Synta 12'' vs Synta 8''

Postexec | 28 Lis 2008, 23:26

Od ponad roku jestem zadowolonym uzytkownikiem synty 8''. Nie powiem, zebym przez ten rok wykorzystal wszystkie mozliwosci mojej synty, ale trafila sie okazja kupienia wiekszej, to skorzystalem. Doszedlem do wniosku, ze skoro i tak w Polsce dobre noce trafiaja sie rzadko a wyjazdy pod ciemne niebo jeszcze rzadziej, to jesli mam juz jechac i obserwowac to wole widziec wiecej niz mniej. :rolleyes: \

Nie bede tu opisywal szczegolow technicznych obslugi teleskopu, bo sa juz takie recenzje, ale chce w miare mozliwosci opisac roznice w dawanych obrazach.

Wiem jaka jest roznica miedzy duzym a malym teleskopem pod ciemnym niebem, ale zawsze zastanawialem sie(i chyba nie tylko ja) jaka bedzie roznica miedzy takimi teleskopami na slabym podmiejskim niebie. Mieszkam ok 5km pod Wroclawiem to w dobre noce mam zasieg ok 5 mag (w lepszych czesciach nieba). W gorszych czesciach, czyli w kierunku Wroclawia widac tylko jasniejsze planety.

Dzis teleskop przyjechal i ku mojemu zaskoczeniu(pomimo ze powinienem miec teraz 12 tygodni niepogody...) chmury wieczorem odlecialy i moglem zabrac sie za testy nowego sprzetu.

Niebo dzis nawet jak na moje warunki nie bylo idealne. Zasieg ok 4,7 mag. Droga mleczna widoczna w horyzoncie a Andromeda chyba sie majaczy zerkaniem. Ok sprzet rozstawilem i bez czekania na wychlodzenie wzialem sie za obserwacje - obejrzalem kilka znanych wszystkim obiektow i obserwowalem roznice. Niestety nie posiadam tak duzego arsenalu okularow, zeby dobierac te same powiekszenia w obu teleskopach, wiec czesto w syncie 12 z powodu dluzszej ogniskowej uzyte bylo wieksze powiekszenie co tez pewnie wplynelo na obraz.

Uzywane powiekszenia:
Synta 8'' - plossl 25mm (48x), speers waler 14mm (85x), w70 8,6mm (140x)
Synta 12'' - plossl 32mm (47x), speers waler 14mm (107x), w70 8,6mm (174x)

Stanowisko bojowe:
Image

Pierwszy obiekt:
M57 - obiekt letni, juz dosyc nisko nad horyzontem. U mnie akurat na poludniowym zachodzie, w miejscu gdzie mam najwieksza lune od miasta (luna z gatunku tych, od ktorych mozna stracic akomodacje). Gwiazdozbior lutni slabo widoczny w tej lunie.

synta 8'' - przy 85x wyrazny obwazanek, chociaz obraz bez rewelacji.

synta 12'' - przy 107x - wyrazny obwazanek, chociaz mam wrazenie ze bardziej rozmyty, wyrazniejszy lepiej odciety srodek, generalnie obraz podobny jak w mniejszej syncie.
--------------------------------------------


Drugi obiekt: Veil. Labadz ulozony podobnie, rowniez po zaswietlonej stronie nieba.

synta 8'' - (48x) veil przy 52 cygni bez UHC niewidoczny, po zalozeniu uhc widac, ale praktycznie tylko jedna polowe, druga majaczy. Bardzo slabo. Gorna czesc veila (6992) widoczna w uhc, ale slabo jest dosyc ciemna, chociaz wyraznie sie odcina od tla. Struktura bardzo slabo widoczna.

synta 12'' (47x) - veil przy 52 cygni rozniez niewidoczny bez UHC, od tego momentu nawet nie probuje bez UHC. Pomimo wkreconego filtra tlo dalej jest jasne (!). Veil widoczny, druga strona tez sie majaczy, ale jest odrobine jasniejsza. Druga czesc veila (6992) jest troche jasniejsza niz w mniejszej syncie ale wieksza roznica jest w strukturze, ktora jest lepiej widoczna i wyrazniejsza, chociaz efekt psuje jasne tlo. Czuje, ze pod ciemniejszym niebem roznica by byla duzo wieksza.
--------------------------------------------


Trzeci obiekt: M27. Gwiazdozbior strzaly po ktorym trafiam do hantli jest ledwo widoczny i to jak sie dobrze wpatrze. Luna juz go pozera. O zobaczeniu Liska nie ma co marzyc.

synta 8'' - (85x) - Od razu wrzucam UHC bo jest zauwazalnie lepiej. Mglawica ma swoj okragly ksztalt i widac wyraznie srodkowa 'poprzeczke', kiedy patrzymy na wprost wlasnie ta poprzeczka jest najlepiej widoczna, reszta delikatnie zanika, zerkaniem widac wyrazniej hantlowaty ksztalt, ale przy tym niebie detal nie jest powalajacy.

synta 12'' (107x) - Ten sam okular, takze z UHC. Mglawica jest jasniejsza, chociaz tlo nieba (pomimo wiekszego powiekszenia) tez jasniejsze. Mozna ogladac patrzac na wprost bez specjalnego zaniku detalu. Widac zakrzywione 'ramiona' lub jak kto woli 'ciezarki hantli'. Zerkaniem widac takze zewnetrzne warstwy mglawicy (ta ktora jest dalej od srodka niz 'ciezarki'). W tej mglawicy mimo najgorszego polozenia byla najwieksza roznica miedzy teleskopami jak do tej pory.
----------------------------------------------


Czwarty obiekt - gromada kulista M15. Gromada obecnie tez jest w zasiegu luny z miasta.

synta 8'' (48x) - zaskakujaco dobrze dzis widac ta gromade. W tak malym powiekszeniu rozbite zewnetrzne gwiazdki. Power 85 rozbija gromade w srodku.

synta 12'' (47x) - gromada rozbita (!) oprocz samego srodka ktory jest bardzo jasny. Przy powerze 107 gromada rozbita i wyraznie jasniejsza niz w mniejszej syncie. Jadro gromady az sie mieni w oczach. Na gromadzie kulistej jak do tej pory najwieksza roznica miedzy teleskopami.
----------------------------------------------


Piaty obiekt - M31 (z towarzyszami). Obiekt polozony dosyc wysoko w calkiem niezlym miejscu nieba. Pomiedzy dwoma lunami :rolleyes:

synta 8'' (48x) - plama swiatla, na spodzie chyba sie majaczy ciemny pas. M32 i M110 widoczne. Wieksze powiekszenie nic nie wnosi.

synta 12'' (47x) - jak poprzednio - plama swiatla, teraz wiem ze widze ciemny pas materii. M110 jakby odrobine wyrazniejsza - juz nie jest pojasnieniem z majaczacym jadrem - jadro wyraznie odcina sie od reszty galaktyki. Generalnie niewielka roznica miedzy teleskopami.
----------------------------------------------


Szosty obiekt - M81 i M82. Polozone dosyc nisko nad horyzontem, ale z daleka od luny Wroclawia. Siedza za to w mniejszej lunie pobliskiej (dosyc duzej) wioski.

synta 8'' (48x) - Oba obiekty jak zwykle latwe do znalezienia, chociaz wchodza cirrusy i widac je coraz slabiej. M82 bez detalu - szara kreska. Dosyc slaba (jak na m82). Przy dluzszym wpatrywaniu na wprost ma wrecz tendencje do zanikania. Power 85x przyciemnil tlo, ale m82 to dalej szara gruba kreska.

synta 12'' (47x) - I tu zaskoczenie. Galaktyki wyraznie jasniejsze. Powiekszylem power (107x) i zaczela majaczyc struktura m82. Mozna ogladac na wprost - nie zanika. M81 tez jasniejsza i z wyrazniejszym odcieciem jadro/zewnetrzne warstwy. Na tych galaktykach zaobserwowalem najwieksza roznice w jasnosci i detalu jesli chodzi o galaktyki.
--------------------------------------------


Siodmy obiekt - M33. Dobre polozenie, oprocz tego wysiadl prad w wiosce (i u mnie w domu) wiec jedna luna mniej. Niestety weszly cirrusy, ktore podswietlane luna z Wroclawia wygladaja 'prawie jak' zorza...

synta 8'' (48x) - ledwo widoczne pojasnienie. Bardzo ciemna. Power 85x poprawil tlo, ale galaktyka jeszcze ciemniejsza, widze ja tylko dlatego ze wiem gdzie mam patrzec. Patrze na nia przez cirrusy.

synta 12'' (47x) - slabo widoczne pojasnienie, odrobine jasniejsze. Power 107x poprawil tlo, ale galaktyki nie przyciemnil tak bardzo jak w mniejszej syncie. Pomimo ze jest bardzo ciemna to moge dopatrzec sie jadra. Oprocz tego majacza sie dwie zewnetrzne czesci 'otoczki' jakby zarys ramion, chociaz to dziwne zebym widzial ramiona ledwo widzac cokolwiek.
-------------------------------------------


Cirrusy podbily niebo wiec na dzisiaj to tyle. Mam nadzieje ze sie komus przyda.
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

PostIgnisdei | 28 Lis 2008, 23:56

No superowo, że już w użyciu, teraz Ty jesteś prezesem klubu 12". :lol:
Porównanie będzie wiarygodne pod naprawdę ciemnym niebem . Wstrzymaj sie zatem jeszcze z wnioskami porównawczymi.. a zobaczysz o czym mówię, :wink:
Życzę miłego użytkowania :!:
Ignisdei
 

Postexec | 29 Lis 2008, 00:21

Ach no wiadomo - ciemne niebo, to ciemne niebo :D

Wiem, ze wraz z ciemnym niebem roznica miedzy teleskopami sie zwiekszy i tu nie ma w ogole o czym gadac.

Mysle caly czas jak tu zrobic porownanie tych teleskopow pod ciemniejszym niebem, ale wszystkie moje pomysly zatrzymuja sie na etapie kiedy zaczynam myslec jak przewiezc te dwie rury jednym samochodem.

Moze... widzialem ostatnio ogloszenie na orlenie wyporzyczenie przyczepki do samochodu za 39zl na 4h :mrgreen:
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

Postacubenes | 30 Lis 2008, 18:55

Pod napawde ciemnym niebem synta 12" zmiecie mniejszą siostre i wszystko.
Niezapomne mego zdziwienia patrząc przez LB 16" na m13 pod niebem 4,5 -5mag ,obraz był jasny i szary gromada rozbita ale bez kontrastu ,który o niebo lepszy widziałem z mojego miejsca obserwacji przez 10".W sumie bardziej podobała mi się m 13 z mniejszej rury ale pod ciemnym niebem dającym wymagany kontrast.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

Postexec | 03 Gru 2008, 09:19

Dzis ciag dalszy :)

Wyciagnalem oba sprzety zachecony zacnym niebem, ale i tak skonczylo sie na walce z chmurami.

Zasieg podcza wystawiania teleskopow byl w oklicach 5mag. Pozniej bylo tylko gorzej. Na pierwszy ogien:

M42:

Synta 8'' - Jak na moje niebo to calkiem niezle, ladnie widac ramiona w srodku juz struktura sie ukazuje - niezle.

Synta 12'' - No ladnie... tego sie nie spodziewalem. Roznica jest dosyc znaczna. Nie dosc ze wyraznie jasniejsza, to widac wiekszy obszar mglawicy, jest duzo wyrazniejsza, w srodku widac wyraznie strukture a w ramionach i poza srodkiem tez powychodzily farfocle. Duzy power nie przygasza mglawicy i ukazuje dodatkowy detal.


-------------------------

M78:

Synta 8'' - obiekt nie na moje niebo. Ciemny. W wiekszym powerze ledwo widoczny.

Synta 12'' - niewielka roznica, jest troche jasniejszy, ale tlo rowniez, wiec efekt koncowy niewiele lepszy.


-------------------------

M1:

Synta 8'' - kolejna niezbyt jasna mglawica. Niestety na moim niebie to jedynie mgielka, pojasnienie bez zadnej struktury.

Synta 12'' - mglawica jasniejsza ale przede wszystkim mgielka zaczyna nabierac struktury - widac jasniejsze podluzne centrum i ciemniejsza nierowna otoczke. Ciekawe, pomimo niewielkiej zmiany jasnosci widac o wiele wiecej.


---------------------------

M97:

Synta 8'' - sowa dosyc ciemna, po zalozeniu UHC widac niejednorodnosc, oko zaczyna sie chwilami majaczyc.

Synta 12'' - sowa zauwazalnie jasniejsza, ale dalej dosyc ciemna. Po zalozeniu UHC wyraznie lepiej (ciemniejsze tlo) i oko sowy jest juz bardziej oczywiste.


--------------------------

M108:

Synta 8'' - patrzac na sowe zerknalem przy okazji na ta galaktyczke. Slaba kreska, jasne tlo - nie na moje niebo, nawet sie dluzej nie wpatrywalem.

Synta 12'' - jeszcze jasniejsze tlo, kreska troszke jasniejsza ale przy tak jasnym tle i tak nie mam ochoty ogladac tej galaktyki. Potrzeba lepszego nieba.


--------------------------

NGC 2392:

Niiestety eskimosa zdazylem obejrzec jedynie przez dwunastke z powodu narastajacego zachmurzenia. Kilka razy ogladalem juz eskimosa spod domu za pomoca osemki i moge powiedziec ze przez wieksza synte byl zdecydowanie wyrazniejszy. Tu chyba zadzialala wieksza rozdzielczosc teleskopu - po prostu mglawica nie byla nieregularna kulka, ale miala wyrazna strukture - mozna bylo oddzielic zewnetrzne warstwy od srodka.


Na dzis to tyle. CDN
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

Postsaywiehu | 03 Gru 2008, 11:30

Czyli Execu taki wniosek chyba: jasne obiekty 12-tka wywala lepiej, a na słabe mgławiczki i galaktyki potrzeba dodatkowego filtra - jakby co zapraszam 8) ;)
saywiehu
 

Postexec | 03 Gru 2008, 11:56

Slabe mglawiczki tez lepiej, gorzej z ciemnymi galaktykami - tu zeby bylo wyraznie lepiej trzeba lepszego nieba :roll:
Dzis jedziemy na Tapadla, 40km od Wrocka to sie zobaczy jak to widac pod ciemnym niebem :mrgreen:
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

Postsaywiehu | 03 Gru 2008, 12:38

Ech, powalcz z takim Crescentem, czy różnymi Sharplessami, to zobaczysz cio to słaba mgławiczka ;) Nawet niektóre gromady kuliste mogą spłatać takiego właśnie figla- widoczne zdecydowanie wyraźniej w 12". A tak dla zabawy sprawdź mgławice w Plejadach i "Ducha Mirach" (NGC 404) pod swoim niebem, w obu teleskopach. U mnie jak jest słabsza przejrzystość powietrza, czasem trzeba drobnego tricku w 8", żeby zobaczyć te pierwsze- porównać szybciutko obraz gwiazd spoza gromady z tymi z M45, dopiero wtedy staje się jasne, że te delikatne otoczki wokół nich nie są wynikiem np. zaparowania optyki. W 12" są z kolei zawsze po prostu oczywiste, a przy dobrych warunkach- widać fajnie strukturę mgławiczek.
saywiehu
 

PostAdrian D | 03 Gru 2008, 13:59

U mnie w 8" mgławiczki w Plejadach są tak oczywiste i wyraźne,że aż szczena opada.Praktycznie zawsze jest oddzielny obłoczek przy pojedynczych gwiazdkach,a między nimi czarne kontrastujące tło :shock: -świetny widok.Podobny widok ma "Płomień" w Orionie,też chmurka przy jasnej gwieździe,ale o ile pamiętam nieco słabsza.
MT800, lustro, lidletka i kawałek ciemnego nieba

vimeo.com/andg
instagram.com/andgphotos
Awatar użytkownika
 
Posty: 685
Rejestracja: 26 Gru 2007, 16:27
Miejscowość: Kraków

 

Postzwierzak_grubas | 15 Lut 2009, 21:49

chciał bym zadać pytanie czy różnica jakości jest warta różnicy ceny
(jestem przed kupnem nowego teleskopu aktualnie posiadam synte sk1309eq2)
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

PostJaLe | 15 Lut 2009, 21:53

zwierzak_grubas napisał(a):chciał bym zadać pytanie czy różnica jakości jest warta różnicy ceny
(jestem przed kupnem nowego teleskopu aktualnie posiadam synte sk1309eq2)

To jest tak, że kupujesz 8" starcza ci na kilka miesięcy i stwierdzasz, ze jednak przydałoby się coś większego. To zjawisko zdiagnozowane jest od dawna pod nazwą "dwucalowicy złośliwej".
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzwierzak_grubas | 15 Lut 2009, 21:58

ale wynika to z czystego chciejstwa czy ma rzetelne podstawy
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Posttomek_0603 | 15 Lut 2009, 22:15

To choroba początkujących astromaniaków :)
Zawsze chcesz o 2 cale więcej, a jak masz to jeszcze więcej i jeszcze.
Czasaem przechodzi ale zastępuje ją APOEDsześciocalica :)
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

Postexec | 16 Lut 2009, 00:47

To jest tak ze zawsze by sie chcialo widziec wiecej i stad cale zamieszanie. Ja jednak uwazam, ze na poczatek 8 cali to optimum. Poczatkujacy na wielu obiektach moze nie zauwazyc roznicy miedzy 8 a 12 cali. :wink:
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

Postzwierzak_grubas | 16 Lut 2009, 01:28

moje pytanie wzieło sie z tąd że w D.O.jest promocja na synty 12" ale i tak ich cena w stosunku do używanych 8" jest X 2 a nawet wiecej bo używaną 8"można kupić za 700pln a ja nie mam zamiaru wydawać pieniędzy z samej chęci posiadania.
Z drugiej zaś strony nie chciałbym kupować sprzetu na pół roku.Wydawało mi sie że złotym środkiem bedzie kupno używanej 10" dałem nawet takie ogłoszenie na tym forum o chęci kupna ale brak jakiejkolwiek odpowiedzi.
Poza tym posiadam DUŻY samochód i kwestia wyjazdów plenerowych nie stanowi problemu.
Reasumując nadal nie wiem czy nadal czekac na jakąś okazje kupna mniejszej synty z drugiej ręki czy skorzystać z wyprzedaży w D.O.kupić wiekszy sprzęt ale tez ponieść dużo większe koszty.
Czy może ktoś z doświadczeniem mógłby sie wypowiedzieć w tym temacie w sposób subiektywny na zasadzie ( ja kupiłbym to a to bo...)
pozdrawiam
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postzwierzak_grubas | 16 Lut 2009, 01:29

P.S. pzrepraszam że wciołem sie w cudzy post
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1055
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

Postpolaris | 16 Lut 2009, 10:54

Adrian D napisał(a):U mnie w 8" mgławiczki w Plejadach są tak oczywiste i wyraźne,że aż szczena opada.Praktycznie zawsze jest oddzielny obłoczek przy pojedynczych gwiazdkach,a między nimi czarne kontrastujące tło :shock: -świetny widok.


Wątek odświeżony,więc może zapytam, bo już dawno chciałem - czy te "oczywiste" mgławice w Plejadach widziałeś w MT800 z jednym ze swoich Plossli? Jakie miałeś warunki? To na tyle trudny i kontrowersyjny obiekt, że aż mi się wierzyć nie chce, że są u Ciebie tak dobrze widoczne. Nie chciałbym podważać Twoich doświadczeń obserwacyjnych, ale ja sceptycznie podejdę do tego, że widziałeś te mgławice, a nie co innego. Jestem niedowiarek i tyle, ale ze sporym doświadczeniem obserwacyjnym :)

Pozdrawiam.
polaris
 

Postsaywiehu | 16 Lut 2009, 11:42

Marcin, jeśli on ma sensowne niebo, to łapie mgławice w tych Plosslach bez problemu. Wyżej pisałem o kiepskich nocach (z mgłą czy cirrusem). Jak niebo jest OK- w 8-calówce u mnie one są oczywiste po prostu, jasne, wyraźne, takie fajne "czapy" dookoła gwiazd i pomiędzy nimi. Widać je w jakimkolwiek okularze, na pierwszy rzut oka. Plisss nie pisz, że są trudne i kontrowersyjne, bo to zwyczajnie pod dobrym niebem nieprawda :)

Zwierzak- nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi. Primo: najlepszy to zawsze ten teleskop, który jest najczęściej używany. Secundo: całkiem niedawno Ignisdei sprzedał swoją 12" na Dobsie i wymienił ją na 8" SC, m.in. ze względu na ciężar i gabaryty, choć tez ma niemałe autko. Tertio: ja za nic w życiu nie zrobiłbym takiej wymiany 8)
Narysuj sobie kółka o średnicy 20 i 30 cm - jest różnica, co? ;) Ta różnica dobitnie pokaże ileż więcej można wyciągnąć na niebie z 12-tki. No, ale najlepiej najpierw dotknąć jednego i drugiego telepka.
saywiehu
 

Postpolaris | 16 Lut 2009, 12:42

saywiehu napisał(a):Marcin, jeśli on ma sensowne niebo, to łapie mgławice w tych Plosslach bez problemu. Wyżej pisałem o kiepskich nocach (z mgłą czy cirrusem). Jak niebo jest OK- w 8-calówce u mnie one są oczywiste po prostu, jasne, wyraźne, takie fajne "czapy" dookoła gwiazd i pomiędzy nimi. Widać je w jakimkolwiek okularze, na pierwszy rzut oka. Plisss nie pisz, że są trudne i kontrowersyjne, bo to zwyczajnie pod dobrym niebem nieprawda :)


Tak Wiesiek, znam Twoje opisy tych mgławiczek.
Muszę kiedyś spróbować je zobaczyć na niebie z mgłą i cirrusem, choćby z trickiem :) Bo wciąż sceptycznie do tego podchodzę.
polaris
 

PostAdrian D | 16 Lut 2009, 16:57

Tak, miałem świetne warunki o które trudniej teraz w zimie,kiedy każdy w mojej wsi ładuje węgiel do pieca i w dodatku ciągle wilgoć wisi w powietrzu i zasięg w zenicie rzadko przekracza 6,5 mag.Poźnym latem, czy też jesienią mam bardzo czyste powietrze, i malutkie LP, zasięg w takie noce rzadko spada na 6mag raczej koło 6,5-6,7 norma i ociera się o 7mag gdy obserwuje się po 1 godzinie gdy każdy wyłączy telewizorek czy komputer.Rekordowo dobre niebo miałem zeszłego lata bodajże w Sierpniu gdy widziałem Drogę Mleczna na południu sięgającą mniej więcej 2-3* nad horyzontem :shock: .Powinienem zapisać gdzieś datę ale się zapomniało.Obserwowałem sprzętem jak w stopce czyli MT800 i Soligorowym Plosslem 25mm.Źrenica wyjściowa w takiej konfiguracji to 6.25mm i pole znośne do Plejadek. Widok rzeczywiście przecudny, przypomina nieco gwiazdy oglądane przez zaparowaną szybę,każdą z najjaśniejszych gwiazd otaczał nieduży "kłębuszek" a między nimi świetnie kontrastujące czarne tło.Oczywiście wszystko widoczne bez jakiegokolwiek filtra i w zenicie nie przeszkadza tak duża źrenica.Uważam że to wcale nie kontrowersyjny obiekt chyba bliżej takiemu Płomieniowi do takiego miana nie wspominając o Koniu czy Crescent Nebula (tych 2 ostatnich nigdy nie widziałem :) ).Pod świetnym niebem bez żadnych wątpliwości powinieneś zobaczyć mleko w Plejadach i to bez "zerkania",mój młodszy brat mógłby to potwierdzić bo również ze mną obserwuje,choć dorywczo,ale co do mgławic jestem w 200% pewien :wink:
Nie wiem czy ta fota Cię przekona co do klasy mojego nieba, bo jak mówisz jesteś niedowiarkiem,ale pokażę :wink: .
To SUROWA,NIETYKANA klatka zrobiona kitem(w JPEG'u) na pełnej dziurze na 18mm przy 1600 ISO i czasie 30s,jedynie zmniejszona na potrzeby forum dla zobrazowania jakości nieba.To fota z 04.08.2008, powiedzmy że mniej więcej takie niebo miałem patrząc na Plejady :wink: choć z pewnością taka fota nie odzwierciedla zasięgu ale ukazuje że Nie ma śladu LP pomimo powiedzmy średniodługiej ekspozycji.
Pozdrawiam :wink:
Załączniki
Synta 12'' vs Synta 8'': niebo.JPG
MT800, lustro, lidletka i kawałek ciemnego nieba

vimeo.com/andg
instagram.com/andgphotos
Awatar użytkownika
 
Posty: 685
Rejestracja: 26 Gru 2007, 16:27
Miejscowość: Kraków

 

Postpolaris | 16 Lut 2009, 17:30

Adrian, dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź.
Widzę, że faktycznie warunki masz doskonałe i zwracam honor - myślę, że w takich warunkach wiele da się zobaczyć.

Co do Płomienia, to u mnie już w warunkach podmiejskich jest widoczny, szczególnie jeśli uda się wyciąć z pola widzenia Alnitaka. A Crescent to... bułka z masłem jak się dokładnie wie gdzie on jest, jaki jest mały i ma się filtr mgławicowy.

Pozdrawiam serdecznie.
polaris
 

Postsaywiehu | 16 Lut 2009, 19:19

Crescent jest słabszy niż te mgławiczki!
saywiehu
 

Postacubenes | 17 Lut 2009, 19:42

saywiehu napisał(a):Crescent jest słabszy niż te mgławiczki!

Zdecydowanie tak!
Ale z odpowiednim filtrem (OIII)to naprawde świetny widok i wcale się nie zdziwie jak ktoś napisze że widział w sześciu calach pod smolistym niebem .
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

PostJanusz_P. | 19 Lut 2009, 09:53

Crescent Nebula jest do odszukania pod smolistym niebem Bieszczad z zasięgiem ponad 7 mag już w dobrym Zeissie 10x50 co sam niejednokrotnie czyniłem przed laty mając jeszcze młode oczy 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAdrian D | 19 Lut 2009, 11:54

No to jak tak sprawa wygląda to zabieram się za nią w najbliższe wakacje :lol: .
MT800, lustro, lidletka i kawałek ciemnego nieba

vimeo.com/andg
instagram.com/andgphotos
Awatar użytkownika
 
Posty: 685
Rejestracja: 26 Gru 2007, 16:27
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat