20" - przyszłość

Postzbyszek | 17 Cze 2006, 12:59

Jakbys mial plyte lamonowana to za pol roku pewnie wytra sie rowki i po wiorach lozyska beda skakac. Widzalem wersje z podwojnymi lozyskami aby z mniejsza sila naciskaly - wtedy laminat dluzej wytrzyma, choc i tak dosc szybko sie wytrze. Moze jakis pierscien metalowy czy w ostatecznosci z blachy np. przod bebna automatycznej pralki ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJaLe | 17 Cze 2006, 13:20

zbyszek napisał(a):Jakbys mial plyte lamonowana to za pol roku pewnie wytra sie rowki i po wiorach lozyska beda skakac. Widzalem wersje z podwojnymi lozyskami aby z mniejsza sila naciskaly - wtedy laminat dluzej wytrzyma, choc i tak dosc szybko sie wytrze. Moze jakis pierscien metalowy czy w ostatecznosci z blachy np. przod bebna automatycznej pralki ?


To co Zbyszku nazywasz laminatem tak naprawdę nim nie jest. Masz na myśli płytę wiórową okleinowaną okleiną sztuczną z tego co pamiętam o gr. 0.1 mm, a jest to po prostu rodzaj papieru z nadrukiem. Taka płyta nie nadaje się do tego rozwiązania, również z kilku innych względów.


Po jakim materiale przewidujesz trakcję tych łożysk na końcach trójnika bo to jest ważna kwestia


W tej chwili spodnia część po której będą pracować łożyska jest wykonana ze sklejki utwardzonej warstwą lakieru Hamerait.
Jak już wspominałem testowałem takie połączenie ruchowe i nie widać większych oznak wytarcia.
Natomiast oczywiście przygotowany jestem na taką ewentualność i w przypadku wystąpienia wgnieceń pokryję spód właśnie laminatem o gr. 1mm.

Laminat czyli żywicę poliestrowa pewnej firmy z Austrii można kupić w pewnym sklepie na Mogilanach - jest dosyć drogi, ale mam ten materiał już sprawdzony. Stosunkowo łatwo się go klei, troszkę trudniej obrabia. Ma dużą wytrzymałość przede wszystkim na udarność i ścieralność.

Dziękuję oczywiście za rady, ale i tutaj mam plan B 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 19 Cze 2006, 10:31

Jale, nawet gruby laminat nie sprawdził się w teleskopach klasy 500 i 600mm i nawet potrójne łożyska zniszczyły bierznię do roku czasu, to jednak jest ogromny, zmienny i prawie punktowy nacisk a teleskop 600mm (jego bierznia) uszkodziła się prawdopodobnie w transporcie na płytowym odcinku starej drogi do Gliwic.
Polecam zdecydowanie bierznię z blachy duralowej conajmniej 5mm grubości lub kwasoodpoornej o grubości minimum 3mm oczywiście na całym obwodzie podpartej drewnopodobnym materiałem i to tak z twórczej autopsji a nie gdybanie teoretyczne 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 19 Cze 2006, 14:43

Postaram się zakupić polecany materiał i właśnie tak wzmocnię bierznię.

Co do transportowania, to Januszu opisałeś klasyczny przykład, jak nie powinno się tego robić. Podobnie jak z samochodami przewożonymi lawetami na znacznych odległościach. Łożysko nie powinno przenosić obciążeń, tylko należy wykonać podpory, które "zastąpią" koła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMirek D. | 02 Lip 2006, 09:38

Cześć,

Właśnie skończyłem budowę T500 dla Michała.
Wczoraj było pierwsze światło.
Obrót w azymucie zrealizowałem na podkładkach teflonowych.
3 podkładki na końcach trójnika, 4-ta na środku.
Poprzez zmiane wielkści środkowej podkładki reguluje się opór teleskopu.

Wielkość ta została tak dobrana aby siła potrzebna do obrotu teleskopu w poziomie była taka sama jak siła do obrotu w pionie (gdy tuba ustawiona 60 stopni od horyzontu).

Wszystko chodzi płynnie. Teleskopem można śledzić obiekty przy ok 200x bez zacięć i skakania.

Rozwiązanie to stosowane jest bez zmian w teleskopach Obssesion od 20 lat. Największy teleskop bazujący na tym rozwiązaniu ma 90 cm.
Nie pisałem wcześniej bo najpierw chciałem sprawdzić w praktyce jak to zadziała.

Ważna sprawa to użycie oryginalnego teflonu (z Francji). Ten produkcji Polskiej z Tarnowa niestety ma inne właściwości mechaniczne i wystepują zacięcia.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 02 Lip 2006, 09:47

No to mamy w Polsce już 50-tkę typu Taurus :lol:
Kiedy ją zobaczymy na jakimś zlocie?

Ps. Tarnów produkuje substytyt teflonu o nazwie handlowej Tarflen bo koncern DuPont zabronił mu używać nazwy Teflon i słusznie właśnie z powodu tych różnic we właściwościach w stosunku do oryginalnego Teflonu :?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 02 Lip 2006, 12:09

Nie dalej jak wczoraj, zastanawiałem się: co Mirku z Twoją konstrukcją. I proszę już jest gotowa !
Bardzo cieszę sie z faktu, że powstała kolejna konstrukcja :)

Może zamieścisz kilka zdjęć.
Oprócz widoku całości szczególnie interesuje mnie wyciąg, a właściwie jaki typ zastosowałeś? Podobno Antares wchodzi na rynek z Crayfordami w dobrej cenie, czyżby to był właśnie taki wyciąg ?

Podaj jeszcze Mirku ogniskowaą T500.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMirek D. | 02 Lip 2006, 13:20

Ponieważ teleskop był przerabiany ze starej półmetrówki TURa to wyciąg został taki jaki był, czyli Astrokrak. Mimo lat ten model chodzi bardzo dobrze.

Ogniskowa to 2225mm, światlosila F/4.5

Niestety nie mam zdjęć bo natychmiast po skończeniu zawiozłem go Tiamatowi.


Teleskop będzie gościł na zlotach i obserwacjach Kudłaczowych więc nie raz go wszyscy zobaczą.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 11 Lip 2006, 13:24

Tym razem zaprezentuje teleskop z wykonanym tubusem kratownicowym:


Image


W porównaniu ze szkieletem MT 2250, TW 270 prezentuje sie bardzo mizernie:


Image


i jeszcze jedno porównanie:

Image


Mogę powiedzieć, że całość porusza się bardzo płynnie i bezproblemowo, w tej chwili przeważa jeszcze klatka górna, ale oczywiście nie ma jeszcze zamontowanego LG.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 13 Lip 2006, 10:16

Kilka słów na temat samego tubusu.
We wcześniejszej swojej konstrukcji ( TW 350) eksperymentowałem z tubusem kratownicowym 8 elementowym. Stwierdziłem jednak, że konstrukcja nie wymaga, aż tylu prętów i to z kilku powodów.
Wykonanej konstrukcja tubusu MT 2250 wygląda tak:

Image

obecnie jej waga to około 6 [kg], każdy pręt to około 1[kg]. Waga ta ulegnie zmniejszeniu gdyż pręty są nie docięte na wymiar.

Po złożeniu tubus zajmuje tyle miejsca, że można go włożyć do wnętrza samochodu osobowego :), czyli jest lepiej niż myślałem

Image


kostki, które prezentowałem już wcześniej ułatwiają składanie i rozkładanie, jednocześnie zapobiegają zagubieniu elementów, a sam montaż skraca się do kilku minut:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 16 Lip 2006, 19:10

Systematycznie zbliżam się do momentu wykonania pająka.
Początkowo przewidywałem wykonanie pająka półokrągłego.
W tej chwili widzę jednak potrzebę zamocowania pająka 3 punktowego.

Który z proponowanych sposób wybrać ?

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzbyszek | 16 Lip 2006, 21:48

Duzo zalezy od wagi jaka bedzie mialo lusterko wtorne i sztywnosci tubusa gdzie mocowany bedzie pajak.
Rysunku z proponowanymi pajakami za bardzo nie rozumie . Moze zrob 3 ramienny ale z lukowato wygietymi ramionami w ten sposob, ze gdyby byly ruchome mogly sie nalozyc.
Podest czy drabine juz masz?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostDominik Woś | 16 Lip 2006, 22:08

Przepraszam, że zapytam :wink: ale czyżby niechęć do trzy lub czteroramiennego prostego pająka wynikała z preferencji obserwacji planet lub bardzo jasnych gwiazd i to z małymi powiększeniami ? Wydaje mi się, że wtylko wtedy występują efekty dyfrakcyjne w postacji "spajków". :wink: Przy obserwacjach z większymi powiększeniami (np. Saturn) nie zauważyłem negatywnego wpływu trzech ramion pająka w moim Newtonie 12,5 cala. No chyba, że w dużo większym lustrze efekty dyfrakcyjne ulegają jakiemuś wielokrotnemu wzmocnieniu. :wink:

Ja bym chyba zrobił klasycznego czteroramiennego prostego i sztywnego pająka.

Tak z ciekawości - jaka jest konstrukcja pająka w wielometrowych teleskopach lustrzanych ? :roll: :?:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzbyszek | 17 Lip 2006, 00:43

3 ramienny giety tez prosto zrobic , mozna na wzor pajakow z AK tylko samemu pogiac.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 17 Lip 2006, 08:12

Jale, nie kombinuj za bardzo, zrób trzyramienny "turbo wygięty" jak galaktyka spiralna lub 3-4 ramienny prosty, takie będą zdecydowanie najszytywniejsze 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 17 Lip 2006, 10:33

Janusz_P. napisał(a):Jale, nie kombinuj za bardzo, zrób trzyramienny "turbo wygięty" jak galaktyka spiralna lub 3-4 ramienny prosty, takie będą zdecydowanie najszytywniejsze 8)


Rzecz w tym, że wcześniej przewidywałem wykonanie pajaka jak we wcześniejszych konstrukcjach wzorem pająka z Mirkowych Taurusów.

W tej chwili istnieje możliwość zamocowania w 3 pokazanych punktach, czyli mogę wykonać taki sztywny pająk (na rys. kolor zielony), ale w punktach podparcia położonych wzgledem siebie pod kątem 90 stopni. Czy będzie to mieć znaczący wpływ na obserwacje ? Tego nie wiem i tutaj przydałaby się podpowiedź.


Zbyszku co do sztywności tubusu i klatki , wszystko jest (muszę użyć tego słowa)"cholernie" sztywne. Z kształtem pająka to oczywiście eksperyment, ale trochę oparty na podpatrzonych "wynalazkach".
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 17 Lip 2006, 12:07

To może lepiej nie rób jak sam piszesz "wynalazka" tylko solidny i sprawdzony w dużych teleskopach normalny pająk :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMirek D. | 17 Lip 2006, 18:17

Ja w połmetrówce zastosowałem wygiety pająk taki jak w mniejszych teleskopach.
Materiał - aluminium płaskownik 2x50.

Wszystko bardzo sztywne - żadnych odkształceń. Obrazy super.

Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 17 Lip 2006, 18:22

Mirek D. napisał(a):Ja w połmetrówce zastosowałem wygiety pająk taki jak w mniejszych teleskopach.
Materiał - aluminium płaskownik 2x50.

Wszystko bardzo sztywne - żadnych odkształceń. Obrazy super.

Pozdrawiam,
Mirek D.


Właśnie Mirku dokładnie tak samo chciałem zrobić.

A teraz to jestem pewny, że tak zrobię.
Wszystkim dziękuję za rady, gdyż wszystkich uwag słucham i wszystkie są bardzo cenne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 17 Lip 2006, 21:11

To może zapytaj użykownika jak się sprawuje to rozwiązanie w praktyce obserwacyjnej :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 17 Lip 2006, 21:38

Janusz_P. napisał(a):To może zapytaj użykownika jak się sprawuje to rozwiązanie w praktyce obserwacyjnej :roll:


Masz rację. Użytkownik jest dosyć często na forum, więc jeżeli tylko zechce to na pewno odpowie.
A ja poczekam ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostJaLe | 25 Lip 2006, 14:29

Dosłownie przed chwilką dotarły do mnie LW :lol: producent deklaruje L/10 - myślę że wystarczy.

Teraz jeszcze poczekam na uchwyt z AK i ruszam dalej.

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postalfascorpius | 26 Lip 2006, 10:18

Nie wiem czy to Ci pomoże, ale ja stosując wentylatorek do mojego 6'' zauważyłem, że strumień powietrza jest bardziej efektywny, gdy wentylator dałem na wlot tubusa. Strumień powietrza omiatał LW i usuwał rosę a potem wylatywał dołem poprzez otwory konstrukcyjne z dużą prędkością wyraźnie wyczuwalną pod ręką na wolnym powietrzu, gdzie zawsze jakieś ruchy wiatru są.
Natomiast w położeniu za lustrem głównym na dole tubusa pęd powietrza z wentylatora był od razu tłumiony przez LG i bardziej rozchodził się na boki niż wlatywał i chłodził LG
pozdrawiam
 
Posty: 41
Rejestracja: 13 Paź 2005, 11:15

PostJaLe | 26 Lip 2006, 11:00

Z nawiewem sprawa już raczej przesądzona.
Realizacja jest już zaawansowana. Strumień powietrza tworzą dwa wentylatory 70 mm i kierują równolegle do pow. LG.
Ale rozważałem również dodatkowy wiatraczek w rejonie LW o czym pisałem juz wcześniej.


Image
Ostatnio edytowany przez JaLe, 26 Lip 2006, 20:38, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostKalisto | 18 Gru 2018, 08:50

Witaj zapytam czy można przyłączyć się do projektu . Zawsze można rozłożyć koszty na 2
 
Posty: 5
Rejestracja: 17 Gru 2018, 22:57

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat