Promieniowanie kosmiczne, da sie wyfiltrować?

Postkk | 11 Maj 2021, 12:24

Cześć
Mam taki drobny problem z promieniowaniem kosmicznym na astrofotkach.
Kiedyś byłem święcie przekonany że to zasilacz kamery aczkolwiek dowiedziałem się iż jest to skutek promieniowania kosmicznego.
Problem pewnie znany niektórym - na fotkach pojawiają się małe rozciągłe obiekty, często w postaci małych zygzaków. Czasem zdarza się iż ujęcie zaczyna przypominać trawnik :)
Można się ich pozbyć przez stakowanie i pewnie dithering, aczkolwiek zastanawiam się (naiwnie coś mi się wydaje) czy nie da się tego wyfiltrować - udało się komuś? Może chociaż częściowo ze względu na złożoność tego promieniowania...
Wolałbym "sprzętowe" rozwiązanie ze względu na relatywnie krótkie czasy jakie poświęcam na obiekty.
Załączam fotkę na której zaznaczyłem w paru miejscach defekty.
Załączniki
Promieniowanie kosmiczne, da sie wyfiltrować?: Stack_16bits_8frames_2414s.png
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostMateuszW | 13 Maj 2021, 17:35

Jeśli to jest stack, to widać tutaj hotpiksele, a nie promieniowanie kosmiczne. Na klatkach to są punkty, a z racji że kadr Ci lekko się przesuwa, to po stackowaniu stają się kreskami. Można je usunąć darkami, albo ditheringiem + odpowiedni sposób stackowania. Albo może wystarczy odpowiedni sposób stackowania nawet tutaj - algorytmem w stylu kappa-sigma, który potrafi odrzucić piksele, które "nie pasują" do reszty (a z racji że kadr płynie, to te piksele będą w różnych miejscach i to może zadziałać). W różnych programach różnie się nazywają te algorytmy.

Promieniowanie kosmiczne daje zwykle zakręcone "włókna" w losowych kierunkach, a nie idealnie proste. Widać je na pojedynczych klatkach, a stackowanie usuwa je całkowicie, bo są losowe (chociaż zwykła średnia może pozostawić po nich jakiś lekki ślad, ogólnie średnia jest zła do stackowania).
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postkk | 14 Maj 2021, 01:01

Słuszna uwaga. Byłem przekonany że są w różnych kierunkach. Sprawdzę następnym razem z i bez darków bo mogłem faktycznie zapomnieć zapuścić ich odejmowanie.
Niestety programy których używam oferują raczej tylko średnią do stakowania, w najlepszym wypadku wariacje na jej temat :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 67 gości

AstroChat

Wejdź na chat