Zrozumieć off set w newtonach

Amatorskie modyfikacje sprzętu i budowa teleskopów

Poststaszekpapis | 30 Sty 2008, 22:36

Witam.
Przepiękna barowa pogoda pozwala nadal na przemyślenia i zgłebianie
teorii. Dla zainteresowanych podsyłam ciekawą stronke traktującą o kolimacji i znaczeniu offsetu. Zaprezentowany kalkulator offsetu uwzględnia wszystkie aspekty od ktorych zależy offset.

http://www.seeing1.de/2a_justage_anhang.html
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Poststaszekpapis | 31 Sty 2008, 20:22

Witam .
Zapewne wilu z Was w związku z pogodą , juz kilka razy odkurzało swoje Newtny ,a niektórzy je rozebrali i złożyli od nowa.Pozostało jedynie pytanie -czy to jest dobrze skolimowane?.
Wszystkim którzy bez zgłębiania się w teorie chcą sprawdzic kolimacje swoich Newtonów polecam prostą nic nie kosztującą metode.



Dekalog kolimacyjny wg. kolegi Hamala to podstawa kolimacji.
ZAŁOŻENIA
- os tubusa pokrywa się z ogniskową LG
- os wyciągu jest prostopadła do osi tusa
- pająk LW NIE JEST BRANY POD UWAGĘ podczas kolimacji.

Kolimacja zakończona i przystępujemy do sprawdzania.
Na wylot tubusa zakladamy taki oto kolimator;
Image Image

Centralnie rozmieszczone okręgi na tle krzyża rysujemy na papierze podaniowym w kratke lub na milimetrowym.
Tak banalneie proste ustrojstwo pozwola nam zobaczyć przez otwór kolimatorka jak patrzy nasze LG.Pozwala poprzez prostą analize obrazu zobaczyć niewidzialną do tej pory ogniskową naszego LG.
Pozwala także na dokładne określenie czy LW leży dokładnie w osi tubusa
,oraz dokładnie sprawdzić jaki jest ofset.

Zgodnie z załeżeniami prawidlowo wykonanej kolimacii nasze LG powinno widzieć taki oto obraz;
Image Image

Kolimatora na tubusie używam tylko podczas końcowego etapu kolimacji zamiast lasera. Jest to o tyle lepsze od lasera ,że w kazdej chwili widzimy wszystkie elementy kolimacyjne na tle siatki milimetrowej i w odniesieniu do wylotu tubusa .Dokładnosc kolimacji bardzo duża.

Zycze wszystkim udanej kolimacji
Ostatnio edytowany przez staszekpapis 29 Lut 2008, 19:39, edytowano w sumie 3 razy
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostJaLe | 31 Sty 2008, 20:28

To jest zdjęcie czy wizualizacja ?
Image
bo troszkę niewyraźne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Poststaszekpapis | 31 Sty 2008, 20:52

To jest zdjęcie -jak patrzy LG po skonczonej kolimacji jednego z tubusów :duetu;.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostJaLe | 31 Sty 2008, 20:55

staszekpapis napisał(a):To jest zdjęcie -jak patrzy LG po skonczonej kolimacji jednego z tubusów :duetu;.

Ale przez wyciąg i kolimator ? Bo serio jest niewyraźnie :idea:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Poststaszekpapis | 31 Sty 2008, 21:28

To jest zdjęcie przez wyciąg bez kolimatora, a ta biala otoczka to opakowanie po serku .Pasowalo idealnie do rozmiaru obiektywu i wmiare centralnie zgrywalo z wyciągiem.Ostrośc ustawina była centralnie i wypadło na ciemnym tle odbicia LW-mogła sie żle ustawić, ale i tak widać wszystko co trzeba.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostJaLe | 01 Lut 2008, 20:26

Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 24 Lip 2008, 16:29

Staszku mógłbyś określić co to jest "złamana ogniskowa" ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Poststaszekpapis | 27 Lip 2008, 11:25

Witam

"W związku z tym , że w Syntach i Skay Watcherach LW dobierane jest na minimum obstrukcji z 1-stopniowm polem widzenia bez winietowania ,na LW istnieje tylko jeden punkt w ,
którym można złamać ogniskową by spełniała warunki prostopadlosci i osiowości a przy tym by LW obejmowalo całą wiązke stożka światła" .

Przedstawiłem cytat ,którego Ty nie rozumiesz .Jeżeli konstruktor teleskopów Newtona nie rozumie co to jest "złamana ogniskowa " to ja się poddaje.
Gdyby krawcowa mojej żony zadała takie pytanie z przyjemnością zrobiłbym jej wykład ,ale wTwoim przypadku to czysta prowokacja.

Pozdrawiam
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

PostJaLe | 27 Lip 2008, 20:09

Skoro tak bezpośrednio piszesz, to ja też napiszę. Dziwny z Ciebie człowiek Staszku, a wiesz dlaczego ? Pewnie nie, gdyby fryzjerka mojej żony zapytała to bym jej tego nie wytłumaczył, ale Tobie wytłumaczę. Czy jesteś pewny, że zawsze zadaje pytania na które nie znam odpowiedzi, czy sądzisz, ze tylko ja czytam Twoje posty ?
Jeżeli człowiek, który chce coś wyjaśnić, uważa że jego pracę czytają tylko osoby, które są jako tako obeznane w temacie, to po jaką choinkę coś wyjaśnia ?

Mam nadzieje, że dowiesz się co to są pytania pomocnicze lub naprowadzające. Jeżeli nie to ja się poddaje :lol:

No, chyba , że to czysta prowokacja :wink:

Pozdrawiam

ps. Mam nadzieje, że zrozumiałeś, jak nie to trudno.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7029
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 29 Lip 2008, 15:28

Panowie :roll: a może przejdziecie jak na dorosłych mężczyzn przystało do meritum sprawy i wyjaśnicie sobie nawzajem niezrozumiałe pojęcia 8)
Trochę pomogę, nie ma w optyce pojęcia złamana ogniskowa ale jest pojęcie zmiany kierunku osi optycznej, o to zapewne chodziło Staszkowi choć nie wysłowił się jasno i poprawnie i tego zapewne Jarek nie zrozumiał czemu po części sie dziwię bo jako amator spokojnie zrozumiałem intencje Staszka z tą złamaną ogniskową traktując ją jako oczywisty skrót myślowy :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBokonon | 14 Sty 2010, 12:01

znalazłem w necie taki wzór na offset:

(średnica LG x mała średnica LW) / (4 x ogniskowa LG)

czy jest on prawdziwy? Wg niego wyszedł mi offset (a właściwie jego składowa) 2,25mm dla Sky - Watchera 150/750 - czy jest to wartość prawdziwa? ;)
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 14 Sty 2010, 14:50

Mozna w skali 1:1 narysowac jak w telepie swiatlo "biegnie" , zaznaczyc miejsce LW i zobaczyc ile LW musi byc przesuniete do "tylu ' aby cala wiazke swiatla padajacego z LG, cala swa powierzchnia LW odbijalo do wyciagu . Po to jest offset .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 14 Sty 2010, 16:35

Bokonon napisał(a):znalazłem w necie taki wzór na offset:

(średnica LG x mała średnica LW) / (4 x ogniskowa LG)

czy jest on prawdziwy? Wg niego wyszedł mi offset (a właściwie jego składowa) 2,25mm dla Sky - Watchera 150/750 - czy jest to wartość prawdziwa? ;)


Jest to wzór empiryczny dobrze opisujący zjawisko Offsetu przy stożkach światła o zbieżności nie większej niż F/4.

Tak w ogóle łatwo sobie wyobrazić skąd powstaje offset jak wyobrazimy sobie przecięcie stożka światła w teleskopie płaszczyzną lusterka wtórnego pod kątem 45%, obrys tego przecięcia jest elipsą nachyloną pod kątem 45* która jest lekko przesunięta swoim środnikiem ciężkości w kierunku podstawy przecinanego stożka światła gdyż jest on szerszy właśnie u podstawy jak każdy zresztą stożek :idea:
Jak widać wartość offsetu będzie najsilniej zależała od kąta stożka zbieżności czyli u nas od światłosiły teleskopu, czyli im jaśniejsze lustro tym większy jest wymagany offset podany powyższym wzorem 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Poststaszekpapis | 14 Sty 2010, 19:14

Bokonon napisał(a):znalazłem w necie taki wzór na offset:

(średnica LG x mała średnica LW) / (4 x ogniskowa LG)

czy jest on prawdziwy? Wg niego wyszedł mi offset (a właściwie jego składowa) 2,25mm dla Sky - Watchera 150/750 - czy jest to wartość prawdziwa? ;)


NIe znam wielkości LW, ale tu masz kalkulator więc sprawdż czy potwierdzi Twoje wyliczenia. http://www.seeing1.de/2a_justage_anhang.html .
Zwróc uwagę ,że w tym / konkretnym/, teleskopie możemy mieć różny offset a zależny on jest tylko od średnicy LW.Czyli wszystko zależy od tego w którym miejscu ogniskowej
złamiemy tor optyczny.

Dla zobrazowania tego o czym pisał powyżej Pan Janusz wklejam rysunek walca o podstawie śr. LG w który wpisany jest stożek/ światła/. Całość przecięta płaszczyzną
pod kątem 45*. W wyniku tego powstają dwie elipsy :1-duża na bazie walca , 2- mała /LW/na bazie stożka .zobacz jaka jest różnica między tymi elipsami oprócz wielkości.
Ta subtelna różnica to OFFSET.
Image
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postjsw | 01 Sty 2011, 14:40

Witam,

wyliczony offset wynosi 5.1 mm przy rozpiętości ramion czteroramiennego pająka rzędu 500mm,
wyciąg między ramionami pająka, LW centralnie w osi pająka bez możliwości przesunięcia.
Offset muszę zrealizować różnicując długości ramion fabrycznego pająka.
Powstaje pytanie którą z dwóch mozliwości wybrać, rysunek zamierzenie przesadzony.

1/ przesunąć równolegle mocowania ramion pająka zachowując współliniowość
i prostopadłość ramion, ale mocując je na cięciwach krótszych od średnic

2/ zachować mocowania ramion pająka na końcach prostopadłych średnic,
ale tracąc ich współliniowość i prostopadłość

Nie mam problemu z wykonaniem obu rozwiązań, wpływ na kształt, położenie
i intensywność spajków każdego z nich według mojego odczucia jest niewielki.

Czy macie doświadczenia lub opinie którymi moglibyście się podzielić?


Pozdrowienia
Załączniki
Zrozumieć off set w newtonach: spider mount.jpg
 
Posty: 14
Rejestracja: 19 Gru 2010, 21:44

 

Poststaszekpapis | 01 Sty 2011, 14:47

WITAJ
Zdecydowanie zrezygnuj z propozycji które przedstawiłeś .
Odklej LW i zamontuj z przesunięciem/ offsetem/.
Sposób jak to zrobić jest w wątku.
Tym sposobem bez przeróbki pająka będziesz miał łatwo kolimować.
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postjsw | 01 Sty 2011, 15:09

Staszku,

wolałbym nie przeklejać LW, to fabryczny pająk z osłoną boczną z blachy
i łapkami zabezpieczającymi na 3.5" LW http://www.fpi-protostar.com/s4vmnts.htm
LW się nie przykleja gdy jego rozmiar idealnie pasuje do pająka co ma miejsce w moim przypadku.
Nie chcę rezygnować z tej blaszanej osłony i kleić LW do korpusu z przesunięciem.

W zamówieniu wybrałem opcję z offsetem i rzeczywiście ramiona "przywyciągowe" są dłuższe
od "odwyciągowych", zatem tak producent widzi realizacje offsetu.
Nie wskazuje jednak jak to praktycznie wykonać i dlatego pytam.

Pozdrawiam
 
Posty: 14
Rejestracja: 19 Gru 2010, 21:44

 

Poststaszekpapis | 01 Sty 2011, 15:46

W takim wypadku nic nie musisz robić . Montujesz pająk tak jak zaleca producent i wszystko masz cacy.
Pająk od wyciągu ma być dłuższy o5mm od śr. tuby.
Jedynie kolimacje nie możesz wykonywać na krzyż pająka, gdyż jest on przesunięty względem osi tuby 0 5mm
od wyciągu i zawsze o tym musisz pamiętać .
Wyjaśnienie masz w tym rysunku. http://www.catseyecollimation.com/figure8.gif
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postjsw | 01 Sty 2011, 17:07

Staszku,
napisałeś
staszekpapis napisał(a):Pająk od wyciągu ma być dłuższy o 5mm od śr. tuby.

Traktuję to jako skrót myślowy, gdyż wiemy, że w czteroramiennym pająku przy offsecie 5 mm
oznacza to, że ramiona "przywyciagowe" muszą być dłuższe od "odwyciagowych" o 7 mm.
Bok kwadratu o przekatnej 5 mm to 3.5 mm, a przesunięcie środka odcinka o delta skutkuje
różnicą między obu częściami równą 2 x delta.

Pozwalam sobie na tę uwagę, aby było to jasne dla każdego czytelnika Forum.

Pozdrowienia
 
Posty: 14
Rejestracja: 19 Gru 2010, 21:44

 

Poststaszekpapis | 01 Sty 2011, 18:16

http://www.fpi-protostar.com/img/detail17.jpg
Faktycznie Amerykańcy skomplikowali sprawę, chyba się bali o podróby :lol: .
Oś celi LW będzie przesunięta o5mm względem osi tuby w linii od wyciągu.
Jeżeli wszystko jest dokładnie wykonane to po montażu wyciągu będziesz miał gotową pierwszą składową offsetu od wyciągu .
Drugą uzyskasz ustawiając LW centralnie w wyciągu.
Przy prawidłowej kolimacji znacznik LG nie będzie pokrywał się z krzyżem pająka - typowo amerykanckie :)
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

Postjsw | 01 Sty 2011, 18:53

Staszku,

dzięki za odpowiedzi, nie ukrywam, że właśnie na Twoje uwagi liczyłem.

Wszystkiego Najlepszego z Nowym Rokiem.

Pozdrowienia
 
Posty: 14
Rejestracja: 19 Gru 2010, 21:44

 

PostJanusz_P. | 02 Sty 2011, 13:16

A nie lepiej ideowo zamiast niecentrycznie mocować pająka co skutkuje rozdwojeniem 2 spajków w ostrą literę V przesunąć samo lustro wtórne w oprawie o wymagany Offset :roll:
To że amerykanie coś robią wcale nie oznacza że nie można tego zrobić prościej oraz lepiej bo otwór w pająku umieszczony centralnie przydaje się bardzo do kolimacji wstępnej głównego lustra więc rozwiązanie z przesuwaniem pająka poza oś optyczną LG traktujmy jako chwilową prowizorkę a nie dobre rozwiązanie docelowe :P
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postjsw | 02 Sty 2011, 16:41

Janusz,

mając bezklejowo i bez luzów umocowane LW w oprawie jak na zdjęciu, nie zdecyduję się
na jej demontaż i klejenie z offsetem.

Zdaję sobie sprawę ze skutków tego wyboru. Dla mnie istotniejsza jest estetyka spajków,
i dlatego wybiorę montaż ramion pająka na końcach cięciw przesuniętych równolegle
do średnic o 3.5 mm. Spajki powinny być klasycznymi paskami a nie ściętymi wąskimi stożkami
wychodzącymi z gwiazdy , choć kąt wierzchołkowy takiego stożka nieco ponad 1,5 stopnia
nie jest duży.

Natomiast brak otworu centralnego pająka w osi optycznej/mechanicznej nie eliminuje możliwości
prawidłowej kolimacji.

Pozdrowienia
Załączniki
Zrozumieć off set w newtonach: pająk.JPG
 
Posty: 14
Rejestracja: 19 Gru 2010, 21:44

 

Poststaszekpapis | 02 Sty 2011, 21:51

jsw napisał(a):Janusz,


. Dla mnie istotniejsza jest estetyka spajków,

Natomiast brak otworu centralnego pająka w osi optycznej/mechanicznej nie eliminuje możliwości
prawidłowej kolimacji.

Pozdrowienia



Trochę rozśmieszyła mnie Twoja troska o estetykę spajków ,bo ja dla estetyki spajków wybrałem pająk "U". :lol:

Natomiast brak otworu centralnego pająka w osi optycznej/mechanicznej nie eliminuje możliwości
prawidłowej kolimacji tylko będziesz musiał sobie z tym poradzić.

Myślę ,że na etapie montażu nie ma co poprawiać fabryki.Poobserwujesz,pokolimujesz -zadecydujesz. :D
Puszysty 300/1500 viewtopic.php?f=5&t=1321
duet 2 x 150 x 1050
Awatar użytkownika
 
Posty: 445
Rejestracja: 18 Wrz 2006, 17:57
Miejscowość: Gliwice

 

ATM

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat