GSO 10" 254/1250 opinia + usprawnienia

PostKrzysztof_P | 08 Paź 2019, 15:42

Cześć.

Ja też nabyłem taką tubkę OTA z obejmami i dovetailem GSO 254/1250mm , F5.10" to już to minimum jak dla mnie , które pokazuje ładnie i stanowczo moim zdaniem lepiej obiekty DS od Newtona np. 8" , F5.
Będzie modyfikacja pająka na trzy ramiona , optyki i takie jeszcze tam.Też coś napiszę jak tylko prace zostaną ukończone.
W końcu lubi się te przeróbki i jakiś ATM. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 09 Paź 2019, 09:56

Ja z bólem serca sprzedałem w niedzielę swoją GSO 10". Cóż słowo się rzekło.
Posiadałem wszystkie synty 6-12"
Byłem też obrońcą zwykłych synt. Nie podobały mi się GSO. Ale z czasem się do nich przekonałem.
Ta jakość. Żadna sgnta nie dała mi takiej frajdy z użytkowania jak GSO 10". Warto zaznaczyć, że 10" ze względu na wysokość jest lepsza od 12"- obrazy kólek podobne do 12" ale SIEDZISZ na krzesełku i delektujesz się widoczkiem.
Sprzedałem 10" i kupiłem nówkę 8" którą mam nadzieję zostanie już u mnie na dobre. Zrobiłem to że względu na to, że nie obserwuje zbytnio DSow a 10" to nadal krówka. Po za tym ile można mieć tych teleskopów...
Jedyna wada tych GSO to taka, że nie da się za te gałki chwycić i przenieść całego teleskopu. Za to stawiasz tubkę i oglądasz bez wkręcania rączek- ot taka zaczepliwa uwaga 8)
Na pewno po przesiadce z synt na GSO nie zamierzam wracać do synt.
Synty mają jeszcze jedną zaletę. Otworek 50mm w deklu. Można zakleić folią bajadera i patrzeć na słońce. Mimo wszystko i tak uważam, że GSO są dopracowane pod każdym względem.
Gratulacje!
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostSoczi | 09 Paź 2019, 10:44

Mi się właśnie doskonale prowadzi tubę syncianą za tę właśnie dla was "upierdliwą" wkręcaną rączkę :wink:
No i ta "biel hajzerowska" Synt jest taka dostojna :mrgreen:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postdaniel | 09 Paź 2019, 20:42

Jeszcze jedna uwaga mi się nasunęła. Dzięki możliwości wyważania tuby można też wyregulować sobie wysokość jej polozenia. Dobre rozwiązanie bo można sobie dopasować wysokość wyciągu gdy się siedzi na krześle.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKarol | 09 Paź 2019, 21:01

Co kto lubi i na co kogo stać. Prawda jest taka, że SW czy GSO to budżetówki. Dają namiastkę jakości,da się obserwować ...
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJOKER | 10 Paź 2019, 08:38

To Danielu trochę mnie zaskoczyłeś ... :lol:
Nowka czy używka ? miałem GSO 8 i trochę mi przeszkadzał za mały ciężar tub a wiec wrażliwość na wiatr i brak hamulca :lol:
wyciąg chowa się cały czego nie można powiedzieć o żadnej Syncie 8' ale tez owy często "ześlizgiwać " mi się ...

Nie wiem dlaczego ten teleskop przypisywany jest na tzw. START... dla mnie daje naprawdę bardzo treściowe inf. i jedynie czego brakuj by dostrzec w pełni walory Newtonów- boczny wiatraczek- który będzie skutecznie usuwał cieple powietrze z nad pow. lustra gl.

Nadal uważam ze GSO czy tez SW 200/1200 no najlepszy teleskop w relacji :cena/jakość.
Osobiście najtaniej udało mi się go kupić za 400 zl w całkiem niezłym stanie ,ale to nic ostatnio- znajoma chciała sprzedać wystawiony tu na forum GSO z drobnymi usterkami za 200 zl :lol:

GSO niestety maja inne gatunek szkla niż stare Synty/Pyrex/.

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostSoczi | 10 Paź 2019, 11:05

O co ci chodzi z tym wyciągiem? Przecież synciany też chowa się cały i w obu markach należy wcześniej zdemontować przedłużkę do transportu to logiczne.
Głębokość kitowej przedłużki GSO jest ograniczona do jakiś 3cm, co ogranicza montowanie akcesorii bo nie wsuną się w całości.
Synciane przedłużki zostały wydłużone w stosunku do starszej wersji i mają jakieś 4,5cm w środku co jest raczej na plus w kwestii tego co wyżej.

Zaletą znienawidzonej przez coniektórych starej przedłużki SW z mocowaniem kołnierza 56 (czy 57mm) było to że przelot 2 cale miała na wylot aż do końca drawtube.

JOKER to które szkło w końcu lepsze w tym budżetowym sprzęcie, że piszesz "niestety"?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostJOKER | 10 Paź 2019, 12:53

Soczi,
1.włóż dowolny ortoskop do teleskopu
2.skieruj i zogniskuj obraz na planetach,Księżycu
3.skieruj głowę do środka tubusu i zmierz linijka ile tulei nie jest całkowicie schowane w oprawie wyciągu ...

Uprzedzę następne STWIERDZENIE, które często się pojawia po uświadomieniu tego faktu- WCALE TO NIE POMAGA :lol:

Akurat tu przedłużka zadziała odwrotnie, tzn. jeśli ją założysz to jeszcze bardziej będziesz musiał wsunąć wyciąg do środka a wiec tym samym - tuleja jeszcze bardziej ci wejdzie na lustro.
Pamiętaj,ze każda dodatkowa tuleja to element , który psuje początkową kolimacje i centryczny układu optycznego... idealnie to widać właśnie na kolimatorze hologramowym 8)

Pyrex- jest lepszym szkłem ze względu na lepsze właściwości termiczne, krótko mówiąc -szybciej będzie się stabilizował do nagłych zmian termicznych .



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostSoczi | 10 Paź 2019, 19:29

Ja tam średnio wierzę czy to aby prawdziwy pyrex w SW.
GSO ostatnio użytkownicy wychwalają pod względem udanej jakości optyki. To pewno GSO nadrabia dokładnością gorsze szkło borokrzemowe. Meade też na borokrzemie i bywały opinie że nieco mydlane obrazy daje. Synty też raz udańsze, raz gorsze obrazy dają w zależności od egzemplarza.

No faktycznie drawtube włazi nieco w Syncie w obszar zbierający światło, ale jak się obserwuje przykładowo 10calami to tam i tak pracuje z 8mm mniej apertury więc jakoś tego "cienia" nie bardzo zauważam na prążkach dyfrakcyjnych. :wink: LW zbyt małe. :?

Egzemplarz 10cali napewno u GSO jest lepszy ze względu na sporo lepiej dobraną wielkość LW.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postdaniel | 10 Paź 2019, 23:12

JOKER napisał(a):To Danielu trochę mnie zaskoczyłeś ... :lol:
Nowka czy używka ? miałem GSO 8 i trochę mi przeszkadzał za mały ciężar tub a wiec wrażliwość na wiatr i brak hamulca

J


W czymże ja Cie JOKER zaskoczyłem? :?
Sam pisałeś kiedyś, że 8" to jednak najbardziej uniwersalny sprzęt :)
Ja powiem, że jednak te 8" mają coś w sobie.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJOKER | 11 Paź 2019, 18:01

Miales 10 calowego Newtona i jak nabyles 100ed to napisales ,ze teraz masz przepiękne klarowne obrazy a Synta to do du..
Odpowiadalem Ci bys zrobil prawidliwa kolimacje i porownal na Ksiezycu z 100ed ,ale ty dalej swoje ...:)
Potem miales 6' SW ktorego tez zbesztales i ostatnio za namowa Krzysztofa polowales na jakies 120 Ed + bo tylko soczewka jest dobra...
A teraz czytam ze jednak lustro 8' GSO... TYM MNIE ZASKOCZYLES :)
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 12 Paź 2019, 18:41

JOKER napisał(a):Odpowiadalem Ci bys zrobil prawidliwa kolimacje i porownal na Ksiezycu z 100ed ,ale ty dalej swoje ...:)


Gdyby ktoś z Was to wreszcie sprawdził...




Ja sprawdzałem i wiem... :)


Co do GSO - gdzies mi sie obiło, ze ma lepsza sprawnośc powłok luster. Ale nie wiem czy to prawda.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postdark | 12 Paź 2019, 20:16

JSC napisał(a):

Co do GSO - gdzies mi sie obiło, ze ma lepsza sprawnośc powłok luster. Ale nie wiem czy to prawda.

Co do sprawności to nie jestem pewien, ale GSO jest powtarzalne. Lustra mają dobre. Obrazy dają klarowne a tło ciemne. Nie znaczy to, że Synta nie zaskoczy. Jeśli trafi się egzemplarz z dobrą optyką to może być równie dobrze a nawet lepiej Sprawdzone doświadczeniem.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postdaniel | 13 Paź 2019, 01:56

JOKER napisał(a):Miales 10 calowego Newtona i jak nabyles 100ed to napisales ,ze teraz masz przepiękne klarowne obrazy a Synta to do du..
Odpowiadalem Ci bys zrobil prawidliwa kolimacje i porownal na Ksiezycu z 100ed ,ale ty dalej swoje ...:)
Potem miales 6' SW ktorego tez zbesztales i ostatnio za namowa Krzysztofa polowales na jakies 120 Ed + bo tylko soczewka jest dobra...
A teraz czytam ze jednak lustro 8' GSO... TYM MNIE ZASKOCZYLES :)


Dobrze już wyjaśniam.
Miałem taki oto zestaw:
GSO 10"- do DS
Synta 6" - do pracy zawodowej
ED 100 do planet
Zeiss Asiola 63/420 -pamiatka po zmarłej cioci. Służy także do przeglądu nieba.
120/600 - tak na szybkie przeglądanie DS

Po co mi to wszystko? Prywatnie krzystałem tylko z ED 100.


Miałem masę Newtonów i dalej podtrzymuję, że żaden z nich nie dał mi tyle frajdy do obserwacji planetarnych co EDek 100 i tu nie ma zmiłuj się! Dalej to zdanie podtrzymuję.

Postanowiłem jednak zrobić z tym wszystkim porządek.
Asioli nie mogę sprzedać.
GSO 10" i synta 6" - sprzedając oba kupiłem jeden 8" nówkę. To sprzęt do celów prywatnych i zawodowych jednocześnie! Jedno i drugie nie służyło mi prywatnie. 10"- super sprzęt ale głównie stała bo DS mnie aż tak tak nie kręcą jak planety.

Równy rok temu służbową synte 8" zamieniłem na 6" z czystej ciekawości mniejszej synty.

Temat dotyczy GSO 10" i jako użytkownik pochwaliłem ten typ teleskopu w porównaniu do zwykłej synty. Natomiast zdałem sobie sprawę z tego, że mnie DSy nie interesują i w związku z tym przesiadłem się na 8" które raz po raz wyciągnę do celów prywatnych np do gromad kulistych.

Jako miłośnik planet zawsze będę marzył o większej soczewce.

Z syntymentalnego człowieka który przywiązuje się do swoich sprzętów, stałem się osobą lubiącą dawkę świeżej energii jaką daje mi zakup innego sprzętu.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMike1345 | 13 Paź 2019, 08:00

JOKER napisał(a):Miales 10 calowego Newtona i jak nabyles 100ed to napisales ,ze teraz masz przepiękne klarowne obrazy a Synta to do du..
Odpowiadalem Ci bys zrobil prawidliwa kolimacje i porownal na Ksiezycu z 100ed ,ale ty dalej swoje ...:)
Potem miales 6' SW ktorego tez zbesztales i ostatnio za namowa Krzysztofa polowales na jakies 120 Ed + bo tylko soczewka jest dobra...
A teraz czytam ze jednak lustro 8' GSO... TYM MNIE ZASKOCZYLES :)

Hahah dokładnie :D Danielu zmieniasz teleskopy jak szalony. Ciągle szukasz docelowego. Ja myślę, że ze swoją 10" będę miał sporo zabawy na lata, nie spieszno mi z dokupywaniem sprzętu (z zakupem teleskopu też zwlekałem). Zadowalam się tym co mam, mimo że oglądałem niebo przez inne fajne tubki
Nikon Aculon 10x50
GSO 10"+ GSO 30,15,9 mm + UB 1,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 28 Mar 2016, 09:24
Miejscowość: Kalisz

 

Postregret | 24 Lut 2020, 16:12

cześć ,

przeczytałem Twoje obydwie recenzje tzn 10" i 12" . Obecnie stoję przed podobnym dylematem - mianowicie kupić 10" czy dołożyc ten 1k i mieć 12". Po przeczytaniu chyba jednak decyduję się na te 10" ( tym bardziej , że to mój pierwszy teleskop), a przeznaczę troche kasy na lepsze okulary .

P.S. czy uwazasz , że zakupujac nowy teleskop też powinienem go od razu skolimować ?
 
Posty: 2
Rejestracja: 22 Lut 2020, 02:14

 

Postfreeman | 25 Lut 2020, 19:04

Jak pierwszy sprzęt to raczej używany. Kupiony z pomocą kolegi który sie zna na rzeczy.
Jak szkoda ryzykować kasy na 12" to lepiej pofatygować się trochę km i polukać gościnnie przed zakupem, u najbliższych twojej lokalizacji kolegów z forum.
 
Posty: 6
Rejestracja: 25 Lut 2020, 17:43

PostQuCyk | 10 Mar 2020, 15:58

regret napisał(a):cześć ,

przeczytałem Twoje obydwie recenzje tzn 10" i 12" . Obecnie stoję przed podobnym dylematem - mianowicie kupić 10" czy dołożyc ten 1k i mieć 12". Po przeczytaniu chyba jednak decyduję się na te 10" ( tym bardziej , że to mój pierwszy teleskop), a przeznaczę troche kasy na lepsze okulary .

P.S. czy uwazasz , że zakupujac nowy teleskop też powinienem go od razu skolimować ?


Cześć
W moim przypadku 10" jest teleskopem docelowym tylko i wyłącznie dlatego, że na styk mieści mi się do auta a trzymam go w bloku. W obserwacjach wizualnych jest petadra.

Musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
- Jakie masz niebo, czy konieczne będą wyjazdy poza miejsce zamieszkania?
- Ile masz siły na przenoszenie sprzętu?
- Jakie masz fundusze na sprzęt?

12" da delikatnie jaśniejsze obrazy. Tuba optyczna 12" waży 20 kg i trzeba naprawdę uważać podczas przenoszenia. Pozatym jest duża i nieporęczna. Dlatego wykonałem szelki do przenoszenia. Nie mieścił mi sie do auta więc nigdy nie widział naprawde ciemnego nieba. Dodatkowo pokrowce do transportu trzeba wykonywać na zamówienie. Jeżeli masz ciemne niebo a teleskop będzie bardziej, jako sprzęt stacjonarny lub jeżeli masz dużo siły do jego wożenia to bierz śmiało!

10" lżejszy, poręczniejszy, są pokrowce do transportu a sam transport jest bezproblemowy. Obrazowo daje świetne obrazy. Jak skompletujeszcze dobry zestaw akcesoriów to trzeba usiąść z wrażenia :)

Mam aktualnie taki zestaw:
- Soczewka Barlowa DO-GSO ED 2x 2"
- Okular DO-GSO Super View 30 mm 2"--------------------powiększenie 42x - 84x
- Okular Baader Hyperion 21 mm 2"/1,25"-----------------powiększenie 60x - 120x
- Okular Baader Hyperion 17 mm 2"/1,25"-----------------powiększenie 74x - 148x
- Okular Vixen SLV 10 mm 1,25"----------------------------powiększenie 125x - 250x
- Okular Sky-Watcher SWA-58 7 mm 1,25"-----------------powiększenie 179x - 358x
- Filtr DO-GSO szary ND96-0,9 (OD=0,9 T=13%) 1,25"
- Filtr DO-GSO szary ND96-0,6 (OD=0,6 T=25%) 1,25"
- filtr Baader O III (10 nm) 2"

Rewelacyjny zestaw z dużą możliwością wyboru powiększeń (w zasadzie na każdą pogodę) i stosunkowo tani jeżeli zakupisz na rynku wtórnym.
W moim przypadku brałem teleskop używany. Należy jednak bardzo uważać na jego stan techniczny a przede wszystkich stan powłok zwierciadeł.
Po zakupie obowiązkowo należy wykonać kolimację zwierciadła głownego, a przede wszystkim zwierciadła wtórnego. Od precyzji szczególnie z. wtórnego zależy, czy obrazy będą ostre jak brzytwa.
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

PostPawelxp | 25 Mar 2020, 22:03

Cześć
Miałem już parę różnych małych teleskopików...a potem syntę 8 i GSO 8 de lux.GSO mechanicznie dla mnie lepsze,ale czułem niedosyt i postanowiłem kupić coś większego:)Pomyślałem od razu o 12 calach,bo przeskok o 2 cale to niewiele w jakości i ilości dostrzeganych obiektów.Po za tym 12 cali do chyba już docelowa aperatura-bo widać na niebie cholernie dużo i jasno:) a przy tym jeszcze w miarę szybko lustro osiąga temperaturę otoczenia i można jechać z DS-ami ....przy większych aperaturach może się okazać ,że wytaszczasz kloca na pole a temperatura skacze i guzik przez niego widać:(
Ale do czego zmierzam-jak przyszła paczka z GSO 12 to lekko zbaraniałem :shock: i pomyślałem że w Delcie się machnęli i przysłali coś większego:)Po złożeniu miał to gabaryty 3 butli na propan -butan i mniej więcej tyle ważyło-po prostu BETONIARA:)Niemniej podstawa dobsa nie jest zbyt ciężka a i rurkę łatwo przenosić-choć trzeba uważać ,żeby nie przyrżnąć we framugę:)No i najlepiej mieć do tego minimum samochód kombi albo kabriolet ,żeby w miarę normalnie to załadować bez kilkunastu słów na k... i ch...:)-na szczęście mam duże kombi:) Ale za to widoki pod ciemnym niebem warte każdego grama czy raczej kilograma wysiłku :) Dla deesiarza ważne są dwie rzeczy-DUUUPNA TAFLA SCHŁODZONEGO SZKŁA I CIEMNE NIEBO:)...dlatego nie rozważałbym nigdy czegoś mniejszego bo ręce czy plecy bolą od noszenia,tylko dorobiłbym jakieś pasy i wózek do transportu lub załatwił sobie pomagiera:)
pozdrawiam:)
Synta 8
 
Posty: 110
Rejestracja: 20 Lip 2012, 13:22
Miejscowość: Opole

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat