SKY WATCHER 180 OTA MAK

Postandromeda | 19 Lis 2008, 21:08

Witam !

Ponieważ jestem posiadaczem (szczęśliwym posiadaczem !) tego teleskopu chciałbym podzielić się uwagami na jego temat. Problemem dla mnie jest to czy ktoś z forumowiczów jest tym zainteresowany ?

Jeśli tak, to postaram się najdokładniej opisać go zarówno od strony technicznej jak i obserwacyjnej !


OK !

1.) Teleskop + kompletny statyw zakupiłem w Delta Optical. Przesyłka była już na 2-gi dzień. Co zawierały paczki:

Wszystko było zapakowane w 2-óch oddzielnych pudłach. W pierwszym był:
teleskop sky watcher mak 180 OTA + szukacz + 2 okulary (25 mm i 9 mm) + nasadka pryzmatyczna

w drugim pudle znajdował się:
statyw stalowy + montaż paralaktyczny z przeciwwagami EQ5 CELESTRON

Osobno dokupiłem napęd w 2-óch osiach CELESTRON

2.) Krótka charakterystyka poszczególnych elementów:

Sam Tubus OTA 180 prezentuje się doskonale, solidna, bezszwowa tuba o niezwykłej sztywności w kolorze złotym z firmowym napisem oraz dolną szyną (dovetail) dla mocowania do montażu. Wyczernienie doskonałe (porównywałem z MTO CA 1000 i TAŁ 200), naświetlając od strony meniska pod różnym kątem latarką i patrząc w okular nie dostrzegłem żadnych odblasków, artefaktów i tym podobnie. Sama OTA 180 waży około 7 kg, jest więc trochę ciężka. Bardzo mi się podoba konstrukcja oraz jej mocowanie samego meniska w tubie. Menisk ma 18 cm średnicy, natomiast samo lustro jest napewno większe o około 1,5 cm. Jak dokładnie sprawdzę to napiszę !. Wyciąg okularowy 1,25 osadzony z tyłu teleskopu też pięknie wyczerniony i solidny. Tubę optyczną z dwóch stron okrywają białe wzmocnienia dość potężne aby być spokojnym o wieloletniej używalności i gwarancji. Sam proces nastawiania ostrości rozwiązano w sposób dla mnie bardzo chwalebny - Pokrętło znajdujące się NA około 1/3 srednicy w tylnej pokrywie tubusa pozwala nam na swobodne choć bardzo pewne ustawianie ostrości z dość dużą rezerwą. Co mnie zachwyciło ? otóż samo pokrętło jest zrobione na poziomie japońskich technologi, doskonale wysmarowane, żadnych luzów, przeskoków a do tego przyjemne w dotyku - to coś określił bym jako "aksamitna guma" o bardzo wysokiej sztywności !. Na koniec warto powiedzieć oczywiście o ochronie samego tubusa od strony optycznej - do wszystkich używanych części optycznych są odpowiednie dekielki i DEKIEL do samego tubusa, który skutecznie chroni menisk i samą tubę przed zanieczyszczeniami. I jeszcze coś - szkoda, że w MAK-U SKY WATCHER 180 OTA nie ma rozwiązania podobnego jak przy MTO 1000 CA odnośnie odrośnika, trzeba jeśli się chce zrobić sobie samemu, choć jestem sceptycznie do tego nastawiony albowiem nie miałem problemu z rosą osadzającą się na menisku, ale mimo wszystko przydałby się taki właśnie jak w MTO wysuwany odrośnik.

No a teraz najważniejsze OPTYKA:

Nie wiem co o tym myśleć, ale zaskoczony jestem dokładnością, czystością oraz kolimacją samej optyki MAK-A. Po naprawdę czasochłonnych i szczegółowych "badaniach" : Menisk - "kryształ, brylant !" to samo mogę powiedzieć o lustrach - głównym i tym małym - na menisku. Pozatym Menisk pokryty jest przynajmniej dwoma (a może trzema) warstwami antyrefleksyjnymi. Porównywałem optykę z MTO 1000 CA i TAŁ-EM 200 i naprawdę "przyciąganie" było w stronę MAK-a 180.

SZUKACZ
Szukacz to mały refraktorek (8X50) z kolankiem do połączenia z tubą w kolorze takim samym jak Tuba OTY 180 czyli złotym. O ile optyka jest w stanie idealnym o tyle patrząc przez niego bardzo blisko okularu występują bardzo dokuczliwe odbicia od wewnętrznych ścianek, problem znika jak patrzymy z pewnej (około 5 cm) odległości od okularu. Obrazy widziane przez szukacz są naprawdę znakomite, choć nie ma możliwości nastawiania ostrości - co mnie doprowadzało do kompletnej frustracji, nadal nie mogę pojąć jak można było tak zrobić ? Ogólnie szukacz jest naprawdę udany, przede wszystkim na doskonałą optykę !.
Załączniki
SKY WATCHER 180 OTA MAK: t 4 kopia.jpg
PRZÓD MAK-A (MENISK)
t 4 kopia.jpg (206.66 KiB) Obejrzany 4792 razy
SKY WATCHER 180 OTA MAK: t 3 kopia.jpg
SZUKACZ 8X50
t 3 kopia.jpg (241.02 KiB) Obejrzany 4723 razy
SKY WATCHER 180 OTA MAK: t 2 kopia.jpg
TYŁ MAK-A Z OKULAREM 25 MM WRAZ Z NASADKĄ PRYZMATYCZNĄ
t 2 kopia.jpg (165.87 KiB) Obejrzany 4736 razy
SKY WATCHER 180 OTA MAK: t 1 kopia.jpg
MONTAŻ PARALAKTYCZNY Z NAPĘDEM NA DWIE OSIE CELESTRON
t 1 kopia.jpg (235.48 KiB) Obejrzany 4713 razy
SKY WATCHER 180 OTA MAK: t.jpg
Cały zestaw OTA 180 MAK + STATYW + MONTAŻ + NAPĘD W 2-ÓCH OSIACH I PRZECIWAGĄ
t.jpg (217.05 KiB) Obejrzany 5059 razy
Ostatnio edytowany przez andromeda 30 Lis 2008, 14:49, edytowano w sumie 17 razy
 
Posty: 3
Rejestracja: 26 Paź 2008, 19:41

 

Postskymacho2 | 19 Lis 2008, 21:33

tu wszyscy są ciekawi ...
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Posttomek_0603 | 20 Lis 2008, 07:12

Popatrz na tytuł "RECENZJE" - tu umieszcza się recenzje, czy ktoś jest zainteresowany,
czy też nie. Bo na dzień dzisiejszy może takiego nie ma ale na jutrzejszy będzie :)
Jednak nie masz się czym martwić. Sprzęcik ciekawy to ludzie ciekawi :shock:
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

PostIgnisdei | 20 Lis 2008, 08:50

Andromeda, znasz trochę niebo?
Tzn. potrafisz wycelować w kilka obiektów?
Skoro masz sprzęt w rękach spróbuj nam napisać krótką recenzję.
Oceń jak widać poszczególne obiekty w jakim okularze i w jakim polu? Jak sprawuje się telep mechanicznie, na jakim montażu go położyłeś. Jakich okularów użyłeś? Czy to plossle czy może szerokokątne kellnery, czy L.E.R. ? Jak wyglądają DS, jak planety? a jak Łysy?
Jak sprawuje się kątówka, czy daje obraz odwrócony czy to może pryzmat?
Czy powoduje znaczną degradacje obrazu.
Podziel się informacjami o sprzęcie który już posiadasz?
Teraz to Ty opiniujesz bo go nabyłeś a ludzie czytają i opierają się na Twoim zadaniu w celu ewentualnego kupna
Ignisdei
 

PostJOKER | 10 Gru 2008, 01:12

Cześć

Andromede,

Jeśli można wiedzieć, co spowodowało ,ze tak szybko sprzedajesz tu opisany teleskop?

pozdr

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJanusz_P. | 10 Gru 2008, 11:41

Zapewne to że szukacz nie miał regulacji ostrości :wink: ale ona tam jest 8) tylko trzeba za obiektywem odkręcić ten moletowany pierścień i celą obiektywu doregulować ostrość na gwincie korpusu szukacza oraz zablokować potem tym pierścieniem :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat