Tam, gdzie Droga Mleczna kładzie się spać

PostMateuszW | 23 Lut 2020, 17:52

Salar de Uyuni, czyli największe solnisko na świecie (ponad 100x100 km) to miejsce pozwalające na niezwykłe ujęcia. Warstwa soli jest idealnie równa, a wszelkie wystające elementy krajobrazu znajdują się bardzo daleko. Dodatkowo, okresowo jest ono pokryte bardzo cienką (rzędu 2-5 cm) warstwą wody, która prawie idealnie odbija światło. Gdy odwiedziłem to miejsce w lipcu, panowała akurat pora sucha, ale w niektórych miejscach znalazło się trochę wody. Miałem tylko jedną noc i tak na prawdę ok godzinę ciemnego nieba od zachodu Księżyca do końca nocy, ale to wystarczyło.
Tam, gdzie Droga Mleczna kładzie się spać: merge all ps ps flated dno flated.jpg

Takie niezwykłe ułożenie centrum Drogi Mlecznej jest oczywiście zasługą odpowiedniej szerokości geograficznej. Pomarańczowa poświata na horyzoncie pochodzi od Księżyca tuż pod horyzontem.

To zdjęcie wymagało bardzo specyficznego podejścia do obróbki. Jest to tak na prawdę 5 stacków. Góra to 3 stacki z różnej ilości zdjęć (20-100). "Średni" stack posłużył jako zdjęcie bazowe, które niestety z powodów geometrii obiektywu i braku prowadzenia rozjechał się w górnej części. Ten obszar uzupełniłem stackiem z mniejszej ilości klatek. Natomiast najdłuższy stack posłużył dla okolic pasa DM, przy czym został dopasowany geometrycznie do zdjęcia bazowego. Chodzi o to, że na zdjęciach widać bardzo wyraźną refrakcję i musiałem sprawić, aby stack obejmujący zdjęcia z nieco wyższego położenia DM pasował geometrycznie do jej rzeczywistego położenia. Dolna część była stackowana osobno z ok 30 klatek (ponieważ gwiazdy poruszają się w przeciwną stronę...), a ostatni stack ze 150 klatek był nieruchomy na potrzeby pierwszego planu.

Każda ekspozycja to 13s f/2.8 ISO8000. Nikon D750 mod + Tokina 11-20 @ 16 mm

Materiał użyty do tego zdjęcia to klatki robione z myślą o timelapse, który możecie zobaczyć w drugiej połowie mojego już publikowanego filmu:
https://youtu.be/mScw3ga6Fc0
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostDominik Woś | 23 Lut 2020, 19:01

Fajnie wyszło Mateuszu ale trochę niedoróbek jeszcze widać. Chyba najbardziej nienaturalnie wyglądają te niebieskie pogórki w tle na środku i po lewej stronie kadru.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaetrik | 23 Lut 2020, 19:05

Przepiękne :) normalnie pocztówka z wakacji.
 
Posty: 183
Rejestracja: 01 Lut 2014, 04:04
Miejscowość: Warszawa

 

PostMateuszW | 23 Lut 2020, 20:06

Dominik Woś napisał(a):Fajnie wyszło Mateuszu ale trochę niedoróbek jeszcze widać. Chyba najbardziej nienaturalnie wyglądają te niebieskie pogórki w tle na środku i po lewej stronie kadru.

Pozdrawiam,
Dominik

Masz rację, wyglądają one trochę dziwnie, ale nie wiem za bardzo co można z tym zrobić, bo one po prostu takie są po podjaśnieniu. To są bardzo odległe góry, które dostały takiego zabarwienia od grubej warstwy atmosfery po drodze.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostDominik Woś | 23 Lut 2020, 20:22

MateuszW napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Fajnie wyszło Mateuszu ale trochę niedoróbek jeszcze widać. Chyba najbardziej nienaturalnie wyglądają te niebieskie pogórki w tle na środku i po lewej stronie kadru.

Pozdrawiam,
Dominik

Masz rację, wyglądają one trochę dziwnie, ale nie wiem za bardzo co można z tym zrobić, bo one po prostu takie są po podjaśnieniu. To są bardzo odległe góry, które dostały takiego zabarwienia od grubej warstwy atmosfery po drodze.


Zobacz, że nie pasuje też samo lustrzane odbicie DM w wodzie, jest z fotki zrobionej później niż ta widoczna na górze, gdyż gwiazdy są niżej nad horyzontem.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 23 Lut 2020, 22:00

Klimatyczne.
Na razie nie sięgałem w tę stronę astrokrajobrazów ale kto wie - fajne są takie prace w odbiorze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostMateuszW | 23 Lut 2020, 22:18

Dominik Woś napisał(a):Zobacz, że nie pasuje też samo lustrzane odbicie DM w wodzie, jest z fotki zrobionej później niż ta widoczna na górze, gdyż gwiazdy są niżej nad horyzontem.

Masz rację, dopasowywałem to trochę na czuja, zmotywowałeś mnie do poprawy :) Teraz wszystkie elementy są zgranie idealnie na bazie pojedynczej klatki.
Tam, gdzie Droga Mleczna kładzie się spać: merge all ps ps aligned dno flated.jpg

Maetrik napisał(a):Przepiękne :) normalnie pocztówka z wakacji.

Dzięki :)
MaPa napisał(a):Klimatyczne.
Na razie nie sięgałem w tę stronę astrokrajobrazów ale kto wie - fajne są takie prace w odbiorze.

Polecam, bardzo relaksująca dziedzina :) Tylko dużo bardziej wymagająca co do miejscówki.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostVroobel | 24 Lut 2020, 15:28

MateuszW napisał(a):Materiał użyty do tego zdjęcia to klatki robione z myślą o timelapse, który możecie zobaczyć w drugiej połowie mojego już publikowanego filmu:
https://youtu.be/mScw3ga6Fc0


Nie potrafię ocenić technicznie tego zdjęcia i szczerze mówiąc dla mnie jest ono, jak wiele innych, i absolutnie nie chce Cię tu urazić, bo zobaczyłem film i teraz wiem ile pracy Cię to kosztowało.

Za to film - bajka, Mateusz! Rozesłałem link po znajomych i zbiera on same Ochy i Achy! Film jest godny National Geographic lub BBC, a sir David Attenborough nie powstydziłby się mieć go w tle.

Sorry za offtop, jak zrealizowałeś te mikroprzesuniecia kamery?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMateuszW | 27 Lut 2020, 15:26

Vroobel napisał(a):Nie potrafię ocenić technicznie tego zdjęcia i szczerze mówiąc dla mnie jest ono, jak wiele innych, i absolutnie nie chce Cię tu urazić, bo zobaczyłem film i teraz wiem ile pracy Cię to kosztowało.

Za to film - bajka, Mateusz! Rozesłałem link po znajomych i zbiera on same Ochy i Achy! Film jest godny National Geographic lub BBC, a sir David Attenborough nie powstydziłby się mieć go w tle.

Sorry za offtop, jak zrealizowałeś te mikroprzesuniecia kamery?

W zdjęciu wyjątkowy jest układ DM względem horyzontu, zupełnie obcy dla naszych szerokości geograficznych no i niezwykle trudno uzyskać takie wyraźne odbicie w wodzie (gdy woda jest normalnej głębokości, to byle podmuch wiatru niszczy wszystko). Tym zdjęcie się wyróżnia (przynajmniej powinno :) ). Oczywiście samą DM można pokazać lepiej, ale to focąc już z montażu i wyżej, a nie tuż nad horyzontem i ze statywu.
Cieszę się bardzo, że film się podoba :) Zobacz też kilka innych tego typu, jakie zrealizowałem.

A mikroprzesunięcia to zasługa slidera.
Tam, gdzie Droga Mleczna kładzie się spać: slider.jpg

Mechanikę kupiłem tutaj: http://opti.net.pl/, a elektronika to mój zaadoptowany DreamFocuser :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostMateuszW | 07 Mar 2020, 03:37

A ci dwaj prawie nie śpią, airglow im dale po oczach :) Mały ślizga się chwilę po horyzoncie, a Wielki ledwo w połowie za niego zachodzi. Biegun południowy jest gdzieś w pawiej części tego zdjęcia.
Tam, gdzie Droga Mleczna kładzie się spać: merge2 flat.jpg

48x20s, ISO10000, f/3.5
Nikkor 18-70 ED @ 18 mm + Nikon D7500

Oczywiście również tutaj góra, odbicie i ląd są stackowane osobno. Jest to pierwsze zdjęcie, jakie alignowałem w Pixie - rewelacyjnie to robi. No i to jedno z nielicznych zdjęć, gdzie nie zdejmuję gradientów, tylko je wzmacniam :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostKrzysztof_P | 09 Mar 2020, 06:45

Cześć Mateusz.
Ekstra fotki. :D
Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJaLe | 09 Mar 2020, 19:17

Szacun za targanie slidera do Hameryki.

Niesłychanie brakuje 4k :(

Szkoda też tych kilku ujęć zepsutych przez drgania, ale tak czasami bywa podczas nagrywania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMateuszW | 10 Mar 2020, 00:22

JaLe napisał(a):Szacun za targanie slidera do Hameryki.

Niesłychanie brakuje 4k :(

Szkoda też tych kilku ujęć zepsutych przez drgania, ale tak czasami bywa podczas nagrywania.

Dzięki. Nad 4k pomyślę w przyszłości, na razie przeskoczyłem na 60 FPS (choć większość ujęć ma fizycznie mniej FPS, to jednak ostateczna płynność jest lepsza), nie wszystko na raz :) Za bardzo mnie do tego nie ciągnie, bo na wielu ujęciach byłoby widać tylko więcej szumu a nie detalu, no ale część by na pewno zyskała. No i nie mam nawet na czym tego oglądnąć w 4k... Niemniej spróbuję następnym razem.
Te drgania na sliderze to wina łączenia dwóch części szyny. Żeby zmieścić to do walizki miałem dwa kawałki po 0,5m. No i niestety łączenie okazało się za mało precyzyjne. Niestety nie mam na razie pomysłu jak to rozwiązać. W Polsce używam obecnie jednej długiej szyny, ale do samolotu jej nie wezmę.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJaLe | 12 Mar 2020, 10:09

Nie wiem czy znane są Ci inne rozwiązania sliderów. Ze swoimi zdolnościami mógłbyś im dodać napęd i sterowanie!

https://www.youtube.com/watch?v=uManhulMqEc
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postoptyk | 12 Mar 2020, 10:51

Tyle pięknych fotek robicie. Nie myśleliście żeby zrobić belkę na górze strony z takiej fotki krajobrazowej z gwiazdami Mateusza?
Tak jak przykładowo tu: https://www.astro-forum.cz/ i http://www.ppsae.pl/ czy na FA.
Takie tylko ładne tło pod spód aktualnego logo.
Byłoby przytulniej i nowocześniej :wink:
 
Posty: 95
Rejestracja: 28 Gru 2019, 12:50

PostDominik Woś | 12 Mar 2020, 10:58

optyk napisał(a):Tyle pięknych fotek robicie. Nie myśleliście żeby zrobić belkę na górze strony z takiej fotki krajobrazowej z gwiazdami Mateusza?
Tak jak przykładowo tu: https://www.astro-forum.cz/ i http://www.ppsae.pl/ czy na FA.
Takie tylko ładne tło pod spód aktualnego logo.
Byłoby przytulniej i nowocześniej :wink:


Zaraz byłaby awantura, że zmieniamy coś co zostało tak dobrze zrobione, jest proste, strona przez to szybciej się ładuje, itp. Poza tym, nie będziemy raczej "małpować" pomysłów z innych stron www. :wink: Nie wiem też kto miałby wziąć odpowiedzialność za to, które/czyje zdjęcia mogłoby być wykorzystane do takiej "belki", uzasadnieniem dlaczego to zdjęcie a nie któreś z 10-ciu innych, czy była już jakaś ankieta jako podstawa do dyskusji które zdjęcie zaakceptować, kto i czy za to zapłacił a jeśli nie to dlaczego nie. :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMateuszW | 13 Mar 2020, 17:41

JaLe napisał(a):Nie wiem czy znane są Ci inne rozwiązania sliderów. Ze swoimi zdolnościami mógłbyś im dodać napęd i sterowanie!

https://www.youtube.com/watch?v=uManhulMqEc

Dzięki, nie słyszałem o takim rozwiązaniu. Faktycznie ciekawe, bo w transporcie mamy 2x krótsze ramię. Niemniej obawiam się, że przy długości jaka mnie interesuje tj ok 1 m tego nie da się zrobić. Po prostu aparat ważący 1-1,5 kg na takim ramieniu będzie powodował bardzo małą sztywność no i żeby całość w ogóle się nie przewróciła to trzeba by to jakoś specjalnie zamocować do ziemi. Ale będę zgłębiał temat, może jeszcze coś ciekawego da się wymyślić.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJaLe | 13 Mar 2020, 19:51

MateuszW napisał(a):
JaLe napisał(a):Nie wiem czy znane są Ci inne rozwiązania sliderów. Ze swoimi zdolnościami mógłbyś im dodać napęd i sterowanie!

https://www.youtube.com/watch?v=uManhulMqEc

Dzięki, nie słyszałem o takim rozwiązaniu. Faktycznie ciekawe, bo w transporcie mamy 2x krótsze ramię. Niemniej obawiam się, że przy długości jaka mnie interesuje tj ok 1 m tego nie da się zrobić. Po prostu aparat ważący 1-1,5 kg na takim ramieniu będzie powodował bardzo małą sztywność no i żeby całość w ogóle się nie przewróciła to trzeba by to jakoś specjalnie zamocować do ziemi. Ale będę zgłębiał temat, może jeszcze coś ciekawego da się wymyślić.

Zapewniam Cię, że ramię 15 cm w zupełności Ci wystarczy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMateuszW | 14 Mar 2020, 01:31

JaLe napisał(a):Zapewniam Cię, że ramię 15 cm w zupełności Ci wystarczy.

To zależy od tego co jest na pierwszym planie, ale często ten mój metr był raczej ma styk i nie zaszkodziłoby więcej. Jak jest duży element krajobrazu to z krótkiego slidera nic nie wyjdzie. No i dodatkowy problem to głębia ostrości - im bliżej się przysunę, aby ruch był większy, tym pierwszy plan traci na ostrości.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJaLe | 14 Mar 2020, 09:37

MateuszW napisał(a):
JaLe napisał(a):Zapewniam Cię, że ramię 15 cm w zupełności Ci wystarczy.

To zależy od tego co jest na pierwszym planie, ale często ten mój metr był raczej ma styk i nie zaszkodziłoby więcej. Jak jest duży element krajobrazu to z krótkiego slidera nic nie wyjdzie. No i dodatkowy problem to głębia ostrości - im bliżej się przysunę, aby ruch był większy, tym pierwszy plan traci na ostrości.

To wszystko jest do ogarnięcia :D
Jak wejdziesz bardziej w świat filmowy to znajdziesz wyjście, jak na początek jest całkiem dobrze.
Istnieją też różne ciekawe rozwiązania np. połączenie kranu ze sliderem:

https://www.cinema5d.com/the-9-solution ... -combined/
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 61 gości

AstroChat

Wejdź na chat