M44 - pierwsze starcie z kolorem

PostMaetrik | 20 Mar 2020, 23:42

Hej
Czas odpoczynku domowego więc zaopatrzyłem się zamiast w zgrzewki mydła i makaronu to filtry RGB Baadera, wiosna więc mgławice i NB chwilowo na bok także testy gromad i galaktyk czas zacząć :)
Pierwsza testowa fotka, szybki wypad na podwórko by zainstalować w kole filtry i przetestować co i jak. Na pierwszy strzał M44, akurat na test jak kolor wyjdzie z Warszawy gdyż zawsze sceptycznie podchodziłem do sprawy palenia RGB z miasta.
Pierwszy raz w życiu podchodzę do składania RGB z kamery mono także wiele pewnie można poprawić :) dopaliłem też L ale lepiej zdecydowanie wygląda samo rgb więc zostawiłem RGB. Materiału bardzo mało bo chciałem się szybko uwinąć ze wszystkim w parę godzin. Parafokalność filtrów RGB Baadera tak jak podejrzewałem, bieda. G i B ok ale R już rozjechane co utrudnia sprawę. Poskładanie tego okazało się o wiele trudniejsze niż myślałem więc w rogach kolor jeszcze nie jest doskonały - do dopracowania. Jak ktoś ma jakieś pomysły, sugestie, chętnie posłucham, raczkuję w RGB dopiero :)
10 x 300s na kanał, lekki crop
ED 80 / ATIK 383L / HEQ5 mod
M44 - pierwsze starcie z kolorem: koniec m44 light.jpg
 
Posty: 183
Rejestracja: 01 Lut 2014, 04:04
Miejscowość: Warszawa

 

PostDominik Woś | 21 Mar 2020, 09:11

Maetrik napisał(a):Hej
Czas odpoczynku domowego więc zaopatrzyłem się zamiast w zgrzewki mydła i makaronu to filtry RGB Baadera, wiosna więc mgławice i NB chwilowo na bok także testy gromad i galaktyk czas zacząć :)


A mogłeś kupić respirator, chociaż pewnie trzeba byłoby kilka groszy do takiego zakupu dołożyć. :wink:


Maetrik napisał(a):(...) dopaliłem też L ale lepiej zdecydowanie wygląda samo rgb więc zostawiłem RGB. Materiału bardzo mało bo chciałem się szybko uwinąć ze wszystkim w parę godzin.


Ale co z tą L-ką jest nie tak?

Maetrik napisał(a):Parafokalność filtrów RGB Baadera tak jak podejrzewałem, bieda. G i B ok ale R już rozjechane co utrudnia sprawę. Poskładanie tego okazało się o wiele trudniejsze niż myślałem więc w rogach kolor jeszcze nie jest doskonały - do dopracowania. Jak ktoś ma jakieś pomysły, sugestie, chętnie posłucham, raczkuję w RGB dopiero :)


Raczej może to być problem nie parafokalności filtrów ile samego refraktora ED, który wyostrza dane barwy w innych miejscach lub problem ugięć na wyciągu. Gdybyś zdjęcia robił teleskopem lustrzanym to mógłbyś to częściowo sprawdzić. :wink:

Co do sugestii to trzeba unikać sklipowania kanałów, u Ciebie jest problem z B:

M44 - pierwsze starcie z kolorem: koniec m44 light_b_clipping.jpg


Ale galaktyki w tle, znajdujące się za M44 bardzo ładnie widać. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaetrik | 21 Mar 2020, 13:51

Hej z L nic nie jest, wyszło normalnie tylko po dodaniu nie dokońca podobał mi się efekt. Bardziej podobało mi się samo RGB. Może kwestia nałożenia kolejnego kanału, które i tak troszkę się rozjechały - trzeba było ciut gimnastyki zastosować przez co nie całkiem perfekcyjnie nałożyły się na siebie. Po L troszkę gorzej gwiazdki wypadały.
Dominik Woś napisał(a):Co do sugestii to trzeba unikać sklipowania kanałów, u Ciebie jest problem z B:

możesz rozwinąć o co dokładnie chodzi? Czy chodzi o lekko przycięty z lewej histogram w B?
W ogóle czy jest sens przy gromadach palić do RGB jeszcze L?
Pozdrawian
 
Posty: 183
Rejestracja: 01 Lut 2014, 04:04
Miejscowość: Warszawa

 

PostDominik Woś | 21 Mar 2020, 15:25

Maetrik napisał(a):
Dominik Woś napisał(a):Co do sugestii to trzeba unikać sklipowania kanałów, u Ciebie jest problem z B:

możesz rozwinąć o co dokładnie chodzi? Czy chodzi o lekko przycięty z lewej histogram w B?
W ogóle czy jest sens przy gromadach palić do RGB jeszcze L?
Pozdrawian


Lekko przycięty histogram, no niech Ci będzie, :wink: tak o to mi chodziło.

Jak masz zrobioną L-kę to pokaż, ocenimy czy warto ją robić i może przeanalizujemy dlaczego jest problem ze złożeniem z kolorem. Z L-ką teoretycznie powinien wzrosnąć zasięg, gwiazd w tle jest tam całkiem sporo. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaetrik | 02 Kwi 2020, 00:28

poskładałem wszystko od nowa w ramach ćwiczeń z pixem :) coraz bardziej podoba mi się ten program
dodałem L 11x600s, wydaje mi się, że jest dużo lepiej :)
M44 - pierwsze starcie z kolorem: M44 FINAL JPG_2.jpg
 
Posty: 183
Rejestracja: 01 Lut 2014, 04:04
Miejscowość: Warszawa

 

PostDominik Woś | 02 Kwi 2020, 06:55

Maetrik napisał(a):poskładałem wszystko od nowa w ramach ćwiczeń z pixem :) coraz bardziej podoba mi się ten program
dodałem L 11x600s, wydaje mi się, że jest dużo lepiej :)
M44 FINAL JPG_2.jpg


Pewnie, że jest lepiej. :D Aby "dopieścić" zrób jeszcze ewentualnie to:
1) zmniejsz nasycenie koloru dla samego tła (zniknie jeszcze trochę kolorowego szumu);
2) Jeśli masz Astronomy Tools (akcje do PS-a) to uruchom akcję "Vertical Banding Noise Reduction" (znikną te pionowe paski w tle).

Używałeś GradientXTerminatora? Jeśli tak to trzeba to zrobić lekko inaczej, nie będzie ciemniejszych obwódek wokół jasnych gwiazd. :wink:

Piziomy/Levelsy - tak trzymać. Jest OK. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaetrik | 02 Kwi 2020, 09:48

Dzięki za rady Dominiku - zawsze cenne. Dłubne jeszcze :)
Pozdrawiam
 
Posty: 183
Rejestracja: 01 Lut 2014, 04:04
Miejscowość: Warszawa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 43 gości

AstroChat

Wejdź na chat