Registax - Tutorial.

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postpolar3016 | 01 Lut 2008, 20:58

Witam wszystkich i mam taką propozycję aby ktoś podjął się napisania instrukcji do tego programu. Po polsku np ze zrzutami ekranowymi z przykładem stackowania np 300 zdjęć odejmowania darków i flatów etc. Zakończyłoby to ciągłe pytania na ten temat oraz dało nam początkującym dobre narzedzie u ułatwiło kosmicznie pracę. Oczywiście ja osobiście i mówię tutaj za siebie zapłacę jeżeli bedzie trzeba za taką instrukcję. Biorąc na przykład pełnych laików takich jak ja ze znajomością angielskiego na poziomie "ja być" będzie to fantastyczna i nieoceniona pomoc. Proszę rozważyć tą propozycję. Pozdrawiam
 
Posty: 30
Rejestracja: 11 Lut 2007, 16:59

PostBogdan J. | 01 Lut 2008, 23:26

Proszę bardzo Na Astromaniaku masz to od razu jak w banku :-) Napisałem na szybko tutorial dla Registaxa:

Posłużę się w tym przypadku programem RegiStax wersja 2 dość stara ale mi bliska.
Zajmijmy się dla przykładu Jowiszem, którego to nagrałem podczas balkonowej sesji w 2005r.
1) Otwieramy program RegiStax

2) Select Imput zaznaczamy plik Video Avi zawierający naszą sesję z Jowiszem.
Należy pamiętać aby zaznaczyć w Pliki typu właśnie Video Avi. Inaczej nasz program nie będzie widział nagranego avika.
Na samym dole jak widzimy nasz plik avi składa się z 3907 klatek.
Image

3) Klikamy na strzałkę na dole przy zielonym kwadraciku. Zaznaczamy w ten sposób pierwszą klatkę z pośród 3907 jakie posiadamy.
Następnie klikając prawym kursorem klawiatury przesuwamy kolejne klatki tak aby wybrać klatkę o jak najlepszej jakości tak zwaną referencyjną. Znaczy to aby klatka ta przedstawiała wyraźny obraz planety nie rozmyty np. seeingiem w czasie jej rejestracji. Ważne też jest aby wybrana klatka była oznaczona zielonym kwadracikem. Czasami przechwycona klatka przez kamerę jest nie aktywna i kwadracik jest wtedy koloru szarego.
Ja w tym przypadku wybrałem klatkę 13z3907.
Image

4) Następnie musimy wybrać odpowiednią strefę Alignowania czyli Alignment box(pixels). Strefa ta musi być tak dobrana aby zaznaczony kwadrat dokładnie obejmował obiekt poddany procesowi alignowania.
Oczywiście może to być część obiektu w przypadku np. Księżyca, który jest znacznie większy niż strefa jaką możemy w tym przypadku zaznaczyć. Wtedy to możemy zaznaczyć na zdjęciu obiekt najbardziej bogaty w szczegóły czyli np. Krater Księżyca.
Nasza planeta mieści się tu jednak spokojnie w wariancie 128pix. Zaznaczyć ją trzeba tak aby środek kwadratu znajdował sie dokładnie w środku naszego obiektu.
Image

5) Nastąpi teraz automatyczne porównanie jakości wszystkich zapisanych w aviku klatek dorównujący jakością wybranej przez nas wcześniej klatce referencyjnej.
Po naciśnięciu funkcji Align RegiStax wykona tą czynność.
Wszystkie gorsze klatki zostaną odrzucone. Oczywiście ideałem było by wybranie ręcznie tych najlepszych klatek ale zapewniam Was, że proces taki jest na prawdę bardzo długi i męczący. Słyszałem natomiast, że przynosi on najlepsze rezultaty.
Polegajmy natomiast na inteligencji naszego programu i z nadzieją czekajmy na efekt, który nas zadowoli.
Proponuję zostawić wszystkie automatycznie przypisane parametry choć eksperymentowanie jak to w astrofotografii bywa ma ogromną przyszłość.
Dodatkowo proponuję odznaczyć parametr- Misalign warning, który okazuje się być bardzo przydatny podczas alignowania avików na , których obiekt zmieniał często położenie zamiast znajdować się przez cały czas w środku kadru.
Image

6) Po zakończonym procesie Alignowania klatek należy wybrać z górnego menu funkcę Stacking. Funkcja ta ma celu złożenie wyselekcjonowanych wcześniej klatek w celu złożenia ich w jedno zdjęcie. Takie zdjęcie ze zredukowanym w znacznym stopniu szumem pozwoli nam na wydobycie detalu z fotografowanej Planety.
Po zakończonym procesie Align pojawi się w programie tabela Stackgraph.
Należy w tym przypadku wskazać programowi stopień zaawansowania przy składaniu klatek. Jak widzimy na histogramie widnieją pliki zwarte w jednym rdzeniu jak i takie które odstają znacznie w formie pojedynczych wyraźnie wystających pików.
Należy suwakiem po lewej stronie zaznaczyć dla nich tolerancję.
W tym przypadku sugeruję zbliżyć się prawie do jednolitego rdzenia wykresu. Granica ta oznaczona jest na wykresie poziomą linia niebieską- Registation difference.
Czerwona linia zaznacza nam jakość wybranych klatek- Image quality
Jak widzimy praktycznie cały histogram znajduje się pod spodem skośnie obniżającej się czerwonej linii wyznaczającej tą jakość. W przypadku gdyby histogram przebiegał dalej ponad czerwoną linią suwak Quality Cutoff należało by przesunąć właśnie do tej granicy.
Jeżeli działamy na kolorowym aviku należy jeszcze odznaczyć funkcję Colour processing.
Właściwie mamy już wszystko gotowe aby wykonać proces łączenia klatek. W takim razie rozpoczynamy proces Stack.
Otrzymane w wyniku tego procesu zdjęcie złożone z przeszło tysiąca klatek wygląda na razie tak:
Image

No cóż pomijając znacznie zmniejszoną ilość szumów na zdjęciu nie widać tu więcej niczego ciekawego. Ale nie przejmujmy się tym za bardzo i uzbrójmy się w cierpliwość.

7) Z górnego menu wybieramy funkcję Wavelet Processing. Pojawiają się nam po prawej stronie tak zwane suwaki. Można nimi wyostrzyć detale Planety. Ja zwykle używam wszystkich filtrów lecz z bardzo dużym umiarem. Tą granicę przesuwu zaznaczyłem przy ostatnim filtrze dwoma czerwonymi liniami. Lekkie przesunięcie wykonuję na każdym z filtrów:
Image

Oczywiście jest to kwestia indywidualnej interpretacji zdjęcia i różnorodność materiału z jakim w danej chwili postępujemy.
Dobry długi avik z Planetą nagraną podczas dobrego seeingu pozwoli nam tu znacznie bardziej wyostrzyć zdjęcie nie narażając go na drastyczne zwiększenie szumów.

8) Następnym etapem będzie wyciągnięcie kontrastu Planety. Do tego celu bardzo przyda się nam funkcja Gamma Curve, która do złudzenia przypomina krzywe z PS.
Moja propozycja wygląda tak jak na histogramie:
Image

Kontrast Jowisza i jego struktury są teraz widoczne a Planeta wyraźnie ukazała nam już swoje szczegóły. Widoczna doskonale jest nawet Wielka Czerwona Plama oraz cień Księżyca Io na tle tarczy Planety.
Pozwoliłem sobie nawet jeszcze lekko w prawo przesunąć pierwszy suwak od góry.
Następnym krokiem jest włączenie funkcji Do All.
Oczywiście w programie RegiStax jest jeszcze mnóstwo innych przydatnych funkcji ale eksperymentowanie z nimi zostawiam już Wam.

9) Przechodzimy do funkcji Final z górnego menu.
Funkcja Rotation pozwala nam na odpowiednie kadrownie i obrócenie Planety za pomocą potencjometra.
Suwakiem Saturation można jeszcze minimalnie zwiększyć nasycenie barw.
Zdjęcie jest praktycznie gotowe a zapisanie go na dysku wykonujemy za pomocą dolnego prawego przycisku Save.
Image

10) Przedstawione tutaj porównanie wybranej klatki referencyjnej z końcowym efektem nie wymaga chyba dodatkowego komentarza.
Image


Oczywiście można by jeszcze popracować nad finalną obróbką Jowisza w programach graficznych ale mi chodziło o przedstawienie podstaw pracy w RegiStax.
Dziękuję za towarzystwo i zapraszam do testowania własnych avików.
Hej,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Postpepelito | 01 Lut 2008, 23:43

Bogdan dzięki. Mi sie za bardzo nie przyda bo używam innych. No przyda się przy planetach. Ale planet za dużo nie będzie. A jak będą to bez szczegółów.
 
Posty: 469
Rejestracja: 16 Lip 2007, 12:31

PostKasia:) | 01 Lut 2008, 23:46

Boguś JESTEŚ WIELKI!!! :D :D
SW 80/400 + Celestron NextStar SLT + Falcon 500mm Mirror ED f/6.3
Plossle 10, 15 i 25 mm
Awatar użytkownika
 
Posty: 393
Rejestracja: 11 Sie 2007, 20:13
Miejscowość: Stargard Szczeciński

PostSebastian_wawa | 02 Lut 2008, 00:17

Jak dla mnie temat do przyklejenia :) Boguś - Twoja praca na pewno nie pójdzie na marne :) Dzięki :D
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostRaymon | 02 Lut 2008, 11:59

Świetny! Na pewno się przyda. Dzięki :D
vv bb 8)
Celestron C6-N 150/750, montaż CG-4
Awatar użytkownika
 
Posty: 46
Rejestracja: 11 Kwi 2007, 19:10
Miejscowość: Kłomnice

Postpolar3016 | 03 Lut 2008, 23:38

Super do boju!
 
Posty: 30
Rejestracja: 11 Lut 2007, 16:59

Postrosomak19 | 04 Lut 2008, 14:55

Witam

Jeszcze ja dorzucę taką stronkę na której jest co nieco opisane w postaci prezentacji www.moa.home.pl/astro/obserw/soaccd/Pre ... am_CCD.ppt -

tu jest opis do registax 3
SW8''1200mm ,SP 25mm, TS Planetary HR7mm, ES 4.7mm GSO x2 2" ED ASI 462MC +ZWO L
Awatar użytkownika
 
Posty: 330
Rejestracja: 19 Sty 2007, 15:15

PostKreska | 24 Cze 2008, 08:03

Bogdan, bardzo mi pomogłeś w obsłudze RegiStax'a. Do tej pory miałem ten program i nie wiedziałem jak się w nim poruszać. Dzięki wielkie w imieniu swoim i innych, którzy dzięki Tobie nauczą się posługiwać tym programem.
Jestem początkującym w astrofotografii i każda taka pomoc jest dla mnie bezcenna.
Czy to prawda, że RegiStax jest programem tylko do planet i księżyca? Mam kilka emek do stakowania. Posiadam również taki program Deep Sky Stacker. Niestety nie umiem się nim posługiwać.
Jeśli jest Tobie znany ów program, to bardzo proszę o kilka wskazówek jak się nim stakuje. Fotografie które posiadam, to 18 sekundowe ekspozycje JPEG zrobione Pentaksem K100 D.
Pozdrowienia.
 
Posty: 1
Rejestracja: 19 Cze 2008, 22:34

Postkrzysiekk24 | 11 Gru 2009, 12:05

Odświeżę temat. Czy równiez można go używać do Ds-ów? Tzn czy efekt będzie równie dobry jak przy planetach?
Pozdrawiam
Krzysiek/Zielona Góra
do zabawy: TS 65Q,SC8,HEQ5,DMK

Astronomia Żagań
Awatar użytkownika
 
Posty: 222
Rejestracja: 24 Mar 2008, 11:40
Miejscowość: Zielona Góra

Postwanderer | 11 Gru 2009, 12:15

krzysiekk24 napisał(a):Odświeżę temat. Czy równiez można go używać do Ds-ów? Tzn czy efekt będzie równie dobry jak przy planetach?


Do DS użyj DeepSkyStacker (freeware)
wanderer
 

PostIgnisdei | 11 Gru 2009, 12:26

Nie potrafię stakować niczym innym prócz Registaxa :wink:
Ignisdei
 

Posttomciol24 | 30 Gru 2009, 14:26

Witam
Wie ktos gdzie mozna znalesc tutorial po polsku do tego programu do obróbki ksiezyca?? :)


Pozdrawiam
Tomek
Newton Messier 203/1000 montaz MON-2 : okulary Pl 10mm, PL 15mm, 25mm. 2X barlow achr.
Canon 350D + kitowy obiektyw 18-55mm,Tamron 55-200mm, Filtr UV Hama
Co warty człowiek jest, gdy nie ma w sercu Boga.....- Human
Awatar użytkownika
 
Posty: 198
Rejestracja: 02 Sie 2008, 08:46
Miejscowość: Kleszczów woj.Łódzkie

 

PostAlien7101 | 03 Mar 2010, 16:45

Mam problem z połączeniem kanałów RGB może ktoś pomoże ?
Albo mi łączy 2 kanały albo przechodzi dalej z jednym :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

Postdanio115 | 31 Maj 2010, 18:21

Czy przy foceniu dobsonem i ręcznym podążaniu za obiektem program poradzi sobie nakładając obrazy planetki która znajduje się ciągle w innym miejscu? Mam przeogromną prośbę. Mógłby ktoś napisać taki tutorial do nowego Registaxa 5V? Bardzo proszę osobę która się zna na programie o taki wkład :)
Synta 8",Orion UltraBlock 2",Super Plossl 10mm,Super Plossl 25mm, TMB Planetary II 6mm i obrotowa mapka nieba,SPC880NC.Blog astro http://astropoland.blogspot.com/view/timeslide
Awatar użytkownika
 
Posty: 869
Rejestracja: 21 Sie 2009, 14:03
Miejscowość: Niedaleko Wrocławia

Postriklaunim | 31 Maj 2010, 19:14

Efektywniejsza może być obróbka w castratorze i autostakkercie. Tutorial jest tutaj :)
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 24 Lut 2012, 09:28

I na teraz dla uaktualnienia szybki kurs dla nowej wersji Registax 6:
viewtopic.php?p=214006#p214006
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdaniel | 27 Sty 2015, 19:03

Proszę mi powiedzieć, czy registax składa również fotki wykonane aparatem np canonem 350D? Czy to dotyczy tylko avików?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postzenon-priest | 27 Sty 2015, 20:13

Składa jak najbardziej. A najlepiej nie pytać tylko spróbować ;)
SW 8'', Orion 80 ED, SCT 11, 1000d-mod, HEQ5, ASI178MM
Awatar użytkownika
 
Posty: 640
Rejestracja: 08 Lis 2009, 10:52
Miejscowość: Kielce

 

Postdaniel | 27 Sty 2015, 20:39

Tylko jak tu probować? Ja z astronomiaamatorska wyczytałem już wszystko na ten temat a mój zasrany (sorki nerwy już mnie biorą) laptop w połowie się zawiesza. Właśnie pisze o tym wątek bo już mam dosyć. Laptop świeżo po frmacie i wszystkie programy działają do pewnego momentu i z niewiadomej przyczyny się zawieszają.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostAlien7101 | 27 Sty 2015, 21:32

daniel napisał(a):Proszę mi powiedzieć, czy registax składa również fotki wykonane aparatem np canonem 350D? Czy to dotyczy tylko avików?


Składa ale może się zawiesić ze względu na dużą rozdzielczość.
Tu np musiałem zrobić cropa Słonca z pełnej klatki aby Registax złożył http://astronomiaamatorska.blogspot.com ... arczy.html.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat