Wymiana montażu w Celestron AZS80

Postp0oh | 20 Maj 2021, 09:38

Drodzy forumowicze, jestem początkującym miłośnikiem astronomii. Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem teleskopu jak w temacie.

Póki co staram się próbować różnych rzeczy, zarówno w kwestii sprzętu jak i samych obserwacji (posiadam do niego zestaw filtrów wraz z okularami) no i ostatnio zacząłem zastanawiać się czy można było by pokusić się o wymianę montażu na paralaktyczny.

Widzę, że można kupić sam montaż, tylko nie wiem na co tak właściwie zwrócić uwagę. poza tym, że im lepszy tym wyższa cyfra przy jego oznaczeniu.

Czy te montaże są kompatybilne ze wszystkimi teleskopami?
Czy będą kompatybilne z moim?
Czy w ogóle jest sens wymieniać montaż w takim teleskopie?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 Maj 2021, 10:00

 

PostJSC | 20 Maj 2021, 09:58

Montaż paralaktyczny stosuje się zwykle w astrofotografii lub przy obserwacjach z bardzo dużymi powiększeniami (Twój teleskop jest krótkim achromatem do obserwacji z małymi powiekszeniami).

Niestety nie wszystkie połaczenia sa kompatyblilne. Zwykle jest to standard Vixen, ale bywaja tez inne. Do tego teleskopu, który masz musiałbyś dokupic obejmy i dovetail (czyli szyne mocującą), ewentualnie musiałbys dokręcić sam dovetail do tuby srubkami.

Im montaz ma wyzszą ceferke tym zwykle jest lepszy. Do tej konkretnie tuby wystarczyłby np. Astro3 (lub EQ2). Ale znacznie lepszy byłby np. EQ3.2, Exos1...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2950
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postp0oh | 20 Maj 2021, 10:56

Dziękuję za odpowiedź. Chyba w zasadzie wyczerpuje ona temat. Być może, jeśli kiedyś nadarzy się okazja kupna takiego montażu to pewnie spróbuję. Choć patrząc na rynek sprzętu używanego, prędzej kupię teleskop z takim montażem niż sam montaż.
 
Posty: 2
Rejestracja: 13 Maj 2021, 10:00

 

Użytkownicy przeglądający to forum: KamZap, krakus56 oraz 25 gości

AstroChat

Wejdź na chat