Warsztaty

Wolne tematy niekoniecznie astronomiczne...

Postwojtrein | 22 Gru 2020, 12:31

Dzień dobry

Zwracam się do Was z zapytaniem czy są organizowane jakieś warsztaty na terenie Trójmiast w tematyce obsługi teleskopu.
Moja córka dostała na urodziny teleskop SM127, ale nie za bardzo się orientuje co i jak. Ja także nie za bardzo jestem w tematyce (przynajmniej na razie) i chciałbym córkę zapisać na takie warsztaty gdzie zostanie zapoznana z obsługa teleskopu oraz posiądzie wiedze jak "namierzać" obiekty z układu słonecznego.

Wiem że panuje pandemia i spotkania tego typu (nie online) zapewne są ograniczone, ale może udałoby się zorganizować tego typu spotkania w wąskim gronie.

Z góry dziękuje za każdy namiar
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Sty 2020, 16:54

 

Postwojtrein | 15 Sty 2021, 16:19

wojtrein napisał(a):Dzień dobry

Zwracam się do Was z zapytaniem czy są organizowane jakieś warsztaty na terenie Trójmiast w tematyce obsługi teleskopu.
Moja córka dostała na urodziny teleskop SM127, ale nie za bardzo się orientuje co i jak. Ja także nie za bardzo jestem w tematyce (przynajmniej na razie) i chciałbym córkę zapisać na takie warsztaty gdzie zostanie zapoznana z obsługa teleskopu oraz posiądzie wiedze jak "namierzać" obiekty z układu słonecznego.

Wiem że panuje pandemia i spotkania tego typu (nie online) zapewne są ograniczone, ale może udałoby się zorganizować tego typu spotkania w wąskim gronie.

Z góry dziękuje za każdy namiar


Czy mogę kogoś prosić o jakąś odpowiedź, jakiś pomysł ?
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Sty 2020, 16:54

 

PostKrzysztof_P | 15 Sty 2021, 18:28

Cześć.
W Krakowie i okolicach udzielam takich instruktaży z polecenia , dojeżdżając do zainteresowanych samochodem , lub przyjmując w domu u siebie.Ale to Kraków i okolice , więc zależy gdzie mieszkasz?
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSkarthur | 16 Sty 2021, 00:23

Kolega pisał, że Trójmiasto. Z warsztatami może być ciężko ale może uda się zapoznać z jakąś lokalna grupą pasjonatów którzy co nieco powiedzą. Poza tym fora, youtube itp. Też sporo wytłumaczą.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

Postkulfon | 16 Sty 2021, 01:09

W jakim wieku jest dziecko?
Jest sporo poradników o początkach obserwacji w Internecie oraz są także książki instruktażowe, które wiele nauczą.
Próbowaliście z córką tego sposobu?

Obserwacje w towarzystwie to raczej w cieplejsze i suche miesiące. Może wtedy się ktoś zgłosi do pomocy z okolicy.
 
Posty: 6
Rejestracja: 25 Paź 2020, 12:51

Postwojtrein | 19 Sty 2021, 12:45

kulfon napisał(a):W jakim wieku jest dziecko?
Jest sporo poradników o początkach obserwacji w Internecie oraz są także książki instruktażowe, które wiele nauczą.
Próbowaliście z córką tego sposobu?

Obserwacje w towarzystwie to raczej w cieplejsze i suche miesiące. Może wtedy się ktoś zgłosi do pomocy z okolicy.


Córa jest w wieku 13 lat. Próbowałem znaleźć filmy instruktażowe dotyczące mojego sprzętu w wersji polskojęzycznej ale poza filmami z Delta optical, które raczej nie uczą krok po kroku jak to się powinno robić to nie znalazłem niczego sensownego. Jeśli masz tytuły konkretnych książek to będę wdzięczny za link lub tytuł
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Sty 2020, 16:54

 

Postkulfon | 20 Sty 2021, 17:52

Rozumiem, że to teleskop Maksutow 127mm na paralaktyku (EQ)?
Wiedza uniwersalna jest opisywana ogólnie w Internecie na temat obsługi montażu EQ oraz jak namierzać ręcznie obiekty celownikiem i jak go stroić z główną tubą.
Możliwe, że wygodniej na początek byłoby przestawić montaż w działanie azymutalne żeby łatwiej znaleźć.

Uniwersalne filmy instruktażowe na YT też gdzieś widziałem.

Jeśli kompletnie nic nie wiecie o niebie. Proszę ściągnąć sobie darmowe planetarium Stellarium, które pokazuje widok nieba o danej porze i na dany dzień. Dzięki temu zaczniecie skutecznie poznawać niebo. Najpierw gołym okiem. Potem szybko zaskoczycie jak ten widok skorelować do tego na ekranie laptopa czy smartfona.
 
Posty: 6
Rejestracja: 25 Paź 2020, 12:51

Postwojtrein | 24 Sty 2021, 14:45

kulfon napisał(a):Rozumiem, że to teleskop Maksutow 127mm na paralaktyku (EQ)?
Wiedza uniwersalna jest opisywana ogólnie w Internecie na temat obsługi montażu EQ oraz jak namierzać ręcznie obiekty celownikiem i jak go stroić z główną tubą.
Możliwe, że wygodniej na początek byłoby przestawić montaż w działanie azymutalne żeby łatwiej znaleźć.

Uniwersalne filmy instruktażowe na YT też gdzieś widziałem.

Jeśli kompletnie nic nie wiecie o niebie. Proszę ściągnąć sobie darmowe planetarium Stellarium, które pokazuje widok nieba o danej porze i na dany dzień. Dzięki temu zaczniecie skutecznie poznawać niebo. Najpierw gołym okiem. Potem szybko zaskoczycie jak ten widok skorelować do tego na ekranie laptopa czy smartfona.


Teleskop Sky Watcher SKYMAX 127mm na EQ3-2.
Co do namierzania ręcznego i strojenia z tubą to wiemy co i jak. Nie wiem co jesteśmy wstanie namierzyć przy posiadanym okularze (posiadamy Hyperion 17mm). Czy tu możesz podpowiedzieć jakie obiekty możemy takim sprzętem dojrzeć i w jakiej jakości?
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Sty 2020, 16:54

 

PostSkarthur | 24 Sty 2021, 21:29

Poszukaj sobie Tabele Wimmera, która jest świetnym zbiorem obiektów, które można oglądać takim teleskopem. Pomijając oczywiście planety i księżyc.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

PostPaweł Baran | 27 Sty 2021, 12:14

Najlepiej napisał Krzysztof_P popieram to, tu nie potrzeba żadnej strony internetowej, ani instrukcji, jedynie, co to podejść do PTMA w swojej okolicy lub Miłośnika Astronomii, który od dawna zna się na sprzęcie i on wszystko wytłumaczy :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postwojtrein | 31 Sty 2021, 21:01

Możecie podpowiedzieć co możemy zaobserwować poniższym sprzętem. Jak podpowiecie jakie obiekty możemy zobaczyć to przynajmniej będziemy wiedzieć co możemy szukać i będziemy wiedzieć że możemy to zobaczyć bo teraz to jest trochę tak że szukamy, szukamy ale nie wiemy czy wogóle mam prawo zobaczyć tym sprzętem.

Teleskop Sky Watcher SKYMAX 127mm na EQ3-2.
okular (posiadamy Hyperion 17mm).
 
Posty: 5
Rejestracja: 25 Sty 2020, 16:54

 

PostKrzysztof_P | 31 Sty 2021, 21:28

Cześć.
Zadzwoń do mnie , porozmawiamy przez telefon i dam wam wskazówki co i jak.
Lepsze pół godzinki rozmowy niż masa postów pisania.
Możesz pytać o co zechcesz , pomogę praktycznie w każdym temacie.
Możecie też zadzwonić podczas oglądania nieba , czuję się tak pewnie że krok po kroku nakieruję was na dany obiekt nieba.
Udzielę wam wskazówek co i jak ze sprzętem , pewne sprawy mam opanowane do perfekcji i pomagałem też telefonicznie rozbierać Teleskopy na części pierwsze.
Telefon wyślę Ci na PW.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat