Obserwacje Makiem 127 + bino z dwoma zoomami Baadera

PostSkyWalker | 08 Lip 2020, 21:51

Obserwacje Makiem 127 + bino z dwoma zoomami Baadera: 20200505_203534.jpg


Cześć,
Podrzucam kilka informacji dot. obserwacji poniższym zestawem.

Zestaw: AZ4 na alu + Mak 127 Orion + kątówka dielektryk WO + bino WO + Zoom Baader Mark IV x 2
Kątówka WO + bino + dwa zoom'y ważą 1,3 kg. Do tego sama waga tuby z szukaczem kątowym GSO to 3,8 kg i się robi w całości ponad 5,1 kg.

Oserwacje z balkonu w dużym mieście: Księżyc + Jowisz + Saturn + trochę obserwacji dziennych.

Zalety:
- obserwacje dwuoczne są super
- plynna zmiana powiekszenia - clickstop się przydaje przy zmianie
- obraz ksiezyca przy 8 mm przyciemniony tak ze nie trzeba filtra polaryzacyjnego - dobrze sie patrzy
- zero żonglerki okularami
- nie ma problemu żeby dobrać odpowiedni rozstaw okularów (dla dorosłych)
- nie ma problemów ze złapaniem ostrości
- moja subiektywna ocena obrazu bardzo dobra mimo nienajlepszych warunków (miasto)

Niedogodności:
- przy zmianie powiekszenia trzeba trzymac za okular, bo kręci sie cale gniazdo bino
- ER Baadera nie jest zbyt komfortowe dla "okularników" lepiej mi się obserwuje bez okularów
- cięzki zestaw jak na standardowy wyciąg Mak-a. O ile nie ma problemu z przeniesieniem całego zestawu z kątówką i jednym zoom-em, to z podłączonym bino i dwoma zoomami bym się w życiu nie odważył
- generalnie ciężki zestaw jak na AZ4, można nieco zbalansować przesunięciem dovetail'a ale dupy nie urywa

W obserwacjach dziennych poziom przyciemnienia obrazu przy 8mm był dla mnie odrzucający. 24 i 18 jeszcze spoko. Im niżej 12mm tym tym gorzej się obserwowało. Wydłużona ogniskowa całego zestawu (a przez to degradacja przy dużych powiększeniach) w tym przypadku najbardziej mi dokuczała. W obserwacji księżyca nawet przy 8 mm było ok. Generalnie aby zwiększyć komfort obserwacji bino zdecydowanie przydałby mi się:
- upgrade wyciągu
- zmiana montażu na bardziej stabilny (stalowe nogi minimum + lepszy balans ciężkości żeby tuba nie opadała)
Alternatywą dla mojego zestawu może być jaśniejszy refraktor - SW ED 100. Choć w tej sytuacji znaczenie ma ilość miejsca, bo to długa "lufa". Póki co ogarniam wszystko w tym zestawie, który mam i spokojnie mogę czerpać przyjemność z obserwacji.
Orion Apex 127 Mak
Nikon Action EX 10x50 CF
 
Posty: 79
Rejestracja: 16 Lip 2015, 21:25
Miejscowość: Górny Śląsk

 

Postgul1337 | 01 Sie 2020, 00:14

Na cloudynights pisza zeby wkrecic uchwyty okularow tak aby sie zaklinowaly. Nastepie ustawic ostrosc w jednym okularze a nastepnie poluzowac drugi zoom i ruszajac nim w gore zlapac na nim ostrosc i dokrecic. Mozna wtedy krecic dwoma naraz!

Zoom z 24 na 8 aby sie obraz nie rozjechal wymaga troche wprawy ale jest super!

Adam

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Posty: 6
Rejestracja: 27 Kwi 2017, 22:46

 

Postobserwator2 | 01 Sie 2020, 08:03

I ja obserwuję tymi dwoma zoomami. Zdobyłem już wprawę i polecam. Do obserwacji dziennych tak sobie ale do astro jak najbardziej. Trochę przyciężki to komplet z nasadką i 2x Baader zoom i trzeba to mieć na uwadze.
 
Posty: 6
Rejestracja: 23 Kwi 2019, 20:26

 

PostDominRZS | 01 Sie 2020, 10:03

Miałem taki zestaw w bino TS i okulary się nie kręcił, ale dla mnie za szerokie były te okulary i nos mi przeszkadzał, więc zarzuciłem. Ale trzeba przyznać, że okulary są dobrze skorygowania i planetki ładnie w nich wychodzą.
pozdrawiam! Dominik
---------------------
Lzos 152 f8
Mewlon 250s
Nikon 10x50CF
 
Posty: 282
Rejestracja: 20 Wrz 2018, 12:46
Miejscowość: Łomianki

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 74 gości

AstroChat

Wejdź na chat