Czyszczenie grzyba z optyki

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostKrzysztof_P | 14 Lut 2020, 02:51

Więc Powodzonka , jak jakiś fajny Refraktorek to i warto nawet dla Trawellerka. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzloty_2000 | 14 Lut 2020, 09:23

lulu napisał(a):Dzięki, nie ma już odwrotu bo przelew poszedł - operacja "grzyb" rozpoczęta :-)


Co do samego czyszczenia - to weź i potestuj mikstury do czyszczenia gdzieś na samym brzegu soczewki, by sprawdzić jak zachowują się powłoki. Bo niestety są powłoki i "powłoki" - czasem zdarza się, że przy opcji mocniejszego czyszczenia (a taka Cię czeka) może się coś zetrzeć, przebarwić czy przerysować.
Możesz też poza octem spróbować potraktować grzybka jakimś kupnym preparatem przeciw grzybowi - powinno go w miarę mocno zneutralizować.

Niestety problemem może być powracający na tych miejscach grzyb - często się zdarza, że raz zaatakowany obiektyw po czyszczeniu znów prędzej czy później "zakwita".

Poza samą soczewką powinieneś także dokładnie wyczyścić wnętrze obiektywu (uwaga na listki przesłony i całą resztę wewnętrznej mechaniki) co powinno zdecydowanie opóźnić pojawienie się "życia wewnętrznego".
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postendriu624 | 14 Lut 2020, 10:41

Do czyszczenia z grzyba tylko izopropanol , dodatkowo ma właściwości antyseptyczne, czyli zabija na śmierć wszelakie żywe istoty, dla powłok MC jest mniej agresywny od alkoholu etylewego.
Drugim środkiem na grzyba jest roztwór boraksu lub kwasu borowego (dostępny w aptekach), jest używany naprzemiennie z izopropanolem. Tu również jest bezpiecznie dla powłok MC.
Trzeci środek, to popularna woda utleniona , ma ona najmocniejsze właściwości grzybobujcze , Co do powłok MC to osobiście nie mam przekonania co do agresywności wody utlenionej i byłbym ostrożny co do jej użycia.
Najbezpieczniejsze są promienie UV (300 nm) i naświetlanie nimi obiektywu w komorze ochronnej, metoda używana przez, serwisy fotograficzne.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostDominik Woś | 14 Lut 2020, 11:22

Obawiam się, że pożywką dla tych grzybków są właśnie powłoki antyrefleksyjne, których nie da się już niestety uratować.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlulu | 14 Lut 2020, 13:44

Panowie, wielkie dzięki za wszystkie te porady. Zacznę od izopropanolu i zobaczymy jaki będzie skutek. Myślałem żeby po wyczyszczeniu wystawić to po prostu na słońce, ale może faktycznie lepiej będzie poszukać jakiejś lampy UV. Refraktorek to Eschenbach Novalux 415 - nic specjalnego, ale kawałek historii astronomii, bo jak sądzę pojawił się na rynku w związku z powrotem komety Halleya w 1986 roku. Jak się miał zmarnować, a pewnie nie skończyłby dobrze, to mogę spróbować - najwyżej się nie uda.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postwfifiak | 14 Lut 2020, 14:02

Hej!!!
Mnie udało się parę razy małego grzybka doczyścić bez śladu. Powłoki zostały nienaruszone. Jako profilaktykę antygrzybową polecam olejek herbaciany. Ten specyfik zabija wszystkie grzyby, bakterie i unieszkodliwia większość wirusów. Wystarczy sam aromat. Nie należy bezpośrednio smarować soczewek (pewnie by tego nie przeżyły). Trzeba delikatnie nanieść go palcem na dekielek lub odrośnik. Jeśli grzybek jest mały i nie przeszkadza, to olejek go utłucze. Wtedy nie będzie się rozprzestrzeniał, ale zwłoki niestety zostaną. Czasami jest to lepsze rozwiązanie niż ryzyko przy rozkręcaniu optyki. Polecam tenże olejek również do butów i do inhalacji w okresie większej zachorowalności :-).

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 794
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 14 Lut 2020, 14:24

Cześć Wojtku Brawo i Medycyna Naturalna też widać pomocna w miłośniczej Astronomii.Jak grzybek powstał niedawno i usuniemy go szybko to i powłoki nie zdążył jeszcze dziabnąć. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 19 Lut 2020, 13:43

Przyjechało. Ale bądź tu mądry jak to rozebrać? Wygląda na to że soczewki są włożone w odrośnik i dociśnięte dość szerokim plastikowym pierścieniem. Pierścień ma z jednej strony wcięcie, a z drugiej z takiego samego wcięcia wystaje bolec. Czy ktoś się spotkał z podobnym patentem? Jak to ruszyć?? Zdjęcie pokazuje widok od strony zewnętrznej odrośnika. Myślałem że bolec służy do tego by się o niego zaprzeć i obrócić pierścień - ale niestety okazuje się być dość elastyczny i wygina się, więc to raczej nie ta koncepcja sztuki...
Załączniki
Czyszczenie grzyba z optyki: OBIEKTYW.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postmazbi7925 | 19 Lut 2020, 14:42

Może bolec działa na zasadzie klina i należy go wyciągnąć, o ile jest to realne. Wówczas poluzowany zostanie wcisk między celą a obudową. To taka moja dygresja, bowiem sam nie spotkałem się z podobnym rozwiązaniem. Same wcięcia służą zapewne do odkręcania pierścienia odpowiednim narzędziem.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postlulu | 19 Lut 2020, 15:01

Słusznie, bolec wylazł, teraz muszę opracować jakieś narządko do wsadzenia w te bolce. Suwmiarka nie wejdzie bo odrośnik przeszkadza.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 19 Lut 2020, 15:40

Cześć.

Pomału dasz na pewno radę. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 19 Lut 2020, 15:46

Jak dobrze wymierzysz i będziesz uważał przy odkręcaniu to deska i dwa gwoździe załatwią sprawę ;) W przyszłości jakiś sensowny klucz palcowy warto kupić.
 
Posty: 2361
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlulu | 20 Lut 2020, 01:40

Na razie zabrałem się za czyszczenie osprzętu, okularów, barlowa, kątówki itd. Tutaj też jest co robić. Zacząłem od obiektywu szukacza, który również był totalnie zagrzybiony. Cała wewnętrzna strona pokryta jakby plątaniną kręconych mini-włosków. No i trochę się załamałem, bo buńczucznie zacząłem przecierać owe zwoje izopropanolem i... nic! Grzybior ani drgnął! Dopiero metoda najprostsza - ciepła woda z mydłem, dała po dłuższym czasie taki efekt, że cała ta struktura zaczęła zbijać się w ciągliwą jakby powłokę-błonę, która ostatecznie odkleiła się od powierzchni i powędrowała do kanalizacji gdzie czeka ją zapewne nowe, wspaniałe życie...

Swoją drogą okazało się że warto dbać o ręce - ja doprowadziłem paluchy do takiego stanu że właściwie miałem do dyspozycji jeden mały palec do tego mycia - cała reszta zrysowałaby szkło twardymi skórkami.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 20 Lut 2020, 23:47

Uff, wyjęte, wymyte - wygląda że warstwa MC nie została naruszona. Plastikowy pierścień odkręciłem delikatnie małym śrubokręcikiem z ostrzem owiniętym papierową taśmą malarską, ciągnąc raz za jeden, raz za drugi otwór.

Grzyb był jednak nie pomiędzy soczewkami ale na tylnej, zewnętrznej stronie obiektywu. Nie udało mi się go zmyć bez rozbierania bo robiłem to tylko izopropanolem - to nie bierze grzyba niestety, co potwierdziło się na przykładzie już drugiej soczewki. Dopiero dwukrotne, długotrwałe mycie mydłem dało efekt. Do tego profilaktycznie przemyłem soczewki i pierścień dystansowy octem i izopropanolem na koniec. Odrośnik i zintegrowaną z nim celę też potraktowałem izopropanolem.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 21 Lut 2020, 18:02

Kilka fotek dla zainteresowanych. Okazało się, że mimo upływu 24 lat (sprzęt kupiony w 1996 r.) grzybowi nie udało się zniszczyć warstw MC. Początkowo po umyciu widoczne były opalizujące ślady, ale okazało się że to niedokładnie wymyte resztki grzybni, po ponownym umyciu mydłem wszelkie ślady po grzybie znikły. Wniosek - po wyschnięciu należy dokładnie obejrzeć szkło pod lupą. Wszelkie dodatkowe "grubości" na powierzchni, nawet jeśli wydają się przezroczyste, to resztki grzyba. Jeżeli ich nie widać, a ponowne mycie nie poprawia sytuacji, uznałbym że takie opalizujące ślady widoczne pod pewnymi kątami to już ubytki w warstwie MC i nie szorowałbym tego więcej.

Sprzęt wyczyszczony, zdezynfekowany, smar nie tyle wymieniony ile założony, bo go w wyciągu wcale nie było - wnętrze tubusa zasypane totalnie opiłkami metalu :-). Kolejny staruszek uratowany przed śmiercią w śmietniku lub agonią w piwnicy.
Załączniki
Czyszczenie grzyba z optyki: PastedImage.jpg
Czyszczenie grzyba z optyki: 20200220_205721.jpg
Czyszczenie grzyba z optyki: 20200221_021422.jpg
Czyszczenie grzyba z optyki: 20200221_021430.jpg
Czyszczenie grzyba z optyki: 20200221_021432.jpg
Czyszczenie grzyba z optyki: 20200221_021546.jpg
Czyszczenie grzyba z optyki: 20200221_155719.jpg
Czyszczenie grzyba z optyki: 20200221_155809.jpg
Czyszczenie grzyba z optyki: 20200221_160002(0).jpg
Czyszczenie grzyba z optyki: 20200221_160717(0).jpg
Ostatnio edytowany przez lulu, 21 Lut 2020, 18:11, edytowano w sumie 1 raz
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 21 Lut 2020, 18:10

A oto jak się odwdzięcza - pierwsze próbki strzelone na szybko podczas chwilowego pojawienia się słońca.
Załączniki
Czyszczenie grzyba z optyki: _1010551.jpg
Czyszczenie grzyba z optyki: _1010545.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostCharon X | 21 Lut 2020, 20:56

jestem pod wrażeniem, to sprawiało wrażenie, że z tego nic się nie da zrobić, a teraz wygląda jak nowy. A jakie parametry refraktorka ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postwitos | 21 Lut 2020, 22:05

Luneta dostała drugi życie.
witos
 

Postlulu | 21 Lut 2020, 22:12

Charon X napisał(a):jestem pod wrażeniem, to sprawiało wrażenie, że z tego nic się nie da zrobić, a teraz wygląda jak nowy. A jakie parametry refraktorka ?


Dzięki, refraktorek jest skromny 60/415mm (f 6.9) - ale przecież nie o osiągi chodzi bo i tak nie ma być konkurencją dla edka, którego używam na co dzień. Mam duży sentyment do staroci w standardzie 0,965'' - małe okulary, wszystko jest delikatniejsze niż dzisiaj - trochę jak zabawkowe. A jednak coś widać :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDominik Woś | 21 Lut 2020, 22:14

witos napisał(a):Luneta dostała drugi życie.


Przekonamy się o tym dopiero po obejrzeniu pierwszych zdjęć z gwiazdami w kadrze. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlulu | 21 Lut 2020, 22:30

Nie wiem czy ma to szanse aspirować do miana astrografu, jest to jednak zwykły achromat i już na tych zdjęciach które dziś zrobiłem widać, że lekka aberracja jest widoczna. Ale jak uda mi się dopiąć go do edka tak aby pomieścić jeszcze lustrzankę, to może spróbuję :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDominik Woś | 21 Lut 2020, 23:07

lulu napisał(a):Nie wiem czy ma to szanse aspirować do miana astrografu, jest to jednak zwykły achromat i już na tych zdjęciach które dziś zrobiłem widać, że lekka aberracja jest widoczna. Ale jak uda mi się dopiąć go do edka tak aby pomieścić jeszcze lustrzankę, to może spróbuję :-)


Warto sprawdzić, gdyż te gałęzie wyszły bardzo miekko. Ewentualnie zrób sztuczną gwiazdkę (latarka owinięta folią aluminiową i malutka dziurka zrobiona szpilką, przez którą świeci latarka). Szybko zobaczysz jakiej jakości jest optyka i czy jest dobrze poskładana po czyszczeniu.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlulu | 22 Lut 2020, 00:36

A krążki na rozogniskowanym obrazie się liczą?
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDominik Woś | 22 Lut 2020, 09:30

lulu napisał(a):A krążki na rozogniskowanym obrazie się liczą?


Sprawdź na zogniskowanym.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlulu | 22 Lut 2020, 12:28

Na zogniskowanym to skłamałbym szpetnie gdybym twierdził że widzę jakieś krążki. Przez chwilę zrobiła się w nocy dziura w chmurach, pooglądałem Arktura i okolice - gwiazdki wydają się prawidłowo punktowe w całym polu widzenia, sprawdzałem kellnerem i przyzwoitym orto Zeissa.

Problem z tym obiektywem jest taki że przednia soczewka leży sobie luzem, ma wokół siebie ok. 1,5 mm luzu i moim zdaniem nic jej nie pozycjonuje - plastikowy pierścień widoczny na zdjęciach po prostu ją dociska w takim położeniu w jakim się ją zostawiło. Więc jest to kompletna loteria - nawet stwierdzenie konkretnych wad na krążkach nie pozwoli w żaden systematyczny sposób ich korygować - można chyba tylko w nieskończoność rozkręcać, przesuwać, dokręcać i sprawdzać... A jeśli się mylę i kołnierz pierścienia wchodzi jednak niżej, obejmując soczewkę zamiast tylko ją dociskać, to o żadnych korektach - nawet robionych na oślep - w ogóle nie ma już mowy. Nie ma tu żadnych śrub pozwalających na kolimację itp. To nie ta klasa sprzętu.

Porobię jeszcze jakieś inne fotki, najlepiej obiektów które nie trzęsą się tak jak gałęzie. Ten mój stary Olympus też nie jest czempionem ostrości - już przy ISO400 wali takim ziarnem że nie ma mowy o ostrości.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2992
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat