Dobson 8 i pierwsze obserwacje

PostMareg | 12 Lip 2021, 23:14

Obserwacje teleskopem najłatwiej zacząć od Księżyca.
Na nim można potestować czy teleskop jest mniej więcej w porządku i co mogą okulary.
Z galaktykami teraz słabo, bo lato i są białe noce.
Po Księżycu może najpierw celuj w jaśniejsze obiekty typu M13, które są łatwiejszymi a też wdzięcznymi obiektami.
A w międzyczasie możesz czytać o testowaniu Newtona na gwiazdach i o jego kolimacji.
Taurus T300, OOUK VX10 Dobson, SW 80ED, APM 25x100ED .. Orion 2x54
 
Posty: 106
Rejestracja: 16 Sty 2018, 21:36
Miejscowość: ≈ 50°N, 20°E

 

PostQSO | 13 Lip 2021, 10:04

jerry56 napisał(a):...i od razu zaznacze że nie jestem kolejnym nowicjuszem który napalił się na kolorowe zdjęcia z książek i mysli ze bedzie mial obraz jak z Hubbla. co to to nie :)
wiem jakei sa ograniczenia ale po prostu przykro mi się robi jak praktycznie widze bardzo malo.
M31 która oglądam stara rosyjską lornetką z powiekszeniem x10 wygląda identycznie (poza oczywiście skalą powiększenia) w okularze teleskopu. oczywiście oglądam okularem 25mm, ten 10mm jest calkowicei do bani.

byc może widze tylko samo jądro galaktyki, ale ze mną było kilka osob i nikt nie dostrzegł dysku, tylko bardzo delikatna mgiełke z punkcikiem.
o m81 i m82 nawet nie wspominam bo było je bardzo cięzko odszukać a co dopiero ogladac.
generalnie teleskop sprawia wiecej frustracji niż radości nad czym bardzo ubolewam bo uwielbiam astronomie. koszt zakupu był dla mnie duzy, o wiele za duzy na oszczednosci a mimo to taka lipa. kupiłbym inny obiektyw ale w ciemno nie chce tego robić bo boje się ze znow wtopie pieniadze a efekt finalny bedzie znikomy.

Wizual to totalnie inny świat niż astrofoto. Nawet jak nie jesteś napalony na obrazy Hubbla to i tak wizaul to jakaś tam tylko skromna namiastka tego co na fotografii jest. Jeszcze z dwie dekady temu gdy foty były tylko z kliszy to jeszcze jakoś można było porównywać widoczki do wizual. Dziś foty są tak wypasione, że wręcz nierealny, nieuchwytny świat pokazują. Jak wizja artysty fantastyka.

Niektórych to tak boli, że rzucają sie na głęboką wode i kupują półmetrówki co daje im maksymalne wrażenia dostępne dla amatora i w połączeniu z ciemnym niebem daje w końcu konkretną frajdę. Choć nie na wszystkich obiektach.

Może weź się zabierz za obserwacje gromad kulistych i otwartych gwiazd? Te są zazwyczaj ładnie czytelne w średnim lustrze.
To że galaktyki słabiej są czytelne na twoim niebie może wynika z jego słabości czyli zaświetlone zbyt mocno?

Tylko niektóre galaktyki są czytelne w pełni, tak jak Cygaro w Niedźwiedzicy (to jedna z tych M81 & 82).
Galaktyki z ramionami są zwykle na granicach percepcji ludzkiego wzroku. Tu trzeba bardzo dużego lustra i dobrej jakości, dobrego okularu i ciemnego nieba aby były trochę wyżej niż na granicach percepcji. Oczy muszą być zaadaptowane do ciemności conajmniej pół godziny.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

Postlemarr7 | 14 Lip 2021, 19:57

jerry56 napisał(a):dziekuje za odpowiedzi koledzy, aktualnie stacjonuje w okolicach Płocka ( w stronę Włocławka).


Tzn. mieszkasz w okolicy Wloclawka? Bo jesli tak to do mnie mialbys nie tak daleko [okolice Brodnicy].
Co do okularow to do glebokiego nieba najtanszy sensowny to chyba GSO SV 30mm 2 cale lub GSO SV 42mm 2 cale [taki mam], to okulary z nieco szerszym polem , latwiej przez to znalezc pozadanego DS-a, a te ktore sa rozlegle a jest takich wiele wreszcie sa widziane w calosci [do planet oczywiscie nie nadaja sie wcale], cena troche powyzej 200 zl za nowe. Inny , jeszcze troche tanszy okular 2-calowy to SkyWatcher LET 27mm o ile pamietam , dosc czesto wystepuje na gieldzie bo jest dodawany do niektorych zestawow SkyWatchera i ktos kto kupuje kolejny sprzet sprzedaje bo mu niepotrzebne.
Do planet najtaniej bedzie jakis plossl 8 -10mm , lub troche drozej cos z serii Vixen NPL [wiele ogniskowych do wyboru] albo TMB Planetary lub ich klony. A najlepiej i niestety tez najdrozej z budzetowych okularow do planet to Baader Classic Ortho BCO6mm lub 10mm [bezkonkurencyjne w stosunku ceny do jakosci otrzymywanych obrazow]. Te BCO tez czesta sa na gieldzie , wtedy szansa wyrwania taniej. Ich minusem jest to ze jesli nosisz okulary to moze byc trudniej obserwowac bo trzeba oko przylozyc do soczewki prawie.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Postjerry56 | 21 Lip 2021, 08:43

nie odzywałem sie troche ale mialem ostatnio okazje potestowac kolejny raz teleskop. po dlugich przemysleniach zdecydowalem sie umyć lustro. dziwne mi sie wydawalo ze od nowosci na lustrze bylo cos w rodzaju mgielki kurzu (widoczne mocno jak swiecilem latarka w nocy), umylem wg wskazowek od astrofazy woda destylowana na koncu ipa i powiem ze jest znacznie lepiej.

w koncu dostrzeglem detale na jowiszu! nadal mam watpliwosci co do prawidlowosci obrazu ktory otrzymuje - tzn. gwiazdy jak ustawie idealnie ostrosc nei sa punkcikami tylko punkcikami z "krzyzem" tzn. dwoma cienkimi liniami - to jest pewnieod montazu lustra wtórnego? czy tak powinno byc?

poniedzialkowa noc przyniosla dużo dobrych obserwacji. zaczelo sie od przelotu ISS doskonale widocznego, ciezko zlapac w okularze ale udalo sie i widzialem nawet panele sloneczne. potem księżyc, piekne terminator, duzo detali i nawet mimo wczesnej pory dobre warunki. chwila przerwy na ciepły posiłek i rozmowy o kosmosie i o 0:30 rozpoczelismy obserwacje wlasciwa. na poaczątek galaktyka andromedy. cały czas nie widze nic wiecej poza jądrem, tzn. jasnym punktem i mgielką szarą dookoła. najmlodszy obserwator twierdzi ze widzi kolorki - czy to mozliwe?

dalej gromada w herkulesie, w okularze 25mm zaledwie mgielka, 10mm pokazal duzo malutkich gwiazd, fajny widok.

potem jowisz i jego księżyce, bardzo mocno świecił tej nocy, saturn też zrobił wrażenie.

na deser szukalismy gromad w okolicach kasjopei.

i teraz pytanie - w co zainwestowac zeby obserwacje byly jeszcze lepsze? czy okular 1,25 czy 2 cale? czy beda róznice?

raczej coś dobrego do DS, pod ten teleskop. co polecacie?
 
Posty: 32
Rejestracja: 28 Wrz 2018, 09:56

 

PostQSO | 21 Lip 2021, 11:26

Jak chcesz naprawdę napawać się widokami paneli ISS to jest patent taki: Jedna osoba prowadzi tubę szukaczem za ISS i próbuje ją jak najstabilniej utrzymać w środku pola widzenia. Stoi ona oczywiście po drugiej stronie tuby czyli lewem okiem przy szukaczu. Druga osoba obserwuje już przy wyciągu w powiększeniu, na początek pewno ok. 25mm czyli te 50x bo trudno utrzymać w polu. Wrażenia o wiele lepsze niż prowadzenie samemu. Nie trzeba jakichś wymyślnych okularów zwykły kitowy wystarczy z polem 50stopni.
Przelot trwa ze dwie minuty to spokojnie szybko sie zamieniacie i kolega od szukacza teraz może się także ponapawać widoczkami w powiększeniu.
Po przećwiczeniu kilku przelotów w team'ie (a zwykle są po dwa każdej nocy w niektóre okresy miesiąca) bedzie już szło gładko i można nawet zwiększyć okular na jakieś może 15mm 80x. Więcej to już dość ciężko poprowadzić. Ewentualnie na 82st. okularze by wydoliło.

Tak Newton ma dyfrakcje na ramionach pająka i daje tzw. spajki na obrazie gwiazd, ale to raczej upierdliwe jest tylko przy najjaśniejszych gwiazdach, ja po latach nawet na to nie zwracam uwagi wogóle.

Jak pomogło mycie i to nowego sprzętu to chyba coś musiał długo na sklepie zalegać jako prezentacja, że się aż tak zakurzył. :wink: Zdarza się. Pewno mocno przecenili.

M31 jest zbyt duża na pole kitowego okularu teleskopu. W M31 to głównie jeden pas ramienia można spostrzec, a tak to mglisty obiekt, ale nie zapominaj o dwóch satelitach tej galaktyki czyli M32 i M110. :wink:

Ogólnie jakieś lepsze 14-15mm oraz 9-10mm by ci sie przydało oraz być może ten 30mm od zestawu GSO ze sporym polem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

Postlemarr7 | 21 Lip 2021, 12:18

Co do Galaktyki Andromedy to trudno bedzie zobaczyc cos wiecej niz samo jadro ,poniewaz to obiekt rozlegly i potrzeba tu okularu z ogniskowa co najmniej 30mm i w dodatku z duzym polem widzenia , niezly moze byc William Optics SWAN 33 2 cale pole widzenia 72 stopnie , przyda sie oczywiscie do wszystkich obiektow glebokiego nieba , szczegolnie jako okular przegladowy. Na razie na Galaktyke Andromedy troche jeszcze za wczesnie bo jest za nisko a w dodatku nie mamy jeszcze prawdziwie ciemnych nocy. Kolory w galaktykach ? - raczej nie moze tylko jakis mdlawy szaro- zolty kolorek widzialem , sa to po prostu szare obiekty z jasniejszymi jadrami. Zreszta ta galaktyka to wcale nie jest najfajniejszy obiekt do ogladania. Z galaktyk to juz wole M51 Wir w Psach Gonczych [chociaz teraz tez nisko] , gromada podwojna w Perseuszu jest bardzo ladna , M27 mglawica planetarna w Lisku , no i mozesz sprobowac mglawice emisyjne M16 , M17, M8, M20 tylko te dwie ostatnie sa naprawdze nisko wiec moze byc trudno. Nie wiem jakie masz niebo - widac Droge Mleczna? Za to bardzo wysoko jest Veil wschodni w Labedziu, jesli widac Droge Mleczna to jak najbardziej mozna sprobowac ,tyle ze to obiekt rozlegly w ksztalcie sierpa ,moze byc go trudno odroznic od tla ale jak juz sie uda satysfakcja duza. Dodam ze widzialem go tez w Syncie 6 , wiec w wiekszym lustrze powinno byc latwiej. Teraz zaczyna sie najlepszy czas na Veila , warunek ciemne niebo.
 
Posty: 124
Rejestracja: 27 Lut 2021, 10:31
Miejscowość: Ciche ,Pojezierze Brodnickie

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 68 gości

AstroChat

Wejdź na chat