M1 - wracam do roboty

PostBogdan J. | 23 Lut 2020, 17:57

Po ponad trzy miesięcznej przerwie spowodowanej awarią w EyE wracamy powoli do pracy :wink:
Cel, nigdy nie fotografowany przedtem, pierwszy obiekt z katalogu Messiera mgławica Krab. Skala może nie taka jak na tą mgławicę ale rodzynek się załapał :)
Nowe filtry Chroma bardzo przypadły mi do gustu i może za wcześnie jeszcze mówić ale między baaderami dzieli je duża przepaść.
Sprzęt: TEC 140 f/5,2 Paramount MyT, QHY695A
Ekspozycje 14,5h Ha 21x1200s, SII 12x1200s, OIII 10x1200s
Sama mgławiczka wyszła może trochę "odpustowo" ale i wszystkie pierwiastki mocno w niej świecą więc dużo się tam dzieje :D

M1 - wracam do roboty: etap14_koniec.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 23 Lut 2020, 18:03

Bardzo ciekawe jest to boczne "dmuchnięcie", na żadnym innym zdjęciu nie widziałem go tak wyraźnie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 23 Lut 2020, 18:10

JaLe napisał(a):Bardzo ciekawe jest to boczne "dmuchnięcie", na żadnym innym zdjęciu nie widziałem go tak wyraźnie.


Krabowi się pewnie czymś odbiło :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 23 Lut 2020, 18:16

Przydałoby się teraz kontynuować i co roku zrobić takie zdjęcie, żeby zauważyć ruch :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 23 Lut 2020, 22:02

Koralowiec normalnie :)
Piękne są te kolorki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postekolog | 23 Lut 2020, 22:13

Zgadzam się z Marcinem. Zaiste śliczne barwy.

"SN 1054 – supernowa obserwowana przez chińskich oraz arabskich astronomów w 1054 roku. Jej jasność była około czterokrotnie większa niż Wenus.
Teoretyczne modele eksplozji supernowych sugerują, że gwiazda, która stworzyła Kraba musiała mieć masę od 8 do 12 mas Słońca – uważa się, że gwiazdy o mniejszej masie
raczej kończą życie tworząc mgławice planetarne; natomiast te o większej masie tworzą pozostałości o innym składzie chemicznym, niż ten obserwowany w Mgławicy Kraba.

Tymczasem suma masy pulsara i mgławicy w Krabie jest znacząco mniejsza, niż przewidywana masa gwiazdy-przodka. Ten problem pozostaje wciąż bez rozwiązania." (wiki)

Rozumiem, że z JaLe omawiacie miejsce, które wskazałem strzałką?
Tam działa mocnym promieniowaniem pulsar, niejako wydmuchując drobiny.

A skąd fotografowano?

Siema
p.s.
Jutro zapewne na FB - jak wszystko co komentuję
Załączniki
M1 - wracam do roboty: supu.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6220
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostBogdan J. | 23 Lut 2020, 22:22

Dzięki Marcin! Tym bardziej, że to najmniej selektywnie maltretowany kolor narrow jaki dotąd wykonałem :-)
Ekolog fota jak zwykle EyE, Hiszpania. Dzięki!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostTUR | 23 Lut 2020, 22:48

Super Boguś ! Dobrze, że wracasz do gry :)

Pozdr
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostBogdan J. | 23 Lut 2020, 23:02

TUR napisał(a):Super Boguś ! Dobrze, że wracasz do gry :)

Pozdr


Dzięki! Ta złośliwość przedmiotów prawie martwych :-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 24 Lut 2020, 09:45

Pięknie, ostro i do tego fajnie kolorystycznie wyszło Bogdanie. :D Widać, że supernowa rozrzuca dookoła sporo pierwiastków. :D

Pozwoliłem sobie zrobić porównanie z moim zdjęciem Kraba z grudnia 2006 roku. Chyba nawet widać, że mgławica się rozszerzyła, chociaż moje zdjęcie jest LRGB a Twoje w narrowbandzie. Dla celów porównania oba przekształciłem do samej luminancji. Ciekawostką jest ta jasna gwiazdka, którą zaznaczyłem i która się porusza w kadrze. Jak na ponad 13 lat różnicy w czasie to jej ruch raczej nie jest za duży ale dobrze widoczny. :wink: Animacja otwiera się po kliknięciu na miniaturkę.

M1 - wracam do roboty: m1_2006_2020.gif


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 24 Lut 2020, 09:55

Dominik Woś napisał(a):Pięknie, ostro i do tego fajnie kolorystycznie wyszło Bogdanie. :D Widać, że supernowa rozrzuca dookoła sporo pierwiastków. :D

Pozwoliłem sobie zrobić porównanie z moim zdjęciem Kraba z grudnia 2006 roku. Chyba nawet widać, że mgławica się rozszerzyła, chociaż moje zdjęcie jest LRGB a Twoje w narrowbandzie. Dla celów porównania oba przekształciłem do samej luminancji. Ciekawostką jest ta jasna gwiazdka, którą zaznaczyłem i która się porusza w kadrze. Jak na ponad 13 lat różnicy w czasie to jej ruch raczej nie jest za duży ale dobrze widoczny. :wink: Animacja otwiera się po kliknięciu na miniaturkę.

m1_2006_2020.gif


Pozdrawiam,
Dominik


Dzięki Dominik.
Bardzo fajne porównanie super, że to zrobiłeś. Swoją drogą pomijając ruch tej gwiazdy to jestem ciekawy jak to wyczaiłeś :lol:
Chyba muszę zacząć baczniej przyglądać się swoim zdjęciom nie tylko z perspektywy poprawności bo widać, że mnóstwo ciekawych informacji może w nich siedzieć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 24 Lut 2020, 10:22

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postekolog | 24 Lut 2020, 17:49

JaLe napisał(a):Bardzo ciekawe jest to boczne "dmuchnięcie", na żadnym innym zdjęciu nie widziałem go tak wyraźnie.



Zdjęcie Bogdana zyskuje ogromne uznanie na Facebook'u, a ktoś tam docenił też uwagę JaLe.

https://www.facebook.com/groups/2394740 ... 9582863585

Siema
p.s.
Dzięki Bogaanie, że wyjaśniłeś tym co nie wiedzieli, że zdjęcie jest zrobione przez Polaków ale zdalnie sterowanym (jak zgaduję) teleskopem w Hiszpanii.
Awatar użytkownika
 
Posty: 6220
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostBogdan J. | 25 Lut 2020, 08:48

Dzięki!
Tak, zdjęcie wykonane w zdalnym obserwatorium EyE w Fregeneal de la Sierra, Hiszpania
Sprzęt zamontowany i skonfigurowany na farmie astronomicznej EyE w zeszłym roku przeze mnie Tomcia oraz Pawła Łańcuckiego.
Niestety końcówka tamtego i początek tego roku okazały się bardzo pechowe. Najpierw awaria płyty Paramounta, od blisko dwóch miesięcy fatalna pogoda a teraz seeing.
Spokojnie takiego Kraba wykonał bym w przydomowym obserwatorium pod Krakowem i powiem również, że powoli zaczynam tęsknić za polskim seeingiem :lol:
To co teraz dzieje się z pogodą na świecie dotyka również miejsca gdzie dotąd fotografowanie było czystą przyjemnością a teraz jest praktycznie niemożliwe.
Kilka fotek z EyE:
M1 - wracam do roboty: 1.jpg

M1 - wracam do roboty: 3.jpg

M1 - wracam do roboty: 2.jpg

M1 - wracam do roboty: 4.jpg

M1 - wracam do roboty: 5.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostNaski | 27 Lut 2020, 17:06

Jak zwykle Bogdanie , piękna praca. Co do pogody mogę tylko potwierdzić i u mnie jest tej zimy dużo gorzej (niż jak było to do tej pory). Co do samego obiektu, to z krabem w HST - mam takie odczucie, że ładniej on wychodzi w HaLRGB.
A mam jeszcze takie pytanie odnośnie samej miejscówki. Dlaczego zdecydowałeś się, o ile nie jest to tajemnica, na EYE a nie na AstroCamp w Nerpio. Położenie, wysokość i light pollution, chyba bardziej przemawiają za AstroCamp.
Jak jest z serwisem (bo słyszę, że pierwsza awaria za wami). Jest ktoś na miejscu, kto pomaga zdalnie, czy każde naprawy musicie robić sami ?

M1 - wracam do roboty: Unbenannt.JPG
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 15 Paź 2012, 17:03

 

PostBogdan J. | 27 Lut 2020, 19:46

AstroCamp w Nerpio to na pewno lepszy wybór ale ciężko tam z miejscami, drożej ale przede wszystkim to o wiele trudniejszy i niebezpieczny rejon. Wiadomo seeing o niebo lepszy i brak wilgoci ale kosztem silnych wiatrów i niebezpiecznych wyładowań atmosferycznych. Od czegoś trzeba zacząć zawsze można się przenieść w inne miejsce. Support działa bardzo dobrze w EyE. Taka pogoda może się w końcu zmienić i będzie super! Cierpliwość w astrofoto popłaca :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 27 Lut 2020, 20:01

Podłożyłem moje zdjęcie z 2018 roku i ruch tej gwiazdy jest niewidoczny. Pewnie za krótki odcinek czasu.
Załączniki
M1 - wracam do roboty: etap14_koniec_r.gif
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 27 Lut 2020, 20:40

Fajnie, że Ci się chciało :D Pewnie Dominik wprawił w ruch tą gwiazdę :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 27 Lut 2020, 21:09

Bogdan J. napisał(a):Fajnie, że Ci się chciało :D Pewnie Dominik wprawił w ruch tą gwiazdę :lol:

Wszystko możliwe ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 27 Lut 2020, 21:16

Bogdan J. napisał(a):Fajnie, że Ci się chciało :D Pewnie Dominik wprawił w ruch tą gwiazdę :lol:


Dominik, jak Kopernik a nawet lepiej, wprawia w ruch gwiazdy. :-) I weź tu teraz nadal upieraj się, że gwiazdy (w tym Słońce) nie krążą wokół Ziemi. :wink: W animacji z linka powyżej pokazany jest ruch tej gwiazdy w okresie 60 lat do 2017 roku. Zauważcie dystans jaki przebyła ta gwiazda przez 60 lat w porównaniu do dystansu przebytego w ostatnich 13 latach. Czyżby ruch tej gwiazdy nie był jednostajny, wygląda na to jakby ruch gwiazdy na tle innych przyspieszył w ostatnich kilkunastu latach. :shock:

Image

Image

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 27 Lut 2020, 21:46

No właśnie czytając ten artykuł na Cloudnights właśnie zastanawiałem się jak to możliwe, że gwiazda praktycznie nie poruszyła się dużo więcej na Twojej stosunkowo krótkiej latami animacji w stosunku do tej sprzed 60 lat!!!! :shock: :?: :idea: :!: szału nie ma. Dziwny jest ten kosmos :wink: :?: :idea:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 27 Lut 2020, 22:13

Dominik Woś napisał(a):
Bogdan J. napisał(a):Fajnie, że Ci się chciało :D Pewnie Dominik wprawił w ruch tą gwiazdę :lol:


Dominik, jak Kopernik a nawet lepiej, wprawia w ruch gwiazdy. :-) I weź tu teraz nadal upieraj się, że gwiazdy (w tym Słońce) nie krążą wokół Ziemi. :wink: W animacji z linka powyżej pokazany jest ruch tej gwiazdy w okresie 60 lat do 2017 roku. Zauważcie dystans jaki przebyła ta gwiazda przez 60 lat w porównaniu do dystansu przebytego w ostatnich 13 latach. Czyżby ruch tej gwiazdy nie był jednostajny, wygląda na to jakby ruch gwiazdy na tle innych przyspieszył w ostatnich kilkunastu latach. :shock:


Pozdrawiam,
Dominik

Jest też inna odpowiedź.
Jej ruch może odbywać się po łuku, należy też wziąć pod uwagę ruch naszego układu Słonecznego.
Dopiero znajomość tych dwóch może dać dokładną odpowiedź.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7059
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 27 Lut 2020, 22:28

Może być i taka sytuacja.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postekolog | 28 Lut 2020, 01:33

Ciekawe.
Teoretycznie jest jeszcze trzecia możliwość. Obiekt jest od nas względnie niedaleko i zbliżył się znacząco. Wtedy w drugiej fazie wyznaczy nam większy kąt.
Ale ja w to, raczej, nie wierzę :D

Oba wyjaśnienia (gwiazda przyspiesza albo leci po łuku) poniekąd są jednym wyjaśnieniem. Tam jest (niewidoczny dla nas) masywny obiekt, który ją przyciąga.

Czwarte wyjaśnienie jest ultra mało prawdopodobne ale trzeba wspomnieć.
Ktoś nie zrobił zdjęcia w momencie gdy doszło tam do dramatycznej eksplozji na słabo widocznym towarzyszu(?), która "kopnęła" zasadniczą gwiazdę.

Pamiętajmy że procesy gwiazdotwórcze często tworzą parę gwiazd lub nawet kilka obok siebie.

Nie wykluczajmy jeszcze jakiegoś innego wyjaśnienia (no nie wiem czy aż takie, że może to być lecący statek kosmiczny obcych, który po prostu odpalił silniki na moment
albo planetoida, na której doszło do erupcji gazów w jedną tylko stronę i to ją przyspieszyło).

Siema
Załączniki
M1 - wracam do roboty: ruch.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6220
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postfizyk5 | 28 Lut 2020, 07:00

Jeśli gwiazda jest stosunkowo blisko US, to jej przesunięcie na tle odległych gwiazd może wynikać
z kąta paralaksy. Czy zdjęcia były robione w tym samym momencie roku, czy w odstępie kilku miesięcy?
(chodzi o różne miejsca ziemi na orbicie okołosłonecznej w momencie robienia zdjęć).
Załączniki
M1 - wracam do roboty: aaa.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 50 gości

AstroChat

Wejdź na chat