Matematyka do śledzenia montażem Dobsona?

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 24 Paź 2021, 20:07

Dobry :)

Siedzę sobie prawie w Bieszczadach :D czekając na pogodę i myślę ;)

Myślę żeby zrobić sobie pod przyszły teleskop ;) montaż w systemie Dobsona,
ale ze śledzeniem, żeby można było focić. Na oko powinno to być mechanicznie
znacznie prostsze i stabilniejsze przy mniejszym koszcie...

Ale pomijając koszt. Żeby śledzić obiekt trzeba by po pierwsze znać własną pozycję,
po drugi skalibrować system wskazując przynajmniej gwiazdę Polarną, znać precyzyjnie
czas... Do tego momentu sprawa jest dość prosta :) Niestety brakuje mi wiedzy jak
do diabła obliczyć ruchy potrzebne Dobsonie do śledzenia obiektu.

Spotkaliście się może z jakąś stroną na której potrzebna "matematyka" byłaby
przystępnie wyłożona?
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

Postmidimariusz | 24 Paź 2021, 20:22

Jest już takie urządzenie nazywa się platforma paralaktyczna.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

PostVroobel | 24 Paź 2021, 21:07

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):Dobry :)

Siedzę sobie prawie w Bieszczadach :D czekając na pogodę i myślę ;)

Myślę żeby zrobić sobie pod przyszły teleskop ;) montaż w systemie Dobsona,
ale ze śledzeniem, żeby można było focić. Na oko powinno to być mechanicznie
znacznie prostsze i stabilniejsze przy mniejszym koszcie...

Ale pomijając koszt. Żeby śledzić obiekt trzeba by po pierwsze znać własną pozycję,
po drugi skalibrować system wskazując przynajmniej gwiazdę Polarną, znać precyzyjnie
czas... Do tego momentu sprawa jest dość prosta :) Niestety brakuje mi wiedzy jak
do diabła obliczyć ruchy potrzebne Dobsonie do śledzenia obiektu.

Spotkaliście się może z jakąś stroną na której potrzebna "matematyka" byłaby
przystępnie wyłożona?


Spotkaliśmy.

Nazywa się Jean Meeus i napisał zaj... książkę "Astronomical Algorithms", wydaną dwukrotnie. Połowę przeczytałem w j. angielskim, zrobiłem zmotoryzowany i skomputeryzowany montaż Dobsona na Raspberry Pi. Wszystko działało super do momentu, kiedy zachciało mi się focić. Wtedy okazało się, że potrzebny jest derotator pola, który też zrobiłem i podpiąłem "na trzeciego" do RPi. I wtedy okazało się, że mechanika kuleje i...

...i postanowiłem zrobić montaż paralaktyczny.

A tak serio, jak chcesz focić, to zacznij zbierać na porządny i mocny montaż paralaktyczny, bo się zajedziesz...

No, chyba, że lubisz gonić króliczka, jak ja. :lol:

P.S.
To, co i jak robiłem, możesz prześledzić na moim kanale YT i w blogu, linki w stopce.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 24 Paź 2021, 21:32

fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):1. ... żeby śledzić obiekt trzeba by po pierwsze znać własną pozycję ...
2. ... po drugi skalibrować system wskazując przynajmniej gwiazdę Polarną ...
3. ... znać precyzyjnie czas ...
4. ... jak do diabła obliczyć ruchy potrzebne Dobsonie do śledzenia obiektu...


Ad.1. GPS np. na USB. Czas, własna pozycja geograficzna i automatycznie Alt bieguna (Polaris).
Ad.2. Ja widze tu tylko laser, ale w pobliżu lotniska masz problem. Można próbować precyzyjnie zestrojonym szukaczem z krzyżem, albo po prostu okular z krzyżem, jako główny, tylko że zamiast kamery.
Ad 3. = Ad. 1.
Ad 4. Wszystkie wzory są w tej książce.

Ale naprawdę nie warto.

Projekt OnStep obsługuje montaże AltAz. Jest bardzo tani, ale to droga pod górę, jak zawsze w darmowch projektach. Innym rozwiązaniem jest np. to:

viewtopic.php?p=559995#p559995

Zrób montaż, albo zmodyfikuj istniejący i spróbuj zaemulować jakiś standard. Ja, zamiast dłubać w sofcie, już zrobiłem kilka zdjęć...

midimariusz napisał(a):Jest już takie urządzenie nazywa się platforma paralaktyczna.


Mam już za sobą rozważania, czy nie postawić skomputeryzowanego Dobsona z GoTo na platformie. Ale nikt nie był w stanie mi podpowiedzieć, jak zachowa się GoTo na platformie, czy będzie trafiać. To wymagałoby dodatkowego modułu do obliczeń. Transformacja współrzędnych równikowych na ziemskie i następnie znów na równikowe? Bez sensu.

Sama natomiast platforma pod gołym Dobsonem jak najbardziej sens ma.

Edit.
AstroEQ nie obsługuje montaży AltAz.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postfjsdhfosdhfdhsfhsd | 25 Paź 2021, 07:55

Vroobel napisał(a):...Nazywa się Jean Meeus i napisał zaj... książkę "Astronomical Algorithms", wydaną dwukrotnie....



Dzięki, rozglądnę się za literaturą.
Na pewno macie rację, że zwykły montaż paralityczny ;) jest dużo prostszy
w realizacji, niż taka wersja Dobsona. No ale ja kombinator jestem :)
Na razie siądę na tyłku i policzę do dziesięciu :)

Dobsona zapiszę sobie na "liście zadań do wykonania".
Może kiedyś, jak będzie mi się nudzić :):)
fjsdhfosdhfdhsfhsd
 
Posty: 819
Rejestracja: 09 Paź 2021, 16:12
Miejscowość: Skawina, Kraków

 

PostJaLe | 25 Paź 2021, 15:51

Paralityk to człowiek dotknięty paraliżem, natomiast my używamy montaży paralaktycznych (równikowych).
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSoczi | 25 Paź 2021, 21:56

Nie szkodzi, wprawi się. A co dopiero inne pojęcia trudne do zapamiętania w poprawnym brzmieniu jak Rektascensja czy Analemma. Nawet mi się to myli. :mrgreen:
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostVroobel | 25 Paź 2021, 22:00

Rektascensja to tak z niemiecka bardziej, co?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostLukacz | 25 Paź 2021, 22:04

Raczej z łaciny - recta ascensio, zbliżone do niemieckiego rektaszensio.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

Postzbyszek | 26 Paź 2021, 01:49

Stary autostar 497 mógł pracować także w AZ . Silniczki na prąd stały, z enkoderami i wyjątkowo lichymi przekładniami. Można było wartość przekładni ustawiać, pewnie tez można dorobić układ by większy prąd do zasilania innych silniczków uzyskać. Dokładność prowadzenia musi być co najmniej wielkości seeingu . To głownie od wielkości iloczynu przekładni zależy . Spotkałem się z układem, co w jakiś okresach zliczał impulsy, porównywał ile ich powinno być i korygował , bywało układ do tylu kręcił, bo w kontrolowanym okresie za dużo było . Może z 10-15 lat temu temat algorytmu był poruszany
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postwampum | 26 Paź 2021, 09:09

Vroobel napisał(a):
fjsdhfosdhfdhsfhsd napisał(a):

Projekt OnStep obsługuje montaże AltAz. Jest bardzo tani, ale to droga pod górę, jak zawsze w darmowch projektach. Innym rozwiązaniem jest np. to:



Możesz rozwinąć ten temat?, czy ten One Step da się zaadoptować np. do SkyTee?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostVroobel | 26 Paź 2021, 09:39

Temat OnStep razem z AstroEQ podsunął mi Sebastian Ś, kiedy skończyłem mechanikę mojego montażu widłowego, inaczej i tym razem siedziałbym nad swoim autorskim softem. Który nota bene powinien być nieco prostszy, jako pozbawiony modułu transformacji współrzędnych.

Zacząłem opisywać to tutaj:

viewtopic.php?p=559920#p559920

ale wątek poprzetlatany jest tematem mechaniki.

AstroEQ odpadło z powodu zbyt małej liczby dostępnych µ-kroków (szacun, Lulu :D).

OnStep to niesamowicie rozbudowany firmware, który można wgrać na różne plyty, począwszy od Arduino Mega, po 32-bitowe kontrolery. Ja, dla łatwości (tak mi się wydawało) wybrałem płytę główną dla custom'owych drukarek 3D: MKS Gen-L v2.1. Jak się potem okazało, to najwolniejsze rozwiązanie, bo w gruncie rzeczy jest to mocno rozbudowane Arduino Mega 2560 i jako takie się je programuje używając Arduino IDE. I jak się potem ponownie okazało po konsultacjach z autorami OnStep, to rozwiązanie najbezpieczniejsze dla tak dużego OTA, jak 10" Newton. Chodzi o bezwładność w funkcji GoTo.

W zależności od przekładni mechanicznych, mamy dostęp do całej gamy sterowników silników krokowych: od tanich, prostych i "głośnych" , po takie za 15£ za sztukę, "super-cichych".

Tyle technicznego zachwalania.

OnStep pracuje jako kompatybilny z Meade LX200, jest jako "klon" rozpoznawany np. przez APT i Ekos. Obsługuje wszystko: prowadzenie EQ i AltAz, focuser, astrometrię, guide, a nawet grzalki. To, co fizycznie może obsłużyć, zależy od ilości wyjść. Np. płyta MKS, mając 5 wyjść sterowników, obsługuje 2 osie prowadzenia, 2 focusery i nawet np. kopułę.

Polecam obszerną lekturę.

https://onstep.groups.io/g/main/topics

Należy dobrze się zastanowić, jaką platformę się wybierze, bo tu nic nie jest podane na tacy, jak w sklepie. To jednak DIY, taki ATM-firmware.

To, czy SkyTee da się obsłużyć, zależy od tego, czy da się podłączyć silniki i czy to ma sens. Cała reszta stoi otworem.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Tomek8891 oraz 99 gości

AstroChat

Wejdź na chat