20" - przyszłość

PostJaLe | 28 Mar 2006, 18:43

Stopniowo dojrzewała we mnie myśl, by przystąpić do budowy teleskopu 20”.
Dlaczego właśnie 20”, a nie np. 14” czy 24”?
Otóż 20 „ wydaje mi się takim kompromisem, pomiędzy teleskopem stacjonarnym, a mobilnym. Po za tym koszty większego teleskopu są juz astronomiczne, a możliwość zwiększania apertury krok po kroku zwiększając np. co 4" odpada, gdyż nikt nie kupuje samoróbek. Lepiej więc robić od razu coś dla siebie.
Oczywiście obecnego teleskopu 11" nie będę się pozbywał :)

W przypadku 20” teleskopu poczyniłem też pewne założenia oparte jednak na doświadczeniu i faktach, a oto one:

1. Możliwość przewożenia w samochodzie średniej klasy (np. VW Golf)
2. Ciężar konstrukcji – max 40 kg
3. Obciążenie finansowe, przy większości wkładu własnej pracy – max 10 000,-


Szacunkowy czas wykonania – około 30 miesięcy (dotyczy mojego przypadku). Chociaż myślę że w zależności od dostępu do odpowiednich komponentów i środków finansowych, ten czas mógłby wynosić 120 dni.

Czas na pierwszy szkic:
Image

1. Quick - Finder
2. Wyciąg
3. Szukacz - czyli np. to http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=283

4. Schodki z poręczą (wystarczą o wys. h = 50 cm)


A teraz ważna informacja, jeżeli są osoby Które samodzielnie wykonują bądź będą wykonywać taleskopy o podobnej aperturze !!!!
Jeżeli szukacie lusterka wtórnego do teleskopu 20 " to proszę o kontakt. Prawdopodobnie będzie zamawiana partia takich już wkrótce, by lusterka były w dobrej cenie należy ich wykonać kilka, już są pewne osoby, które reflektują na takie, ale może znajdzie się jeszcze Ktoś?


C.d.n
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostLow Drifter | 28 Mar 2006, 21:19

Pytanie mam : u kogo zamówisz lustro główne ??
yoo
Awatar użytkownika
 
Posty: 74
Rejestracja: 13 Gru 2005, 21:59
Miejscowość: Gliwice

PostBobi | 28 Mar 2006, 21:24

Jale z każdym dniem coraz bardziej mnie zaskakujesz :D


Pozdro Bobi
Pozdrawiam
Newton 234/1400 i takie tam cuda :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Rejestracja: 05 Sie 2005, 23:02
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 28 Mar 2006, 23:51

Lustro 20" wazyc bedzie min 25 kg.
Zamiast drabinki mozna dol wykopac i w nim telep postawic , tylko w zenicie bedzie ciezko siegnac do okularu .
Z mniejszym co robie / 18,5"/pobawie sie w montaz paralaktyczny samorobka na lozyskach z mechanizmu roznicowego ciezarowki .
W sumie to co 4 czy 2 " powiekszac to juz lepiej od razu na kredyt wieksze kupic . Z 2 m ogniskowa jest jeszcze do przyjecia .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 29 Mar 2006, 11:37

Producent podaje, że lustro 510 mm gr. 40 mm waży 18.2 kg
lustro 510 mm gr. 52 mm waży 23,7 kg.

Okopywac nie mam się zamiaru, stosować drabiny też nie ma sensu. Wystarczy kilka stopni, by obserwować w zenicie.
Montaż paralaktyczny przy takiej aperturze wymusi solidne posadowienie. Ja założyłem, że teleskop ma zmieścić się w bagażniku, no może za wyjątkiem rurek konstrukcji tubusa, które pojadą na dachu, ale to na dwa może trzy wypady w roku.

Ten rok dałem sobie na wykonanie konstrukcji, a w przyszłym może ruszę z pracami dalej. Nic mnie nie goni, więc to wszystko potrwa.
A własnoręcznie wykonany teleskop daje dużo radości.

W tej chwili niestety nie rusze z pracami, bo mam zbyt wiele innych spraw na głowie. Natomiast należy zamówić już lusterka wtórne i dlatego moja decyzja, by rozpocząć taki wątek na forum.
Jeżeli nie będzie osób zainteresowanych na forum Astromaniaka, to pewnie wzniecę ten wątek na innych forach, chociaż należy się liczyć że te same osoby pomimo, że nie uczestniczą aktywnie w Astromaniaku, przeglądają to forum.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 29 Mar 2006, 15:25

Z forumowych wiadomosci wiem , ze lustro aby za latwo sie nie odksztalcalo musi byc grbosci min 1/10 srednicy . Choc nie wiem czy nie dotyczylo to tylko procesu produkcji . Ciensze lustro musisz precyzyjniej mocowac,
JAk srodek ciezkosci nie wykroczy poza plaszczyzne wyznaczana nozkami statywu to uklad jest w stabilej rownowadze.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostRobert_Bodzoń | 29 Mar 2006, 19:42

Czy nie lepiej zrobić Newtona f/4,5? Zawsze to 25 cm niżej i zamiast schodków może być podest.
Ja zrezygnowałbym też z tak dużego szukacza.

A tak poza tym projekt ciekawy i życzę powodzenia w realizacji. Może sam zdecydowałbym się na budowę podobnego, ale pod warunkiem, że dostępna byłaby dobra optyka, bez oczekiwania i zastanawiania się, czy wszystko będzie OK.
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostJaLe | 29 Mar 2006, 20:53

Co do światłosiły to myślałem o większej, ale ogniskowa 2500 została narzucona przez producenta, co do jakości optyki jestem też dobrej myśli. Po za tym rozpatruję jeszcze kilka możliwości co do wykonawstwa lustra głównego.
Jestem w tej sytuacji, że nie goni mnie czas, po za tym bedzie to dla mnie kolejne wyzwanie - to jedno. Na gotowe wyroby w tej konstrukcji póki co nie ma szans, a nawet gdyby to chyba byłyby droższe, o ile nie zaczną je wykonywać np. Hindusi - to drugie.
I po trzecie jako produkcja jednostkowa taki przedmiot będzie miał wartość, którą tylko niewiele osób będzie zdolna docenić. Bo przedmioty wykonywane w ten sposób mają duszę ;)
Wkręt przykręcony ręką człowieka, smuga po lakierowaniu ręcznym, jakieś inicjały. Tego nie zastąpi lśniacy lakierem super wyrób ze stajni Meada czy innej :)
Może nie do wszystkich to trafia, ale ja jestem właśnie taką osobą, która kocha takie rzeczy.



Świta mi też w głowie prosty sposób na opracowanie takich dwóch, trzech schodków, bo więcej pewnie nie będzie .
Szukacz natomiast ma szereg zalet: cena, dostepność, waga. Ostatecznie mogę go też zrobić, jako miniaturkę Newtona z lustrem około 120 mm, ale póki co skłaniam się do zakupu gotowego w Astrokraku, chociaż ogniskowa mogła by być mniejsza. Jest na to jeszcze sporo czasu i pewnie pojawi się jeszcze jakiś inny mały Newton w ofercie Astrokraka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 29 Mar 2006, 21:34

Robercie, takie lustra mają duszę i nie leżą na półce jak naleśniki w barze mlecznym :shock:
Takie lustra się zamawia nawet i w Stanach czeka na ich wykonanie bo to ma posmak tworzenia a czekanie dodatkowo uszlachetnia naszą motywację do stworzenia takiego rękodzieła jak 50 cm teleskop samemu 8)
Jale podchodzi do tego jak do kolejnej wielkiej przygody życiowej i tu go doskonale rozumiem bo sam myślę podobnie budując już drugi rok powoli swój dom od projektu wykonanego indywidualnie do potrzeb z architektem(tu pozdrowienia i szacunek dla cierpliwości Darka B. :lol: ) poprzez wykop, fundamenty, ściany stropy, dach i obecnie wykończenie.
Nie chcę gotowego domu z seryjnego projektu choć zapewne było by go kiedyś łatwiej sprzedać niż ten udziwniony i byłby tańszy jako seryjny niż ten który buduję indywidualnie dla swojej rodziny właśnie jako dzieło życia 8)
To branie życia we własne ręce daję prawdziwą wolność jednostce i pozwala się rozwijać twórczo duszy każdego twórcy, nie zrozumiesz tego dopuki nie weźmiesz w ręce swojego.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 30 Mar 2006, 18:46

No właśnie, warto pewne rzeczy przewidzieć wcześniej. Ja podczas budowy swojego domu mogłem też przewidzieć jakąś platformę obserwacyjną, ale nie myślałem też wtedy o 20" teleskopie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostRobert_Bodzoń | 30 Mar 2006, 21:02

Oj, Janusz. Przecież ja nie odmawiam naszemu koledze przyjemności konstruowania i budowania teleskopu. Widzę, że sprawia mu to przyjemność i w dalszym ciągu życzę mu powodzenia :D .

Ja pisałem o sobie. O tym, że w obecnej chwili nie zdecydowałbym się na podobne przedsięwzięcie, co nie oznacza, że nie zrobię tego w przyszłości. Sam zaczynałem od budowanych przez siebie lunetek i teleskopu, więc coś na temat ich "duszy" wiem.

A co do czekania, to nie wiem, czy chciałbyś czekać na ukończenie swojego domu 20 lat, nawet za cenę "uszlachetnienia" :wink:

A wracając do meritum. Oczywiście JaLe zrobisz taki szukacz, jaki będzie Ci odpowiadał. Ale ja przyznam, że nie wiem po co instalować szukacz o średnicy 114-120 mm. Nie wystarczy refraktorek 80-100 mm? Czy związane jest to z niższymi kosztami reflektora, czy jednak zależy Ci na średnicy?
 
Posty: 1149
Rejestracja: 22 Sie 2005, 10:12
Miejscowość: Jarosław

PostJaLe | 30 Mar 2006, 21:21

Otóz rozważałem kilka wariantów dot. szukacza i ten nie jest oczywiście ostateczny. Natomiast szukacz Newtona jest ekonomiczny, można zamocować go w miejscu gdzie jego ciężar nie wpłynie w znaczący sposób w rozkład mas.
I co ważne będzie można go obsługiwać nie przyjmując pozycji horyzontalnej.

Szukacz soczewkowy należałoby zamontować w części górnej, a to już mógłby być problem, gdyż należałoby dołożyć przeciwwagi. A mnie interesuje teleskop, który jedna osoba może złożyć, rozłożyć i przenieść w ciągu 15 minut.

Szukając informacji na temat podobnych konstrukcji trafiłem na dosyć częste przypadki rozwiązania szukacza w systemie Newtona, a dla średnicy lustra głównego 20" szukacz miał np. 6".

Więc przewidywany 5" to niemalże norma.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 30 Mar 2006, 21:32

Sadze, ze kawalkiem zwyklej rurki od odkurzacza wiecej znajdziesz niz szukaczem Newton 6" . Jakbys jeszcze cos z laserkiem pokombinowal ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 30 Mar 2006, 21:37

zbyszek napisał(a):Sadze, ze kawalkiem zwyklej rurki od odkurzacza wiecej znajdziesz niz szukaczem Newton 6" . Jakbys jeszcze cos z laserkiem pokombinowal ?


Do namierzania "zgrubnego" będzie służył Quick Finder, a po za tym sprawa szukacza to już tylko szczegół w stosunku do innych problemów, które będą wcześniej do pokonania.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 07 Maj 2006, 10:13

Jednym z ważniejszych kroków na początku projektowania teleskopu jest określenie wielkości płóz (promienia). Dobranie odpowiedniego promienia zapewni konstrukcji stabilność i zapobiegnie dokładaniu ewentualnych przeciwwag.

Aby dokonać właściwych obliczeń należy znać masy poszczególnych składników (można obliczyć lub po prostu zważyć).

Image

W obliczeniach można posłużyć się wzorem:

m1*x1+m2*x2= m3*x3+m4*x4
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 08 Maj 2006, 16:28

Po obliczeniu wielkości płozy można przejśc do kolejnych rysunków:



Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 15 Maj 2006, 16:15

W przypadku tubusu w dużych Dobsonach jako celowe pozostaje jedno rozwiązanie. Tubus o konstrukcji kratownicowej. Kratownica może składać się z 6 lub rzadziej 8 prętów. Jest kilka sposobów ich połączenia.

Można połączyć każdy z elementów osobno:

Image


lub tworząc konstrukcję "harmonijkową" w ten sposób:


Image
przy pomocy np. takich elementów
Image



połączenie wg tej drugiej zasady ma dużo plusów, między innymi ten, że elmenty są zawsze razem i nie pogubią się pod ciemnym niebem.


W zależności od liczby prętów kostki łączące będą różnić się kształtem i wymiarami. Kostki moga być wykonywane z różnych materiałów np: aluminium, tetefolu lub twardego drewna. Poniżej przykład kostki do połączenia 2 prętów w 6 prętowej konstrukcji:


Image


Kostki wykonano w bardzo prosty sposób, w elementach z tarcicy liściastej, przykręcono metalowe dwuzwojne łączówki. Po stronie zew. gwint do drewna, wewnątrz odpowiedni metryczny.


Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 20 Maj 2006, 15:11

Takie razem zczepione rurki to piękna sprawa i się nigdy nie gubią bo zawsze są razem, no poza przypadkiem kiedy się je w całości zostawi w domu i wypruje jak strzała na Kudłacze :wink: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 31 Maj 2006, 18:38

Drewniany uchwyt LW zaraz po sklejeniu.

Image

Zastanawiam się czy powierzchnia elipsopodobna 60 x 40 [mm] nie jest za mała do przyklejenia szkła, a później LW o krótszej osi 95 mm?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 31 Maj 2006, 19:44

Drewno, nawet lakierowane nie najlepiej się trzyma do kleju silikonowego i nie ryzykowałbym tego połączenia ze sporym lustrem o przelocie 95mm :shock:
Duraluminium, szczególnie oksydowane za to doskonale i mocno się klei silikonem podobnie jak szkło 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 01 Cze 2006, 11:21

Janusz_P. napisał(a):Drewno, nawet lakierowane nie najlepiej się trzyma do kleju silikonowego i nie ryzykowałbym tego połączenia ze sporym lustrem o przelocie 95mm :shock:
Duraluminium, szczególnie oksydowane za to doskonale i mocno się klei silikonem podobnie jak szkło 8)


Zastanawiam się czy dodatkowo oprócz kleju zastosować obejmy przytrzymujace lusterko. LW 95 [mm] lub w przypadku teleskopu 30" 130 [mm] to już wyzwanie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 01 Cze 2006, 11:27

Żadne tam wyzwanie, raczej ekstrawagancja i niepotrzebne ryzyko :shock: , wystarczy na mocowanie wtórnego lustra stosować sprawdzone od lat materiały i rozwiązania a drewno stosować tam gdzie jego miejce czyli na konstrukcję nośną teleskopu :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 01 Cze 2006, 14:05

To moze troche herezji w mocowaniu silikonem lusterka?
Tym klejem mozna tez w elastyczny sposob przykleic lusterko .
Polega to na tym, ze lusterka nie kleimy do plaszczyzny mocowania tylko do siatki, kratki zrobionej z 1- 2 milimetrowych drutow . Lusterko i druty grubo zalewamy silikonem i dociskami do siebie . Wczesniej siatka jest przymocowana do walca co zwykle jest klejony do lustra . U siebie to w tym walcu na przelot zrobilem otwory i sztywno wbilem druty .
Lusterko mam ciezkie bo prawie 3 cm grubosci . Ta siatka byla jako zabezpieczenie przed odpadnieciem . Robiac cos przy wyciagu tracilem lusterko i z glownego mocowania sie odkleilo ale stabilnie trzyma na siatce.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 01 Cze 2006, 15:56

Zbyszku, dobrym uzupełnieniu tego opisu, byłoby zamieszczenie kilku zdjęć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 03 Cze 2006, 18:18

Obecnie jestem na etapie budowy dolnej skrzyni teleskopu. W związku z tym zastanawiam się jak rozwiązać problem nawiewu powietrza, bo to że musze taki ruch wymusić wiedziałem od początku. Otóż zastanawiam jakie rozwiązanie będzie korzystniejsze:

1. skłaniam się ku temu by zastosować jeden duży wentylator


i teraz czy

2. strumień skierować przy pomocy kierownic równolegle do powierzchni lustra (tak by niwelował ujemny wpływ temperatury na LG)


3. podzielić strumień na kilka kierunków (opisany w punkcie 2 + dodatkowy strumień poprowadzony rurką i skierowany na LW)



Co prawda jedno i drugie rozwiązanie można wykonać dopiero po zamontowaniu optyki, ale warto już teraz zastanowić się nad takimi niuansami :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat