Problem ze zbyt szerokim rozstawem w bino

PostHolst | 20 Maj 2021, 23:04

Witam,

Mam nietypowy problem. Dzisiaj testowałem bino zamówione z Ali, póki co tylko na budynkach. Do testów posłużyła mi parka tanich, asferycznych okularów 23 mm wraz z Newtonem 150/750. Otóż wyszło, że mam zbyt wąski rozstaw źrenic, ponieważ mimo złożenia bino do minimum rozstawu jestem w stanie objąć obraz tylko jak zrobię zeza, inaczej w centrum pola widzę ciemne granice soczewek. Dodam tylko, że już dawno skończyłem 18 lat :lol:

Testowałem na obu zestawowych barlowach, czyli 1.85x, 3x, oraz dodatkowo na 2x (nie dołączonych do zestawu)
Kiedyś miałem podobny feler z jakąś lornetką, już nie pamiętam jaką. Przez chwile nawet udaje mi się złapać dwuoczne widzenie i nasadka nawet wydaje się być dobrze skolimowana i ostrzy bez problemu ale to wszystko kosztem męczarni oczu.

Czy da się ten problem jakoś rozwiązać poprzez dobranie konkretnych okularów? Czy pozostają tylko drogie bino z węższym rozstawem (które konkretnie?) Może oko inaczej będzie reagować w testach po ciemku :?:

Dodam jeszcze, że problem jakby minimalizuje się gdy docisnę oczy bliżej okularów, ale te wymienione mają bardzo duży ER.

Proszę o radę
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Kwi 2017, 16:43
Miejscowość: Okolice Poznania

 

PostQSO | 21 Maj 2021, 13:12

A może faktycznie masz jakiś defekt oczu (lekka rozbieżność)?
Też mam wrażenie, że wszystko zależy od użytych par okularów. W jednych słabo się pracuje z bino, w innych idealnie.
Mniejsza oto. Zawsze zastanawiałem się czy dałoby się dla tych nieszczęśników z niedorostem czaszki :wink: (sorry za nazewnictwo) coś zrobić by jednak mogli korzystać z binonasadki. Kilka typów konstrukcji macałem i wydaje mi się, że maleńkie podpiłowanie obudowy w kilku miejscach po jej rozłożeniu na części rozwiązałoby problem, ale to temat dla ś.p.Franka, o ile gdzieś w Necie nieopublikowano już próby którą mam na myśli.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostHolst | 21 Maj 2021, 19:48

Dzięki za odpowiedź.
W kwestii ewentualnego podpiłowanym takiej nasadki znalazłem tylko w archiwum giełdy astropolis, że ktoś rzeczywiście taką przerobioną SW pod „wąskookich”, czy „niedorośniętych czaszkowo” :lol: użytkowników sprzedawał.
Może ktoś z forumowiczów ma wiedzę jak się za to zabrać? Czy zacząć od odkręcenia 3 małych śrubeczek w rdzeniu nasadki? Czy to nie one odpowiadają za kolimację? Niby 400 zł za sprzęt to nie jakiś duży pieniądz, niemniej nie chciałbym jej spaprać bo na drugą trochę mi szkoda kasy. No i pytanie czy po takiej ingerencji będzie trzymać kolimacje. :roll:
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Kwi 2017, 16:43
Miejscowość: Okolice Poznania

 

Postkolo1980 | 21 Maj 2021, 20:18

Cześć. Jeżeli korzystałeś z okularów 23 mm 62° svbony to dobrze radzę znajdź jakieś solidne plosle 20 lub 25 mm i wypróbuj bino na nich. Mam parkę 23 i 10 svbony i są nieuzywalne w bino (też chińskim). 23 jest bardzo czuły na osiowe patrzenie i daje zero komfortu a 10 dają mi rozjechany obraz, podwójne kratery na księżycu. W plloslach i sv od gso takich problemów nie mam. Może pożycz od kogoś. Próba nie strzelba. Dodam że te svbony pojedynczo pracują całkiem znośnie.
 
Posty: 295
Rejestracja: 23 Kwi 2017, 14:38
Miejscowość: Mielec

 

PostHolst | 21 Maj 2021, 21:40

Cześć. Dziękuję za informację.

Korzystam właśnie z wymienionych 23 mm i faktycznie tylko w pojedynkę są znośne. Testowałem też dziś tanie plossle 12 mm, i na nich po maksymalnym dociśnięciu oczu do soczewek było już dużo lepiej (chociaż ciągle na granicy rozstawu oczu) ale zawroty głowy miałem jak po 3 żubrach :lol: No i wlasnie nie wiem czy to kwestia słabej kolimacji czy tego nieszczęsnego rozstawu.

Ciekawe czy te wymienione przez Ciebie gso sv 20 mm 70st. dobrze zastąpi sw uwa 20mm 66 st? Akurat takiego mam, i czekam na przesyłkę z drugim do pary.

Pozdrawiam

Mała aktualizacja. Wczoraj obserwowałem księżyc na plosslach 12mm. Okazało się, że po adaptacji wzroku do ciemności nasadka działa dużo lepiej. Obraz rewelacja. Barlow 1.5x nakręcony na tuleje nasadki spokojnie wyostrzył (mimo, że mam wersje z tubą 690mm zamiast 650 czyli z cofniętym ogniskiem) Trochę może był lekki szum w głowie w przerwach od obserwacji ale jestem mile zaskoczony.
Natomiast gwiazdy-same placki. Szkoda, bo byłem ciekaw jak wypadną kulki...

Mam pytanie odnośnie gwintów w okularach. Chciałem zamienić rowkowane tuleje sw 66 st. na te z plossli ale okazało się, ze tamte mają gwint od wewnątrz. Z jakich tanich okularów bez rowka mogę zamienić tą tuleję?

Pozdrawiam
Załączniki
Problem ze zbyt szerokim rozstawem w bino: 270E987A-A555-4344-B061-B79D9FBA8803.jpeg
 
Posty: 6
Rejestracja: 17 Kwi 2017, 16:43
Miejscowość: Okolice Poznania

 

PostQSO | 25 Maj 2021, 20:30

Rowki można wypełnić jakimś paskiem plastiku i taśmą klejącą przytwierdzić. Półśrodek albo zakup innej nasadki na śrubki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 144 gości

AstroChat

Wejdź na chat