Televue delite vs TS hr planetary ...

PostMormegiL | 29 Wrz 2021, 16:46

Witam wszystkich
Czy ktoś robił może takie porównanie ? Czy między tymi okularami jest przepaść a może różnią się w niewielkim stopniu.. Bo cena to przepaść :wink: :D
Czy warto dołożyć i kupować tv delite ??

Pozdrawiam...
SW ED-100
Vixen lvw 5mm
Baader Morpheus 17.5mm
Pentax xw 10mm ; 40mm
Nikon ex cf 10×50
 
Posty: 22
Rejestracja: 11 Mar 2020, 20:28

 

PostMormegiL | 29 Wrz 2021, 23:39

Hmmm ... właśnie wyczytałem na zagranicznym forum że w teleskopie : f7,f8,f9 różnica jest znikoma ..
Ja w moim ed 100 widzę różnicę w szkielkach a to przecież f9. Więc albo ts hr naprawdę dorównują tv delite albo ktoś ma słaby wzrok :lol:
A jak wasze doświadczenia z tymi szkielkami ?

Pozdrawiam
SW ED-100
Vixen lvw 5mm
Baader Morpheus 17.5mm
Pentax xw 10mm ; 40mm
Nikon ex cf 10×50
 
Posty: 22
Rejestracja: 11 Mar 2020, 20:28

 

Postwitos | 30 Wrz 2021, 13:11

MormegiL napisał(a):Hmmm ... właśnie wyczytałem na zagranicznym forum że w teleskopie : f7,f8,f9 różnica jest znikoma ..
Ja w moim ed 100 widzę różnicę w szkielkach a to przecież f9. Więc albo ts hr naprawdę dorównują tv delite albo ktoś ma słaby wzrok :lol:
A jak wasze doświadczenia z tymi szkielkami ?

Pozdrawiam


TS HR osobiście nie przypadły mi do gustu, mydło :wink:
witos
 

Postarek_ol | 30 Wrz 2021, 15:40

w moim przypadku przeszkadzały mi najbardziej blackouty (fasole) przy nieosiowym patrzeniu.
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

PostMormegiL | 30 Wrz 2021, 17:08

Rozumiem Arku ze piszesz o hr ts...
SW ED-100
Vixen lvw 5mm
Baader Morpheus 17.5mm
Pentax xw 10mm ; 40mm
Nikon ex cf 10×50
 
Posty: 22
Rejestracja: 11 Mar 2020, 20:28

 

PostKrzysztof_P | 30 Wrz 2021, 17:10

Witajcie.
Posiadam i znam te szkiełka.Obrazki generują bardzo dobre , porównywałem je z różnymi innymi okularami w różnych sprzętach.
Porównywałem dla przykładu ze sobą w jednym czasie: TV DE LITE 4mm , NLV4mm , Orto 4mm , TS HR Planetary 4mm.
TV DE LITE 4mm był bardzo blisko ostrością obrazu Jowisza na osi , zaraz za Orto 4mm , potem był NLV 4mm.
TS HR Planetary 4mm , stanowczo mniej ostry i był na samym końcu z tych czterech okularów.
Kolejność w uzyskanych obrazach Jowisza wyglądała mniej więcej tak:
1.Orto 4mm.
2.TV DE LITE 4mm.
3.NLV 4mm.
4.TS HR Planetary 4mm.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMormegiL | 30 Wrz 2021, 18:47

I wszystko jasne... :D pozdrawiam
SW ED-100
Vixen lvw 5mm
Baader Morpheus 17.5mm
Pentax xw 10mm ; 40mm
Nikon ex cf 10×50
 
Posty: 22
Rejestracja: 11 Mar 2020, 20:28

 

PostMeade;) | 30 Wrz 2021, 23:20

Używam ts HR 6 mm z teleskopem dobson flex 8 cali sprawdza się super i żadnego mydła tam nie ma.
Ostatnio edytowany przez Meade;), 01 Paź 2021, 00:25, edytowano w sumie 1 raz
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

Postwitos | 01 Paź 2021, 00:21

Meade;) napisał(a):Używam ts HR 6 mm z teleskopem fdobson flex 8 cali sprawdza się super i żadnego mydła tam nie ma.


Nie pamiętam jaka miałem ogniskową mojego HRa, ale w Newtonie SW 200mm F5 kiepsko się to prezentowało, może miałem słaby egzemplarz :( Kolimacje niutka miałem wzorcową.
witos
 

PostKrzysztof_P | 01 Paź 2021, 00:30

Nie chodzi o mydło , tylko o to iż są z wymienionych powyżej okularów , najsłabszymi okularami na osi w centrum obrazu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 01 Paź 2021, 13:25

Witajcie.
Dodam jeszcze od siebie , iż uważam że szkiełka takie jak: Celestron X-Cel LX oraz MEADE HD , też są lepszymi szkiełkami na osi pod względem generowanych obrazów od klonów okularów TMB Thomasa M. Back z USA jakimi są okulary: TS HR Planetary i ich słabsze pod względem warstw kolejne klony , okulary Planetary II i SW SWA 58*. Dobre Plossle z mniejszym polem własnym i ER też są lepsze na osi.Moim zdaniem plusem tych okularów jest pole własne około 58*-60* jak i i bardziej komfortowy ER około 18mm.Oraz przystępna cena , adekwatna co do ich jakości w praktyce.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 01 Paź 2021, 13:40

Dobre Ortho polecam. Małe to i podobno nie wszystkim pasuje ale po włożeniu w ED-ka rozjeżdża większość innych okularów
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 01 Paź 2021, 13:53

Cześć Krzysztofie.
To prawda co dobre Orto to Orto.
Coś za coś , mały ER i pole , ale obrazki na osi najlepsze , co szczególnie widać przy Ekstra Seeingu.
Pooglądajcie sobie też Emki w Orciakach z dłuższą ogniskową i porównajcie ich obrazy z innymi szkiełkami.
Orciaki są świetne na wszystkich obiektach nieba z własnymi ograniczeniami ich konstrukcji , czyli stosunkowo małym ER i polem własnym około 40*.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMeade;) | 09 Paź 2021, 10:25

Gratuluję ciągłego śledzenia planety w takim ortho. Jednak wolę TS HR 6mm do takich celów. To szkiełko ma ostry obraz do samej diafragmy. Nie psuje obrazu księżyca do zejścia z pola widzenia. Pokazuje cienie księżyców Jowisza na jego tarczy, przerwę cassiniego (jeśli są dobre warunki).
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

PostKrzysztof_P | 19 Paź 2021, 23:50

Cześć.
Prawdziwe oglądanie Planet powinno być na solidnym adekwatnie do instrumentu montażu z dokładnym i w miarę dobrym napędem , prowadzeniem i polega na wielogodzinnym wpatrywaniu się w Planety.Bowiem są podczas nocy takie chwile ze świetną widocznością że naprawdę szkoda je przegapić.W okularach typu HR i ich klonach , można co najwyżej spoglądać na Planety , ale aby wydobyć maxa i subtelny słaby detal widoczny na pograniczu percepcji to stosuje się właśnie okulary dedykowane do tego celu , dające wysoki kontrast obrazu , transmisję , ostrość , itp.Okulary typu HR Planetary i ich klony średnio się do tego celu nadają , tutaj widocznie lepszymi okularami będą choćby średniej jakości Plossle.Jeżeli chodzi o dostrzegalność słabego , ledwo widocznego na tarczach Planet detalu.Ponadto montaże Dobsona czy AZ średnio do tego celu się nadają , jeżeli mamy na myśli poważne złapanie , zobaczenie i spokojne się przyjrzenie widocznego czasem tylko chwilami słabego i ledwo dostrzegalnego subtelnego detalu Planet.Powinniśmy się skupić na widoku samej Planety w centrum obrazu na osi , gdzie mamy najlepszej jakości obraz i dobry montaż z prowadzeniem bez drgań to nam m.in. też ma zapewnić.Utrzymać Planetę cały czas w centrum obrazu , bez wprowadzania żadnych jego drgań przy dużych i bardzo dużych powiększeniach.Do tego celu nie potrzebujemy okularu z dużym polem własnym , tylko szkiełka z dedykowaną konstrukcją stricte do planetarnych zastosowań.Oglądam przede wszystkim Planety od ponad trzydziestu paru lat i myślę że coś na ten temat więcej mogę napisać z praktyki.A okulary typu HR Planetary i ich klony , naprawdę moim zdaniem słabo się do tego celu w stosunku do innych szkiełek nadają.TV DE LITE są pod tym względem widocznie lepsze na osi , są blisko okularów Orto , ale w warunkach dobrej widoczności jednak widać o ile słabsze od dobrych Orto czy np. TMB Super-Mono , itp.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostMeade;) | 20 Paź 2021, 10:19

Ogólnie jak dla mnie porównanie tych dwóch szkieł mija się z celem. Cena tv a ts HR to 2 różne pólki jakościowe i cenowe. To tak jak by porównać malucha do formuły 1 i szukać różnic w konstrukcji silniku i mocy :D
Sprzęt: Nikon action 8 x 42

Pasja która łączy ludzi...
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 13 Mar 2018, 16:27
Miejscowość: Okolice Tarnowa

 

PostKrzysztof_P | 20 Paź 2021, 11:54

Cześć.
Okulary HR są jak najbardziej warte swojej ceny zakupu , temu w żadnym wypadku nie zaprzeczam i są najlepszymi klonami okularów TMB USA.Ale zgodnie możemy stwierdzić iż za ich cenę zakupu nie mogą dorównywać swoją jakością znacznie droższym okularom jak i bardziej wyspecjalizowanym konstrukcjom okularów , np. o lepszym gatunkami użytego szkła i technologii powłok , oraz projekcie samego okularu nastawionym na świetną ostrość obrazu na osi.
Tak czy inaczej to przyjemne w użyciu szkiełka za niewygórowaną cenę.
Pogodnego nieba.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Magnetar, Majestic-12 [Bot] oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat