SkyWatcher Evostar 150 APO Refractor

PostSebastian Ś. | 07 Wrz 2021, 15:05

Trochę mnie bawi zawsze, że do każdych spostrzeżeń z obserwacji jest od razu tysiąc uwag, że pewnie nieprawidłowe, kolimacja była zła, warstwy złe, kątówka zła, seeing był zły, egzemplarz zły, źrenice złe, okulary złe i tory też były złe :lol:

Jak Łukasz pisze że obraz był bez AC i dobrej jakości to ja mu wierzę. Chińskie EDki (patrz ED100) to rozsądną jakość, tak samo Maki szczególnie te nowe wersje z pełną apertura.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postbolid25 | 07 Wrz 2021, 15:10

Sebastian Ś. napisał(a):Trochę mnie bawi zawsze, że do każdych spostrzeżeń z obserwacji jest od razu tysiąc uwag, że pewnie nieprawidłowe, kolimacja była zła, warstwy złe, kątówka zła, seeing był zły, egzemplarz zły, źrenice złe, okulary złe i tory też były złe :lol:

Jak Łukasz pisze że obraz był bez AC i dobrej jakości to ja mu wierzę. Chińskie EDki (patrz ED100) to rozsądną jakość, tak samo Maki szczególnie te nowe wersje z pełną apertura.

Dokładnie, nikt nie ma racji,każdy źle widzi,tylko tak zwana elita z APO wszystko wie i widzi najlepej,żenada.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 07 Wrz 2021, 20:00

JOKER1 napisał(a):Krzysiek to takie austriackie gadanie...
ktoś cos tam... :lol: 400x i takie same prawie obrazy... ogrania wszystko ... :wink:
pod jakim niebem ?, jakie okulary? jakie montaże, kolimacja, etc. ?

jak sam nie zrobisz testów albo z ludźmi ,którzy maja o tym pojęcie to możesz i 1000 refraktorów brać pod uwagę :o


Cześć Jacku.
Jestem jak najbardziej za konkretnymi porównaniami wybranych przez nas instrumentów do porównań w parę osób , ale musimy przyjąć pewne kryteria i poważniej podejść do tego tematu.Zawsze można się spotkać , jak będzie taka inicjatywa.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 07 Wrz 2021, 21:33

Pamiętajcie że w refraktorze F8 robi swoje, jest różnica pomiędzy F6/7 a F8 w kontraście.
Czytając zachwyty na CN odnośnie SWED150mm sam się zastanawiałem, mnie przeszkadza tylko jedno - że też nie zrobili chowanego odrośnika, jakby to ułatwiło trasport a teraz 1200mm rury do targania.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postdaniel | 07 Wrz 2021, 21:50

Sebastian Ś. napisał(a):Trochę mnie bawi zawsze, że do każdych spostrzeżeń z obserwacji jest od razu tysiąc uwag, że pewnie nieprawidłowe, kolimacja była zła, warstwy złe, kątówka zła, seeing był zły, egzemplarz zły, źrenice złe, okulary złe i tory też były złe :lol:



Sebastian- zacząłem czytać to „złe” i w mojej głowie pojawiła się myśl- „szyny też były złe” a tu na końcu zobaczyłem Twoje tory i padłem ze śmiechu! - wybaczcie mi ten offtop ale nie mogłem się powstrzymać :mrgreen:

Kiedyś kiedyś też myślałem o ED150 ale odpuściłem sobie ten temat...
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 07 Wrz 2021, 21:50

Tomaszu Wampum im większa apertura to F powinno też być mniejsze , lepsza korekcja przy danym F jest zależna od apertury.Im większa apertura to F musi być mniejsze , to nie tak że wszystkie średnice obiektywu od F-8 są ekstra , zależności są pomiędzy tymi parametrami wspólnie powiązane.Podobnie jak w lustrach , 8"-F5 podobna korekcja jak w 10"-F6,12"-F7...mniej więcej PI razy Oko.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 07 Wrz 2021, 21:53

...
Ostatnio edytowany przez lolak89 10 Wrz 2021, 06:54, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 250
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostSebastian Ś. | 07 Wrz 2021, 22:02

daniel napisał(a):Sebastian- zacząłem czytać to „złe” i w mojej głowie pojawiła się myśl- „szyny też były złe” a tu na końcu zobaczyłem Twoje tory i padłem ze śmiechu! - wybaczcie mi ten offtop ale nie mogłem się powstrzymać :mrgreen:


Taki lekko ukryty żart, klasyka Internetu :lol:

malec napisał(a):
Na fotce od lewej ED150 na AZ EQ6, słoneczny Lunt 152 Ha na EQ6R pro, C11 na EQ6R pro, potem ja (180 cm wzrostu), dalej 200 F5 na EQ5, Mak 180 na AZ EQ5.
Doszedł jeszcze później CPC 800, 925 i Flex 12" GoTo. Okulary to z reguły Morfeusze + kilka Delite.
Sprzęt porządny, ja akurat spędziłem noc obok 180 i 150 mm bo to mnie interesowało.


Wow, dla mnie Mak 180 to już jest coś żeby nie wypaść razem z nim z balkonu a tu wygląda jak zabawka. ED150 faktycznie ogromny, to chyba potrzebuje z EQ8.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlolak89 | 07 Wrz 2021, 22:16

...
Ostatnio edytowany przez lolak89, 10 Wrz 2021, 06:54, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
Moderator działu
 
Posty: 250
Rejestracja: 06 Paź 2016, 07:45

PostKrzysztof_P | 07 Wrz 2021, 23:49

Cześć.
Nie wiem ile waży Edek SW 150mm , ale wiem iż ED APM 152 na moim byłym montażu HEQ5 radził sobie średnio.Wskazane są do tych Refraktorów montaże klasy EQ6.U nas wisi w Obserwatorium 152mm APM na montażu Celestrona CGEM i taki też solidny już montaż zapewnia nam w pełni komfortowe z tego Refraktora korzystanie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 08 Wrz 2021, 14:23

Sebastian Ś. napisał(a):Trochę mnie bawi zawsze, że do każdych spostrzeżeń z obserwacji jest od razu tysiąc uwag, że pewnie nieprawidłowe, kolimacja była zła, warstwy złe, kątówka zła, seeing był zły, egzemplarz zły, źrenice złe, okulary złe i tory też były złe :lol:

Jak Łukasz pisze że obraz był bez AC i dobrej jakości to ja mu wierzę. Chińskie EDki (patrz ED100) to rozsądną jakość, tak samo Maki szczególnie te nowe wersje z pełną apertura.


Ale, ktoś tak napisał ? Dokładnie jak piszesz rozsądna Chińska jakość Edka. Sam miałem i chwalę sobie. Dokładnie tak jak piszesz rozsądna jakość.
Z AC to akurat, każdy ma inną tolerancję. Przynajmniej z tego co ja zauważyłem, ale jak już powyżej 1xD zaczyna zmiękczać obraz i wprowadzać fiolety, to mi przeszkadza...
Poza tym, że obrazy były porównywalne, to wiesz mało to miarodajne, poza tym, że się obserwatorowi podobało.
I dlatego warto jeździć na zloty, wtedy można opinie innych zweryfikować ze swoimi własnymi :shock: :mrgreen:
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostSebastian Ś. | 08 Wrz 2021, 14:44

Oczywiście tak, każdy egzemplarz też może być inny i jeszcze milion innych powodów, które mają wpływ na obraz Bardziej chodziło mi o poprzedni post, po prostu ustosunkowalem się do dystansowania się do wypowiedzi nie będąc na miejscu porównania, tak zasadniczo można podważyć dowolne porównanie i i testy na tym i innych forach.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 08 Wrz 2021, 16:40

Rozsądna cena i rozsądna jakość , choć rozrzut jakości optyki jest niezły.Co Edek to inny egzemplarz w tej cenie jest jednak znakomity. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 08 Wrz 2021, 20:20

Sebastian Ś. napisał(a):Oczywiście tak, każdy egzemplarz też może być inny i jeszcze milion innych powodów, które mają wpływ na obraz Bardziej chodziło mi o poprzedni post, po prostu ustosunkowalem się do dystansowania się do wypowiedzi nie będąc na miejscu porównania, tak zasadniczo można podważyć dowolne porównanie i i testy na tym i innych forach.


Dlatego wtedy warto szkicować, podawać dokładnie co i jak i kiedy, jaki szczegół, wrzucić mapkę. Przecież takie porównania też są...
Nawet napisanie przy jakim powiększeniu następuje spadek ostrości, czy kolory bledną. Też daje pewną informację.
Każdy, może swoje wnioski wysnuć...
Mi jest trudniej, jak czytam opis, bez niczego do czego mógłbym się odnieść. I są tylko opisy ładnie, pięknie, dużo detalu.
Co oczywiście nie umniejsza, czyjejś pasji, czy też emocjonalnego stosunku do swojego, czyjegoś, sprzętu. Przecież łączy nas niebo...
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

PostSebastian Ś. | 08 Wrz 2021, 20:39

Szkice też mogła ponieść fantazja i emocje autora ;) Zasadniczo nie ma zbytnio obiektywnej oceny w wizualu, poza ewentualnie właśnie wspólnych obserwacjach z dobrze przemyślanym porównaniem i telskopami obok siebie i to też wtedy tylko dotyczy tych konkretnych egzemplarzy sprzętów w danych warunkach, każdy ma też inny wzrok itd...
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostJOKER1 | 10 Wrz 2021, 00:14

O rany...to ta Delta O. robi takie kiepskie te 150mm ? podobne obrazy do 100ed... aż muszę zadzwonić do p. Honoraty.
Kumpel chciał nabyć ale mu teraz stanowczo odradzę !!!
zdziwi sie bo nawet miał jakieś zaawansowane rozmowy.

Mowilem mu by kupil:Taka 130mm co tak to tak :lol:
 
Posty: 280
Rejestracja: 25 Lis 2020, 15:57

 

PostSebastian Ś. | 10 Wrz 2021, 14:00

JOKER1 napisał(a):O rany...to ta Delta O. robi takie kiepskie te 150mm ? podobne obrazy do 100ed... aż muszę zadzwonić do p. Honoraty.
Kumpel chciał nabyć ale mu teraz stanowczo odradzę !!!
zdziwi sie bo nawet miał jakieś zaawansowane rozmowy.

Mowilem mu by kupil:Taka 130mm co tak to tak :lol:


Wyczyściłem temat ponieważ po tym poście wywiązała się bardzo nieprzyjemna dyskusja. Nie w takiej atmosferze wyobrażam sobie funkcjonowanie forum. Kolega malec w efekcie tego i poprzedniego postu postanowił usunąć swoje opisy.

Każdy kolejny offtop w tym temacie będzie usuwany.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostKrzysztof_P | 10 Wrz 2021, 14:22

Sebastian Ś. napisał(a):
JOKER1 napisał(a):O rany...to ta Delta O. robi takie kiepskie te 150mm ? podobne obrazy do 100ed... aż muszę zadzwonić do p. Honoraty.
Kumpel chciał nabyć ale mu teraz stanowczo odradzę !!!
zdziwi sie bo nawet miał jakieś zaawansowane rozmowy.

Mowilem mu by kupil:Taka 130mm co tak to tak :lol:


Wyczyściłem temat ponieważ po tym poście wywiązała się bardzo nieprzyjemna dyskusja. Nie w takiej atmosferze wyobrażam sobie funkcjonowanie forum. Kolega malec w efekcie tego i poprzedniego postu postanowił usunąć swoje opisy.

Każdy kolejny offtop w tym temacie będzie usuwany.


Witajcie.
Stanowczo tak jak napisał Sebastian Ś.Koniec tego wszystkiego.Albo wasze posty będą konstruktywne , albo będą ginęły bezpowrotnie z Forum.Nachalni i natarczywi użytkownicy , będą w tak nagminnie powtarzających się sytuacjach , otrzymywać sponsorowane przez administrację wypoczynkowe urlopy.Tyczy się to wszystkich użytkowników , bez wyjątków , tak aby na Forum zapanował poprawny ład i spokój.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7916
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmrjq | 10 Wrz 2021, 20:13

I wtedy będzie można zrobić loterię, dzisiaj sponsoruje literka a, b, c tych użytkowników posty lecą ;)
I tym sposobem zostaną same posty z giełdy :shock: W sumie prawie tak wygląda teraz strona "nowych postów".
Idę odpocząć od forum. Bo coraz mniej, mogę o nim powiedzieć nasze... może wasze, może admina, może sponsora, może, może...
Takisit
 
Posty: 453
Rejestracja: 18 Lut 2008, 16:02
Miejscowość: Polska

Postanatol1 | 10 Wrz 2021, 20:33

Robi się jakiś obłęd.
Nie pamiętam kto wrzucił te zdjęcia z jakiegoś zlotu z teleskopami na placu czy jakimś parkingu. Nie rozumiem dlaczego autor to usunął, przecież tam nie było nic kontrowersyjnego. Rozumiem, że można usuwać posty zawierające jakiejś spiny pomiędzy użytkownikami, ale zdjęcia teleskopów ?! I to usunął sam autor wpisów.
Dotychczas mieliście pretensje do administracji, że coś tam pousuwała a teraz zaczynacie robić to sami.
Zaczyna to wyglądać jak kłótnie dzieci w piaskownicy tylko gorzej, bo dzieci zabierają swoją łopatkę i wiaderko i idą wypłakać się mamusi a nasze forumowe "dzieci" biorą też piasek ze sobą.
Opanujcie się trochę.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostSebastian Ś. | 10 Wrz 2021, 20:35

Zupełnie nieprawdziwe wnioski mrjq ale każdy ma takie prawo. Myślę, że jeżeli mają być posty odnoszące się z pogardą do kogoś wysiłku w forum i dzielenie się obserwacjami to wolę żeby ich nie było. To jest bardzo swobodne forum i dużo tu wolno napisać ale jakaś moderacja też musi być, niekotrzy trochę mylą swobodę wypowiedzi ze zwyczajnym obrażaniem i robieniem "zadymy".

Z tego co zorumialem autor usunął te posty bo dyskusja była poniżej poziomu, wręcz wyśmiewanie. Jak zawsze takie osoby same sobie wystawiają świadectwo własnej kultury.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat