Miejsce do Obserwacji - okolice Warszawy

Szkice, inspiracje, relacje z obserwacji, zlotów i podróży astronomicznych

Postkeavykruq12 | 06 Sty 2014, 14:21

Witam Was Wszystkich Bardzo Serdecznie :)
Jestem z Warszawy i chciałbym wyskoczyć gdzieś poza miasto na obserwację, ale zazwyczaj szukając wolnej przestrzeni trafiamy na pola lub tereny nadrzeczne.
Niestety prawie zawsze dopada nas mocna mgła, która wszystko psuje :( teleskopy szybko parują i przyjemność zamienia się w udrękę. Zna może ktoś teren nadający się do obserwacji? Ale w miarę ciemny i najlepiej betonowy?
Pozdrawiam,
Krzysiek
 
Posty: 47
Rejestracja: 26 Sie 2013, 21:44

 

Postbajastro | 06 Sty 2014, 21:43

W okolicach Wawy nie ma dobrego nieba nawet 30 km od granic miasta.
Patrzyłem zarówno z północy (Zalew Zegrzyński od strony Białobrzegów, są wybetonowane miejsca nad Zalewem i w miarę ciemno, choć widać dość jasne światła z drugiego brzegu) to od południa wielka łuna z Warszawy + Legionowo. Oczywiście coś tam dało się zobaczyć i w zenicie była widoczna Droga Mleczna i z lornetki szły takie obiekty jak chichoty, M81, M82, M33 czy M31 z dala od łuny itp.
Na południe od Wawy to raz obserwowałem w polu za krzakami i drzewami (które zasłaniały lampy oświetlające stację PKP, wieś Chrosna na południe od Celestynowa)
https://maps.google.pl/maps?q=52.031617 ... 1&t=h&z=17
Od północy wielka łuna Wawy od południa mała od Pilawy. Droga Mleczna widoczna tak od ok 40* w zwyz, ale szału nie było. Trochę DS-ów do wyhaczenia z lornetki 15x70 w tym najjaśniejsze galaktyki, Lwi Tryplet ledwo do wyłapania w dobrych warunkach.
Łatwy i szybki dojazd SKM-ką z Wawy Śródmieście, Powiśle, Wa-wa Wschodnia itp. Trzeba uważać z długimi obserwami, żeby zdążyć na ostatni pociąg powrotny do Wa-wy, linia jest jednotorowa.
Spróbuj się dołączyć do Warszawskiego PTMA, z tego co wiem to tam działa Janusz Wiland.
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 721
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

Post_Hermes_ | 20 Mar 2020, 19:33

Hej Koledzy :)

Mieszkam na granicy Jabłonny/Warszawy i szukam "przyzwoitego" nieba do obserwacji za pomocą lornetki. Na cuda nie liczę, ale chciałbym dopytać co myślicie o miejscu, które znalazłem, mam do niego 10 minut samochodem (więcej nie chciałbym dojeżdżać).

Na stronie https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF znalazlem taką miejscówkę, nie wiem czy dobrze wybralem rodzaj mapy. Moglibyscie mi doradzic czy dobrze zrobilem, a moze znacie lepszą lokalizacje w tej okolicy? :)

Dodaje 2 załączniki z opisem.

Pozdrawiam!
Roman
Załączniki
Miejsce do Obserwacji - okolice Warszawy: bliżej.png
widok z bliska
Miejsce do Obserwacji - okolice Warszawy: dalej.png
widok z daleka
 
Posty: 9
Rejestracja: 06 Lis 2017, 22:43

 

PostDominik Woś | 20 Mar 2020, 19:37

Zapomnij, ja mieszkam zaraz po drugiej stronie Wisły. Raczej musisz się ruszyć w okolice Nieporętu, Płtuska, Wyszkowa.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Post_Hermes_ | 20 Mar 2020, 19:49

Na tej mapie nie widać większej różnicy, dopiero pola za Wyszogrodem na zachód od Nowego Dworu Maz. wydają się być bardziej atrakcyjne:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF

Godzina jazdy, ale może warto, granatowe kolory, to już chyba niebo bliskie idealu, jak na warunki w Polsce.

Dzięki za odpowiedz,
Roman
 
Posty: 9
Rejestracja: 06 Lis 2017, 22:43

 

PostDominik Woś | 20 Mar 2020, 19:56

_Hermes_ napisał(a):Na tej mapie nie widać większej różnicy, dopiero pola za Wyszogrodem na zachód od Nowego Dworu Maz. wydają się być bardziej atrakcyjne:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoo ... FFFFFFFFFF

Godzina jazdy, ale może warto, granatowe kolory, to już chyba niebo bliskie idealu, jak na warunki w Polsce.

Dzięki za odpowiedz,
Roman


Granatowe, hmmm. Ale ta mapa tylko pokazuje LP w zenicie. Obserwujesz raczej w kierunku południowym i wschodnim a tam masz bardzo agresywne źródła LP na północ od Warszawy i okolic.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat