Ankieta miesiąca - wybieramy Polski APOD lutego 2020 r.!

Które zdjęcie zasługuje na tytuł astrofotografii lutego 2020 Polskiego APOD-a

Ankieta zakończyła się 11 Mar 2020, 08:37

Wschód Księżyca w pełni nad Mostem Pokoju i Mostem Grunwaldzkim- autor Jakub Bukowski
10
32%
Mgławica IC 1795 Głowa Niedźwiedzia - autor Tomasz Habaj
4
13%
Jowisz w świecie ciemnych mgławic - autor Marcin Paciorek
4
13%
Mare Humorum - autor Jerzy "Loxley" Łągiewka
9
29%
NGC 1333 - autor Andrzej Fijołek
4
13%
 
Razem głosów : 31

PostDominik Woś | 01 Mar 2020, 08:37

Drodzy forumowicze, miło nam przeprowadzić kolejną inicjatywę wyboru na forum Astromaniaka zdjęcia miesiąca Polskiego APOD-a. Zdjęcie miesiąca wybieramy spośród zdjęć opublikowanych w danym miesiącu na portalu (Polish APOD - polishapod.eu), oddając głos w powyższej prostej ankiecie.

Przypominam zasady - każdy głosuje na JEDNĄ z prac wybranych przez ekspertów portalu Polski Astronomy Picture Of the Day w styczniu.

Wasz wybór zadecyduje, które zdjęcie będzie brało udział w głosowaniu na zdjęcie roku! Prace możecie przypomnieć sobie poniżej i głosować w powyższej ankiecie. Regulamin konkursu "Astrofotografia Roku Delta Optical" znajdziecie tutaj: http://www.polishapod.eu/pl/astrofotografia-roku-delta-optical

W miesiącu lutym 2020 roku do zdjęcia miesiąca Polskiego APOD-a pretendują:

Wschód Księżyca w pełni nad Mostem Pokoju i Mostem Grunwaldzkim- autor Jakub Bukowski
Ankieta miesiąca - wybieramy Polski APOD lutego 2020 r.!: wschod kb.jpg

Umiejętne połączenie krajobrazu i obrazu nieba to sztuka, którą opanowali nieliczni z nas. Oprócz problemów technicznych z oświetleniem, czasami naświetlania itp. niezwykle ważny jest w tego typu fotografii dobór kadru. Udało się to znakomicie Jakubowi Bukowskiemu, który zaprezentował nam wschód Księżyca w pełni nad mostem Grunwaldzkim we Wrocławiu. Popatrzcie, jaki niezwykły klimat ma to zdjęcie !

Mgławica IC 1795 Głowa Niedźwiedzia - autor Tomasz Habaj
Ankieta miesiąca - wybieramy Polski APOD lutego 2020 r.!: IC 1795 th.jpg

Okolice gwiazdozbioru Kasjopeja to skarbnica ciekawych obiektów dla każdego rodzaju zestawu fotografującego. Mgławice emisyjne Kasjopei są niezwykle piękne w szerokich kadrach, a eksploracja ich fragmentów i detali dostarcza niezwykłych wrażeń! Pokazujemy fragment mgławicy IC 1805 Serce oznaczony osobno jako IC 1795 Głowa Niedźwiedzia w interpretacji Tomasza Habaja w palecie HST. Dzięki tej technice zdjęciowej i perfekcyjnemu opracowaniu zdjęcia widzimy detale nieosiągalne w żaden inny sposób.

Jowisz w świecie ciemnych mgławic - autor Marcin Paciorek
Ankieta miesiąca - wybieramy Polski APOD lutego 2020 r.!: Jupiter ciemne mp.jpg

Struktury naszej galaktyki - Drogi Mlecznej - to skarbnica ciekawych obiektów dostępna praktycznie przez cały rok. Droga Mleczna jest także obiektem chętnie fotografowanym podczas wyjazdów na południe Europy i na inne kontynenty, bo tam przecież widać inne jej fragmenty. Piękne zdjęcie Marcina Paciorka pokazuje niezwykłe struktury naszej galaktyki w okolicach gwiazdozbioru Strzelca. Jest tam też bonus specjalny -Jowisz - centralnie położony w kadrze. Marcin zrobił to zdjęcie podczas wyprawy astrofotograficznej do RPA.

Mare Humorum - autor Jerzy "Loxley" Łągiewka
Ankieta miesiąca - wybieramy Polski APOD lutego 2020 r.!: Mare Humorum lox.jpg

Autor pisze:"Gdyby nie Morze Wilgoci (Mare Humorum) z pięknym kraterem Gassendi wyglądającym jak woskowa pieczęć, wielki Ocean Burz (Oceanus Procellarum) na zachodniej półkuli kończyłby się "wielkim niczym". Montes Riphaeus (pasmo górskie Ural) to tylko artefakt zatopionych w morzu lawy starożytnych wielkich kraterów; Letronne - w połowie pochłonięty przez magmę; małe kratery, choć czasem wyróżnione jasnymi koronami materii wyrzutowej, to tylko "piegi" na gładkiej, tylko miejscami pomarszczonej oceanicznej tafli. W tej pustynnej scenerii Mare Humorum postrzegamy jak oazę - miejsce pełne ciekawych struktur i form światłocienia. A najsubtelniejsze z nich to sieci rowów - na zachodzie: Rimae Mersenius, Rimae de Gasparis i Rimae Doppelmayer a na wschodzie: Hippalus Rille, które nazwę otrzymały od krateru "o dwóch obliczach" - Hippalus."- Pospacerujmy więc z Jerzym Łągiewką po Morzu Wilgoci...

NGC 1333 - autor Andrzej Fijołek
Ankieta miesiąca - wybieramy Polski APOD lutego 2020 r.!: NGC1333 af.jpg

NGC 1333 to przepiękna i bardzo ciekawa kolorystycznie mgławica refleksyjna w konstelacji Perseusza. Jest jednym z najbliższych Ziemi obszarów formowania się nowych gwiazd, obfitującym w młode gwiazdy. W początkowym etapie swojego życia młode gwiazdy są przesłonięte przez pył i niewidoczne w świetle widzialnym.Można je wykryć w świetle podczerwonym. W mgławicy tej zidentyfikowano również kilka obiektów Herbig-Haro. Jej niezwykłą strukturę pokazuje piękne zdjęcie Andrzeja Fijołka.

Zapraszamy do oddania głosu! Twój głos się liczy, pamiętaj - zależy nam na Twojej opinii. Jeśli znajdziesz chwilkę czasu zagłosuj w ankiecie na fotografię lutego Polskiego APOD-a. Okres trwania ankiety to 10 dni.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 03 Mar 2020, 08:08

Wyjątkowo wyrównane głosowanie! Mam nadzieję że odbędzie się bez dogrywki :)
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostJaLe | 03 Mar 2020, 09:17

Na razie, nie wiem jak wygląda głosowanie, ale oddam swój głos trochę inaczej niż zwykle czyli zagłosuję na 1 :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postforem | 03 Mar 2020, 09:31

Dla mnie wybór łatwy, gdyż pierwszy Księżyc to nie jest zwyczajnie cyknięta focia po fotoszopie, ale kompozycja, zamysł, forma, gra świateł, płaszczyzny, wielowymiarowość, linie, podziały, perspektywa, barwy, i jeszcze długo można tak wymieniać ;)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

PostDominik Woś | 03 Mar 2020, 18:32

forem napisał(a):Dla mnie wybór łatwy, gdyż pierwszy Księżyc to nie jest zwyczajnie cyknięta focia po fotoszopie, ale kompozycja, zamysł, forma, gra świateł, płaszczyzny, wielowymiarowość, linie, podziały, perspektywa, barwy, i jeszcze długo można tak wymieniać ;)


Zdjęcie klimatyczne to prawda, ale fotoszopa jest więcej niż mogłoby się wydawać. :wink: Po odblasku Księżyca w wodzie można poznać, które zdjęcie z Księżycem posłużyło jako bazowe. :wink:

Zachęcam do oddania głosu w Ankiecie. Też głosowałem na pierwszy Księżyc. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 03 Mar 2020, 19:35

Dominik Woś napisał(a):
forem napisał(a):Dla mnie wybór łatwy, gdyż pierwszy Księżyc to nie jest zwyczajnie cyknięta focia po fotoszopie, ale kompozycja, zamysł, forma, gra świateł, płaszczyzny, wielowymiarowość, linie, podziały, perspektywa, barwy, i jeszcze długo można tak wymieniać ;)


Zdjęcie klimatyczne to prawda, ale fotoszopa jest więcej niż mogłoby się wydawać. :wink: Po odblasku Księżyca w wodzie można poznać, które zdjęcie z Księżycem posłużyło jako bazowe. :wink:

Zachęcam do oddania głosu w Ankiecie. Też głosowałem na pierwszy Księżyc. :D

Pozdrawiam,
Dominik

Mnie też wkurza w tym zdjęciu nie do końca opanowany PS czy te chmury. Ale wiadomo, że to są sprawy na które należy przymknać oko.
Najbardziej denerwuje mnie jednak podpisywania zdjęć. Rozumie, że Ktoś stara się zabezpieczyć prawa autorskie, ale mnie do po prostu "rozbija".
Sam zresztą nie podpisuję swoich prac, już od paru dobrych lat.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postwessel | 04 Mar 2020, 07:12

Jarek, rozumiem że masz na myśli podpis" w polu widzenia? ". Taka moda się zrobiła chyba bo zabezpieczenie to istotne nie jest :). Ja jestem też niemodny :)
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 04 Mar 2020, 07:45

Świetne jest też zdjęcie Marcina Paciorka z Jowiszem i Fajką na pierwszym planie. Odbiur nieco jednak zaburza obcięta Laguna po lewej i obszar z Antaresem po prawej.

Głosujcie, Astromaniacy przecież też swoje gusta mają. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 04 Mar 2020, 14:38

wessel napisał(a):Jarek, rozumiem że masz na myśli podpis" w polu widzenia? ". Taka moda się zrobiła chyba bo zabezpieczenie to istotne nie jest :). Ja jestem też niemodny :)

Niestety, sporo ciekawych zdjęć (również tych dziennych) psuja takie podpisy :/
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 07 Mar 2020, 11:28

Przypominam o oddaniu głosu w ankiecie. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 08 Mar 2020, 11:30

Finiszujemy! Jeszcze dwa dni głosowania!
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 10 Mar 2020, 08:00

Ostatnie godziny głosowania. Jeszcze ktoś? Zachęcam do udziału. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 66 gości

AstroChat

Wejdź na chat