Maciek_Cz napisał(a):25 kroków i otwór 0,3 mm to zły wybór.
W dodatku siła testu ukazuje się przy takiej odległości siatki Ronchi od ogniska, by było widać pomiędzy 3 a maksymalnie 5 pasami.
Ralph napisał(a):Te obrazki to jest test lustra paraboloidalnego w trybie autokolimacji (AC). Wygięte prążki nie świadczą o aberracji sferycznej w wiązce równoległej (takiej, jaką mamy obserwując obiekty nieskończenie odległe). Obraz, jaki tu widzimy, zawsze taki będzie w przypadku AC i paraboloidy. Lustra z tych diagramów są OK, proszę popatrzeć na Strehl ratio. Wartość >0.8 oznacza, że jakość obrazu ogranicza dyfrakcja, a nie błędy obiektywu. Krążki Airy'ego, których rozmiar podaje algorytm (sam go używam) są proporcjonalne do ogniskowej, zatem przy tym samym powiększeniu obraz z obu luster będzie równie dobry.
Do JAKOŚCIOWEGO testu Ronchiego zwierciadeł paraboloidalnych należy używać trybu sztucznej gwiazdy, a nie autokolimacji, przy czym odległość 20f zupełnie wystarczy. Przy obiektywie soczewkowym nawet 15f jest OK.
Prawdą jest natomiast, że test Ronchiego jest coraz czulszy w miarę wzrostu ogniskowej przy tej samej średnicy. Soczewka d=45 mm f=3 m (podobno renomowanej firmy Optosigma) o naprawdę kiepskim wzorze w autokolimacyjnym teście Ronchiego daje akceptowalne obrazy nawet w powiększeniu 80x.
Ralph napisał(a):Większość odkryć 17. wiecznych astronomów, pracujących już po Galileuszu, została dokonana teleskopami o obiektywach jednosoczewkowych o średnicy czynnej 50-100 mm i ogniskowej do 20 metrów. Mowa tu o prawdziwej strukturze pierścieni Saturna, przerwie Cassiniego, jego czterech księżycach (Tytan, Rhea, Dione, Iapetus), fazach Merkurego (nie widział ich Galileusz ani Scheiner), Wielkiej Czerwonej Plamie na Jowiszu (tylko dziadygi takie jak ja obserwowali z boleścią w sercu, jak zmalała przez ostatnie 30 lat i już nie jest "wielka" - królują OWALE), no i oczywiście o szczegółach na tarczy Marsa. Nie wspominając o Księżycu i detalach, których nie ma w Heweliuszowej Selenografii (1647). No i o morfologii fotosfery Słońca, gdzie Heweliusz miał chyba największe osiągnięcia obserwacyjne, poza "Mercurius in Sole visus", gdzie wyznaczył średnicę kątową Merkurego na tle tarczy słonecznej z niesamowitą jak na owe czasy precyzją.
Pozdrawiam Wszystkich - Maciej
montaż Skytee2 + ONSTEPX zmotoryzowany
Sprzedam M@rek, 2025.06.19Para nikon nav sw 5mm, nikon nav sw 10mm
Sprzedam KORSARZ, 2023.11.10Nasadka kątowa GSO 2 " dielektryczna
Sprzedam Orion 1967, 2025.05.18[s] Filtry SVBony CLS 1,25" / 2" [nowe]
Sprzedam Marek_N, 2025.06.04ZWO ASI 183 MM Pro - bad column
Sprzedam jolo, 2025.06.17Soczewka Baader Hyperion Zoom 2,25x
Sprzedam Juki89, 2025.06.02