MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostWoj2007 | 23 Cze 2020, 22:54

MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.: 38B928D1-F8B8-45DC-9188-6DDA77F50928.jpeg

:roll:
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostKrzysztof_P | 23 Cze 2020, 23:32

Cześć.

Panowie , Koledzy , już pisałem wcześniej w tym temacie , przelot wynosi około 28mm.Wszystkie wymienione powyżej okulary pracują dobrze , wspomniałem wyżej o Pentaxie XW 40mm który ma delikatną winietkę przy samej Diafragmie.Nie dążę do szerokich pól , Teleskop zakupiony jak i jego budowa i specyfikacja Stricte Planetarny.Wszystko to napisałem już dawno w tym temacie , wiem że sporo jest postów i nie chce się każdemu wszystkich czytać , ale to wszystko było już pisane , wymieniane i wspominane o co teraz pytacie. :D Kolimacja do małej poprawy , sprawdziłem teraz i krążki wykazują odchyłkę , Gwiazda testowa Vega , Wojtku czekam na Planety popijając kawkę.Byłem wcześniej w Obserwatorium z Kolegą Zbyszkiem ZP53 uruchomić i poprawić , posprawdzać poprawne działanie przed sezonem , wszystkie nasze sprzęty. :D Ponadto podczas oglądania nieba nie muszę stosować Ekstendera GSO 35mm , zmienia się bowiem na tyle punkt ostrości obrazu na nieskończoność że ekstender GSO 35mm ma bardziej użytek do dziennych obserwacji aby wyostrzyć stosunkowo bliskie obiekty naziemne niż obiekty nieba.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Cze 2020, 00:34

Cześć.

Chmurki zniknęły , Planetki wychodzą mi pomalutku spośród liści pobliskiego drzewa.Seeng słabiutki , ale Jowisz Piękniutki i jaki kolorowy w Pentaxie XW 40mm przy około 100X , piękniutki choć wszystko drży i pływa. :D :D :D Czekam aż moje kochane Planetki wzniosą się wyżej i pomimo odchyłek od prawidłowej kolimacji Teleskopu którą poprawię niebawem zobaczę coś dzisiaj więcej i lepiej , może Seeing potem pozwoli. :D Szkoda że jestem sam , chętnie bym teraz z kimś wspólnie pooglądał. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostWoj2007 | 24 Cze 2020, 00:42

Krzysztof_P napisał(a):Szkoda że jestem sam , chętnie bym teraz z kimś wspólnie pooglądał. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Trochę daleko mam z Tychów, a rano do pracy, inaczej bym przyjechał na test porownawczy Orionów :D

Właśnie oglądam przez 250mm, niestety póki co Jowisz się gotuje :/
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostKrzysztof_P | 24 Cze 2020, 01:01

Wojtku u mnie też teraz wszystko się gotuje , ponadto co chwile przechodzą chmury , przez Jowisza czy Saturna płynie rzeka , ale widać piękne kolorki Planet i Detalu , jak tylko będą warunki to już widzę że będzie to co potrzeba.Zmieniłem okular na Pentaxa XL 28mm , teraz mam około 150X powiększenia.Może Front się zmniejszy i warunki się poprawią , dzisiaj nie śpię do rana i może wyczekam te dobre warunkowo choć chwile... :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 24 Cze 2020, 05:50

Czytam cały wątek ale jakoś przeoczyłem ten przelot, dzięki Krzysztof. Będzie to wspaniały sprzęt planetarny bez wątpienia.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 24 Cze 2020, 09:58

lolak89 napisał(a):Czytam cały wątek ale jakoś przeoczyłem ten przelot, dzięki Krzysztof. Będzie to wspaniały sprzęt planetarny bez wątpienia.


Cześć Łukaszu.

Czeka mnie jeszcze mała korekta kolimacji i wszystko będzie zapięte na tzw. "ostatni guzik".

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Cze 2020, 02:37

Cześć.

Dzisiaj piękny Tranzyt , widać zarówno cień Księżyca Jowisza jak i samą kulkę Księżyca.Warunki Seeingowe się teraz pogorszyły , ale wcześniej przez delikatne chmurki był świetny widok.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 26 Cze 2020, 08:50

Czyli f-20 się czuje.Oby Kudłacze wypaliły.
Pozdrawiam
Krzychu
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 26 Cze 2020, 11:05

Cześć Krzysztof.

OMC 200 F20 będzie musiał wylądować chyba na ławie , kolimacja tak długiej ogniskowej nie jest specjalnie łatwa na Gwiazdach.
Musi być Perfekt , wtedy sprzęt w pełni rozwinie swoje możliwości.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 26 Cze 2020, 12:55

" OMC 200 F20 będzie musiał wylądować chyba na ławie , kolimacja tak długiej ogniskowej nie jest specjalnie łatwa na Gwiazdach.
Musi być Perfekt , wtedy sprzęt w pełni rozwinie swoje możliwości."

- dlatego Krzysztofie ja nie przepadam za wszelkimi lustrami, tudzież innymi, kombinowanymi konstrukcjami z ich udziałem. Lubię wynieść , odpalić i zacząć obserwacje. Te wszystkie chłodzenia i przygotowania zbyt długo trwają. Mnie to zajmuje 3 do 5 minut.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postforem | 26 Cze 2020, 13:21

Kolimacji nie ma się co bać, raz się nauczysz i do końca życia umiesz, a jeżeli konstrukcja jest dobra to trzyma kolimację rok albo i dłużej. Jeżeli konstrukcja jest słaba to kolimujesz na zenit i jeżeli ustawisz perfekt to przy horyzoncie już się rozjeżdża. Moim zdaniem więc jest to kwestia konstrukcji, a nie optyki lustro/soczewka. Mało to jest refraktorów czy lornetek, które tracą kolimację po drodze? Myślisz, że taki odpowiednik tytułowego Oriona np. refraktor 8 cali f20 wyniósłbyś sobie i po 3 minutach byłby gotowy bez chłodzenia? ;) Większymi Makami i SCT można obserwować bezpośrednio po wyniesieniu bez chłodzenia, ale wtedy trzeba wcześniej izolować. Kwestia czy ktoś chce i lubi widzieć dany detal przez pryzmat seeingu czy też woli go nie widzieć, ale w doskonałej jakości.
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Postkurp | 26 Cze 2020, 13:58

Forem, ostatnimi latami zauważyłem coraz krótsze i nie przewidywalne okresy dobrej pogody obserwacyjnej. Jest źle i nagle robi się dobrze. W łeb biorą prognozowane i długo utrzymujące się dobre warunki obserwacyjne. Dobrze sprawdzają się szybkie sprzęty obserwacyjne. Wiele z moich dobrych nasiadówek trwało 20 minut lub krócej. Dlatego preferuję refraktory o szybkiej gotowości do pracy. Lepiej szybciej zobaczyć dobrze niż bardzo dobrze ale wolno bo te wolno nieraz zbyt długo trwa i nie zobaczę niczego.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 26 Cze 2020, 14:27

Cześć.

Wszystkie Maki Intesy jakie posiadałem a było ich w sumie prawie dwadzieścia MN i MK od 5" do 8" włącznie , trzymały kolimację cały czas , chyba że w nie ingerowałem to jedyny wyjątek kiedy musiałem poprawić kolimację na Gwiazdach.W Oriona nowego Maka OMC 200 F20 też ingerowałem , musiałem dokręcić delikatnie menisk gdyż był za bardzo lużny i trochę "gonił", Mój były Intes 8" F10 przybył z Ukrainy i po tych bezdrożach co podróżował do Polski trzymał Wzorowo Kolimację. To żadne Argumenty dla mnie Krzysztof jak piszesz.Sprzęt trzymam na zadaszonym balkonie pod dodatkowym przykryciem lub jest w Obserwatorium więc takie mniejsze szybkie Apertury do mnie nie przemawiają w ogóle. :D Mało co w nich widać na Planetach czy Księżycu , choć obrazki mają bardzo ładne i dobre.Krzysztofie koleżeńska rada , jak chcesz zobaczyć coś więcej na Planetach czy Księżycu to choćby wskazane co najmniej dobrego 120ED , Maka 6" lub Dobrego Newtona 6" , najlepiej około F-8 lub mniej.Pamiętam sprzed szeregu lat Testy z "Astronocy" i opisy złotej Rodziny Edków SW , przejście z 80ED i 100ED na 120ED to według Recenzentów , "ESKALACJA DETALU". :D http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=12 :D Nawet jak gdzieś jadę poza miasto to przynajmniej na wiele godzin obserwacji i takie z doskoku sprawy to mam w domu z balkonu cały czas gotowym do pracy sprzętem.Otrzymałem właśnie nowy Refraktor ED APO Dublet na FPL53 125/975mm , który zawiśnie po drugiej stronie montażu SW AZ-EQ5 GO-TO obok Maka OMC 200 F20.Jestem bardzo mile zaskoczony , wykonanie , piękny lakier , Design i mechanika wyciągu-dobrze piszą właściciele prawie jak FT , generalnie wszystko Pikne i OK. :D Niebawem opiszę jak pracuje na niebie , ponoć Refraktor jest dobry jak optyka jest OK.Kupiłem nowy z fakturą.Refraktor ma parę miesięcy od astrofotografa z Niemiec , który przechodzi na większą Refraktora Aperturę .Więc kolimacja wedle zapewnień powinna być OK jak i optyka ponoć też bardzo dobra i sprawdzona w praktyce.Poczytałem trochę opinii i Recenzji na CN i nie tylko , nie chciałem znacznie cięższego Trypletu 130mm F-7 , 5"-D-125mm wystarczy mi w zupełności , przy tym F-7,8 powinno być też dobrze. :D Właściciele polecają zakup złączki kątowej 90* pryzmatycznej , która widocznie poprawia korekcję AC , delikatnie wkradającą się na jasnych Gwiazdach takich jak Vega w Lutni czerwień i niebieski przy Pow. Około 2D. :D Dla posiadaczy i korzystających z nasadek BINO jest udogodnienie i dostęp do ogniska bez żadnych konwerterów , itp.Wystarczy odkręcić tuleję pomiędzy Refraktorem a wyciągiem , zakręcić wyciąg w gniazdo przy samej tubie i oglądamy przez BINO Refraktorem bez żadnych kombinacji czy przeróbek i żadnych dodatkowych korektorów po drodze. :D Posiadałem niedawno Refraktor 120ED Equinox bardzo dobry optycznie egzemplarz i śmiało mogę już stwierdzić że wyciąg nowego Refraktora TS pracuje moim zdaniem lepiej i w ogóle Refraktor prezentuje się też wykonaniem , malowaniem , mechaniką , moim zdaniem lepiej od Equinoxa 120ED.Jest świetnie wykonany i aby był tak dobry optycznie w praktyce jak wygląda , to nic więcej do szczęścia nam nie potrzeba. :D
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html

P.S.
Dodam iż gdybym nie posiadał aktualnych sprzętów to na pewno miał bym Planetarnego Newtona co najmniej F-8 lub mniej o Aperturze 8" lub 10". :D

Powodzonka i Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 26 Cze 2020, 21:19, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Cze 2020, 20:39

Cześć.

Przykręciłem do obejm dovetaila w standardzie Vixen i Refraktor na stanowisku.
Wstawiam parę fotek Refraktora ED-APO 125/975mm na montażu AZ-EQ5 GO-TO SW.
Jak dzisiaj pogoda dopisze to będzie pierwsze światełko i oczywiście Planety.
W Krakowie zachmurzenie i co jakiś czas pada niestety deszcz.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.: TS4.jpg
MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.: TS3.jpg
MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.: TS2.jpg
MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.: TS1.jpg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkrzysiek.p | 26 Cze 2020, 21:29

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Wszystkie Maki Intesy jakie posiadałem a było ich w sumie prawie dwadzieścia MN i MK od 5" do 8" włącznie , trzymały kolimację cały czas , chyba że w nie ingerowałem to jedyny wyjątek kiedy musiałem poprawić kolimację na Gwiazdach.W Oriona nowego Maka OMC 200 F20 też ingerowałem , musiałem dokręcić delikatnie menisk gdyż był za bardzo lużny i trochę "gonił", Mój były Intes 8" F10 przybył z Ukrainy i po tych bezdrożach co podróżował do Polski trzymał Wzorowo Kolimację. To żadne Argumenty dla mnie Krzysztof jak piszesz.Sprzęt trzymam na zadaszonym balkonie pod dodatkowym przykryciem lub jest w Obserwatorium więc takie mniejsze szybkie Apertury do mnie nie przemawiają w ogóle. :D Mało co w nich widać na Planetach czy Księżycu , choć obrazki mają bardzo ładne i dobre.Krzysztofie koleżeńska rada , jak chcesz zobaczyć coś więcej na Planetach czy Księżycu to choćby wskazane co najmniej dobrego 120ED , Maka 6" lub Dobrego Newtona 6" , najlepiej około F-8 lub mniej.Pamiętam sprzed szeregu lat Testy z "Astronocy" i opisy złotej Rodziny Edków SW , przejście z 80ED i 100ED na 120ED to według Recenzentów , "ESKALACJA DETALU". :D http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=12 :D Nawet jak gdzieś jadę poza miasto to przynajmniej na wiele godzin obserwacji i takie z doskoku sprawy to mam w domu z balkonu cały czas gotowym do pracy sprzętem.Otrzymałem właśnie nowy Refraktor ED APO Dublet na FPL53 125/975mm , który zawiśnie po drugiej stronie montażu SW AZ-EQ5 GO-TO obok Maka OMC 200 F20.Jestem bardzo mile zaskoczony , wykonanie , piękny lakier , Design i mechanika wyciągu-dobrze piszą właściciele prawie jak FT , generalnie wszystko Pikne i OK. :D Niebawem opiszę jak pracuje na niebie , ponoć Refraktor jest dobry jak optyka jest OK.Kupiłem nowy z fakturą.Refraktor ma parę miesięcy od astrofotografa z Niemiec , który przechodzi na większą Refraktora Aperturę .Więc kolimacja wedle zapewnień powinna być OK jak i optyka ponoć też bardzo dobra i sprawdzona w praktyce.Poczytałem trochę opinii i Recenzji na CN i nie tylko , nie chciałem znacznie cięższego Trypletu 130mm F-7 , 5"-D-125mm wystarczy mi w zupełności , przy tym F-7,8 powinno być też dobrze. :D Właściciele polecają zakup złączki kątowej 90* pryzmatycznej , która widocznie poprawia korekcję AC , delikatnie wkradającą się na jasnych Gwiazdach takich jak Vega w Lutni czerwień i niebieski przy Pow. Około 2D. :D Dla posiadaczy i korzystających z nasadek BINO jest udogodnienie i dostęp do ogniska bez żadnych konwerterów , itp.Wystarczy odkręcić tuleję pomiędzy Refraktorem a wyciągiem , zakręcić wyciąg w gniazdo przy samej tubie i oglądamy przez BINO Refraktorem bez żadnych kombinacji czy przeróbek i żadnych dodatkowych korektorów po drodze. :D Posiadałem niedawno Refraktor 120ED Equinox bardzo dobry optycznie egzemplarz i śmiało mogę już stwierdzić że wyciąg nowego Refraktora TS pracuje moim zdaniem lepiej i w ogóle Refraktor prezentuje się też wykonaniem , malowaniem , mechaniką , moim zdaniem lepiej od Equinoxa 120ED.Jest świetnie wykonany i aby był tak dobry optycznie w praktyce jak wygląda , to nic więcej do szczęścia nam nie potrzeba. :D
https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... cuser.html

P.S.
Dodam iż gdybym nie posiadał aktualnych sprzętów to na pewno miał bym Planetarnego Newtona co najmniej F-8 lub mniej o Aperturze 8" lub 10". :D

Powodzonka i Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Chyba ze dwa sezony temu co jakiś czas zauważałem, że istnieje ten ciekawy refraktor vs ED 120. U nas oklepany.
Świetnie, że Krzychu sam o przetestujesz, bo wygląda na to że jest u nas niedoceniany. Mechanika bez porównania .
Wszelkie nasadki pryzmatyczne, czy sama nasadka bino coś tam koryguje z AC znam to z autopsji ED i achromata.

A używalność modułowa bez barlowa coś przypomina ;-) Takahashi ?

Trzymam kciuki, żebyś był zadowolony :)
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostKrzysztof_P | 26 Cze 2020, 21:34

Cześć Krzysztof. :D

Wszelkie moje opisy mają za Cel Służyć Wszystkim , przybliżyć sprzęt i jego możliwości , jakość , wykonanie , korzystanie w praktyce.Lubię pisać o sprzęcie , więc piszę.Taki jest mój przekaz , aby czytając można było poznać lepiej opisywany sprzęt.Wspólnie Pooglądać Zapraszam Każdego , najlepsza okazja to Zlot Kudłacze na którym jest cała masa przeróżnych dostępnych pod niebem do oglądania sprzętów. :D Wszystkich przy okazji Zapraszamy , dzisiaj dostałem info od nowego Kolegi Marcina który będzie na Zlocie Kudłacze Sierpień 18-27 2020r. , iż jak nie będzie pogody to Kolega Marcin ma parę bardzo ciekawych Wykładów-Prelekcji , które nam przedstawi i poprowadzi , dodatkowo zdjęcia będą na rzutniku wyświetlane. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 26 Cze 2020, 23:32

Gratuluję pięknego TS 125ED :)
witos
 

PostWoj2007 | 26 Cze 2020, 23:35

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Otrzymałem właśnie nowy Refraktor ED APO Dublet na FPL53 125/975mm , który zawiśnie po drugiej stronie montażu SW AZ-EQ5 GO-TO obok Maka OMC 200 F20.


Gratulacje Krzysztof, oby to był sprzęt docelowy i spełnieniomarzeniowy :D
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostKrzysztof_P | 27 Cze 2020, 06:03

Cześć.

Oby był przyzwoicie dobry , docelowy raczej na pewno nie jako Refraktor , gdyby był to Tak FS 128 to być może docelowy jako w parze do Maka OMC 200 F20.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 27 Cze 2020, 17:43

Mnie w dobrych refraktorach podoba się to, że obraz jest po prostu , - żyleta. Zawsze lubię oglądać Księżyc gdzie na końcu jego tarczy widać ostatnie perełki Księżycowej powierzchni. Widok jest niesamowicie szczegółowy i powoduje ten słynny opad szczęki. Życzę ci abyś w sprzętowo trafił właśnie na takie widoki gdzie w dużych aperturach powinno być zaje... ście. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 28 Cze 2020, 13:09

Cześć Krzysztof.

Dziękuje , Życzę Wzajemnie.Dużo Pogody i Pięknych Widoczków obiektów nocnego nieba.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 29 Cze 2020, 06:05

Cześć.

Refraktor TS 125/975mm to bardzo dobry ED-APO Dublet na szkle FPL53.Śmiało Polecam zakup tym którzy planowali lub rozważali jego zakup.Planety pokazuje wyśmienicie.Dzisiaj na tacy był Jowisz , Saturn i Mars.Obrazy naprawdę świetne.Jak za te pieniądze które kosztuje , to naprawdę bardzo dobry sprzęt i bardzo dobry zakup.Szczerze to już się do niego przekonałem w praktyce i wolał bym go od każdego Refraktora 120ED.Jest świetnie wykonany pod każdym względem i posiada znakomitą optykę.Zakup Całkowicie Trafiony.Jestem bardzo zadowolony z tego Refraktora , moim zdaniem ma lepszą korekcję AC od 120ED , ale to najlepiej porównać w praktyce i jeszcze posprawdzam wszystko dokładniej , wtedy też na 100% o tym napiszę. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 01 Lip 2020, 01:48

Cześć.

Moje przypuszczenia odnośnie Refraktora Dubletu Fluorytowego na FPL53 125/975mm się sprawdziły.
Cienie gór na Księżycu nie dają tak jak w Refraktorach 120ED ciemno niebieskiego zafarbu przy większych Pow. na ich końcach , poświata wokół jasnych Gwiazd takich jak Vega czy Altair nie ma niebieskiego koloru jak w 120ED , tylko raczej rozproszona biel.Jasne Gwiazdy też mają widocznie mniejszą domieszkę AC w stosunku do Refraktora 120ED.Obrazy z tego ED-APO 125/975mm przypominają mi bardzo obrazy z Dubletu Fluorytowego na FPL53 Vixena Lisiczki 103/795mm F-7,7 ED-APO , którego niedawno byłem posiadaczem.Dzisiaj też z kolegą Zbyszkiem ZP53 oglądaliśmy Planety Jowisza i Saturna.Planety wytrzymują większe powiększenia z dobrym obrazem niż Reraktor 120ED. Generalnie ten Refraktor jest pod każdym względem lepszy od Refraktora 120ED.Czy to w wersji standardowej 120ED czy też Equinox 120ED.
Testowany mój egzemplarz tego Refraktora posiada bardzo dobrą kolimację.Krążki Airy są ostre i symetryczne. Epsilonki w Lutni świetnie rozbite , na nie też spojrzałem jak i na M27 , M15 , itp. , itp.Zadowolenie jest w pełni uzasadnione.Śmiało Polecam każdemu zakup tego Refraktora o ile kolimacja i jakość optyki będzie tak dobra jak w moim testowanym egzemplarzu.Swojego Refraktora jestem na 100% pewien i to co zamieściłem tutaj powyżej w opisie , jest zgodne z tym co Refraktor pokazał mi i koledze Zbyszkowi ZP53 na obiektach nieba w praktyce.Niebawem C.D. o Maku OMC 200 F20.Dzisiaj wylądował w Firmie CFF Telescopes na kolimacji i ma być też testowany na niebie.Jak tylko będzie z powrotem w domku to wszystko co warto moim zdaniem napisać Wam opiszę.

Czystego Nieba. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postforem | 01 Lip 2020, 10:52

Jestem przekonany, że ten Maczek w stosunku do innych sprzętów planetarnych, które masz/miałeś będzie prawdziwym planetarnym wymiataczem przy dobrych warunkach. Pozostaje otwarte pytanie na ile procent będziesz w stanie go wykorzystać z balkonu, na ile z obserwatorium roll-off, a na ile np. na Kudłaczach w dłuższym okresie czasu. Tzn. na ile to jest sprzęt na nasze położenie planet i jak się spisuje w lokalnych warunkach seeingowych. Testuję sobie teraz różne średnice przesłon i o ile 100mm f15 to bezpieczny i fajny wybór na Księżyc czy planety (ale przy powerach księżycowych ponad 250x zaczynają w obrazie pływać męty), tak na 120mm f12,5 pojawia się więcej detalu, ale też jest już walka z pływającą ostrością i seeingiem. Ciekawi mnie na ile jest to udział zmiany apertury, a na ile zmiany f. To jednak tylko 1500mm ogniskowej gso12 przy f12.5 i tutaj przy przesłonie 120mm różnica postrzegania wpływu seeingu nie jest duża w stosunku do ogniskowej 3300 f12 w sct11, gdzie pracuje pełna apertura. Myślę już o przesłonie na sct11, żeby zmniejszyć światłosiłę. Testy na nim przede mną, ale pierwsze doświadczenia szepczą mi do ucha, że na US dłuuga ogniskowa i mała światłosiła to jest TEN kierunek 8)

Tym fajniej, że już masz gotowca. Czekamy na wrażenia z obserwacji :)
1x0,25", srga 8x32, hd 10x50, se 12x50, zuraw
US: SCT 11" xlt, adv-vx, uniwersał 3.2, bino WO: 2x15, 2x20, 2x32, rk F/6,3
Mm: 4,6,9,15,32,40 Nos: 12,21,25,56,58a,80a
DS & g'n'g: GSO 12", mm: 30,22, xwa: 20,13,9. gso ed2x2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 285
Rejestracja: 06 Maj 2018, 12:42
Miejscowość: Silesia Superior

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat