Refraktor Spinor Optics 90/900 na montażu AZ3 [RECENZJA]

Postmacciej | 12 Sty 2009, 14:39

Od kilku dni jestem posiadaczem 90 mm refraktora achromatycznego mało znanej firmy Spinor Optics http://teleskopy.pl/product_info.php?pr ... -90/900_AZ. Produkt made in China, aczkolwiek wykonany solidnie i porządnie, wygląda mi na klon SkyWatcherów o podobnych parametrach w innej kolorystyce.
Uznałem że po latach zabawy lornetkami potrzebuję wreszcie nieco większego sprzętu, żebym mógł bez większego bólu poobserwować planety, księżyc w szczegółach czy gwiazdy podwójne. Obiekty DS nie są dla mnie aż tak istotne, choć nie powiem, miło by było czasem zobaczyć jakąś galaktykę czy mgławicę. Nie jest to wszakże priorytet z racji zamieszkania w dużym mieście i rzadkich wyjazdów pod ciemniejsze niebo. Stąd wybór refraktora. A 90 mm dlatego że to najmniejsza wg. mnie sensowna średnica, a większe... no cóż, chodzi zarówno o finanse jak i o to że nie mam w domu zbyt wiele miejsca, i moja Żona mogła by się troszkę denerwować jakbym kupił większy sprzęt. Ale z czasem na pewno będzie większy :) Ma mi on służyć głównie do obserwacji wizualnych, więc wybrałem wersję z montażem azymutalnym, będąc świadom że paralaktyczny przyjdzie z czasem.

Teleskop kupiłem w warszawskim sklepie http://www.teleskopy.pl. Kontakt bardzo dobry, nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń. Ponadto okazało się już w domu że teleskop nie ma na wyposażeniu barlowa, który figurował na stronie teleskopy.pl. Okazało się że barlowa nie mają także inne teleskopy leżące w magazynie (ale tylko te na montażu azymutalnym). I tu ogromny plus dla teleskopy.pl. Jako "zadośćuczynienie" dostałem do wyboru: albo oryginalny barlow, albo inny, znacznie lepszy barlow w bardzo atrakcyjnej cenie :). Wybrałem oczywiście tą drugą opcję. Tak więc o sklepie mogę się wypowiadać w samych superlatywach

Kilka słów o wykonaniu. Montaż jest na dość solidnym (aczkolwiek bez przesady) aluminiowym statywie, który dodatkowo jest wyposażony w dokręcaną półeczkę na akcesoria. Ma wysokość 70-123 cm. Sama głowica wyposażona jest w mikroruchy, które uważam za niezbędne dla każdego urządzenia dysponującego powiększeniem większym niż 20X. Jedno duże pokrętło blokujące ruch wokół osi pionowej. Natomiast ruchy góra-dół nie mają dodatkowej blokady (co uważam za minus), choć opór jest na tyle duży że można teleskop ustawić w takim położeniu jakie jest potrzebne i nie ma żadnego opadania. Maksymalny kąt do jakiego można unieść obiektyw w górę wynosi jakieś 85 stopni, prosto w zenit nie da się spojrzeć. Pokrętła od mikroruchów usytuowane dość wygodnie, ale przy unoszeniu obiektywu w górę szukacz zaczepia o przedłużkę jednego z nich. Można temu zaradzić, montując tubę optyczną tak żeby szukacz był pionowo w górze, ale wtedy pokrętła od wyciągu okularowego są skośnie
Tuba optyczna wykonana porządnie, wyciąg okularowy porusza się bez luzów i skoków, choć jest wysmarowany jakimś chińskim pseudo-smarem, który się do wszystkiego lepi. Obiektyw pokryty warstwami przeciwodblaskowymi, ale jego cela wygląda mi na tworzywo a nie metal. Ale nie wiem, nie wykręcałem, więc może ten plastik to tylko jakiś element łączący. Nie ma możliwości kolimacji obiektywu, ale wygląda na zrobiony na tyle solidnie, że raczej nie ulegnie rozkolimowaniu. Odrośnik z tworzywa, wsuwany na obiektyw, długości ok 20 cm. Jest dobrze spasowany z tubą optyczną, wchodzi z odczuwalnym oporem i nie ma możliwości żeby spadł sam.
Szukacz 6x30 jest wg. mnie bardzo dobrej jakości (jak na sprzęt tej klasy), daje jasny i bardzo ostry obraz, krzyż celowniczy widoczny bez problemów. Dla mnie jedynym mankamentem jest to że daje obraz odwrócony :) przyznaję że łatwiej wyszukiwac obiekt mając obraz "ziemski", ale to zapewne kwestia wprawy
Standardowo do teleskopu jest dołączona złączka 45 stopni, dająca "ziemski" obraz. Jest to typowy tani produkt "kitowy", do ziemskich obrazów się nadaje, ale do astronomicznych tak sobie. Widać takie poziome odblaski od każdego jasnego punktowego źródła światła, które nie występują gdy złączki nie ma.
W zestawie są również dwa tanie okulary. Ten 25 mm jest nawet niezły, natomiast ten 10 mm co najmniej taki sobie :) Jeszcze włożony sam do wyciągu mógłby być, natomiast przez Barlowa obraz już mocno traci na jakości

Refraktor Spinor Optics 90/900 na montażu AZ3  [RECENZJA]: 2.jpg
2.jpg (75.36 KiB) Obejrzany 22516 razy

Głowica montażu

Refraktor Spinor Optics 90/900 na montażu AZ3  [RECENZJA]: 3.jpg
3.jpg (90.28 KiB) Obejrzany 22488 razy

Tuba optyczna na głowicy - pokrętła mikroruchów i częściowo wysunięty wyciąg

Refraktor Spinor Optics 90/900 na montażu AZ3  [RECENZJA]: 4.jpg
4.jpg (75.95 KiB) Obejrzany 22487 razy

Obiektyw ze zdjętym odrośnikiem

Pogoda od kilku dni pozwalała głównie na podglądanie sąsiadek :) No ale wczoraj wieczorem mogłem zrobić pierwszy "balkonowy" test. Moje stanowisko obserwacyjne... no cóż LP jest chyba duże :)

Refraktor Spinor Optics 90/900 na montażu AZ3  [RECENZJA]: 1.jpg
1.jpg (113.03 KiB) Obejrzany 22487 razy


Co gorsza wczoraj była pełnia księżyca, co dodatkowo pogorszyło warunki. Jako że wróciłem do domu ok 22, więc niestety obserwacje Wenus odpadły :( z mojego balkonu miałem kilka sensownych obiektów, na które można było skierować obiektyw - M42, M45, Księżyc i jaśniejsze gwiazdy.
Nie spodziewałem się rewelacji na M42 przy takim zaświetleniu i takich parametrach teleskopu. Tym niemniej sama mgławica jako tako widoczna (głównie jej centrum), gwiazdki w trapezie rozdzielone na 3 składniki przy 36x i na 4 składniki przy 72x. Okularem 10 mm dalej były widoczne 4 składniki, jedynie dalej od siebie. Przy 180x obraz był już ciemny i wychodziło to że nie miałem czasu schłodzić teleskopu przed obserwacją - obraz drgał i trudno było zogniskowac gwiazdki do idealnych punktów. Tu sumowały się już wszystkie wady: drgania statywu, wady "kitowego" okularka, użycie barlowa, brak mojego doświadczenia i szybkie "uciekanie" obiektu z pola widzenia. Gdy pod koniec sesji zerknąłem po raz ostatni na M42 obraz był juz dużo lepszy - podejrzewam że teleskop schłodził się już należycie i drgania powietrza ustały

M45 - Plejady najładniej oczywiście wyglądają w małych powiększeniach i 36x było optymalne - cała gromada mieściła się w polu widzenia i jak zwykle była piękna :), obraz porównywalny z Kronosem 20x60

Księżyc - wczoraj była pełnia, więc warunki obserwacyjne takie sobie, obraz powierzchni mało plastyczny, ale w każdym powiększeniu obraz był po prostu bajkowy :) Trudno mi to opisać, dotychczas oglądałem Księżyc tylko przez lornetki i Turista-3 przerobionego na większe powiększenia. Nie ma jednak żadnego porównania z teleskopem :). Widać było jednak lekką fioletową obwódkę na brzegach tarczy, czyli dokładnie to czego się spodziewałem po achromacie

Jasne gwiazdy:
Betelgeuse, Aldebaran, Syriusz, Rigel - wszystkie piękne :) kolorki jak z obrazka, znacznie bardziej intensywne niż w Kronosie 20x60

To tyle obserwacji jak narazie. Pole widzenia które mam z balkonu jest dość wąskie, więc nie upolowałem Saturna. Może dziś mi się uda z Wenus i właśnie z Saturnem, wtedy opisze wrażenia

Generalnie jak na osobę "zieloną" w kwesti obserwacji teleskopowych uważam że jest to dobry wybór jak na początek. Zdaję sobie sprawę z ograniczeń takiego długiego i małego refraktora, zdaję sobie też sprawę z tego ile kosztuje dobry montaż czy okular... myślę jednak że na poczatek coś takiego mi wystarczy to spojrzenia "głębiej" niż lornetkami.
Wiem już też że muszę dokupić parę rzeczy w następującej kolejności:
- kątówkę 90 stopni
- lepszy okular krótkoogniskowy
- może jeszcze jakiś okular :)
- montaż paralaktyczny
- lepszą kątówkę 45 stopni
Maciej Łuczkiewicz
Synta 10" Dob, MAK-127, 102/500, HEQ-5
LVW 22, 13, 8, NLV 5, Barlow x2
http://mojeobserwacje.blox.pl
 
Posty: 493
Rejestracja: 30 Gru 2008, 16:32

 

Postwaldixs | 12 Sty 2009, 22:54

A po cholere ci pakować kase w ulepszanie kiepskiego teleskopu? lepiej moim zdaniem pobawić się nim i zbierać na lepszy teleskop..jesli refraktor to 120mm lub Mak 127-150mm..kronosa 20x60 sprzedaż za 300 zł jesli jest w dobrym stanie..w to miejsce kup np. Lidletke 10x50 za 50-100 zł w ten sposób będziesz miał dobry mobilny teleskop ze sporymi możliwosciami a do przegladu równie dobrą lornetke..

pozdrawiam
Lornetki:
Komz 4x20, Komz 6x24, Pentax Papilio 8,5x21, Chase 10x50 ED,
Canon 15x50, APM MS 20x100, APM MS 28x110
 
Posty: 808
Rejestracja: 25 Lis 2006, 12:23

Postmacciej | 12 Sty 2009, 23:08

rozumiem że twierdzisz że lidletka 10x50 (czytaj 8x40) jest lepsza niż BPC? Po cholerę mam się pozbyć dobrego sprzętu i kupić sobie coś gorszego?

A okularów czy kątówek przecież nie wyrzucę i w innym, większym teleskopie znajdą zastosowanie, prawda? Więc nie jest to ładowanie kasy w kiepski sprzęt. Choć oczywiście refraktor achromatyczny 90 mm sam w sobie jest raczej z dolnej półki jakości sprzętu i nie umywa się np. do Maka 150 mm. Ale nie chcę od razu wywalić 3000 zł, mam bardziej potrzebne wydatki niestety :)


Wracając do recenzji - dziś spojrzałem na Wenus jak jeszcze było jasno. Faza planety bardzo ładnie widoczna w każdym powiększeniu, ale oczywiście szczegółów żadnych. Abberacja chromatyczna daje się we znaki. Optymalne powiększenie do obserwacji 72-90X, więcej nie ma sensu

M42 widoczna lepiej niż wczoraj, zarys mgławicy mimo zaświetlania wyraźny. Trapez rozdzieliłem na 5 składników od powiększenia 72x w górę, składnik E widoczny choć dość słabo.

H i chi w Preseuszu bardzo ładnie widoczne, znacznie więcej gwiazdek niż w jakiejkolwiek lornetce, poza tym bardziej rozdzielone

Kastor od 72X zaczyna się rozdzielać na dwa składniki, przy 90x rozdzielenie wyraźne. Przy 180x jeszcze wyraźniejsze, ale obraz gorszej jakości (ciemny i trudno wytłumić wszystkie drgania)

Aby upolowac Saturna musiałbym wyjść z domu i przejść ponad kilometr. Średnio mi się chce, trochę zimno jest. Więc Saturn innym razem
Ostatnio edytowany przez macciej, 13 Sty 2009, 00:13, edytowano w sumie 1 raz
Maciej Łuczkiewicz
Synta 10" Dob, MAK-127, 102/500, HEQ-5
LVW 22, 13, 8, NLV 5, Barlow x2
http://mojeobserwacje.blox.pl
 
Posty: 493
Rejestracja: 30 Gru 2008, 16:32

 

PostJontek | 13 Sty 2009, 00:07

pierwsze co niestety sie rzuca w oczy to wyciag :? , niestety wydaje sie bardzo marnej jakosci, no i jest to tylko 1,25" (chyba), no i kątówka tak samo. Montaż to też porażka ale nikt nie da EQ3 w tej cenie. Ale ten mont wyglada jak EQ1 i pewnie nim jest, to troszke malo juz pod tak spory refraktor. Patrzac na okulary itd, wydaje mi sie ze to ta sama firma wyprodukowala ten teleskop co Nostrusy i Optisany. Znajac zycie moze i optyka bedzie jako tako ale cala reszta jest slaba. No ale coz jak sie nie poprawi w naszym kraju to ludzie beda musieli sie bawic takimi polsrodkami. Hmm a co do powera w takim malym refraktorku 2x90 czyli 180x to rzeczywiscie moze byc duzo na niego, zwlaszcza ze to achromat. I do tego katowka odwracajaca obraz, ktora tez moze ma jakis wspolczynnik powiekszajacy. Mam nadzieje ze jestes zadowolony z tego sprzetu i oby wdobrze sie sprawowal do wymiany na wiekszy i lepszy. :wink:
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Postwaldixs | 13 Sty 2009, 00:08

a sorry nie zauważyłem że masz Tento 10x50 fakt jest lepsza ale tylko do Astro co do Lidla o rzekomych wartościach 8x40 nie będe dyskutować..dla mnie to bzdury z optyczne.pl..

pozdrawiam
Lornetki:
Komz 4x20, Komz 6x24, Pentax Papilio 8,5x21, Chase 10x50 ED,
Canon 15x50, APM MS 20x100, APM MS 28x110
 
Posty: 808
Rejestracja: 25 Lis 2006, 12:23

PostBokonon | 13 Sty 2009, 00:14

Jontek napisał(a): Ale ten mont wyglada jak EQ1 i pewnie nim jest, to troszke malo juz pod tak spory refraktor.

tyle, że jak azymutalny to z definicji nie EQ ;)

ps. ten teleskop 600 zł kosztował? :roll:
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Postmacciej | 13 Sty 2009, 00:20

to nie jest montaż EQ tylko AZ :). A co do wyciągu to w tej klasie sprzętu trudno znaleźć 2 calowe. Nie ta liga

Waldixs - nieco zmieniłem poprzedni post, dołożyłem tam też kilka nowych obserwowanych dziś obiektów. A co do lornetek to kwestia przyzwyczajenia i solidności wykonania. Moje są jeszcze z czasów ZSRR więc sprzed ok 20 lat i są świetne :)
Maciej Łuczkiewicz
Synta 10" Dob, MAK-127, 102/500, HEQ-5
LVW 22, 13, 8, NLV 5, Barlow x2
http://mojeobserwacje.blox.pl
 
Posty: 493
Rejestracja: 30 Gru 2008, 16:32

 

PostJontek | 13 Sty 2009, 00:21

uppsss
:roll:
no to AZ1
ale ten wyciąg wyglada na plastykowy, no i nie da sie już go wymienić na 2", a przynajmniej nie ma takiego sensu, bo dobry wyciag chociaz 10:1 kosztowalby 2 albo 3 razy tyle co ten teleskop
Image
Ostatnio edytowany przez Jontek, 13 Sty 2009, 00:26, edytowano w sumie 1 raz
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

Postmacciej | 13 Sty 2009, 00:25

bynajmniej plastykowy nie jest, jedyna plastykowa rzecz w nim to pokrętło. Nie wiem jak potrafisz to stwierdzić po zdjęciu czy to jest metal czy plastik. Ja bez zobaczenia danej rzeczy na żywo nie umiem. Poza tym... czy spodziewasz się w tanim teleskopiku takiego wyciągu jak tu pokazujesz?

montaż też nie AZ1 tylko AZ3. Jak już wypowiadasz się tonem znawcy to przynajmniej zapoznaj się jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi typami montażu
Maciej Łuczkiewicz
Synta 10" Dob, MAK-127, 102/500, HEQ-5
LVW 22, 13, 8, NLV 5, Barlow x2
http://mojeobserwacje.blox.pl
 
Posty: 493
Rejestracja: 30 Gru 2008, 16:32

 

Postmacciej | 13 Sty 2009, 10:13

Aby zakończyć niepotrzebną dyskusję chciałem tylko powiedzieć że to ma być RECENZJA. Jesli ktoś stanie przed decyzją czy takie coś kupić czy nie to mam nadzieję że ten tekst pomoże mu w dokonaniu wyboru. Czy warto doskładać i kupić coś większego? Odpowiedź brzmi TAK, tyle że należy pamiętać że ta odpowiedź zazwyczaj brzmi tak w odniesieniu do dowolnego sprzętu. Co byśmy nie mieli to zawsze znajdzie się coś lepszego, większego, ale zarazem droższego. Jeśli czyjeś aspiracje obserwacyjne są takie jak moje to coś takiego w zupełności mu wystarczy. Jeśli w przyszłości będę dysponował większą ilością wolnego czasu na obserwacje, ciemniejszym niebem i większym mieszkaniem to z pewnością kupię coś większego i lepszej klasy. Ale i wtedy będę wychodził żeby popatrzeć na gwiazdy przez lornetkę, bez mega zwierciadeł, super powiększeń i dwóch akumulatorów do napędzania montażu

Ten refraktor wg. mnie oferuje dokładnie to czego można się spodziewać po 90 mm achromacie z "kitowymi" okularami. Ani więcej ani mniej. Natomiast muszę podkreślić że jak na "zabawkę" w porównaniu z tym czym dysponuje spora cześć użytkowników tego forum, to daje bardzo przyzwoity stosunek jakości do ceny i naprawdę solidne i dokładne wykonanie mechaniki montażu, tuby optycznej, szukacza i tego "słabego" wyciągu

Swoją drogą muszę pojechać na jakiś forumowy zlot i zerknąć przez lepszy sprzęt. bardzo możliwe że po takim doświadczeniu nie obejdzie się bez wymiany na taki lepszy sprzęt :)
Maciej Łuczkiewicz
Synta 10" Dob, MAK-127, 102/500, HEQ-5
LVW 22, 13, 8, NLV 5, Barlow x2
http://mojeobserwacje.blox.pl
 
Posty: 493
Rejestracja: 30 Gru 2008, 16:32

 

PostIgnisdei | 13 Sty 2009, 11:21

macciej napisał(a):Natomiast muszę podkreślić że jak na "zabawkę" w porównaniu z tym czym dysponuje spora cześć użytkowników tego forum, to daje bardzo przyzwoity stosunek jakości do ceny i naprawdę solidne i dokładne wykonanie mechaniki montażu, tuby optycznej, szukacza i tego "słabego" wyciągu



Generalnie w jakimś ograniczonym stopniu przypomina mi to bressera Messiera r-90.
Stary wybacz, ale tandetne wykonanie bije po oczach z samych zdjeć. Jeśli coś wygląda na AZ3 nie musi mieć tych samych parametrów co AZ3 SW. To po prostu ekonomia...gdzies musieli te oszczędności władować. Poza tym sama optyka, jak oceniasz warstwy przeciwodblaskowe MC? Obiektywy to nie tylko średnica i ogniskowa to także precyzja wykonania soczewek achromatycznych. Cena zawsze idzie w parze z jakością..od tego nie uciekniesz.
Porównaj sobie bressera:

Jeśli coś wygląda podobnie nie zawsze ma te same parametry.

Ostatnia rzecz spójrz, włoili Ci szerokokątne kellnery (chyba seria Super), czyli okulary o miernej jakości.
Generalna zasada gdy piszą plossle są to zwykle plossle, gdy piszą okulary to w najlepszym razie kellnery.
Zgaduje, że każdy element a tym bardziej optyka woła o pomste do nieba.

Musisz popatrzeć przez inne teleskopy, by wygłaszać takie sądy. W tej super cenie miałbyś już 15cm newtona na dobsonie....gdybyś choć spytał przed kupnem tej rewelki na forum.
Moja skromna rada.....szybko z tym na Allzeło, może odzyskasz z 400zł.
Wiem ze będziesz się bronił, udowadniał, że na Twoje potrzeby ten refraktor jest idealny.
Jednak pierwsze spotkanie, obserwacja np. przez syntę 8" lub nawet 6" szybko zrewiduje Twój pogląd o tym rewelacyjnym sprzęcie.
Życzę szybkiej sprzedaży. POZDRAWIAM Igni
Ignisdei
 

Postmacciej | 13 Sty 2009, 14:57

dzięki za rady, wezmę je sobie do serca przy wyborze kolejnego sprzetu

Zarówno ja i Ty stwierdzilismy że zapewne jak popatrzę przez coś lepszego to zmienię zdanie :) bardzo mozliwe, nie będę się z tym kłócił. Zdaję sobie sprawę z tego że sprzęt większy, bardziej uznanego producenta jest lepszy i daje lepsze obrazy.
Efekt jest jednak dokładnie taki jakiego spodziewałem się po takich parametrach za taką cenę, więc dlaczego miałbym być rozczarowany? Zresztą większość refraktorków o takich parametrach i na takim montażu jest w zbliżonej cenie, choćby SkyWatcher Synty. Oferują podobną jakość
Maciej Łuczkiewicz
Synta 10" Dob, MAK-127, 102/500, HEQ-5
LVW 22, 13, 8, NLV 5, Barlow x2
http://mojeobserwacje.blox.pl
 
Posty: 493
Rejestracja: 30 Gru 2008, 16:32

 

PostJanusz_P. | 13 Sty 2009, 15:15

Przeczytałem cały wątek od początku i widzę że mamy tu stały problem początkujących obserwatorów gdyż w recenzji brak skali odniesienia do innych produktów stąd jej taki a nie inny wydźwięk :wink:
Myślę że kolega ją będzie kontynuował po zlocie astronomicznym gdzie popatrzy sobie przez refraktorki o podobnej średnicy ale innych firm o zdecydowanie wyższej jakości co pozwoli mu nabrać dystansu do swojej obecnej hurra optymistycznej oceny 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmacciej | 13 Sty 2009, 15:29

za zdecydowanie wyższą cenę :) poza tym zgadzam się w całej rozciągłosci
Maciej Łuczkiewicz
Synta 10" Dob, MAK-127, 102/500, HEQ-5
LVW 22, 13, 8, NLV 5, Barlow x2
http://mojeobserwacje.blox.pl
 
Posty: 493
Rejestracja: 30 Gru 2008, 16:32

 

PostIgnisdei | 13 Sty 2009, 15:46

macciej napisał(a):za zdecydowanie wyższą cenę :) poza tym zgadzam się w całej rozciągłosci

Tak jak Ci powiedziałem, wystarczyło zapytać na forum:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_i ... cts_id=482
Zobacz.. newton 15cm....Na stabilnym drewnianym dobsonie.
Z tego co widzę masz przestronny, wygodny balkonik. Po którym rowerem można jeździć.
Dobson to właśnie taki AZ, chodzi swobodnie na podkładkach teflonowych we wszystkie strony.
A co tu mamy: aperturę refraktora 9cm i reflektora 15cm...masakryczna różnica w zdolności rozdzielczej i zasięgu.Poz atym dobsa ustawiasz jednym palcem a tu ..........brrrr
Gdybyś kupił na paralaktyku..np syntę 90/900 to bym zrozumiał chcesz się pobawić w kilkudziesięcio-sekundowe fotografie (pod warunkiem że ten Spinacz ma podejście do ogniska głównego) ale jaki sens ma kupowanie 90mm AZ-ta :?: Ptaszki+sąsiadki :lol: (żartuję :wink:)
Radze spylaj to póki ma wartość, choć jakże nieetycznie jest oszukiwać bliźniego.
Ignisdei
 

PostJanusz_P. | 13 Sty 2009, 18:34

macciej napisał(a):za zdecydowanie wyższą cenę :) poza tym zgadzam się w całej rozciągłości


W świecie astronomii cena wyrobu jest wprost proporcjonalna do jego jakości i użyteczności czyli jak w życiu jak sobie pościelesz tak się wyśpisz :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBokonon | 14 Sty 2009, 00:18

Janusz_P. napisał(a):W świecie astronomii cena wyrobu jest wprost proporcjonalna do jego jakości i użyteczności czyli jak w życiu jak sobie pościelesz tak się wyśpisz :idea:

Jest jeszcze jedna reguła dotycząca niskobudżetowego sprzętu astro: jakoś wyrobu jest odwrotnie proporcjonalna do ilości dołączonych do produktu gadżetów w postaci plastikowych barlowów, kątówek, odwracaczy obrazów itp :idea: Nie ma szans na zakup dobrego teleskopu za 600 zł gdy producent dorzuca wiaderko różnych akcesoriów bo one jednak też coś wnoszą do całkowitej ceny, oczywiście kosztem samego teleskopu :roll:

Maciek, rozumiem Twój entuzjazm, bo to Twój pierwszy teleskop. Ale pamiętaj, że recenzja powinna być obiektywna, aby była przydatna dla innych potencjalnych klientów. Nie da się obiektywnie napisać recenzji bez posiadania punktów odniesienia. Niestety nawet w tej cenie, ten teleskop nie należy do takich, które można by z czystym sercem komuś polecić, bo za te pieniądze istnieją dużo lepsze rozwiązania np. wspomniana synta 6'' na dobsonie.
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Postmacciej | 14 Sty 2009, 00:29

Dlatego Wasze krytyczne komentarze są bardzo wskazane, bo wnoszą punkt widzenia osób doświadczonych. Dzięki temu recenzja jest znacznie bardziej wartościwa. Dla mnie punktem odniesienia były lornetki i tu różnica jest dramatyczna na plus :)
Maciej Łuczkiewicz
Synta 10" Dob, MAK-127, 102/500, HEQ-5
LVW 22, 13, 8, NLV 5, Barlow x2
http://mojeobserwacje.blox.pl
 
Posty: 493
Rejestracja: 30 Gru 2008, 16:32

 

Postatrix | 20 Wrz 2014, 11:42

Odświeżę nieco temat.
Muszę przyznać tutaj rację autorowi tematu. Ten refraktor to klon SW 90/900. Nie ma nic wspólnego z Bresserem 90/900.
Bresser jeżeli chodzi o mechanikę wypada znacznie gorzej. Plastikowy wyciąg, obejma montażowa tubusu również plastik itd
Wyciąg Spinora jest wykonany ze stopu aluminium, jest 2" z redukcją na 1,25".
Optyka podobnie jak w SW czy Bresserze. Ogólnie refraktor daje przyzwoite obrazy.
Montaż niestety ciut za słaby do tej tuby. To samo tyczy się montażu Bressera.
Nikon Action 12 x 50
ATM Newton AluMirror 250/2600
 
Posty: 471
Rejestracja: 10 Mar 2008, 22:41

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 41 gości

AstroChat

Wejdź na chat