* Zaloguj się   * Zarejestruj się


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
 Temat postu: Pomoc w obliczeniach
PostWysłany: Wto Cze 23, 2020 4:02 pm 
Offline

Rejestracja: Nie Maj 12, 2019 9:42 am
Posty: 103
Miejscowość: Pyzdry
Witam szanowne grono potrzebuje podpowiedzi odnośnie prawidłowego obliczenia lub bardziej wzoru jak poprawienie przeliczać współrzędne obiektu na kroki. Przekładnie to 144x120x48=829 440, przy prowadzeniu 1/2 daje to 1 658 880. Czyli po przeliczeniu na sekundę łuku daje to 360x60x60=1 296 000/1658880=0,78125arcsec. Teraz mi chodzi o to, że jezeli obiekt ma wsp. 2h57m42s i 89°21'00" to jak to przeliczyć, jeżeli coś źle rozumie to proszę o podpowiedzi z góry dziękuję


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Pomoc w obliczeniach
PostWysłany: Wto Cze 30, 2020 11:51 am 
Offline

Rejestracja: Czw Maj 18, 2017 2:04 pm
Posty: 52
Witam!

Odpowiadając wprost na zadane pytanie można powiedzieć, że przy montażu paralaktycznym wystarczy, że będziesz sterował silnik w osi Ra odpowiednio często.
Ponieważ niebo obraca się z prędkością ok. 15.041arcsec/sek a masz krok silnika 0.78125 arcsec/krok to musisz wykonywać w ciągu sekundy 15.041/0.78125=ok. 19.25 kroków (częstotliwość taktowania silnika krokowego). To będzie poprawnie działać jeśli miałeś oczywiście teleskop wycelowany dokładnie na obserwowany obiekt a montaż jest paralaktyczny.
Jeśli zatem będziesz sterował swój silnik sygnałem o częstotliwosci ok. 19.25Hz to montaż (paralaktyczny) będzie podążał za obiektem - w ten sposób uzyskasz prawidłowe śledzenie z parametrami swojego sterowania.

Ale Tobie pewnie chodzi również o funkcje bardziej zaawansowane np. goto. Tu zaczyna się większy problem bo o ile każdy obiekt na niebie ma swoje stałe współrzędne (Ra, Dec) to w każdym miejscu na Ziemi jest on widziany inaczej co zależy od położenia geograficznego (długość i szerokość geograficzna) oraz od czasu wykonywania obserwacji. Tak więc obiekt mający stałe współrzędne w katalogu gwiazd (Ra, Dec) ma ciągle zmienne współrzędne lokalne (wysokość nad horyzontem - Alt i azymut względem kierunku północy - Az).
Montaż horyzontalny (np. dobsona) do obserwacji wymaga jednoczesnej zmiany zarówno wysokości jak i azymutu, montaż paralaktyczny wymaga jedynie śledzenia obiektu w jednej osi - osi Ra, z prędkością podaną wyżej.

Na początek spróbuj zapoznać się z informacjami w tym link-u:
http://star-www.st-and.ac.uk/~fv/webnotes/chapter7.htm
To podstawowe wzory, które pozwalają na przeliczenie współrzędnych obiektu (Ra, Dec) na aktulane położenie obiektu na niebie dla konkretnego obserwatora (miejsce na Ziemi i czas obserwacji) czyli umożliwiają znalezienie aktualnych wartości Alt i Az. Jeśli jesteś w stanie zrozumieć co tam jest napisane to prawdopodobnie będziesz mógł wykorzystać swoją wiedzę i zdobyte już umiejętności do zaawansowanego sterowania.

A algorytmy sterowania goto działają w największym skrócie w ten sposób, że początkowo należy montaż zsynchronizować z niebem używając do tego jednego lub kilku dobrze widocznych obiektów. W najprostszym przypadku należy używając pilota ustawić znany obiekt (np. silną gwiazdę) w centrum pola widzenia a następnie przekazać sterowanie do programu goto. System sterowania wiedząc o jaki obiekt chodzi będzie na bieżąco (np. raz na sek.) przeliczał położenie tego obiektu na niebie. Zmiana położenia to zmiana wysokości (Alt) i azymutu (Az) o pewien kąt, nazwijmy je da i db. Znając parametry montażu system jest w stanie na bieżąco określić ruch jaki muszą zrobić silniki krokowe dla obu osi czyli w Twoim przypadku, zakładając, że krok sterowania to 0.78125arcsec/sek należałoby co sekundę wykonywać odpowiednio w każdej z osi da/0.78125 oraz db/0.78125 kroków. Ten opis dotyczy montażu azymutalnego (np. dobsona) i w tym przypadku wartości da i db należy wyliczac ciągle bo one zmianiają się stale.
W przypadku montażu paralaktycznego db jest równe 0 bo obiekt nie zmienia wysokości względem płaszczyzny ruchu teleskopu dlatego można ograniczyć się tylko do śledzenia w osi Ra ze stałą prędkością o a da jest równa właśnie 15.041arcsec/sek - o czym pisałem wyżej. W twoim przypadku ta prędkość śledzenia to 15.041/0.78125

I na koniec najtrudniesza sprawa w goto to skok od jednego obiektu do drugiego. Najprościej to zrobić odejmując od siebie współrzędne Ra i Dec obiektu jaki aktualnie obserwujemy i obiektu do jakiego chcemy skoczyć. Nazwijmy tą różnicę jako Da=Ra1-Ra2 i Db=De1-De2. Wtedy montaż powinien wykonać dla każdej z osi odpowiednio Da/0.78125 oraz Db/0.78125 kroków. Ale kiedy montaż będzie przemieszczał się od obiektu 1 do obiektu 2, ten drugi zmieni swoje położenie więc kiedy montaż wykona obliczoną wcześniej liczbę kroków dla kazdej z osi nie będzie go już tam gdzie to wyliczyliśmy. Potrzeba więc kolejnego obliczenia różnicy z bieżącego miejsca montażu do aktualnego miejsca nowego obiektu itd. dopóki róznica w położeniu montażu i obiektu będzie do pominięcia. W przypadku montażu paralaktycznego skok goto dla współrzędnej Dec jest jednorazowy, zmienia się jedynie położenie w płaszczyźnie Ra, dla montażu dobsona system musi na bieżąco korygować ustawienia dla obu osi.

Oczywiście wszystkie obliczenia muszą wykorzystywać te same jednostki, czasy powinny być przeliczane na kąty, nalezy uwzględniać okresowość funkcji trygonometrycznych itd. a poza tym trzeba znać jakiś język programowania oraz umieć wykorzystać wyniki z obliczeń do sterowania elektroniką aby algorytm sterowania działał poprawnie.

Jeśli nie masz wystarczającej wiedzy z matematyki lub masz problem ze zrozumieniem o co chodzi w podanym linku lub w moim ogólnym opisie to raczej zastosuj gotowe rozwiązanie lub co najwyżej ogranicz się do sledzenia obiektów na bazie montażu paralaktycznego. Na początku podałem Ci wzór na częstotliwość sterowania montażem w trybie śledzenia więc wystarczy jak zbudujesz odpowiednio stabilny generator na wyliczoną częstotliwość. Jeśli w dodatku będziesz potrafił za pomocą dwóch wejść sterownika silnika (np. zwieranych do masy) zmusić taki generator aby dla jednego z wejść przyspieszał o 20% np. do częstotliwości 25Hz a dla drugiego zwalniał np do częstotliwości 15Hz to dostaniesz w ten funkcjonalność guide a takie sterowanie przez zwieranie do masy pinu sterującego ma bardzo popularny sytem guide ST4 i używa go kilka niedrogich kamer do guide.

xooon


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Pomoc w obliczeniach
PostWysłany: Wto Cze 30, 2020 6:15 pm 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: Sob Maj 27, 2017 10:49 am
Posty: 594
Miejscowość: Liverpool
Przy okazji dziekuję za naświetlenie kwesti guiding'u i ST4.

Kawał porządnej wiedzy, xooon. Szacun.

_________________
Pozdrawiam,
Tomek

Bresser Messier 10" F/5 Dob "kAZik" + ATM GoTo @ RPi + ATM derotator pola
astrovroobel.wordpress.com
https://www.youtube.com/channel/UC9AMgm ... uP65-SghPA


Góra
 Profil E-mail  
 
 Temat postu: Re: Pomoc w obliczeniach
PostWysłany: Wto Cze 30, 2020 10:08 pm 
Offline

Rejestracja: Nie Maj 12, 2019 9:42 am
Posty: 103
Miejscowość: Pyzdry
Dziękuję bardzo za wiedzę, na pewno skorzystam:)


Góra
 Profil E-mail  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: anatol1, soader, spider9991, Woj2007 oraz 39 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group