MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostWoj2007 | 19 Cze 2020, 19:33

Krzysztof, gratulacje super sprzętu :)
Oby spełnił oczekiwania, czekamy na relacje!
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostKrzysztof_P | 19 Cze 2020, 19:53

Cześć Wojtku. :D

Jestem dobrej myśli.Co do winiety okularów to wiele też zależy od samej konstrukcji optycznej konkretnego okularu.Tak jak wspominałem powyżej np. Naglery nie winietują w chińskich Makach pomimo ich małego przelotu a już np. Erfle z polem własnym około 70* tak.Ponadto to Stricte Planetarny Sprzęt i liczę na rewelacyjne obrazy Planet i Księżyca , inne obiekty nieba jak i szersze pola widzenia są dla mnie mniej ważne.Do tego celu posiadamy inny też dobry sprzęt i to nie jest Priorytetem ani moim , ani tego teleskopu.Na przykład do Chichotek w Perseuszu zakupię sobie Refraktor AC na bazie obiektywu ISTAR OPTICAL USA 204/1200mm F-5,9 i z N31 przy 2* pola widzenia i Pow. około 40X , praktycznie pomijalną AC przy tak małym powiększeniu rozniesie wszystkie Newtony razem wzięte w kupę włącznie z tymi dużymi kolosami.Miałem dwa razy okazję w dobrej cenie nabyć takie Refraktory , ale obiekty DS nie są moim Priorytetem.Opisy właścicieli nie kłamią.Nawet Refraktory AC z takim światłem Piękniej niż Newtony pokazują obiekty DS w ładnym szerokim polu widzenia.

Tu wspomniany ISTAR 204/1200mm: https://starizona.com/store/istar-phoenix-wft-204-6
Może w przyszłym roku zakupię takie coś: https://astromart.com/classifieds/astro ... -excellent

P.S. Gram w Lotka. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postarek_ol | 19 Cze 2020, 23:03

Krzysztofie,
ta Twoja pogoń za sprzętem idealnym.
Mam nadzieję, że nie zatęsknisz za Mirage 8" ;),
gratulacje!, przyłączam się do zapotrzebowania na recenzję.
Czekamy!!!
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

PostKrzysztof_P | 19 Cze 2020, 23:28

arek_ol napisał(a):Krzysztofie,
ta Twoja pogoń za sprzętem idealnym.
Mam nadzieję, że nie zatęsknisz za Mirage 8" ;),
gratulacje!, przyłączam się do zapotrzebowania na recenzję.
Czekamy!!!


Cześć Arku. :D

Będzie opis i wrażenia z oglądania.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWoj2007 | 19 Cze 2020, 23:49

Krzysztof_P napisał(a):Refraktor AC na bazie obiektywu ISTAR OPTICAL USA 204/1200mm F-5,9


Hmm, nie spotkałem się z optyką Istar. Czytam, że czeski Kolega szkło poleruje. Ale nie wiem jaka to jakość.
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostKrzysztof_P | 19 Cze 2020, 23:51

Cześć.

Pisałem że coś zawiśnie obok Maka do szerszych pól z Refraktorów ED-APO i tak też będzie.
Obok Maka OMC 200 na montażu AZ-EQ5 SW GO-TO jako "przeciw waga" po drugiej stronie głowicy w trybie pracy montażu AZ zawiśnie TS ED-APO 125/975mm F-7,8.
Taki Dublet na FPL53 do szerszych pól , jaśniejszych obiektów DS w tym gromadek otwartych Gwiazd.
Refraktor TS 125/975mm F-7,8 kupiłem z gwarancją i fakturą jako nowy nabytek do testów i porównań w stosunku do Refraktorów wszelakiej maści i wydań 120ED.Obiektyw to też Dublet na szkle FPL53 i zobaczymy jak ma się w praktyce do Edka 120mm.W przyszłym tygodniu powinien przyjechać kurierem i też zostanie wzięty pod testową "Lupę". :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 20 Cze 2020, 12:52, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 19 Cze 2020, 23:57

Woj2007 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Refraktor AC na bazie obiektywu ISTAR OPTICAL USA 204/1200mm F-5,9


Hmm, nie spotkałem się z optyką Istar. Czytam, że czeski Kolega szkło poleruje. Ale nie wiem jaka to jakość.


Wojtku Recenzji jest w sieci cała masa , ostatnio czytam bardzo wiele nocami o wszelakim sprzęcie.Warto czytać i poszerzać sobie wiedzę.Niektóre Recenzje i opisy są bardzo ładnie napisane.Istar Optical USA wypuszcza niebawem nowe Obiektywy APO i AC.Refraktory z obiektywami Istara AC czy Anastygmaty na tych Obiektywach to świetny sprzęt.Miłośnicy kupują same obiektywy w celach i budują piękne Refraktory.Są też opisy ze zdjęciami zbudowanych Refraktorów przez miłośników nieba na samej stronie ISTAR OPTICAL USA.

http://www.istar-optical.com/achromatic.html

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 21 Cze 2020, 23:22

Krzysztof_P napisał(a):Na przykład do Chichotek w Perseuszu zakupię sobie Refraktor AC na bazie obiektywu ISTAR OPTICAL USA 204/1200mm F-5,9 i z N31 przy 2* pola widzenia i Pow. około 40X , praktycznie pomijalną AC przy tak małym powiększeniu rozniesie wszystkie Newtony razem wzięte w kupę włącznie z tymi dużymi kolosami.

Hmmm. Mój newton ATM 10" F6,6 na optyce "wrocławskiej" skonstruowany pod używanie nasadki bino bez barlowa przy pow. 50 - 60x spokojnie dotrzyma mu pola.
Gromady otwarte w małych powiększeniach to w nim bajkowe widoki, jakby w trójwymiarze - jaśniejsze gwiazdy zdają się być bliżej, jakby na wyciągnięcie ręki na tle słabszych.

Ale żeby kupować teleskop tylko do jednego obiektu ? To się nazywa fantazja, ale kto bogatemu zabroni ? :wink:
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 21 Cze 2020, 23:51

Cześć.

Tu nie chodzi o jeden obiekt. :D
W Refraktorze na czarnym tle nieba z kolorowymi Gwiazdkami maleńkimi pięknymi iskiereczkami to dużo bardziej satysfakcjonujące obrazy obiektów DS niż z każdego większego nawet Newtona. :idea:
Musisz koniecznie kiedyś przy okazji spojrzeć na wszelakie obiekty DS większym Refraktorem rzędu 7"-8" , nawet dobrym AC a sam się przekonasz co to znaczy.
Taka M42 jest przepiękna , nie wspominając już o Gromadach Kulistych Gwiazd i innych obiektach DS...

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Cze 2020, 00:04

Ale żeby kupować teleskop tylko do jednego obiektu ? To się nazywa fantazja, ale kto bogatemu zabroni ? :wink:[/quote]


Kto zabroni temu który swoją pracą zarobi i odłoży na zakup tego co sprawia mu najwięcej radości i satysfakcji.Chyba nikt , każdy z nas swoje nie lekko przychodzące pieniądze przeznacza na to na co uważa. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 22 Cze 2020, 00:49

Cześć.

Tu jest mały opis Refraktora AC na bazie obiektywu ISTAR AC Fraunhofera 228mm F-7,7.
Miłośnik Astronomii zbudował go i zrealizował swój zamierzony cel.
Aktualnie Refraktor jest wystawiony na sprzedaż w cenie około 6K $.
https://www.cloudynights.com/articles/c ... port-r2932

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 22 Cze 2020, 01:23

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Tu nie chodzi o jeden obiekt. :D
W Refraktorze na czarnym tle nieba z kolorowymi Gwiazdkami maleńkimi pięknymi iskiereczkami to dużo bardziej satysfakcjonujące obrazy obiektów DS niż z każdego większego nawet Newtona. :idea:
Musisz koniecznie kiedyś przy okazji spojrzeć na wszelakie obiekty DS większym Refraktorem rzędu 7"-8" , nawet dobrym AC a sam się przekonasz co to znaczy.
Taka M42 jest przepiękna , nie wspominając już o Gromadach Kulistych Gwiazd i innych obiektach DS...

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Wiem jak refraktor punktuje gwiazdy. Mój newton F10 też pokazuje piękne szpileczki po sam brzeg pola widzenia. Newton F6,6 już tak nie umie ale i tak gwiazdy są dłużej punktowe w porównaniu do newtonów F5.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 22 Cze 2020, 01:29

Kontrast obrazu Refraktora i czarne Refraktorowe niebo wpływa ponadto na widok obiektów DS Refraktorem w sposób wyśmienity.Szczególnie dobrze to widać pod czarnym z dala od świecących miast niebem.Taki powiedzmy 8" nawet AC Refraktor Fraunhofera to Wyśmienity Instrument do oglądania w pięknym wydaniu wszelakich obiektów DS. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 22 Cze 2020, 07:10

Ten 8" refraktor ISTAR to z pewnością fajny sprzęt, również masę o nim czytałem, za oceanem mówią na taki typ sprzętu RFT (Rich Field Telescope). Świetnie nadaje się do DS w swojej aperturze tak samo jak standardowe 150/750 achromaty dzięki temu, że jest F6 ma aberrację właśnie na poziomie 6" od SW (pomijając samo wykonanie soczewki).
Powiem tak, dla Krzysztofa którego nie znam osobiście ale z jego wypowiedzi na forum wnioskuję, że ogląda tylko kilka klasyków nieba jeśli chodzi o DS to będzie to świetny sprzęt, bo będą to ładne, dobrze wszystkim znane klasyki wydane w bardzo dobrym wydaniu dużego refraktora. Oczywiście głęboko tym nie sięgnie i takie 12" N to porobi go bez problemu ale z tego co piszą na zachodzie to jest to właśnie tuba do 100x i do ogólnie pojętego szerokiego pola, tu nic nie poradzi, jest to światłosilny achromat.

Sam bym chętnie takiego przytulił zamiast 10" Newtona tylko, że wolę wydać kasę na co innego ale to tylko moje indywidualne podejście.
Z drugiej strony pisanie, że 8" refraktora i wszystkie, nawet duże Newtony się mogą schować no to totalne przegięcie :) niby z czym mają się schować :?: Z brakiem wszelakich aberracji oprócz komy :?: :) Czy może ze swoim miażdżącym zasięgiem gwiazdowym o którym 8" może pomarzyć :?: :) Czy może tym, że Newton 16"-20" wycelowany w Księżyc kroi go na plasterki z czystym obrazem podczas gdy takie achro zaleje fioletem w dużym powerze jak i AS :?: Brak spajków od jasnych gwiazd i ciemniejsze tło to jedyne zalety dużego achro, nie mówię, że niewielkie ale bez przesady.

Czytałem o takich achromatach od ISTAR chyba wszystko co mają na CN i jakoś nie spotkałem się nigdy z taką opinią, że pobija duże Newtony :) Zaginanie rzeczywistości poziom ekspert.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 22 Cze 2020, 07:44

Cześć Łukaszu.

Mało sprecyzowałem swoją wypowiedż.Otóż miałem na myśli obrazy obiektów DS w tym konkretnie: kontrast obrazu , punktowość gwiazd i intensywność ich koloru , czarne tło nieba , jakiego nie da żaden Newton. :D Tak , taki 8" Refraktor AC można porównać zasięgiem i dawaną jasnością obiektów DS z Newtonem około 10" , ale sama estetyka dawanego obrazu z jego wszystkimi walorami jest w odbiorze znacznie przewyższająca obrazy dawane przez w tym konkretnym przykładzie Teleskopy Newtona. :D Mam nadzieję że wyjaśniłem co miałem na myśli pisząc że pozamiata nawet Duże Newtony , otóż tymi wymienionymi walorami obrazu tak. :D Na Kudłaczach oglądałem i oglądam niejednokrotnie 20" Newtonem jak i 16" Newtonem obiekty DS i wiem jak to wszystko wygląda pięknie w praktyce z dużego lustra , ale jednak to co oferuje nam większy Refraktor z wymienionymi walorami obrazu jest w ogólnym odbiorze widocznie piękniejsze czy bardziej satysfakcjonujące , jeżeli ktoś zwraca na to swoją uwagę. :D Łukaszu szkoda że nie było Cię z nami na Kudłach na zlocie w zeszłym roku.Zobaczył byś jak np. wyglądają pięknie kulki z Refraktora D-185mm , czy inne obiekty DS a same obrazy Gwiazd , Gwiazdy Płoną Kolorem na Czarnym tle nieba , mgławice planetarne unoszą się pięknie skontrastowane czego nie doznamy w takim świetnym wydaniu raczej w Teleskopie Newtona.Układy wielokrotne czy podwójne Gwiazd z różnymi kolorami składników wyglądają Przepięknie w Refraktorze , Teleskopy lustrzane mało które potrafią tak pokazać czy podobnie wymienione tu obiekty nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 22 Cze 2020, 08:20

Mało sprecyzowałem swoją wypowiedż

Stąd te uszczypliwe uwagi od kilku użytkowników :) Nie ma co polemizować, każdy kupuje teleskop do obiektów jakie ogląda i w jakiej jakości chce je oglądać :) Ktoś z Hiszpanii niedawno sprzedawał takiego ISTAR 8" ale za jakieś chore pieniądze, drożej niż kosztował nowy w UK gdy był dostępny.
https://astronomynow.com/2015/03/29/ist ... or-review/ na dole cena z 2015.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 22 Cze 2020, 08:38

No tak zapewne drogo , ale ceny poszły do góry i na tak drogich Refraktorach raczej nie tracimy jak takowe markowe kupujemy. :D Kiedyś APO Takahashi np. TOA 130mm były tańsze a obecnie używki sprzedają się z drugiej reki w wyższych niż były kiedyś zakupionych cenach.Nie trzeba daleko sięgać , mamy ceny montaży HEQ5 SW , kiedyś a teraz , używki sprzedają się ze względu na podwyżki w cenach jak kiedyś były zakupione jako nowe w sklepie. :idea: :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 22 Cze 2020, 08:50

No i dobry, choćby trussowy newton zabije taki 8" refraktor wygodą obserwacji. Newtonem można w małym powiększeniu czesać szerokie pola choćby na stojąco a taki duży refraktor w trakcie przeglądania nieba to wielkie wyzwanie dla kręgosłupa a karku w szczególności.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 22 Cze 2020, 08:56

Zastanówmy się o czym piszemy i co bierzemy pod uwagę. :D Czy dawane obrazy z ich walorami czy też Ergonomię używania i korzystania z danego sprzętu.Refraktor ISTAR AC Fraunhofer 8" F6 Stricte do obiektów DS przy małych i średnich powiększeniach złamie nam kręgosłup na np. montażu AZ siedząc sobie przy nim na astro-krzesełku? Nie sądzę. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7887
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 22 Cze 2020, 08:59

anatol1 napisał(a):No i dobry, choćby trussowy newton zabije taki 8" refraktor wygodą obserwacji. Newtonem można w małym powiększeniu czesać szerokie pola choćby na stojąco a taki duży refraktor w trakcie przeglądania nieba to wielkie wyzwanie dla kręgosłupa a karku w szczególności.


Nie no, to kwestia tylko montażu, ten 8" w wersji odchudzonej (bo pierwsze wersje były prawie 2 razy cięższe) waży około 12kg, to nie jakoś dużo, ogniskowa 1200 to też nie 2 metry, porządny extender do montażu i tyle. Jakoś z TS 102/1100 mogłem korzystać nawet z malutkiego balkonu a ogniskowa podobna, wrzucałem zresztą fotkę jak to wyglądało z extenderem i AZ6.

Edit:
Tu link do fotki
viewtopic.php?p=490620#p490620
lolak89
 

PostKarol | 22 Cze 2020, 09:09

Kwestia indywidualna. Dla mnie żaden refraktor nie jest wygodny. Nie miałem może ich mnóstwa ale kilka tak i nie podchodzą mi ani trochę. Ani na EQ ani na AZ.

A Newton czy 6' czy 20" jest mega wygodny. Choć 20" mogło by być nieco niższe :P
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postanatol1 | 22 Cze 2020, 09:34

Pisałem o przeglądzie nieba, nie o długotrwałej obserwacji jednego obiektu. A małe powiększenia predystynują do przeglądówki.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postlolak89 | 22 Cze 2020, 09:49

anatol1 napisał(a):Pisałem o przeglądzie nieba, nie o długotrwałej obserwacji jednego obiektu. A małe powiększenia predystynują do przeglądówki.


No to jak Newton 10" czy inny Truss będzie szybszy jako przeglądówka od takiego refraktora na AZ z extenderem :) ta sama zasada z tym, że wyciąg Newtona raz będzie 150 cm nad ziemią a raz 30 cm nad ziemią :) podczas gdy refraktor będzie miał mniejsze wahania wyciągu. Przecież to nie jest trudno sobie wyobrazić czy nawet podejść do własnego teleskopu i zobaczyć jak to jest. Newtony są wygodne ale dobrze zamontowany refraktor nie ma się czego wstydzić. Inna sprawa to wygaszanie drgań gdzie prosty "mebel" Dobsona jest niesamowity.
lolak89
 

Postanatol1 | 22 Cze 2020, 09:55

Mój newton ma obracaną tubę na obejmach i mam w 10 sek wyciąg tam gdzie chcę.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

Postlolak89 | 22 Cze 2020, 10:05

anatol1 napisał(a):Mój newton ma obracaną tubę na obejmach i mam w 10 sek wyciąg tam gdzie chcę.

Ale o czym Ty mówisz? O montażu EQ czy co? Po co obracanie tuby Newtona na Dobsonie czy obracanie refeaktora na montażu AZ? No chyba, że obracasz tubę na montażu dobsona żeby wyciąg był do "góry" :)

Powiedz Anatol jak będziesz patrzył Newtonem bardzo nisko, takim Trussowym o którym pisałeś, że bije na łeb w kwestii wygody to gdzie będziesz miał wyciąg? A jak spojrzysz w to samo miejsce Refraktorem na podniesionym montażu? Który będzie wygodniejszy :) Żeby nie było, że bronię refraktorów, ja sam uważam, że Newton na dobsonie jest nieoceniony ale pisać, że jest wygodniejszy z niewiadomych powodów no to też jakieś dziwne.
lolak89
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat