SNR G205.5+0.5 (Monoceros Loop)

Posttayson.82 | 08 Mar 2020, 14:33

Hej.

Po ponad dwoch miesiacach czyhania na pogode w bezksiężycowe noce udalo mi sie upolowac dość rzadki obiekt.
Głównym obiektem zdjęcia jest Pętla Jednorozca, czyli pozostałości supernowej SNR G205.5+0.5 pomiędzy Rozetą, a kompleksem mglawic Stożek/Choinka.

Sprzet:
Ioptrom CEM60EC, QHY695A, Samyang 135mm@3.5, filtry Chroma
~18h wodór i tlen @15min

SNR G205.5+0.5 (Monoceros Loop): Monoceros_loop_SNR G205.5+0.5-small3.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostTosiek | 08 Mar 2020, 14:43

Kolorystycznie fajnie wygląda ale według mnie za bardzo szumi i brakuje mu klarowności.
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

PostDominik Woś | 08 Mar 2020, 15:01

Nawet fajnie wyszło ale znowu jak gdyby brakuje podbicia mgławicy. Już to ćwiczyliśmy chyba z Simeis 147? Animacja pokazująca różnicę otworzy się po kliknięciu na tą dolną miniaturkę.

SNR G205.5+0.5 (Monoceros Loop): Monoceros_loop_SNR G205.5+0.5-small3_.jpg


SNR G205.5+0.5 (Monoceros Loop): Monoceros_loop_SNR-G205.5+0.gif


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postpatrix | 08 Mar 2020, 20:25

tayson.82 napisał(a):Po ponad dwoch miesiacach czyhania na pogode w bezksiężycowe noce udalo mi sie upolowac dość rzadki obiekt.

No akurat jest to jeden z bardziej popularnych obiektów w czasach Samyanga 135 ;) wystarczy wejść czasem na astrobina, albo flickra

A samo zdjęcie,jest jak pisał Tosiek, za bardzo szumi i detal też jakiś taki nijaki. Masz fajny sprzęt, czasy też fajne wypaliłeś, ale nie przekłada się to na efekt finalny. W sieci jest masę różnych filmów i innych tutków, które pokazują jak obrabiać taki materiał. Może dobrze by było żebyś podszedł na nowo do obróbki, bo wydaje mi się, że dla takiego materiału warto jeszcze trochę posiedzieć nad nim.
Awatar użytkownika
 
Posty: 222
Rejestracja: 07 Maj 2008, 18:04

PostDominik Woś | 08 Mar 2020, 23:32

Jak to się mówi, fizyki nie oszukasz. Stosunkowo mały czip kamery (12,5x10mm) z tylko 6 mega pikselami i krótka ogniskowa obiektywu 135mm, nakładają jednak pewne ograniczenia. Już kiedyś napisałem Tomkowi, że jest to jak gdyby ślepa uliczka w astrofotografii jeśli chodzi o rozdzielczość. Zrobienie 4-panelowej mozaiki z dłuższej ogniskowej dałoby lepszy efekt rozdzielczościowo ale wymagałoby prawie 4-razy więcej materiału, a jak u nas ostatnio z bezchmurną pogodą wszyscy widzieli.

Pozdrawiam,
Domink
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postalinoe | 10 Mar 2020, 08:37

Po korekcie mgławica jakby 1.5x się powiększyła i ma milszy odbiór wizualny. Jak Ty to robisz Panie Dominiku? Użyłeś do tego PixInsight czy tylko Photoshop, czy obu?
WO FluoroStar 91mm F4.7, HEQ5 Pro, Asi294MC-C, Asi178MM; Lornetka Kowa 8x30mm YF
https://flic.kr/s/aHsmWGR5hm
Awatar użytkownika
 
Posty: 224
Rejestracja: 16 Kwi 2007, 23:58
Miejscowość: Tarnów

Postmareks | 10 Mar 2020, 11:04

Dominik Woś napisał(a):J Zrobienie 4-panelowej mozaiki z dłuższej ogniskowej dałoby lepszy efekt rozdzielczościowo ale wymagałoby prawie 4-razy więcej materiału, a jak u nas ostatnio z bezchmurną pogodą wszyscy widzieli.

Pozdrawiam,
Domink


Tak się zastanawiam czy z kamerą CCD przy Bin 2 nie uzyskałbyś tego samego efektu w tym samym czasie ? A może nawet lepszy jeśli średnica dłuższego obiektywu byłaby większa?
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

PostDominik Woś | 10 Mar 2020, 12:50

alinoe napisał(a):Po korekcie mgławica jakby 1.5x się powiększyła i ma milszy odbiór wizualny. Jak Ty to robisz Panie Dominiku? Użyłeś do tego PixInsight czy tylko Photoshop, czy obu?


Myślę, że jeszcze kilka osób chciałoby też wiedzieć a sposobów jest co najmniej kilka jak nie kilkanaście. W zasadzie wystarczy Photoshop ale Pix i jakieś oprogramowanie do wydzielenia gwiazdek (może być Straton) są pomocne. :wink: Zazwyczaj pokazuję efekt rozjaśnienia w oparciu o materiał z 8-bitowego JPG-a więc w przypadku działania na materiale w pełni 16-bitowym mogłoby być lepiej. Ale niewiele osób chce udostępnić swój materiał w 16-bitach. Jak znajdziesz jakieś własne zdjęcie warte "dłubnięcia" to podrzuć, zobaczę co się da zrobić. :D I poproszę, tylko bez Panów tutaj. :wink:

Wydaje mi się niestety, że Astromaniak jest chyba nielicznym :wink: forum pokazującym i kombinującym co można na zdjęciach zmienić i poprawić. Na innych forach obserwuję wyłącznie komentarze "pozytywne", nic nie wnoszące od strony autora, oprócz może polepszenia nastroju łasego na pochwały astrofotografa.

mareks napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):J Zrobienie 4-panelowej mozaiki z dłuższej ogniskowej dałoby lepszy efekt rozdzielczościowo ale wymagałoby prawie 4-razy więcej materiału, a jak u nas ostatnio z bezchmurną pogodą wszyscy widzieli.

Pozdrawiam,
Domink


Tak się zastanawiam czy z kamerą CCD przy Bin 2 nie uzyskałbyś tego samego efektu w tym samym czasie ? A może nawet lepszy jeśli średnica dłuższego obiektywu byłaby większa?


Rozdzielczość spadłaby przy bin2 czterokrotnie, a i nie wszystkie kamery dobrze działają w bin2 (niektóre mają sprzętowy bining ale zwiększający szumy a inne (sCMOS-s o ile dobrze pamiętam) jedynie softwarowy, który nic pozytywnego nie wnosi a zmniejsza tak jak wspomniałem rozdzielczość).

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postalinoe | 10 Mar 2020, 19:55

Oczywiście, ze podrzucę Ci moje stacki tylko po pracy. Raptem mam ich 4 bo albo czasu brak, albo pełnia albo chmury... Poza tym bardziej koncentruję się na Słoneczku jednak. Pozdr.
WO FluoroStar 91mm F4.7, HEQ5 Pro, Asi294MC-C, Asi178MM; Lornetka Kowa 8x30mm YF
https://flic.kr/s/aHsmWGR5hm
Awatar użytkownika
 
Posty: 224
Rejestracja: 16 Kwi 2007, 23:58
Miejscowość: Tarnów

Postmareks | 11 Mar 2020, 11:49

Dominik Woś napisał(a):
alinoe napisał(a):Po korekcie mgławica jakby 1.5x się powiększyła i ma milszy odbiór wizualny. Jak Ty to robisz Panie Dominiku? Użyłeś do tego PixInsight czy tylko Photoshop, czy obu?


Myślę, że jeszcze kilka osób chciałoby też wiedzieć a sposobów jest co najmniej kilka jak nie kilkanaście. W zasadzie wystarczy Photoshop ale Pix i jakieś oprogramowanie do wydzielenia gwiazdek (może być Straton) są pomocne. :wink: Zazwyczaj pokazuję efekt rozjaśnienia w oparciu o materiał z 8-bitowego JPG-a więc w przypadku działania na materiale w pełni 16-bitowym mogłoby być lepiej. Ale niewiele osób chce udostępnić swój materiał w 16-bitach. Jak znajdziesz jakieś własne zdjęcie warte "dłubnięcia" to podrzuć, zobaczę co się da zrobić. :D I poproszę, tylko bez Panów tutaj. :wink:

Wydaje mi się niestety, że Astromaniak jest chyba nielicznym :wink: forum pokazującym i kombinującym co można na zdjęciach zmienić i poprawić. Na innych forach obserwuję wyłącznie komentarze "pozytywne", nic nie wnoszące od strony autora, oprócz może polepszenia nastroju łasego na pochwały astrofotografa.

mareks napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):J Zrobienie 4-panelowej mozaiki z dłuższej ogniskowej dałoby lepszy efekt rozdzielczościowo ale wymagałoby prawie 4-razy więcej materiału, a jak u nas ostatnio z bezchmurną pogodą wszyscy widzieli.

Pozdrawiam,
Domink


Tak się zastanawiam czy z kamerą CCD przy Bin 2 nie uzyskałbyś tego samego efektu w tym samym czasie ? A może nawet lepszy jeśli średnica dłuższego obiektywu byłaby większa?


Rozdzielczość spadłaby przy bin2 czterokrotnie, a i nie wszystkie kamery dobrze działają w bin2 (niektóre mają sprzętowy bining ale zwiększający szumy a inne (sCMOS-s o ile dobrze pamiętam) jedynie softwarowy, który nic pozytywnego nie wnosi a zmniejsza tak jak wspomniałem rozdzielczość).

Pozdrawiam,
Dominik


Dlatego napisałem CCD .Rozdzielczość spadłaby ale składając mozaikę z 4 paneli wracasz do rozdzielczości pierwotnej , natomiast każdy panel będzie miał więcej detalu , przynajmniej tak myślę.
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

PostDominik Woś | 11 Mar 2020, 12:51

mareks napisał(a):Dlatego napisałem CCD .Rozdzielczość spadłaby ale składając mozaikę z 4 paneli wracasz do rozdzielczości pierwotnej , natomiast każdy panel będzie miał więcej detalu , przynajmniej tak myślę.


Chyba nie do końca tak będzie. Początkowo zmniejszasz jednak rozdzielczość, zwiększając wielkość sumarycznego piksela (ale to tylko w kamerach z biningiem sprzętowym). Jednak później zwiększasz rozdzielczość poprzez zbudowanie mazaiki z 4 paneli. Raczej nic nie zyskujesz, no chyba, że masz teleskop o długiej ogniskowej, do którego użycie CCD z większym pikselem ma sens.

Chodzi raczej o to aby dopasować wielkość piksela kamery do rozdzielczości optyki aby mieć skalę w okolicach 1/2x przewidywany seeing (czyli seeing 2,5 arc sec to zalecana rozdzielczość na poziomie 1,25 arcsec/pixel). Jeśli przekroczymy tą granicę seeingu (wpadamy w undersampling) to znaczna część gwiazd widocznych w kadrze zajmie 1 piksel i będą kwadratowe, a po zmniejszeniu rozdzielczości zdjęcia będą wyglądać jak szum tła. :wink:

Zauważ, że zdjęcie Tomka zamieszczone na forum ma skalę na poziomie 10,1 arcsec/pixel:

SNR G205.5+0.5 (Monoceros Loop): rosette_undersampling.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 15 Mar 2020, 15:54

Pewnie super jest wyciągnąć ze zdjęcia jak najwięcej ale przyznajcie, że taka wersja Tomka ma swój klimat. Mi się podoba :!: :shock:
U mnie nie widzę szumu, fajne plastyczne zdjęcie z półcieniami i głębią. Zastanawiam się czy w dobie coraz gorszych czasów na astrofoto też nie przejść na szersze pola i krótszą ogniskową :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 146 gości

AstroChat

Wejdź na chat