MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 01 Lip 2020, 12:29

Cześć.

Z praktyki napiszę że mój były Mak Intesa 8" DE-LUX , 203/2030mm F10 spokojnie ładnie pracował na Planetach , Księżycu i pokazywał mi widocznie bogatsze obrazki Detalu Planet czy Księżyca od np. Refraktora ED-APO APM 152/1200mm , wszelkich SCT do Apertury 10" włącznie.Seeng też u nas nie pozwalał SCT 11" być lepszym jak i obrazki z każdego SCT były stanowczo gorszej jakości niż z Maka.
Co dobry większy Mak to Mak , tutaj nie mam żadnych wątpliwości.Apertura 8" jest jeszcze taką Aperturą , którą moim zdaniem można dość często wykorzystać na Planetach i Księżycu.Nawet przy słabym Seeingu w tym Maku widziałem więcej i w ekstra wydaniu niż w dobrym optycznie naszym Refraktorze ED-APO APM 152/1200mm.Warunek konieczny to świetna optyka i wtedy nawet jak obraz nam faluje to spod tego widocznego falującego powietrza np. na tle Tarczy Planety i tak widzimy świetny chwilami pojawiający się detal.W słabym optycznie instrumencie tego nie zobaczymy , tak to już jest w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 02 Lip 2020, 12:45

Krzysztof ten reduktor 0.5x z giełdy który (chyba) kupujesz to do tego maka? Jeśli tak to wydaje mi się że to kiepski pomysł - masz mały krążek światła w płaszczyźnie obrazowania który jeszcze zmniejszysz 2-krotnie. Taki urok sprzętów do dużych powiększeń...
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 13:36

Cześć.

Reduktor kupuję do innych celów , OMC 200 to Stricte Planetarny Sprzęt kupiony z takim zastosowaniem. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttomeczz | 02 Lip 2020, 13:47

forem napisał(a): Pozostaje otwarte pytanie na ile procent będziesz w stanie go wykorzystać z balkonu, na ile z obserwatorium roll-off, a na ile np. na Kudłaczach w dłuższym okresie czasu. Tzn. na ile to jest sprzęt na nasze położenie planet i jak się spisuje w lokalnych warunkach seeingowych.


Miejsce a dobry seeing - to raczej nie ma znaczenia. No może ten balkon troche sprawę psuć jak bucha ciepłe powietrze z nagrzanej sciany. Ale to raptem pare metrów niespokojnego powietrza. Zazwyczaj kotłują się w atmosfrzerze grube połacia powietrza i w dużych powerach nic lepiej nie widać ponad to co widac w 80x - czy to z balkonu czy z Kudłaczy.


forem napisał(a): ... ale też jest już walka z pływającą ostrością i seeingiem. Ciekawi mnie na ile jest to udział zmiany apertury, a na ile zmiany f.


Jakość obrazu to funkcja wielu wypadkowych, wśród nich dużą wagę ma apertura i jej związek z seeingiem. Ta strona jest kopalnią wiedzy, nawet jak ktoś nie zna angielskiego może popatrzeć na rysunki. https://www.telescope-optics.net/seeing ... erture.htm
f w powiązaniu z seeingiem nie jest żadnym istotnym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu. Światłosłabym układom (duże f) łatwiej się ustawia ostrość i przy nich następuje osłabienie wad optyczne tych układów. Światłosilne układy potrzbują większej precyzji w szlifie/kolimacji i lepszych materiałów np w soczewce. Ale z seeingiem nie ma to raczej związku.

Kupowanie takiego kolosa na polskie warunki seeingowe do wizuala na planety będzie miało bardzo ograniczone zastosowanie i wg mnie jest nieracjonalne. To sprzet dobry na foto planet, gdzie duza apertura i precyzja optyki pozwolą ustrzelić avikiem sporo klatek o szybkich czasach (apertura na to pozwoli), a program do stackowania wyłapie i połączy dobre klatki. Ale do wizuala.... lepsze, w sensie bardziej uniwersalne będą dobre refraktory 5-6 cali. Nie mówię, że będą dobre noce o dobrym seeingu gdzie ten kolos przeskoczy coś refraktor...ale to będą 2-3 nowe w roku.

Z małym zastrzeżeniem - Saturn lepiej widać w dużej aperturze. Ale Jupek i Mars to tylko i wyłącznie dobry szlif, niewielka apertura na polskie warunki i zero obstrukcji na srodku układu, ktora zabija kontrast tak potrzebny do wyłapania subtelności na tych planetach.

To tylko moje zdanie, wiem że są inne.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Posttomeczz | 02 Lip 2020, 13:52

Krzysztof_P napisał(a): w dobrym optycznie naszym Refraktorze ED-APO APM 152/1200mm.


ten refraktor jest dobry optycznie tylko w reklamach APM.
One są gorsze niż edki SW. Tak czy siak jest to ciekawa opcja na rynku by sobie kupić 6 cali w bdb cenie, cenie dostępnej szerszemu gronu odbiorców.

Ale daleko temu do referencji na planety
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postwitos | 02 Lip 2020, 15:41

Nie napiszę nic o APM 152ED bo nie miałem okazji przez niego obserwować, ani też nie jestem wybitnym obserwatorem, dopiero raczkuję w tym temacie, ale napisze pare słów o swoich spostrzeżeniach :) Posiadałem dwa bardzo dobre Equinoxy 120ED i Fotoline TS 130 APO. Equinoxy miały zafarb w swoim stylu, TS był bezbarwny ale wszystkie dawały bardzo ostre obrazy, to tak w skrócie. Jestem zdania, że im lepszy szlif tym lepiej i gdyby nie moja ciekawość czy może być jeszcze lepiej niż w Equinoxie czy TS-ie to napewno któryś z nich byłby docelowym na długie lata :) Po kupnie FS 102 wpadłem w lekki szok, że przy mniejszej aparaturze może być jeszcze lepiej. Mogę stosować duże powiększenia, obraz jest nadal bardzo ostry, kontrastowy a ponadto 102mm obiektyw jest mniej wrażliwy na seeing, co też w wielu przypadkach pomogło. Wiadomo niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć, przy powiększeniu 330x obraz jest ciemniejszy lecz nadal bardzo ostry z dużą ilością szczegółów jak przy 200 x, moim głównym powiększeniem z którego często korzystam spoglądając na Księżyc jest właśnie 330x. Jeśli lubicie obraz kontrastowy, ostry jak brzytwa to napewno warto zainwestować w jak najlepszy obiektyw lub sprzęt na jaki was stać z listy premium.
witos
 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 17:07

tomeczz napisał(a):
forem napisał(a): Pozostaje otwarte pytanie na ile procent będziesz w stanie go wykorzystać z balkonu, na ile z obserwatorium roll-off, a na ile np. na Kudłaczach w dłuższym okresie czasu. Tzn. na ile to jest sprzęt na nasze położenie planet i jak się spisuje w lokalnych warunkach seeingowych.


Miejsce a dobry seeing - to raczej nie ma znaczenia. No może ten balkon troche sprawę psuć jak bucha ciepłe powietrze z nagrzanej sciany. Ale to raptem pare metrów niespokojnego powietrza. Zazwyczaj kotłują się w atmosfrzerze grube połacia powietrza i w dużych powerach nic lepiej nie widać ponad to co widac w 80x - czy to z balkonu czy z Kudłaczy.


forem napisał(a): ... ale też jest już walka z pływającą ostrością i seeingiem. Ciekawi mnie na ile jest to udział zmiany apertury, a na ile zmiany f.


Jakość obrazu to funkcja wielu wypadkowych, wśród nich dużą wagę ma apertura i jej związek z seeingiem. Ta strona jest kopalnią wiedzy, nawet jak ktoś nie zna angielskiego może popatrzeć na rysunki. https://www.telescope-optics.net/seeing ... erture.htm
f w powiązaniu z seeingiem nie jest żadnym istotnym czynnikiem wpływającym na jakość obrazu. Światłosłabym układom (duże f) łatwiej się ustawia ostrość i przy nich następuje osłabienie wad optyczne tych układów. Światłosilne układy potrzbują większej precyzji w szlifie/kolimacji i lepszych materiałów np w soczewce. Ale z seeingiem nie ma to raczej związku.

Kupowanie takiego kolosa na polskie warunki seeingowe do wizuala na planety będzie miało bardzo ograniczone zastosowanie i wg mnie jest nieracjonalne. To sprzet dobry na foto planet, gdzie duza apertura i precyzja optyki pozwolą ustrzelić avikiem sporo klatek o szybkich czasach (apertura na to pozwoli), a program do stackowania wyłapie i połączy dobre klatki. Ale do wizuala.... lepsze, w sensie bardziej uniwersalne będą dobre refraktory 5-6 cali. Nie mówię, że będą dobre noce o dobrym seeingu gdzie ten kolos przeskoczy coś refraktor...ale to będą 2-3 nowe w roku.

Z małym zastrzeżeniem - Saturn lepiej widać w dużej aperturze. Ale Jupek i Mars to tylko i wyłącznie dobry szlif, niewielka apertura na polskie warunki i zero obstrukcji na srodku układu, ktora zabija kontrast tak potrzebny do wyłapania subtelności na tych planetach.

To tylko moje zdanie, wiem że są inne.


Cześć.

Teoria teorią ale praktyka jednak pokazuje co innego.Choćby Złoty i Najlepszy Optycznie Refraktor Takahashi FS 128mm nie pokaże nam nigdy tyle detalu co większa dobra Apertura a w przypadku Maka 200mm to już nie ma o czym mówić.Może napisz nam jakie jest Twoje doświadczenie z większymi Makami na bardzo dobrej optyce a teorię zostawmy teoretykom. :D Każdy dobry większy Refraktor czy Mak z małą czy średnią C.O. przebije wszelakie nawet najlepsze optycznie mniejsze Apertury i to nie trzy razy do roku , tylko nawet przy średnich czy przystępnych warunkach Seengowych.Znam te mniejsze Apertury: Taka , CFF i nie tylko , owszem obrazki z nich są piękne , ale detalu na Jowiszu który jest najlepszym do testów obiektem z Planet jest widocznie w mniejszych Aperturach mniej , niestety ale jakością nie nadgonimy nawet średniej jakości optyki większej Apertury.Świetne APO są bardzo dobre , ale ich mniejsza Apertura nie pokaże nam nic więcej poza ich możliwościami wynikającymi z "D". :D Zapraszam na konfrontacje i porównania w praktyce. :D Przy okazji przeczytaj sobie porównanie Refraktora ED-APO APM 152/1200mm z Refraktorem LZOS 152mm a sam się przekonasz ile procentowo LZOS jest w praktyce lepszy na Jowiszu od Refraktora APM.I co lepiej czy jak widać w Lzosie a co w APM. :D
Tu też coś piszą o Refraktorach: https://www.cloudynights.com/topic/3994 ... 002/page-4
Jak znajdę ten opis i porównanie ED-APO APM 152mm z LZOS Trytplet APM 152mm to wkleję w temat.Z tego co pamiętam to Refraktor APM 152mm niewiele ustępował na Jowiszu Refraktorowi LZOS , około 10% w praktycznych obrazach i widoczności , ostrości , kontraście detalu na Jowiszu. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 17:25

witos napisał(a):Nie napiszę nic o APM 152ED bo nie miałem okazji przez niego obserwować, ani też nie jestem wybitnym obserwatorem, dopiero raczkuję w tym temacie, ale napisze pare słów o swoich spostrzeżeniach :) Posiadałem dwa bardzo dobre Equinoxy 120ED i Fotoline TS 130 APO. Equinoxy miały zafarb w swoim stylu, TS był bezbarwny ale wszystkie dawały bardzo ostre obrazy, to tak w skrócie. Jestem zdania, że im lepszy szlif tym lepiej i gdyby nie moja ciekawość czy może być jeszcze lepiej niż w Equinoxie czy TS-ie to napewno któryś z nich byłby docelowym na długie lata :) Po kupnie FS 102 wpadłem w lekki szok, że przy mniejszej aparaturze może być jeszcze lepiej. Mogę stosować duże powiększenia, obraz jest nadal bardzo ostry, kontrastowy a ponadto 102mm obiektyw jest mniej wrażliwy na seeing, co też w wielu przypadkach pomogło. Wiadomo niektórych rzeczy nie da się przeskoczyć, przy powiększeniu 330x obraz jest ciemniejszy lecz nadal bardzo ostry z dużą ilością szczegółów jak przy 200 x, moim głównym powiększeniem z którego często korzystam spoglądając na Księżyc jest właśnie 330x. Jeśli lubicie obraz kontrastowy, ostry jak brzytwa to napewno warto zainwestować w jak najlepszy obiektyw lub sprzęt na jaki was stać z listy premium.


Cześć Tomku. :D

Wszystko się zgadza , ale napisz nam jeszcze Tomaszu o Księżycu i o jego obrazach.Wiem że Planet raczej nie porównywałeś w tych Refraktorach jak dobrze pamiętam??? Czy pomimo doskonałości Taka FS 102mm widziałeś w nim więcej drobniejszego detalu np.maleńkie kraterki czy też pomimo słabszej wytrzymałości na powiększenia jednak w TS-ie Tryplecie D-130mm było więcej widać drobnego Detalu na Księżycu , też z ładnymi obrazkami do pewnych powiększeń??? :D Ja wiem że Tak FS 102mm wytrzyma 3D , tylko iż to już puste powiększenia nie wnoszące nic więcej z detalu do obrazu. :D Zapewne zwycięzcą byłby tu Tak FS 152mm ze względu na Aperturę -rozdzielczość , widoczność ilościowo detalu jak i walory obrazu -kolorystyka , wspaniały kontrast , "piękne obrazki".
Ale myślę że np. przy Pow.200X więcej widziałeś w TS 130 Tryplet APO na Księżycu z Detalu też w ładnym wykonaniu niż przy 200X z Taka FS 102mm pomimo ładniejszych obrazków z Taka FS 102mm jeżeli chodzi o sam odbiór i wymienione walory obrazu??? :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 18:11

Tu też takie porównanko Refraktora ED-APO Dublet APM 140mm z Takami FS 128mm i FS 152mm:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... ctor-r3161

Tomaszu Witos czekam na Twoje info :D , jak zapytałem w poście wyżej??? :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 18:28

tomeczz napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a): w dobrym optycznie naszym Refraktorze ED-APO APM 152/1200mm.


ten refraktor jest dobry optycznie tylko w reklamach APM.
One są gorsze niż edki SW. Tak czy siak jest to ciekawa opcja na rynku by sobie kupić 6 cali w bdb cenie, cenie dostępnej szerszemu gronu odbiorców.

Ale daleko temu do referencji na planety



Cześć. :D

Napisz nam czy oglądałeś tym Refraktorem APM ED-APO 152/1200mm Planety lub Księżyc a jeszcze lepiej czy porównywałeś go bezpośrednio ze swoimi Takami 102mm i 128mm na Planetach czy Księżycu??? Myślę że zanim wyciągniesz napisane wnioski czy stwierdzenia to powinieneś się podeprzeć konkretnym przykładem czy osobistym porównaniem a najlepiej jeszcze w szerszym gronie astro-miłośników nieba. :D Taki są Świetne , ale obecnie produkowane Refraktory z wysokim Strehl też mogą nas bardzo pozytywnie zaskoczyć w praktyce. :D Jest masa dziadostwa pośród tych chińczyków czy taiwańczyków , ale też są bardzo dobre certyfikowane egzemplarze ustępujące już widocznie mniej w praktyce Refraktorom APO z najwyższej półeczki cenowo-jakościowej.Sam wybrał bym: Taka czy LZOS , AP , TEC , CFF , ale dobry optycznie chińczyk , certyfikowany i poprawny kolimacją jest bardzo fajnym zastępstwem za drogie markowe APO. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 02 Lip 2020, 18:34, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 02 Lip 2020, 18:31

Przyjdzie jeszcze czas na porównania na Kudłaczach np. z TS 125 ED ;) Krzysztofie podejmiesz wyzwanie ? :)
witos
 

Postanatol1 | 02 Lip 2020, 18:33

Stosowanie pow. 3xD ś. p. Janusz podsumowałby rzędem stosownych buziek i tekstem "obraz ciemny jak noc listopadowa". Niedawno czytałem ciągle tu na forum obecny wątek o powiększeniu rozdzielczym. Dla apertur rzędu 4" Janusz zalecał pow. 90-100x (dwukrotność powiększenia rozdzielczego), 300x to trzy razy więcej!
Ja w newtonie 6" F10 (obstrukcja 17%) stosuję podczas obserwacji planetarno-księżycowych głównie pow. 220x, czyli 1,7x większe od zalecanego przez naszego forumowego Mentora i już wydaje mi się, że obraz mógłby być nieco jaśniejszy. Nie wyobrażam sobie obserwacji z powiększeniem trzy razy większym niż zalecane przez Janusza, bo to musiałoby być prawie 400x!
Ale jak ktoś lubi?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 18:37

witos napisał(a):Przyjdzie jeszcze czas na porównania na Kudłaczach np. z TS 125 ED ;) Krzysztofie podejmiesz wyzwanie ? :)


Tomaszu oczywiście pooglądamy porównamy , pośmiejemy się wspólnie razem na luzie. :D
Ale przecież możesz napisać , gdyż pamiętasz na pewno , jakie było bogactwo detalu w Taku FS 102mm na Księżycu a jakie w TS 130 APO??? :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 02 Lip 2020, 18:41

anatol1 napisał(a):
Ale jak ktoś lubi?


No to jestem odosobnionym przypadkiem :lol:
witos
 

Postwitos | 02 Lip 2020, 18:44

Krzysztof_P napisał(a):
witos napisał(a):Przyjdzie jeszcze czas na porównania na Kudłaczach np. z TS 125 ED ;) Krzysztofie podejmiesz wyzwanie ? :)


Tomaszu oczywiście pooglądamy porównamy , pośmiejemy się wspólnie razem na luzie. :D
Ale przecież możesz napisać , gdyż pamiętasz na pewno , jakie było bogactwo detalu w Taku FS 102mm na Księżycu a jakie w TS 130 APO??? :D

Swoje już napisałem :)


Wklejam opis jednego z użytkowników z zagranicznego forum.

Cyt. z CN


TS 130 mm był wart swojej ceny, a wydajność jest doskonała w tej cenie. Chociaż nie należy do tej samej klasy co Tak, Tec lub AP, działa wyjątkowo dobrze IMO. Jestem z tego bardzo zadowolony !! "
Ostatnio edytowany przez witos, 02 Lip 2020, 18:59, edytowano w sumie 1 raz
witos
 

Postanatol1 | 02 Lip 2020, 18:54

Krzysztof a Ty w ogóle już obserwowałeś przez tego maka Oriona OMC200?
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 19:04

Tomku wklej linka , chętnie przeczytam jak smakował. :D
Jestem bardzo ciekawy pod jakim względem , lubię konkrety. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 02 Lip 2020, 19:06

Są różne kryteria ostrego obrazu i to co dla jednych jest super dla innych jest takim sobie obrazkiem. Janusz Płeszka dobrze prawił - niech tam będzie naj... teleskop to max 2D. Powyżej tego obraz nie jest normalny , przynajmniej dla mnie. A żeby mnie tu nikt nie odsądzał od czci i wiary to patrzyłem przez Taka FS 102 i wygoda to była do powiększenia x150, - takie były w tedy warunki. Pewnie, że zdarzały się takie dni ( bardzo rzadko ), że w ED-ku zabrakło okularów i skończyłem na powerze x180 ale generalnie lubię patrzeć wygodnie i na coś ładnego a nie brnąć w mega powiększenia. Zauważyłem jeszcze taką rzecz, że najwięcej zależy od optyki teleskopu , od okularów już mniej ( oczywiście nie mówimy tu o kitowcach ). Dobry telep nawet ze słabszym okularem wyciska naprawdę świetne obrazy i różnią się one tylko polem widzenia wynikającym z ich konstrukcji i przeznaczenia. A co do tych szkiełek o szerokich polach to dobry refraktor ED od razu wywali wszelkie wady każdego z tych okularów. Ideału nie ma ale najlepsze jest dobre Ortho.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 19:07

anatol1 napisał(a):Krzysztof a Ty w ogóle już obserwowałeś przez tego maka Oriona OMC200?


Cześć.

Oglądałem pomimo nie do końca dobrej kolimacji Jowisza przy średnich warunkach Seeingowych.Obraz był i tak bardzo ostry i pełen Detalu , potem nie było pogody , dostałem Refraktor TS 125mm Dublet ED-APO i Maka zawiozłem do grzecznościowej kolimacji na przyrządzie.Czekam na jego powrót do domku i od razu jak tylko pogoda dopisze to oglądam i wszystko opiszę.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 19:10

witos napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):
witos napisał(a):Przyjdzie jeszcze czas na porównania na Kudłaczach np. z TS 125 ED ;) Krzysztofie podejmiesz wyzwanie ? :)


Tomaszu oczywiście pooglądamy porównamy , pośmiejemy się wspólnie razem na luzie. :D
Ale przecież możesz napisać , gdyż pamiętasz na pewno , jakie było bogactwo detalu w Taku FS 102mm na Księżycu a jakie w TS 130 APO??? :D

Swoje już napisałem :)


Wklejam opis jednego z użytkowników z zagranicznego forum.

Cyt. z CN


TS 130 mm był wart swojej ceny, a wydajność jest doskonała w tej cenie. Chociaż nie należy do tej samej klasy co Tak, Tec lub AP, działa wyjątkowo dobrze IMO. Jestem z tego bardzo zadowolony !! "


Tomaszu OK , ale jakie Apertury??? Jak Taka FS 128mm do TS 130mm to wiadomo że FS będzie górą , mi chodzi jak pytałem o Twojego Taka FS 102 VS Twój były TS 130 APO na Księżycu pod względem widoczności detalu , walory obrazu wiem że Tak FS 102mm ma lepsze i tym samym ładniejsze obrazki są w praktyce , tak samo wiem że wytrzymuje sporo więcej przy większych Pow. z nadal dobrym obrazem-Kryształ :D ??? :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 02 Lip 2020, 21:59

CN
1.
,,- Średnie widzenie, około 50x na cal;
- Lepsze niż przeciętne widzenie, około 75x na cal;
- Prawie idealne widzenie, około 100x na cal.

W bieżącym sezonie Mars / Jowisz / Saturn miałem świetne widoki z moim F7 AT102ED przy 300x (75x / cal)."

2.
,Dość często używam 300x z moim Takahashi FC100-DL. Czasami więcej na Księżycu lub naprawdę ciasnych podwójnych gwiazdach.

W mojej Vixen ED102SS F / 6.5 kończy się zaciągnięcie nieco poniżej - około 220x, a może 250x podczas naprawdę dobrej nocy.

3.

Nie wiem, jak dobra jest optyka w Lunt 102 ED, ale jednym ze sposobów na sprawdzenie tego jest przesunięcie lunety na skrajność. Dobry refraktor 4 "w noc dobrego widzenia i używania doskonałego okularu i przekątnej, powinien dać ci 400X i więcej na gwiazdach podwójnych. Nie myśl zbyt głęboko o źrenicy wyjściowej lub wyobraź sobie, że obraz będzie zbyt ciemny. Z celami gwiezdnymi dostaniesz świetne widoki. Lepiej byłoby użyć mocowania śledzącego, ponieważ pozwoli ci ono na eksperymentowanie z bardzo dużymi mocami. Jako przykład ostatnio zauważyłem kilka bliskich plików binarnych za pomocą mojego okularu Tak FC100DZ i 1,6 mm Vixen HR, używając moc 500X, a widok był bardziej niż wygodny i cudownie ostry.
witos
 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 22:13

Tomku , ale odbiegasz od mojego konkretnego pytania.Ja mogę Ci powiedzieć iż jak miałbym wybrać jeden instrument do oglądania Planet i Księżyca to wolał bym TS APO 130mm lub np. APM 140 albo 152mm niż Taka FS 102 nawet najlepszego optycznie , gdyż Takiem 102mm nie zobaczę tyle detalu co większymi Refraktorami też z ładnymi obrazami tych Planet w praktyce.Taka FS 102mm traktował bym bardziej jako szybki większy Traweller i dodatek do większego Aperturowo drugiego Refraktora.Jak chciałbym zobaczyć coś więcej to wybrał bym na pewno większego Aperturowo i dobrego optycznie nawet chińczyka.Co innego: FS 128mm , TOA 130mm , Tak FS 152mm , TOA 152mm , to już takie Apertury że mogą cieszyć detalem na Planetach i Księżycu z pięknymi na dodatek obrazkami.Generalnie Tak FS 102mm to moim zdaniem Świetny ale Aperturowo nadal za mały Refraktor do oglądania Planet i Księżyca w Pełnej Krasie , aby zobaczyć na tych obiektach coś więcej niż tylko piękne ich obrazki w praktyce.Wolę 200X z TS APO np. D-130mm czy D-125mm którego posiadam z widocznym bogatszym detalem niż puste 300X z Taka FS 102mm z mniejszą ilością tego detalu.Apropo jeszcze większych Apertur teleskopów lustrzanych to zgodzę się ze stwierdzeniem iż Rozwiną w Pełni Skrzydła tylko parę razy do roku , ale tutaj stanowczo moim zdaniem od Apertur około 10" i wzwyż.Apertura 8" dobrego instrumentu czy to Newtona z małym F czy Maka może nas bowiem cieszyć pięknymi obrazami bogatymi w detal znacznie częściej niż tylko parę razy do roku. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 02 Lip 2020, 22:42, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 02 Lip 2020, 22:28

kurp napisał(a):Są różne kryteria ostrego obrazu i to co dla jednych jest super dla innych jest takim sobie obrazkiem. Janusz Płeszka dobrze prawił - niech tam będzie naj... teleskop to max 2D. Powyżej tego obraz nie jest normalny , przynajmniej dla mnie. A żeby mnie tu nikt nie odsądzał od czci i wiary to patrzyłem przez Taka FS 102 i wygoda to była do powiększenia x150, - takie były w tedy warunki. Pewnie, że zdarzały się takie dni ( bardzo rzadko ), że w ED-ku zabrakło okularów i skończyłem na powerze x180 ale generalnie lubię patrzeć wygodnie i na coś ładnego a nie brnąć w mega powiększenia. Zauważyłem jeszcze taką rzecz, że najwięcej zależy od optyki teleskopu , od okularów już mniej ( oczywiście nie mówimy tu o kitowcach ). Dobry telep nawet ze słabszym okularem wyciska naprawdę świetne obrazy i różnią się one tylko polem widzenia wynikającym z ich konstrukcji i przeznaczenia. A co do tych szkiełek o szerokich polach to dobry refraktor ED od razu wywali wszelkie wady każdego z tych okularów. Ideału nie ma ale najlepsze jest dobre Ortho.


Cześć.
Tutaj w stu procentach się z Tobą zgadzam, powiększenie 2 D to max aby obraz był jeszcze ostry i nie za ciemny, czasami przy dobrym seingu można trochę zaszaleć ale to dotyczy jedynie Księżyca.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 02 Lip 2020, 22:54

Bardzo Dobry Optycznie Refraktor wytrzyma spokojnie 3D z ładnym ostrym jeszcze obrazem , ale spada niestety jasność i kontrast , ponadto to puste nie wnoszące do obrazu już nic nowego z detalu powiększenia.To powiększanie wygenerowanego już przy mniejszym powiększeniu obrazu , jak kogoś to cieszy to i może cieszyć , ale jak chcemy zobaczyć coś więcej to niestety ale musimy iść w większą i kosztowniejszą znacznie Aperturę. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postchondryt | 02 Lip 2020, 23:21

Można i 3 D ale to już przy rozdzielaniu ciasnych układów gwiazd, natomiast do obserwacji planet jak dla mnie zdecydowanie za ciemno.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat