Odgrzewanie rozważań lornetkowych 10x50

PostJacko | 05 Gru 2022, 00:26

Cześć Panowie!

odgrzewam temat średniej półki lornetkę w zakresie kosztowym 1/1.8k. Zbieram się do tematu 2gi rok i wreszcie kupuję pierwszą lornetkę (nie wliczam w to lidloteki).

Problem polega na tym, że pomimo spędzenia ostatniego tygodnia na wyłonieniu najlepszej możliwej dla mnie opcji… dalej nie jestem pewien…

Po pierwsze niestety przez żadną z nich nie patrzyłem, po drugie wyniki testów czy recenzje na rozmaitych forach mają często datowanie +/- 10 letnie i zastanawiam się jak obecnie wygląda jakość/zmiany/nowe edycja tych modeli.

Czego szukam? Lornetka do przeglądu nieba, jako podwalina pod teleskop, po drugie obserwacja z ręki, po trzecie ostrzenie centralne ze względu na chęć wykorzystania uniwersalnego (dziennego).

Co mam na tapecie:
1. DO Titanium 10x56
2. Nicon Action EX 10x50
3. DO Extreme 10x50
4. DO Titanium 9x63
5. Orion Mini Giant 9x63

Zasadniczy pojedynek toczy się pomiędzy 1 i 2. 3, 4 i 5 to alternatywy, ale zastanawiam się czy te +/-300 gram jest jeszcze w zasięgu obserwacji ręcznych.

Pomożecie radą zbłąkanemu?
 
Posty: 2
Rejestracja: 03 Gru 2022, 23:34

 

Postmkowalik | 05 Gru 2022, 01:36

Jacko napisał(a):2. Nicon Action EX 10x50
Pomożecie radą zbłąkanemu?


Mam tego Nikona i z ręki to komfort obserwacji jest średni ze względu na wagę. Jak masz o co oprzeć ręce to ujdzie, ale bez tego to taka walka żeby obraz utrzymać w bezruchu. Ten Nikon ma straszne odblaski w nocy od latarni/księżyca, ale niebo pokazuje ładnie. Dodatkowo musze są rozsuwane i pod wpływem delikatnego nacisku lubią się schować, wieć nie bardzo jak jest docisnąć lornetkę do głowy.

Gdybym teraz kupował nówkę w budżecie do 700 zł to zastanowiłbym się nad nikonem ex 8x40 lub nawet 7x35. Do przeglądu nieba wystarczy, a do bardziej szczegółowego oglądnia to już tylko teleskop ;-). Możesz rónież kupić jakąś rosyjską używkę typu Berkrut 30mm lub 35mm i jeśli będzie w dobrym stanie to powinieneś być zadowolony. Mnie Bolid25 na berkruta namówił i nie żaluję, że posłuchałem.
Ostatnio edytowany przez mkowalik, 05 Gru 2022, 11:48, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostLukacz | 05 Gru 2022, 01:48

Zgodzę się z przedmówcą, sam jako pierwszą lornetkę kupiłem EX 12x50, obraz mi się podobał ale szybko zauważyłem wady - x12 to dla mnie za dużo do ręki a rozmiar i gabaryt lornetki porro z obiektywami 50mm nie zakwalifikował bym do kategorii "poręczne". To też kwestia do czego taka lornetka ma być. W moim przypadku miała być "do wszystkiego" i zmieniłem na 8x42 tylko "dachową". Ale korci coś w rodzaju 8x32.
Jak masz możliwość to poprzymierzaj się do różnych lornetek przed zakupem, będziesz wiedział z jakiej kategorii wybierać.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostBenedykt | 05 Gru 2022, 15:55

Jacko napisał(a):Czego szukam? Lornetka do przeglądu nieba, jako podwalina pod teleskop, po drugie obserwacja z ręki, po trzecie ostrzenie centralne ze względu na chęć wykorzystania uniwersalnego (dziennego).


Jeśli zastosowanie lornetki ma się sprowadzać:
- do astro - do przeglądu nieba
- do zastosowań uniwersalnych (obserwacji dziennych),
to sugeruję lornetkę o obiektywach 35-40 mm, powiększeniu 7-8x i dużym polu widzenia (przynajmniej 8 stopni).

Alternatywą jest zakup dwóch lornetek:
- do astro: 10x50 lub 9x63 (nacisk na duży obiektyw); wady: spory ciężar i niezbyt duże pole widzenia zniechęcają do zabierania w plener
- do obserwacji dziennych: obiektyw 25 - 35 mm, powiększenie 6-8 razy (nacisk na mały ciężar i duże pole widzenia); wady: gorzej nadają się do astro ze względu na mniejszą ilość zbieranego światła niż lornetki o aperturze 50-63 mm.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostJacko | 05 Gru 2022, 21:58

No i popsuli tygodniowe rozważania od tak :lol: Ale bardzo dobrze… otwiera się kolejny wątek do przemyślenia.

Pierwszy to dylemat która z 10x50 będzie best option a drugi to czy nie zmienić kryteriów i nie pójść w coś jeszcze lżejszego typowo do „przeglądu” :roll:

Wracając do rozważań - drugi wątek będzie wymagał przetrawienia, a gdybyśmy mieli zamknąć pierwszy? Jakieś rady? Może ktoś z kolegów/koleżanek spoglądał przez opcje 1, 2 i 3 na jednej sesji? Ma wiedzę o kolejnych generacjach tych modeli i jak mogą się mieć do testów z optyczne?
 
Posty: 2
Rejestracja: 03 Gru 2022, 23:34

 

PostLukacz | 05 Gru 2022, 22:01

Odpowiem tak, moim zdaniem, jeżeli zamierzać chodzić z lornetką to zalecam raczej coś mniejszego niż 10x50.
Tak ja wspomniałem, zaczął bym od "przymiarki" w sklepie, jeżeli masz taką możliwość.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1927
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostAndrzej.Ch63 | 05 Gru 2022, 22:16

Jacko , miałem taki sam dylemat jak Ty .

Zobacz co mam w stopce .

Obie Made in Japan . I na nich zakończyłem dylemat lornetkowy .

Tobie też tak radzę .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 790
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostBenedykt | 06 Gru 2022, 13:08

Lukacz napisał(a):Odpowiem tak, moim zdaniem, jeżeli zamierzać chodzić z lornetką to zalecam raczej coś mniejszego niż 10x50.
Tak ja wspomniałem, zaczął bym od "przymiarki" w sklepie, jeżeli masz taką możliwość.


Zgadzam się z kolegą Lukaczem w 100%.

Historia moich ostatnich 3 lornetek.

1. Nikon Action EX 10x50.
Lornetka kupiona jako sprzęt zastąpiła Kronosa BPC 20x60. BPC dała mi dużo zadowolenia z obserwacji, ale pewne cech zaczęły mi doskwierać. To zażółcony obraz, małe pole widzenia, duży ciężar. Nikon EX 10x50 miał być lornetka uniwersalną, to znaczy - i do astro, i w plener. Nikon do astro moim zdaniem jest OK. Plener? Kilka razy zabierałem go na wycieczki, po których dochodziłem do wniosku, że na dzienne spacery do lasu czy po polach bez sensu jest nosić taką ciężką lornetkę. Czarę goryczy przelała kilka lat temu wyprawa z Kuźnic, przez Halę Gąsienicową, Krzyżne, Pięć Stawów do Doliny Roztoki. Na takie wyprawy ta lornetka jest po prosu zbyt ciężka. Noszenie jej na pasku powodowało, że pasek wpijał się w kark. Włożenie jej do plecaka zniechęcało do używania (trzeba się zatrzymać, wyjąć z plecaka, z futerału i dopiero wtedy przykładać do oczu ...). Doszedłem do wniosku, że potrzebna mi jest mała lornetka, poręczna, którą można przypiąć do paska i po 3 minutach marszu zapomnieć o jej ciężarze.

2. Nikon Sportstar 8x25.
Wielu odradzało mi tą lornetkę. Że małe obiektywy, że duże pole widzenia okupione jest tym, że przy brzegu pola nie jest ostra. Jednak kupiłem ją. I to był przysłowiowy strzał w 10. Niewielka lornetka dachowa, ważąca około 300 g. Po złożeniu wchodzi do futerału wielkości grubego portfela. Pole widzenia duże i komfortowe - 8,2 stopnia. Nieostrości brzegowe nie są takie straszne, jak mi to przedstawiano. Są dla mnie akceptowalne. Zdecydowanie wolę lornetkę o dużym polu widzenia i nieostrościach przy brzegu niż ostrą w prawie całym, ale mniejszym polu widzenia. Tym bardziej, że patrząc przez lornetkę skupiamy uwagę w centrum pola. Wady - luźne muszle oczne, które same "skręcają się" przy mocniejszym przyłożeniu do łuku brwiowego. Ja znalazłem na to prosty sposób, owinąłem gumkami recepturkami przestrzeń pomiędzy muszlami i tubusami, które blokują możliwość ich skręcania. W ten sposób cały czas muszle są w pozycji wykręconej. Druga wada - może bardziej cecha. Jest to lornetka zdecydowanie dzienna. Co też mi nie przeszkadza, ponieważ unikam włóczenia się po zmroku. ;-)
Nikon Sportstar jest lornetką, którą najchętniej zabieram w plener.

3. Celestron LandScout 7x35.
Jest to mój nabytek lornetkowy sprzed dwóch miesięcy. Syn potrzebował lornetkę na wyprawy do lasu. Generalnie Nikon Sportstar mu odpowiadał, lecz zgłaszając marzył mu się sprzęt nieco jaśniejszy niż Sportstar i - co było dla niego bardzo ważne - z większym polem widzenia niż u Sportstara. Pomijam fakt, że miała to być lornetka niskobudżetowa. Nie będę się rozpisywał, "historię" nabycia przeze mnie LandScouta można przeczytać tutaj:
Lukacz napisał(a):Odpowiem tak, moim zdaniem, jeżeli zamierzać chodzić z lornetką to zalecam raczej coś mniejszego niż 10x50.
Tak ja wspomniałem, zaczął bym od "przymiarki" w sklepie, jeżeli masz taką możliwość.


Tutaj zgadzam się z kolegą Lukaczem w 100%.

Historia moich ostatnich 3 lornetek.

1. Nikon Action EX 10x50.
Lornetka kupiona jako sprzęt zastąpiła Kronosa BPC 20x60. BPC dała mi dużo zadowolenia z obserwacji, ale pewne cech zaczęły mi doskwierać. To zażółcony obraz, małe pole widzenia, duży ciężar. Nikon EX 10x50 miał być lornetka uniwersalną, to znaczy - i do astro, i w plener. Nikon do astro moim zdaniem jest OK. Plener? Kilka razy zabierałem go na wycieczki, po których dochodziłem do wniosku, że na dzienne spacery do lasu czy po polach bez sensu jest nosić taką ciężką lornetkę. Czarę goryczy przelała kilka lat temu wyprawa z Kuźnic, przez Halę Gąsienicową, Krzyżne, Pięć Stawów do Doliny Roztoki. Na takie wyprawy ta lornetka jest po prosu zbyt ciężka. Noszenie jej na pasku powodowało, że pasek wpijał się w kark. Włożenie jej do plecaka zniechęcało do używania (trzeba się zatrzymać, wyjąć z plecaka, z futerału i dopiero wtedy przykładać do oczu ...). Doszedłem do wniosku, że potrzebna mi jest mała lornetka, poręczna, którą można przypiąć do paska i po 3 minutach marszu zapomnieć o jej ciężarze.

2. Nikon Sportstar 8x25.
Wielu odradzało mi tą lornetkę. Że małe obiektywy, że duże pole widzenia okupione jest tym, że przy brzegu pola nie jest ostra. Jednak kupiłem ją. I to był przysłowiowy strzał w 10. Niewielka lornetka dachowa, ważąca około 300 g. Po złożeniu wchodzi do futerału wielkości grubego portfela. Pole widzenia duże i komfortowe - 8,2 stopnia. Nieostrości brzegowe nie są takie straszne, jak mi to przedstawiano. Są dla mnie akceptowalne. Zdecydowanie wolę lornetkę o dużym polu widzenia i nieostrościach przy brzegu niż ostrą w prawie całym, ale mniejszym polu widzenia. Tym bardziej, że patrząc przez lornetkę skupiamy uwagę w centrum pola. Wady - luźne muszle oczne, które same "skręcają się" przy mocniejszym przyłożeniu do łuku brwiowego. Ja znalazłem na to prosty sposób, owinąłem gumkami recepturkami przestrzeń pomiędzy muszlami i tubusami, które blokują możliwość ich skręcania. W ten sposób cały czas muszle są w pozycji wykręconej. Druga wada - może bardziej cecha. Jest to lornetka zdecydowanie dzienna. Co też mi nie przeszkadza, ponieważ unikam włóczenia się po zmroku. ;-)
Nikon Sportstar jest lornetką, którą najchętniej zabieram w plener.

3. Celestron LandScout 7x35.
Jest to mój nabytek lornetkowy sprzed dwóch miesięcy. Syn potrzebował lornetkę na wyprawy do lasu. Generalnie Nikon Sportstar mu odpowiadał, lecz zgłaszając marzył mu się sprzęt nieco jaśniejszy niż Sportstar i - co było dla niego bardzo ważne - z większym polem widzenia niż u Sportstara. Pomijam fakt, że miała to być lornetka niskobudżetowa. Nie będę się rozpisywał, "historię" nabycia przez mnie LandScouta można przeczytać klikając na link podany niżej. Uważam, że warto przeczytać tą dyskusję - lornetka jest bardzo interesująca i moim zdaniem stanowi poważną konkurencję dla lornetek "firmowych" za cenę dużo wyższą.
https://forum.optyczne.pl/viewtopic.php ... sc&start=0
I znowu zakup okazał się strzałem w 10. Pole ponad 9 stopni po prostu urzeka. Jedyna jej wada to ciężar. Jak na tą klasę sprzętu jest on spory. Wynika to z tego, że prawdopodobnie lornetka wykonana jest ze stopu metali lekkich (aluminium lub magnezu). Niestety - coś za coś.

Jacko, mam nadzieję że to, co napisałem w niniejszym poście nie namiesza Ci jeszcze bardziej w głowie, lecz wręcz przeciwnie - pozwoli Ci ułożyć sobie wszystko w głowie. :-)
Powodzenia!
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostSebastian Ś. | 06 Gru 2022, 13:53

Myślę, że właśnie szukasz 2 innych lornetek.

Jedna mała dzienna 7-8x, a druga większa coś w okolicy 15x i na statywie koniecznie, to jest od razu inna jakość obserwacji. Myślę, że nie ma co na siłę się pakować w uniwersalne, 10x50 też jest fajna, sam miałem jako 1 sprzęt ale jednak jakieś kompromisy w każdym aspekcie.
Ja osobiście bym kupił sobie taką 7-8x pod wycieczki konkretnie i na spojrzenie okazjonalnie na niebo, do tego po prostu teleskop.

Teraz używam takiej dość fajnej, nie ma astygmatyzmu, za to jest trochę AC, lekka, tania, na wycieczki prima sort https://www.optyczne.pl/282-Test_lornet ... _8x32.html

Do tej 10x50 też bym nie rozważał nawet bez statywu no to trochę nie ma sensu. Da się, ale mocno niekomfortowe
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostBenedykt | 06 Gru 2022, 14:27

Sebastian Ś. napisał(a):Teraz używam takiej dość fajnej, nie ma astygmatyzmu, za to jest trochę AC, lekka, tania, na wycieczki prima sort https://www.optyczne.pl/282-Test_lornet ... _8x32.html

Mi akurat DO One 8x32 nie spasowała. Nie twierdzę, że jest zła, ale kiedy ja porównywałem ze Sportstarem 8x25 to wg mnie różnica była duża na korzyść tej drugiej. Generalnie Nikon miał solidniejszą obudowę i - co dla mnie miało bardzo duże znaczenie - większe pole.
Z lornetkami jest jak z butami. I do jednego - i do drugiego trzeba się przymierzyć. Dla jednego dana para butów czy konkretna lornetka nie będą komfortowe, a dla innych idealne. :-)
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostPawel83 | 06 Gru 2022, 14:37

Proponuję nabyć kilka lornetek i samemu ocenić co jest dobre
Załączniki
Odgrzewanie rozważań lornetkowych 10x50: 20221205_213905.jpg
Swift Audubon 8.5×44
Nikon Action 10x50
Omegon 25×100
TS Semi Apo 82/90
Vixen SSW 14mm
Baader morpheus 17.5
 
Posty: 64
Rejestracja: 08 Sty 2020, 00:15
Miejscowość: Drawsko Pomorskie

 

PostSebastian Ś. | 06 Gru 2022, 14:38

Ciekawy ten Sportstar, nie miałem w rękach ale teraz zachcialem mieć ;) Chociaż właśnie może być dla mnie lekko za ciemna bo lubię też wieczorami oglądać jakieś zwierzaki, a to już przy ZW 4 jest dość ciemno. Nie ma lekko, zawsze jakieś kompromisy.

Co do wątku to tak naprawdę da się wybrać lornetkę taką jak autor tematu chce, ale właśnie z dużą przewagą w jedną stronę, albo astro albo dzienna.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 96 gości

AstroChat

Wejdź na chat