiada dużą przeszkodę centralną ponad 35% i dodatkowo korektor Schmidta wprowadzającym AC szczątkowe większe niż Korektor w Maku.Pomimo pająka , najlepiej trzy ramiona , stawiam że Cassegrain wygra z SCT o tej samej aperturze w ostrości i jakości obrazu na Planetach , nawet z większym LW niż 33% do 36% bym obstawiał tak powiedzmy max.
Znam problemy natury wykonania optyki , gdyż jestem w bezpośrednim koleżeńskim kontakcie z wieloma osobami w kraju od blanków zaczynając a kończąc na optyce.Na zlocie na Kudłaczach rozmawiałem z Adamem "Viper" , może będą blanki z BK.Nagrałem mu pewne sprawy z pierwszej ręki i jesteśmy w kontakcie. Cassegrain DK myślę będzie łatwiejszy do wykonania pod względem dokładności optyki.Klasyczny jest trudniejszy Parabola i Hiperbola a DK Elipsa i Sfera , Takahashi wykonuje DK są łatwiejsze w dokładnym optycznym wykonaniu od Classic Cassegrain.Takahashi ma jak się nie mylę LG F-3 , przez to F12 z powiedzmy przyzwoitą przeszkodą centralną C.O.
Do Planet to nawet można F20 z jak najmniejszym LW około 20% C.O i jak mniej to jeszcze lepiej.Przełoży się to na kontrast i jeszcze więcej innych na plus.
Byłby to świetny Astrograf taki F-18-20 w ognisku do Planet Księżyca i nie tylko.Wizual też na pewno rewelacja.
Mi też chodzi po głowie taki F20 z maleńkim LW.
F-3,5 LG to już całkiem nieżle jak dokładność LG będzie prawidłowo utrzymana.
Moim zdaniem projekt warty uwagi.
Odnośnie kolimacji to przy składanym trusie nie wiem jak dokładnie wykonanym i z powtarzalnością złożenia kolimacja zawsze będzie niezbędna.Nie ma zmiłuj się to Cassegrain.Nawet nie wiem jak dokładne Trussowe Newtony też wymagają po złożeniu niewielkich poprawek.
Realizuj Pawle , zamysł bardzo dobry.Tak samo jak i np. Cassegraino-Newton w dwóch dostępnych możliwościach a jednej skrzynce z wymiennym tylko LW.

Jak zwykle Życzę Ci Powodzenia w co na pewno nie wątpię.
Cieszę się że budujesz i podejmujesz ciągle nowe wyzwania.
Może sam kiedyś u Ciebie zakupię takiego Cassegraina F20. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof z Bagien | 02 Paź 2019, 22:10

Skoro już kombinujesz z wymiennym lustrem wtórnym, to można by się jeszcze pokusić o coś na wzór Fastara, czyli mocowanie kamery w miejsce lustra wtórnego. Do tego jeszcze moduł konwertujący na klasycznego Newtona... i niech ktoś wtedy powie, że nie ma teleskopów uniwersalnych :D
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 91 gości

AstroChat

Wejdź na chat