Wielki wybuch...

Postmaciek 13 | 11 Maj 2008, 13:34

Gregohr napisał(a):powiem wam jedno- ludzki rozum nie jest w stanie pojąć istoty wszechświata...tego co bylo przed, i tego co jest poza...bo jak pojac-wyobrazic sobie- nieskonczonosc? jak zrozumiec "nic nie bylo"?


Według mnie Gregohr ma rację. Nie było nic czyli nie było nawet próżni bo próżnia już jest czymś.
Najlepszym dowodem na istnienie inteligentnych
istot pozaziemskich jest fakt, że nie nawiązały
z nami kontaktu.
 
Posty: 56
Rejestracja: 02 Sie 2007, 13:25
Miejscowość: Tyniec Mały

 

PostAndy | 11 Maj 2008, 14:24

maciek 13 napisał(a): A co do czarnych dziur to ja sądze że mogą one być coś w rodzaju węzła podprzestrzennego czyli przeniesienia się do innego wymiaru lub innego miejsca w kosmosie.


Spotkałem się z teorią, że po drugiej stronie czarnych dziur są tzw. "białe dziury" które są wyjściem... czarną dziurą wchodzisz, a "białą" wychodzisz... no ale wtedy musiałby powstać tunel czasoprzestrzenny, żeby móc się przenieść z jednego miejsca Kosmosu w inne (możliwe, że w równoległym Kosmosie), bez strat czasowych... No i nie wiadomo jakie warunki panują w takim tunelu i ewentualnie w innym Wszechświecie... wystarczy, że prawa fizyki choć trochę różniłyby się od naszych, a podróżnik nie przeżyłby takiej wyprawy...
Synta Sky-Watcher 8"
Celestron Ultima LX 13mm
Super Plössl: 25 mm, 10 mm

Carl Zeiss Jena Jenoptem 10x50
-----
www.zsma.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 462
Rejestracja: 06 Sty 2008, 14:32
Miejscowość: Zamość

Postmaciek 13 | 11 Maj 2008, 14:32

Biorąc pod uwagę jaka olbrzymia grawitacja jest w okolicy czarnych dziur to rzeczywiści podróżnik ma marne szanse. Ale kto wie...
Najlepszym dowodem na istnienie inteligentnych
istot pozaziemskich jest fakt, że nie nawiązały
z nami kontaktu.
 
Posty: 56
Rejestracja: 02 Sie 2007, 13:25
Miejscowość: Tyniec Mały

 

PostAndy | 11 Maj 2008, 14:58

Nawet nie chodzi o grawitację, ale o prawa fizyki jakie w takim tunelu jak i innych Wszechświatach panują...
Synta Sky-Watcher 8"
Celestron Ultima LX 13mm
Super Plössl: 25 mm, 10 mm

Carl Zeiss Jena Jenoptem 10x50
-----
www.zsma.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 462
Rejestracja: 06 Sty 2008, 14:32
Miejscowość: Zamość

PostAnka_U | 11 Maj 2008, 15:17

maciek 13 napisał(a): A jak weobrażacie sobie żeby czas stanął ?? Albo zaczął się cofać?? Może tego nie odczujemy ?? Bo jeśli wszechświat zacznie się zapadać a czas jest związany z materią no to i czas się zacznie cofać.
Chodzi o to, że nie ma uniwersalnego czasu dla całego Wszechświata. To, o czym piszesz, związane jest z pojęciem tzw. strzałki czasu, czyli pewnej przyczynowości (przyczyna-skutek) zachodzących procesów. Jest to ściśle powiązane z naszą logiką. Jeżeli w naszej logice człowiek najpierw nie ma zmarszczek, a potem je nabywa i to oznacza starzenie się, to tak logicznie widzimy upływ czasu.
Gdybyśmy mieli INNE pojęcie logiki, ten proces starzenia byłby dla nas nielogiczny i nie do wyobrażenia. Nawet nie zauważylibyśmy, że strzałkę czasu mamy odwróconą.
Ale być może - dla jakichś innych istot 8) - żyjemy w takim odwróconym świecie.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postyabuzapit | 11 Maj 2008, 16:54

A z tymi czarnymi dziurami to tez nie wiadomo dużo ale jeśli występuje gdzieś jakieś oddziaływanie grawitacyjne to musi je wytworzyć jakieś ciało bo na pewno znikąd się to nie bierze
Awatar użytkownika
 
Posty: 42
Rejestracja: 08 Mar 2008, 21:16
Miejscowość: Zamość

 

PostAndy | 11 Maj 2008, 19:02

yabuzapit napisał(a):A z tymi czarnymi dziurami to tez nie wiadomo dużo ale jeśli występuje gdzieś jakieś oddziaływanie grawitacyjne to musi je wytworzyć jakieś ciało bo na pewno znikąd się to nie bierze


No tak, czarne dziury powstają na skutek kolapsu grawitacyjnego gwiazdy. Oczywiście nie wszystkie gwiazdy które się zapadną muszą stać się czarnymi dziurami. Dotyczy to tylko gwiazd o konkretnej masie (chyba od 20 do 150 mas Słońca, ale pewny nie jestem ;) ).
Synta Sky-Watcher 8"
Celestron Ultima LX 13mm
Super Plössl: 25 mm, 10 mm

Carl Zeiss Jena Jenoptem 10x50
-----
www.zsma.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 462
Rejestracja: 06 Sty 2008, 14:32
Miejscowość: Zamość

PostJarek | 13 Maj 2008, 20:57

zbyszek napisał(a):Tak w/g mych odczuc to czas jest lokalna sprawa zwiazana z materia . ...


Wielu z nas doświadcza tego na co dzień, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Mówię o rzeczy tak prozaicznej jak ... GPS. Aby możliwe było lokalizowanie obiektu z dużą dokładnością, konieczne jest uwzględnienie,że czas na orbicie, gdzie znajdują się satelity, płynie w trochę innym tempie, niż na powierzchni Ziemi
 
Posty: 13
Rejestracja: 13 Sty 2008, 23:20
Miejscowość: Twardogóra

PostAndy | 13 Maj 2008, 21:57

Im wyżej tym czas płynie szybciej... także teoretycznie rzecz ujmując ludzie mieszkający na parterze starzeją się wolniej niż ci, którzy mieszkają na 10 piętrze ;). Tak przynajmnej mówili na pokazach fizycznych w Warszawie, ale jak to było tłumaczone w tej chwili nie pamiętam :lol:.
Synta Sky-Watcher 8"
Celestron Ultima LX 13mm
Super Plössl: 25 mm, 10 mm

Carl Zeiss Jena Jenoptem 10x50
-----
www.zsma.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 462
Rejestracja: 06 Sty 2008, 14:32
Miejscowość: Zamość

Postdeep_space | 13 Maj 2008, 22:37

Kolejny temat rzeka z tysiącami pomysłów i teorii typu co było przed co bedzie pózniej i w czym sie znany nam Wszechswiat rozszerza.... ta dyskusja konca nie bedzie miała ;)

Osobiscie do mnie trafiło najbardziej porównanie naszego Wszechswiata do malutkiego bąbelka w kociołku gotującej sie wody wsród setek, tysiecy innych podobnych mu bąbelków ;) niestety nie pamietam jaka to teoria bo czytałem o niej cuś z 10 lat temu - ale jak sie skusze to sobie poprzeglądam stare numery WiZ bo to gdzies tam było :)
I´m fat, and I´m lazy, and I´m proud of it !

http://s298.photobucket.com/albums/mm241/deep-nature/?albumview=grid
Awatar użytkownika
 
Posty: 98
Rejestracja: 19 Sty 2008, 00:20

PostAnka_U | 13 Maj 2008, 23:46

Andy napisał(a):Im wyżej tym czas płynie szybciej... także teoretycznie rzecz ujmując ludzie mieszkający na parterze starzeją się wolniej niż ci, którzy mieszkają na 10 piętrze ;).


Jeśli podniesiemy zegar na większą wysokość, musi on tam pracować, czyli tykać - przeciw sile ciążenia. Wykonana praca magazynowana jest w nim w postaci energii grawitacyjnej (do odzyskania, jeśli zrzucimy zegar na dół). Część (b.mała) całkowitej wagi zegara pochodzi od energii wewnętrznej - energii tykania. Zatem część dodatkowej energii uzyskanej przez zegar podczas jego wznoszenia pochodzi z podniesienia jego wagi związanej z tykaniem. Ta b. mała część przejawia się w postaci dodatkowej energii tykania, więc przyrząd tyka trochę szybciej.
Nie zależy to od konstrukcji zegara. Wszystkie czasomierze chodzą szybciej na wyższej wysokości. Zamiast mówić, że "wszystkie zegary chodzą szybciej wysoko", mówimy "czas biegnie szybciej".

Brzmi to trochę zagmatwanie. Efekt jednak jest nieznaczny. Zegar na powierzchni Ziemi traci 1 nanosekunde na godzinę w stosunku do zegara w przestrzeni kosmicznej. Mieszkając na parterze zyskujemy w ciągu życia 1 mikrosekundę w stosunku do sąsiadów z góry wieżowca.

Pominę już działanie GPS, ale w 1959 r. odebrano spóźnione echo radarowe Wenus. Słońce zatrzymywało to echo. To samo było z Merkurym. W 1978 r. potwierdzono opóźnienie w czasie z dokładnością do jednej tysięcznej.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postzbyszek | 14 Maj 2008, 23:52

Nic nie rozumie :(
Wyzej jest mniejsza grawitacja i to powinno tlumaczyc dlaczego jakis zegar kwarcowy szybciej chodzi , znowu wahadlowy powinien wolniej .
Dla mnie to tylko przyrzady pomiarowe czasu inaczej pracuja w mniejszej grawitacji , sam czas pozostawilbym bez zmian .

Ps. ze szkol to prawie nic nie pamietam, okres wahadla T=2pi*(l/g)do1/2

rezonatory kwarcowe sa czule na grubosc napylonego srebra . Wyzej mniej wazy i przez to rezonator szybciej drga .

ps2 . tak zupelnie przypadkowo to chyba odkrylem :lol: nowe prawo :
im mniejszy wymiar ma swiat to tym gesciejszy jest . W zasadzie to juz powinno cos takiego byc tylko nie slyszalem :(
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postyabuzapit | 15 Maj 2008, 16:51

deep_space napisał(a):Osobiscie do mnie trafiło najbardziej porównanie naszego Wszechswiata do malutkiego bąbelka w kociołku gotującej sie wody wsród setek, tysiecy innych podobnych mu bąbelków ;) niestety nie pamietam jaka to teoria bo czytałem o niej cuś z 10 lat temu - ale jak sie skusze to sobie poprzeglądam stare numery WiZ bo to gdzies tam było :)

Nie wiem czy dokładnie o to ci chodzi ale znalazłem w tym że magazynie (nr.8 sierpień 2007) artykuł o wielkim wybuchu a mianowicie znalazłem tam ciekawa teorie wg. której nasz świat jest czterowymiarową membraną, która od czasu do czasu zderza się z inną sąsiednią.Takie zderzeni wywołało kiedyś odpowiednik wielkiego wybuchu a następne zderzenie wywoła wielki krach czyli koniec naszego świata i początek nowego.
Awatar użytkownika
 
Posty: 42
Rejestracja: 08 Mar 2008, 21:16
Miejscowość: Zamość

 

Postszuu | 15 Maj 2008, 17:42

zbyszek napisał(a):Wyzej jest mniejsza grawitacja i to powinno tlumaczyc dlaczego jakis zegar kwarcowy szybciej chodzi , znowu wahadlowy powinien wolniej .


no, zdecydowanie wolniej, na przykład na orbicie zegar wahadłowy stoi w miejscu ale to nie znaczy że nie ma tam upływu czasu

zbyszek napisał(a):Dla mnie to tylko przyrzady pomiarowe czasu inaczej pracuja w mniejszej grawitacji , sam czas pozostawilbym bez zmian .


jeżeli w jakimś miejscu wszystkie zjawiska fizyczne "pracują wolniej" (łącznie z organizmami obserwatorów) to nie możesz tak po prostu odróżnić czy to czas "naprawdę" zmienił prędkość czy tylko przyrządy :)
co gorsza nie możesz też w sposób jednoznaczny porównać tego upływu czasu z "prawdziwym" zegarkiem należącym do obserwatora stojącego obok, bo wynik będzie zależał od tego jakiego obserwatora wybierzesz. widzisz jak Einstein narobił bałaganu! :P
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

Postzbyszek | 15 Maj 2008, 18:15

szuu napisał(a):...
jeżeli w jakimś miejscu wszystkie zjawiska fizyczne "pracują wolniej" (łącznie z organizmami obserwatorów) to nie możesz tak po prostu odróżnić czy to czas "naprawdę" zmienił prędkość czy tylko przyrządy :)


Podejzewam, ze organizmy nie beda funkcjonowaly wolniej , a wszystko sie wzielo z transformacji transformacji czy podobnie .
Transformacje maja dopasowywac i funkcjonuja tylko dlatego, ze nie zauwzylismy prawdziwej zmiennej tylko inne wtorne wielkosci uznalismy za zmienne pierwotne czy podstawowe. To moje spostrzezenie :) i jest sprzeczne z ogolnie przyjetymi teoriami .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postszuu | 15 Maj 2008, 18:49

zbyszek napisał(a):Podejzewam, ze organizmy nie beda funkcjonowaly wolniej
[...]
To moje spostrzezenie :) i jest sprzeczne z ogolnie przyjetymi teoriami .


jeżeli atomy funkcjonują wolniej to nie ma rady, organizmy z nich zbudowane też muszą (nawet jeżeli to tylko spowolnienie atomów a nie "prawdziwe" spowolnienie czasu!)
nie wiem jakie jeszcze zjawiska miały okazję się "sprawdzić" pod tym względem, ale oprócz zegarów atomowych, które podejrzewasz o złe działanie z powodu różnic grawitacji była przecież ta afera z orbitą merkurego, a on jest tylko głupią bryłą poruszającą się siłą rozpędu i nie może się zepsuć - więc odchylenia jego ruchu świadczące o innym upływie czasu to mocny argument za tym, że jest to zjawisko uniwersalne wpływające na cały świat fizyczny.
ale można też załozyć że organizmy (albo tylko ludzie) są napędzane duszą a atomy to tylko przykrywka - wtedy bez problemu mogą być niewrażliwe na dylatację czasu :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 803
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostAnka_U | 15 Maj 2008, 19:38

zbyszek napisał(a):im mniejszy wymiar ma swiat to tym gesciejszy jest . W zasadzie to juz powinno cos takiego byc tylko nie slyszalem :(


Teraz ja nic nie rozumiem :(
Wydawało mi się, że im głębiej jakiejś rzeczy, tym puściej. :?
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostGwynbleidd | 15 Maj 2008, 20:10

szuu, zbyszek, dylatacja wpływa na wszystko czego masa spoczynkowa jest różna od zera ;) Na ludzi, jakby nie było, też działa, choćby całkiem ciekawy paradoks bliźniąt. Nie nie chodzi o poprzednią władzę :P
http://pl.wikipedia.org/wiki/Paradoks_b ... Ani%C4%85t

I tu jeszcze trochę o dylatacji czasu :)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dylatacja_czasu
Qui vincit non est victor nisi victus fatetur

MT800, NLV 5, LV 9, SWA II 13,4, sPL 25; Barlow x2; polar Oriona 2" ; Tento 7x50
Canon 40D, Sigma 17-70, Industar 50/2.8, Helios 58/2, Jupiter 85/2, Carl Zeiss 135/3.5, Pentacon 200/4, Pentacon 300/4
Awatar użytkownika
 
Posty: 93
Rejestracja: 13 Maj 2007, 12:58
Miejscowość: Warszawa/Rytro

PostHass-Pol | 16 Maj 2008, 14:49

Bardziej na chlopski rozum - dylatacja czasu :) bardzo fajnie pokazana

http://www.walter-fendt.de/ph14pl/timedilation_pl.htm
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

PostAnka_U | 16 Maj 2008, 15:32

No, jest to najwyraźniej mój rozum 8)
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postzbyszek | 16 Maj 2008, 16:44

MA ktos moze linka gdzie opisano jakie sa zaburzenia orboty Merkurego po raz pierwszy zaobserwowane przez Urbain Le Verrier i jak to wyjasniono teoria Eisteina ?

ps. pisalem o wiekszej gestosci nizszych wymiarow nie w glab danego ciala w danym wymiarze.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostAnka_U | 16 Maj 2008, 17:05

Tu jest troszkę.

http://www.givlo.za.pl/einstein/index.p ... ka/otw/otw

Trzeba szukać w wyszukiwarce precesji orbity Merkurego.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postzbyszek | 16 Maj 2008, 22:10

Szukam i nie potrafie znalezc nic konkretnego , wszystko to beletrystyka.
chcialbym tyci glebiej , jakies zalozenia itp. czy inne wytlumaczenie.

ps. jak sobie przypomnialem to w/g mojej teorii droga z punktu A do B jest zalezna od predkosci, enegii czastki. Im szybsza, tym droga mniejsza , czy krotsza . W ten prosty sposob zlikwidowalem pojecie dylatacji czasu :lol: i paradoks blizniat nie istnialby .

TAk po "piwie" to mozna zalozyc , ze swiat to nie jest cos wielkiego po liniach prostych , ale cos mniejszego na ksztalt wira i proste to w rzeczywistosci krzywe, latwo mozna miedzy nimi przeskakiwac .
Taki wir doskonale tez tlumaczylby przesuniecie widma gwiazd ku czerwieni . Zewnetrzne szybciej sie "kreca " aby zgodnie z jakims prawem / moze nawet Keplera ? / zasuwac i nic nie ucieka . I nasz swiat to cos na ksztalt wody w wannie :) - Tez tak mozna zalozyc !

ps. moze jest tego typu teoria i nie bylem pierwszy ? :cry:
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostAnka_U | 17 Maj 2008, 00:46

Zbyszek - groch z kapustą :shock:
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postzbyszek | 17 Maj 2008, 10:44

Anka_U napisał(a):Zbyszek - groch z kapustą :shock:


:lol: Wiem, ale jakby ktos chcial, to na tej bazie moze tak samo dokladnie tlumaczyc otaczajacy nas swiat . U mnie blizniacy zawsze beda tak samo starzy . Gdy jeden poleci do innej galaktyki osiagajac odpowiednie predkosci i za zycia wroci to obaj blizniacy beda nadal podobni. Po prostu przy duzych pedkosciach "przestrzen" sie "prostuje" i to co niby b.daleko jest znacznie blizej .

1.Pomysl z zakrzywionym wirujacym swiatem jest w/g mnie blizszy prawdy niz pomysl na taki swiat co po wielkim wybuchu wszystko rozchodzi sie radialnie czyli po promieniu .
2. Swiat w skali mikro , makro powiela sie . Wymyslono klocek Lego i na bazie tego klocka powielajac go mamy nasz swiat . Atom, uklad planetarny itd maja w sobie cos podobnego , to czemu nasz swiat jako calosc ma byc inny i radialnie sie rozchodzic?
Jestesmy przyzwyczajeni, ze swiat musi byc zagmatwany np. tak jak podatki w Polsce . Gdyby taki byl to juz dawno by go nie bylo .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat