Światłosilne APO do planet.

Posttomeczz | 24 Paź 2019, 12:32

JOKER napisał(a):[b]
Zastanawiam się,jaka jest max. sensowna średnica na Polskie warunki ? 45cm lustra ?

J


na planety sensowna srednica sądziłem dłuższy czas wynosi 5 cali.
Doswiadczenia z seeingiem tego roku skłaniają mnie ku liczbie 4
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostJOKER | 24 Paź 2019, 13:05

tomeczz napisał(a):
JOKER napisał(a):[b]
Zastanawiam się,jaka jest max. sensowna średnica na Polskie warunki ? 45cm lustra ?

J


na planety sensowna srednica sądziłem dłuższy czas wynosi 5 cali.
Doswiadczenia z seeingiem tego roku skłaniają mnie ku liczbie 4


no to Krzysiek i Daniel przepłacili ... :lol:
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postdaniel | 24 Paź 2019, 13:29

Jeśli chodzi o mnie to sobie myślałem co ja wyprawiam. No ale jakbym nie kupił to bym żałował. Zawsze można sprzedać.
Ogólnie nie dałoby mi spokoju. Pamiętam jak się sprzedał i szukałem na eBay cały czas i te ceny 15k+ mnie odstraszały. Traciłem nadzieję. Ale napisałem nowy temat i Bogu dziękuję za to, że wrócił na giełdę.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 24 Paź 2019, 16:02

JOKER napisał(a):
tomeczz napisał(a):
JOKER napisał(a):[b]
Zastanawiam się,jaka jest max. sensowna średnica na Polskie warunki ? 45cm lustra ?

J


na planety sensowna srednica sądziłem dłuższy czas wynosi 5 cali.
Doswiadczenia z seeingiem tego roku skłaniają mnie ku liczbie 4


no to Krzysiek i Daniel przepłacili ... :lol:


Ooo...to pogonię Maka 8" na zachodzie i kupię jalieś APO 5" , decyzja zapadła :D , tylko że ja widzę dobrze wszystko w APM APO-ED D-152mm i więcej niż w Edkach i Borgu 125mm APO , a jeszcze więcej w Maku Intesa 8" też ze świetną jakością , wcale niewiele odbiegającą od APO a na pewno lepszą niż w Newtonach i SCT i co ja mam teraz zrobić.Faktycznie sprzedać i się dostosować do wypowiedzi z Forum? :D Tak sobie myślę że oglądając badziewiastym chińskim Newtonem mało kto co widzi na Planetach , kupują ludzie Edki SW i widzą ładniej z kontrastem , mniej czulej na Seeing , gdyby tak myślę te chińskie Newtony były w praktyce optycznie lepsze to każdy trzymał by Newtona 8"-10" , ale tak nie jest i dlatego sięgają po Edki.Innego rozwiązania nie widzę.Gdyż jak jest słaby Seeing to i mniejsze APO pokazują na tarczy np. Jowisza widocznie mniej , wiem to bo specjalnie to sprawdzałem i porównywałem parokrotnie.W Maku 8" daję 150X i i tak przebija mi detalu nawet przez te falowania więcej niż w mniejszych Edkach i Refraktorach APO , gdzie może jest stabilniej , ale mniej jest szczegółu bez dwóch zdań.A jak już jest trochę lepszy Seeing to Sio Edki i mniejsze APO APM 152mm , słabiej widzę te chmury poprzyklejane pod pasem w strefie równikowej Jowisza a w Maku Intesa 8" to widać już konkretnie z obrysami jak i owale też konkret zarówno te jasne jak i różnice w intensywności zabarwienia pociemnienia biegunowego Jowisza z mniejszymi ciemniejszymi plamkami.Tego nie widać w mniejszym sprzęcie nawet Super APO niestety.W Maku Intesa 8" też jest jaśniej np. przy około 200X niż w APM 152mm i detal jest też przez to bardziej oczywisty w Maku.Maka posiadam no nie wiem , może dwa lata a Planety cały czas nisko , jak się wzniosą to dopiero będzie Masakra.Szczerze to nie wymienił bym tego Maka 8" na żadne SUPER APO 6" do wizuala Planet i Księżyca , wymienię natomiast może jak się uda , ale na Maka Intesa 10" DE LUX , F10.Mak Intesa 8" za dużo mi pokazał w praktyce pięknych niezapomnianych widoków Planet. Każde APO 5" i aktualny APM 152mm w naszym obserwatorium są niestety niżej.Wiem że obrazy w Taku FS 152 czy APO LZOS 152mm na pewno będą piękne Planet z bardziej intensywnym i żywym kolorkiem detalu jak i kontrastem tego widocznego szczegółu.Ale Mak pokazuje więcej a jakość obrazu , kolory , kontrast szczerze to wcale nie jest tak bardzo odbiegająca abym kupował długie i mało poręczne większe APO.Znam Refraktory Taka FS 102 , TSA 120 , FS 128 , obrazy są naprawdę Piękne , kontrastowe , kolorowe , takie żywe kolorki płonących gwiazd i te kolory detalu Planet z takim kontrastem np. pasa na Saturnie.Znam te wszystkie zalety i walory tych obrazów , ale szczegółu jest powiem widocznie na Jowiszu mniej.A Mak 8" to taki dobry pośrednik i kompromis , szczegółu więcej a i jakość , kontrast , kolorek , itp. też znakomity , trochę mniej żywy i intensywny , trochę słabszy kontrast , ale ogólnie jest naprawdę Super i OK.Kolorki samych gwiazd też cacy , nie tak żywe jak w APO , ale intensywne i wyłapać je jest widocznie łatwiej niż z np. SCT i to czarne tło nieba w Maku , tu jest myślę zasadnicza różnica od SCT jak i lepsza ostrość.Taki Refraktor LZOS 203/1400mm mi czasem chodzi po głowie.Widziałem dwa razy na Astromart i to z APO też było by to.Tu miałbym dylemat czy APO LZOS 8" czy Mak Intesa 10".A kulki z Maka Intesa 8" przy 150X to o wiele ładniejsze niż z APM 152mm , więcej Gwiazd , widać kolorki i też na czarnym tle nieba.Słabe iskierki Gwiazd niewiele odbiegają przy tym powiększeniu od iskierek z APM APO 152mm , Mak8" bardzo dobrze punktuje Gwiazdy i przy takich małych i średnich powiększeniach jest bardzo blisko Refraktora APO , SCT niestety nie , daje takie bardziej ciapki.Mgławica M42 w ORIONIE jest widocznie ładniejsza z Maka 8" niż z APM 152mm , taka na czarnym tle , odcinająca się doskonale od otoczenia , Trapez w pełni ze swoimi gwiazdami wszystkimi widoczny znakomicie , tu nie mam żadnych wątpliwości , Apertura i jakość Maka daje stanowczo o sobie znać.Oglądaliśmy M42 na Kudłaczach na zlocie , czekaliśmy prawie do wschodu Słońca aż wzejdzie wyżej , była w Maku Rewelacja.Mak 8" to taki dobry kompromis i ekstra sprzęt.Wcześniej posiadałem Intesa 7" , F10 , też był znakomity , ale 8" Maka jest widocznie lepszą Aperturą , przynajmniej dla mnie i kolegów z naszego Obserwatorium na każdym obiekcie nieba. :D :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 24 Paź 2019, 17:46, edytowano w sumie 12 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 24 Paź 2019, 16:21

daniel napisał(a):Jeśli chodzi o mnie to sobie myślałem co ja wyprawiam. No ale jakbym nie kupił to bym żałował. Zawsze można sprzedać.
Ogólnie nie dałoby mi spokoju. Pamiętam jak się sprzedał i szukałem na eBay cały czas i te ceny 15k+ mnie odstraszały. Traciłem nadzieję. Ale napisałem nowy temat i Bogu dziękuję za to, że wrócił na giełdę.


Danielu jeszcze nie Dziękuj w tą Niedzielę na sumie :D , Podziękujesz jak potwierdzisz znakomitą jakość w praktyce w co osobiście nie wątpię. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 24 Paź 2019, 17:34

Wkoncu Jemu tą decyzję powierzyłem. Najwyżej będzie na Niego :mrgreen:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postendriu624 | 24 Paź 2019, 18:55

daniel napisał(a):Wkoncu Jemu tą decyzję powierzyłem. Najwyżej będzie na Niego :mrgreen:

P, Boga nie wrabiaj w swoje zakupowe zachcianki, Wiesz o tym, że P. Bóg bogatych z niczym odprawia, dla Niego ważne jest twoje zbawienie , a nie jakieś APO.
P.Boga prosi się tylko o zbawienie , życie wieczne i królestwo niebieskie, a nie o zbytnie troski.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKarol | 24 Paź 2019, 19:13

endriu624 napisał(a):a nie jakieś APO.
P.Boga prosi się tylko o zbawienie , życie wieczne i królestwo niebieskie, a nie o zbytnie troski.


"O cokolwiek prosimy zgodnie z jego wolą, on nas wysłuchuje” 1 Jana 5:14

"Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga." 1 Kor 11, 12


endriu624 napisał(a):
daniel napisał(a):Wkoncu Jemu tą decyzję powierzyłem. Najwyżej będzie na Niego :mrgreen:

P, Boga nie wrabiaj w swoje zakupowe zachcianki, Wiesz o tym, że P. Bóg bogatych z niczym odprawia, dla Niego ważne jest twoje zbawienie , a nie jakieś APO.
P.Boga prosi się tylko o zbawienie , życie wieczne i królestwo niebieskie, a nie o zbytnie troski.


"Wszystkie drogi wydają mu się czyste, lecz Pan bada duchy. Powierz Panu swoje sprawy, a wtedy ziszczą się twoje zamysły.” Przyp 16:2-3
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postendriu624 | 24 Paź 2019, 19:42

Karol napisał(a):
endriu624 napisał(a):a nie jakieś APO.
P.Boga prosi się tylko o zbawienie , życie wieczne i królestwo niebieskie, a nie o zbytnie troski.


"O cokolwiek prosimy zgodnie z jego wolą, on nas wysłuchuje” 1 Jana 5:14

"Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga." 1 Kor 11, 12


endriu624 napisał(a):
daniel napisał(a):Wkoncu Jemu tą decyzję powierzyłem. Najwyżej będzie na Niego :mrgreen:

P, Boga nie wrabiaj w swoje zakupowe zachcianki, Wiesz o tym, że P. Bóg bogatych z niczym odprawia, dla Niego ważne jest twoje zbawienie , a nie jakieś APO.
P.Boga prosi się tylko o zbawienie , życie wieczne i królestwo niebieskie, a nie o zbytnie troski.


"Wszystkie drogi wydają mu się czyste, lecz Pan bada duchy. Powierz Panu swoje sprawy, a wtedy ziszczą się twoje zamysły.” Przyp 16:2-3

Tak, o cokolwiek poprosimy Zgodnie z Jego Wolą , a Wolą Bożą jest tylko nasze zbawienie , oraz Wolą Bożą jest nasze dążenie do świętości.
Tak więc APO za 15, 000 zł nie przyczyni się w naszym dążeniu do świętości , bo będziemy bardziej dbali o ten teleskop niż o relacje z P,Bogiem.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 24 Paź 2019, 19:56

Cześć.

Czy z samopoczuciem poza tym u Was Dobrze? :roll: :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 24 Paź 2019, 20:15, edytowano w sumie 5 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 24 Paź 2019, 19:59

Gratulacje nowego bolidu planetarnego. :D . Ale czemu jeszcze nie widzimy tutaj fotek :?: :wink:
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postdaniel24 | 24 Paź 2019, 20:29

Zawsze można powiedzieć, że to prezent od bezdomnego...

A co do tematu - akurat ja nie jestem planeciarzem, ale wiem że Ty zrobisz z tej maszynki dobry użytek. Czekamy na relacje z obserwacji i fotki :)
GSO 10", SW 120/600, ED80
GSO 30, ES 24, Delos 17.5, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4, Edmund RKE 28 i 12
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

PostJOKER | 24 Paź 2019, 20:46

endriu624 napisał(a):
Karol napisał(a):
endriu624 napisał(a):a nie jakieś APO.
P.Boga prosi się tylko o zbawienie , życie wieczne i królestwo niebieskie, a nie o zbytnie troski.


"O cokolwiek prosimy zgodnie z jego wolą, on nas wysłuchuje” 1 Jana 5:14

"Jak bowiem kobieta powstała z mężczyzny, tak mężczyzna rodzi się przez kobietę. Wszystko zaś pochodzi od Boga." 1 Kor 11, 12


endriu624 napisał(a):
daniel napisał(a):Wkoncu Jemu tą decyzję powierzyłem. Najwyżej będzie na Niego :mrgreen:

P, Boga nie wrabiaj w swoje zakupowe zachcianki, Wiesz o tym, że P. Bóg bogatych z niczym odprawia, dla Niego ważne jest twoje zbawienie , a nie jakieś APO.
P.Boga prosi się tylko o zbawienie , życie wieczne i królestwo niebieskie, a nie o zbytnie troski.


"Wszystkie drogi wydają mu się czyste, lecz Pan bada duchy. Powierz Panu swoje sprawy, a wtedy ziszczą się twoje zamysły.” Przyp 16:2-3

Tak, o cokolwiek poprosimy Zgodnie z Jego Wolą , a Wolą Bożą jest tylko nasze zbawienie , oraz Wolą Bożą jest nasze dążenie do świętości.
Tak więc APO za 15, 000 zł nie przyczyni się w naszym dążeniu do świętości , bo będziemy bardziej dbali o ten teleskop niż o relacje z P,Bogiem.

Generalnie tak jest ale nie do konca...
Bo byc moze ,uda sie danemu posiadaczowi wykorzystac te APO w takim celu posrednim lub bezposrednim iz osignie główny cel ...ciezko mi z rekawa sypnac przykladem ale w życiu wszystko jest mozliwe...
Niech np. przyklei na tubus litanie i za kazdym razem kiedy oglada odmawia za dusze bez szans ...itd.itp.


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 24 Paź 2019, 21:07

To APO LZOS miało być do Planet a w takim wypadku to już sam nie wiem.Myślę że takie APO to "do tańca i do różańca".:wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdaniel | 24 Paź 2019, 22:02

Szanowni koledzy.
Ja Bogu zawierzam wszystkie sprawy. Nawet te astronomiczne. W dzienniczkach zapiski zawsze kończą się podziękowaniami w Jego stronę.
Ale wróćmy do tematu.
Zetknąłem na Jowisza. No cóż seeing taki sobie ale Jowisz bardzo naturalny. Tu niestety warunki nie wywołały efektu wow ale widać, że obraz jest czysty.
Saturn- poezja. Niby w lepsze warunki widziałem takiego w EDku a nawet lepszego ale kurde był piękny. Glob. Ostry w płaskim polu. Pas wyraźnie widoczny. Jakby momentami rozdwojony. Od razu widać że jaśniejszy niż ten którego pamiętam w ED 100 ( bezpośrednio nie miałem czasu porównać).

Ale po powrocie od kuzyna skierowałem na Chihotki i od razu zdecydowałem, że LZOS ze mną zostaje.
One na pierwszy rzut oka są żywsze. Jakby bardziej klarowne. Jest ich jakby więcej. Wybijają się. Dopiero po chwili zachwytów uważnie zacząłem przyglądać się ich otoczeniu.
Gwiazdy są kolorowe, żywsze i bardzo punktowe. Do samej diafragmy. Pole w ES jest zdecydowanie płaskie. Przyjemne dla oka.
Plejady - szpilki. Białe, wpadające w odcień błękitu.
M57 i M27 świetne. Odcięte.

Generalnie największa różnica jest w jakości pola i gwiazd. To niby nie jest masakra ale po prostu ta czystość LZOSa to na prawdę świętość :wink:

Teraz nie mogę się doczekać rana i M42 oraz Księżyca.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJOKER | 24 Paź 2019, 22:30

Tarcza Jowisza jest żółta czy biala ?
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postszelka | 24 Paź 2019, 22:38

daniel napisał(a):Generalnie to nie mogłem przeboleć tego LZOSa, że się sprzedał. Zwłaszcza jak zobaczyłem cenę na eBay za 100mm około 15k.
Ale nie oszukujmy się nie miałem wtedy kasy i zacząłem odkładać na jakieś tam Apo. "Jakieś tam" nie dawało by mi spokoju bo myślałbym, że w LZOSie mogłoby być lepiej. Myślałem o tryplecie 130 TSa ale nowy kosztuje około 8k - moim zdaniem jak na porządne rasowe APO o tej średnicy to trochę za mało. LZOS 130 to kwota ponad 20k.
Więc gdy Grzegorz napisał, że wraca na sprzedaż bo znajomy kupuje większy to po prostu cieszyłem się jak dziecko. Mam wreszcie psychiczny spokój i teraz czas sprawdzić co ta zacna maszynka potrafi.
Kupiłem go tak na prawdę za 1/4 ceny nówki i 1/3 ceny używki. Więc o czym tu gadać. Średnice średnicami ale wolę mieć te 15 mnie mniej w porównaniu do 130 ale mieć z tyłu głowy, że nie kupiłem chińskiego kapcia.
Tutaj zdecydowanie nie śmierdzi chińszczyzną.
W tej cenie co ja dałem mógłbym kupić jedynie SW ED 120 ale to tylko 5mm różnicy.
Ja jestem mega zadowolony z zakupu i czekam tylko na ładną pogodę.


Kurde - ja proponuję naszego Boga w to nie mieszać - i robię to tylko dla Jego nieskazitelnego dobra :)
Ja się zastanawiam nad logicznymi "problemami i następstwami" ... :
"moim zdaniem jak na porządne rasowe APO o tej średnicy to trochę za mało."
Zgadzam się - wolny rynek dyktuje warunki - niższa cena, niższa jakość...
"Kupiłem go tak na prawdę za 1/4 ceny nówki i 1/3 ceny używki. Więc o czym tu gadać."
No kurde to w sumie jest o czym tu gadać :D 1/3 cena używki (!!!), w takich czasach, gdzie nie ma okazji...
to dopiero miałbym z tyłu głowy - kto taki dobry taką promocję dałby mi ;)
Widzę tu mega aberrację w filozofii... no ale ok - co do motoryzacji:
jeden kupi nowego koreańca i będzie zadowolony, a drugi kupi starą bmk'ę z którejś tam ręki i będzie mówił o "prestiżu" i "jakości"...
i jeszcze jedna dygresja - taka logiczno-chrześcijańska
Po zakupie przehulanej (po dziwnej okazji) "prestiżowej" rzeczy obrastamy w piórka i nie walimy nagle:
"chińskiego kapcia.
Tutaj zdecydowanie nie śmierdzi chińszczyzną"
Bo raz: wiele ludzi na tych (ostatnio naprawdę dobrych jakościowo) chińskich produktach lata sobie i odkrywa piękne "światy"
Bo dwa: samemu w stopce ma się te "chińskie kapcie" - łącznie z druciarską asiolą...
I niebyłby tej reprymendy, gdyby nie te nawiązania do naszego Pana..
Trochę skromności - i pogodnego Nieba :)
Bracie :)
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

PostKrzysztof_P | 24 Paź 2019, 23:29

Ja myślę że tutaj nie chodzi o obrastanie w piórka , moim zdaniem zadowolenie i pochwalenie się zakupem jest jak najbardziej uzasadnione. Po prostu taki piękny zakup nas cieszy , taki zakup to niecodzienność i w jeszcze tak okazyjnej cenie.Co by nie było to jednak te Refraktory LZOS optycznie są klasą samą w sobie , LZOS ma nad Chinami nadal wyższy Głos.Daniel chce się myślę podzielić z nami swoim szczęściem i zadowoleniem , wiem sam jak to jest.Jak kupimy świetny sprzęt i jeszcze dostrzeżemy różnice , mając porównanie z innym słabszym sprzętem to chcemy się podzielić naszym szczęściem.Tak bym to widział osobiście , ponosi nas trochę wtedy , działają emocje.Po czasie przywykniemy i już na pewno nie wrócimy raczej niżej.Tak to już z nowym i lepszym sprzętem jest.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 24 Paź 2019, 23:49

:o Jup twoja mać. Alee pojechaliii :lol: .
Przyznaję się. Mój tak był montowany w PRC. :mrgreen:
Ja tam zawsze będę dobrze wspominał moje edki. Equinox 100 i edek 80. Naprawdę niewiele ustępowały mojemu taku, takowi :D względem estetycznym obrazu. Szczególnie equinox 100ed był super dzięki światłosile 9. Edek 80 miał cudownie szerokie pole i idealne parametry 80/600 do tej roboty. Ale po co ja to piszę? Czekam na fotki Danielu. 8)
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postdaniel | 25 Paź 2019, 00:22

szelka napisał(a):Tutaj zdecydowanie nie śmierdzi chińszczyzną"
Bo raz: wiele ludzi na tych (ostatnio naprawdę dobrych jakościowo) chińskich produktach lata sobie i odkrywa piękne "światy"
Bo dwa: samemu w stopce ma się te "chińskie kapcie" - łącznie z druciarską asiolą...
I niebyłby tej reprymendy, gdyby nie te nawiązania do naszego Pana..
Trochę skromności - i pogodnego Nieba :)
Bracie :)


Bardzo przepraszam jeśli popadam w piórka i uważam się za lepszego.
Dzięki za uświadomienie mi tego.
Ale zapewniam, że w żadnym wypadku nie chodzi o chwalenie się i tego co ja mam i posiadam bo nie przez to człowiek jest wielki.
Ja wskazałem LZOSa za teleskop który doskonale pasuje do tego właśnie tematu i uważam, że LZOS rozwiązał mój problem. Czyli swiatlosilne APO do planet. Dla mnie nie musiał to być koniecznie LZOS. Po prostu ten pojawił się na giełdzie.
Problem polegał na tym, że jest trudno znaleźć wysokiej jakości refraktor, który pokaże wspaniałe planety ale jednocześnie nada się do przeglądu nieba w szerokich polach.
Dlatego mam w stopce chińszczyznę typu SW120/600 jako super teleskop do przeglądu DSow
Dlatego mam EDka 100 do planet
Asiola to pamiątka po cioci do czesania nieba i krajobrazu.

Moim problemem było to, że ta ilość sprzętu mnie przytłacza. Szukałem teleskopu, który zapewni mi doskonałe obrazy planet i szerokie pola.
Trudno o lepszy stosunek średnicy do ogniskowej. LZOS zaspokaja moje potrzeby, które właśnie były przyczyną zbierania najróżniejszych sprzętów.
Co do tego czy warto było? Moim zdaniem tak. Wynika to głównie z powyższych. Mam świetnej klasy uniwersalny sprzęt, który mnie cieszy. To jest dla mnie najważniejsze.
I za to byłem w stanie dopłacić.
Jeżeli jednak chodzi o różnice w obrazach to LZOS jeszcze bardziej uświadomił mi jak wspaniały jest stosunek cenowy EDek 100 do ceny.
EDek przy LZOS wypada nadal świetnie. Nie są to różnice deklasujące EDka. Do LZOSa dopłaciłem 4k mimo promocyjnej ceny. Czy te 4k odzwierciedlają różnice w jakości oddawanych obrazów- ja bym się zastanowił. Za różnice w obrazach na pewno nie zapłaciłbym 15k.

W LZOSie gwiazdy są żywsze i idealnie punktowe w całym polu.
Największych różnic spodziewam się w obserwacjach Księżyca i planet.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 25 Paź 2019, 00:24

Fotki:
Załączniki
Światłosilne APO do planet.: A8FAFC94-9A5D-4396-ACF0-7F11D176880F.jpeg
Światłosilne APO do planet.: 99FF81CA-2B59-49CE-9814-AA110749DF3C.jpeg
Światłosilne APO do planet.: F64B47F7-9F5D-457D-A6FF-365F9BCCF38A.jpeg
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 25 Paź 2019, 00:36

Są i fotki , widywałem takiego swego czasu na ASTROMART w USA , nawet nie wiem , może właśnie tam został zakupiony. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 25 Paź 2019, 01:26

Uff. No w końcu. :D Dzięki super sprzęt. Bardzo mi się podoba . Przypomina mi bardzo Astro-techa 111mm triplet na fpl-51, zresztą bardzo udany.
Mam tylko duże wątpliwości co do az4. Na planetkach >150x toż to katorga będzie. Ja też myślałem że mój tak będzie ok na az4 ale się zawiodłem. Cała moja tuba gotowa do obserwacji tj okular, 1 1/4" diagonal, obejmy, dovetail, szukacz 7x50 waży ok 8,5kg.
AZ4 trząsł się niesamowicie. Dopiero zmiana monta na aok ayo II przyniosła rewolucję. Dla mnie az docelowy do 12kg udzwigu. Pamiętam obserwacje przy powerze 257x. Zero problemu. Przesuwamy jednym paluszkiem bez szarpania, drgania itp. Az4 za to świetnie współpracował z ed80 i na tym polu było całkowicie ok do ok 100x. Pozdrawiam i życzę zadowolenia.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Postdaniel | 25 Paź 2019, 07:19

Właśnie wróciłem z obserwacji. Ah ta rosa. Ale Księżyc mimo rosy wygląda super. Dosłownie jakby nie było w tym sprzęcie optyki. Czystość, klarowność i nasycenie. Ja jestem zadowolony.
Ten AZ4- wybaczcie ale nie da się nie obserwować kupując nowy sprzęt. Tak czy owak daje radę ale aż się boję bo ta maszyna waży sporo.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 25 Paź 2019, 10:26

Właśnie taka jest różnica w obrazie od np. Edków , czystość , klarowność , kontrast , łatwiej wyłapać kolorki Gwiazd , itp.To samo stwierdziłem sam po zakupie Refraktorka APO WO 98 FLT i widzę jego wyższość optyki nad np. 100ED.Planetki piękny kolorek z lepiej dostrzegalnym od razu detalem , np. pas na Saturnie oglądany od razu rzuca się na wprost w oczy a Księżyc Super Ostry i cienie gór czarne do bólu.WCP na Jowiszu super żywy i taki ładny kolorek , ewidentnie ładniejszy i bardziej nasycony od 100ED. Dla tych różnic jak pisałem parokrotnie to warto kupić taką dobrą używkę i zapłacić za nią parę razy więcej niż np. za 100ED.Zadowolenie z pięknych obrazów i widocznej różnicy w generowanym obrazie dla mnie osobiście warte zakupu.Iskierki słabych Gwiazd w Chichotach też ładniej pokazują kolorki i łatwiej to dostrzec o tym też pisałem.Tu właśnie rodzaj użytego szkła ma znaczenie i o tym też pisałem , dokładność wykonania obiektywu też na pewno stanowczo lepsza , gdyż w chińskich Edkach rozrzut mamy niesamowity. Dla mnie osobiście te różnice są warte dołożenia do zakupu , podejrzewam i jestem pewien że jak wymienił bym Refraktor APM APO 152/1200mm na Taka FS 152 czy LZOS 152mm to byłby właśnie ten sam efekt.Gdyby nie spora cena zakupu takiego APO to zrobił bym to bez zastanowienia.

Mamy w DE na giełdzie TAKA FS 128mm , to też byłby myślę bardzo dobry zakup: https://forum.astronomie.de/threads/tak ... or.279906/

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat