Explore Scientific HR Coma Corrector

PostVroobel | 24 Maj 2021, 20:50

Hej.

Wielu z Was używa lub używało korektora komy GSO, podobnie jak na zagranicznych rynkach i generalnie ludzie sobie go chwalą uznając za dobry produkt w swojej cenie. Co bardziej ambitni idą w TV Paracorr lub Baader Mark-III MPCC. Na Baader'a i ja zerkam ze smakiem, bo nie wprowadza żadnej zmiany do F. Tymczasem jest ponoć leader wśród korektorów: ES HR Coma Corrector, który sporo kosztuje, ale jest uniwersalny, i pod visual, i pod astro-foto. I zmienia ogniskową x1.06.

Czy tutaj ktoś go ma? Z jakim sprzętem, jeśli w ogóle? ES to Bresser, a mnie ciekawi trójkąt z OTA Bresser Messier 10" F5 i z bezlusterkowcami Sony.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 25 Maj 2021, 12:27

Do wizuala to raczej Ci przy f/5 niepotrzebny korektor.

Może nie o ES ale co do GSO vs. Baader to jest kilka rzeczy do foto których trzeba być świadomym. GSO ma dużo większą długość roboczą (70 mm) więc w zależności od tego co chcemy wpiąć może to być zaleta (więcej miejsca na np, koło), a może być wada (ugięcia). Do tego jak odkręcimy nosek 2" żeby się dostać do gwintu to robi się z tego jeszcze więcej. I tak jak napisałeś zwiększamy sobie nim trochę ogniskową o 10%. Z Baaderem mamy prostą sprawę o ile mamy dobry T-Ring który ma 11mm to do Canona nie potrzebujemy niczego więcej, ustawiamy się na 55mm bez problemu, też do f/5 wystarczy.
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 25 Maj 2021, 21:39

Zdziwiłbyś się. Odkupiłem fajną sztukę Erfle'a 38mm produkcji Astrokrak na bazie optyki wojskowej, do przeglądu i kurcze, tak od połowy pola od osi już się rozjeżdża.

Cały czas mam jeszcze z tyłu głowy GSO/Revolution CC, ale chyba sobie odpuszczę po takich opiniach:

https://www.theskysearchers.com/viewtop ... 3d#p103198

To też nie kosztuje 10£, odesłanie do sklepu po nieudanych testach to strata czasu i również pieniędzy.

A na Stargazers Lounge sugeruje mi jeden gość to:

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... ction.html

Wygląda to bardzo podobnie do Skywatcher f/4 Aplanatic Super CC, cena też prawie taka sama.

Razem z tym ES'em to jedne z droższych cc, ustępują jedynie chyba paracorr'owi i może 3" sztukom.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostSebastian Ś. | 25 Maj 2021, 21:47

Vroobel napisał(a):Zdziwiłbyś się. Odkupiłem fajną sztukę Erfle'a 38mm produkcji Astrokrak na bazie optyki wojskowej, do przeglądu i kurcze, tak od połowy pola od osi już się rozjeżdża.


To astygmatyzm okularu ;)
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 25 Maj 2021, 21:49

Warto sprawdzić. W końcu po coś się robi cc z funkcją visual.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostQSO | 25 Maj 2021, 21:53

Tak, i naiwnie myślisz, że kulawy brzeg ERFLA, nawet dobrego wspaniale skoryguje komakorektor :roll: :mrgreen:
Ktoś tu chyba nie ma jednak doświadczenia i nie rozumie pewnych pojęć z optyki, typu rozróżnianie astygmatyzmu własnego okularu od komy lustra parabolicznego. :lol: No sorry.

A próbujcie , próbujcie... przecie właśnie własnoręczne doświadczenia wszystkich "nas, już doświadczonych" nauczyły kiedyś tej wiedzy w praktyce i wyprowadziły skutecznie z błędów myślenia. :idea:

Za dużo chyba w tym ATM-ie siedzisz i nie znasz seryjnej optyki.
Korektor w wizualu służy skutecznie klasie wyższej okularów np. typu Nagler gdzie kulejący ciuteńkę brzeg pola w wysokiej światłosile to głównie widoczna koma lustra parabolicznego.
Ostatnio edytowany przez QSO, 25 Maj 2021, 22:02, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostSebastian Ś. | 25 Maj 2021, 22:01

Vroobel napisał(a):Warto sprawdzić. W końcu po coś się robi cc z funkcją visual.


To bardziej do teleskopów poniżej f/5 aby skorygować widoczną na brzegu komę w okularach z dobra korekcją własną.
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 25 Maj 2021, 22:09

QSO napisał(a):Tak, i naiwnie myślisz, że kulawy brzeg ERFLA, nawet dobrego wspaniale skoryguje komakorektor :roll: :mrgreen:
Ktoś tu chyba nie ma jednak doświadczenia i nie rozumie pewnych pojęć z optyki, typu rozróżnianie astygmatyzmu własnego okularu od komy lustra parabolicznego. :lol: No sorry.

A próbujcie , próbujcie... przecie właśnie własnoręczne doświadczenia wszystkich "nas, już doświadczonych" nauczyły kiedyś tej wiedzy w praktyce i wyprowadziły skutecznie z błędów myślenia. :idea:

Za dużo chyba w tym ATM-ie siedzisz i nie znasz seryjnej optyki.
Korektor w wizualu służy skutecznie klasie wyższej okularów np. typu Nagler gdzie kulejący ciuteńkę brzeg pola w wysokiej światłosile to głównie widoczna koma lustra parabolicznego.


Masz rację, nie mam doświadczenia. Myślisz, że jak mnie wyśmiejesz, to ukorzę się przed Twoją wspaniałą wiedzą? Wystarczyłoby ostatnie zdanie.

Mój ATM omija optykę.

ŚP Janusz załatwiłby to z większą klasą, bez dwóch zdań.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostQSO | 26 Maj 2021, 00:18

Mocne słowa, bo co poniektórzy niestety obnoszą się przesadnie na Necie swoją pseudowiedzą czy pseudodoświadczeniem tak jakby wszystkie rozumy kompletnie pozjadali.

Zakładasz zaawansowany temat, a brak ci podstawowej wiedzy na temat optyki.

Bywało, że nawet z uzasadnioną krytyką p.Janusza się nie zgadzano, jak i bywało, że wyprowadzano jego samego z błędu. Nie ma ludzi doskonałych.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostVroobel | 26 Maj 2021, 06:25

Doceniam troskę o jakość zaawansowanych tematów. Przykro mi, że mając pieniądze na dobrej klasy CC muszę mieć też zaawansowaną wiedzę. Czy mając pieniądze na dobry samochód muszę też mieć wiedzę na temat różnicy jaka sprawia, że jest taki drogi?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 26 Maj 2021, 07:13

Cytując teleskopy.pl:

Okular Erfle'a - to okular podchodzący pod zastosowania profesjonalne. Jego pole widzenia wynosi ok. 60-70° (więc przewyższa dwukrotnie pole widzenia okularu Huygensa). Przewyższa go jednak (również w Polsce) wielokrotnie ceną. Jakość takiego okularu jest prawie idealna. Okular Erfle'a składa się z dużej liczby elementów - pięciu soczewek. "Działa" on poprawnie przy każdej światłosile (podobnie jak PL i S-PL). Cena takiego okularu w firmie waha się w granicach 1000 zł. Ale okular ten nadaje się naprawdę dla osób które chcą się zajmować astronomią profesjonalnie.

Edit:

Anglojęzyczna Wikipedia:

Erfle eyepieces are designed to have wide field of view (about 60 degrees), but they are unusable at high powers because they suffer from astigmatism and ghost images. However, with lens coatings at low powers (focal lengths of 20 mm and up) they are acceptable, and at 40 mm they can be excellent. Erfles are very popular because they have large eye lenses, good eye relief and can be very comfortable to use.

To jest ogniskowa 38mm. Mam prawo oczekiwać prawie idealnej jakości od okularu Erfle'a.

/Edit.

Zapomnijmy o słowie "profesjonalnie" w moim przypadku.

Zostałem zatem oszukany? Dwukrotnie? Raz przez kogoś, kto to zrobił i drugi raz przez kogoś, kto mi to sprzedał?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostQSO | 26 Maj 2021, 13:08

Powtórzę jeszcze raz: A próbujcie , próbujcie... przecie właśnie własnoręczne doświadczenia wszystkich "nas, już doświadczonych" nauczyły kiedyś tej wiedzy w praktyce i wyprowadziły skutecznie z błędów myślenia. :!: :?

Kup, zamontuj, przekonaj się sam. Ot samo sedno sprawy.
Ostatnio edytowany przez QSO, 26 Maj 2021, 13:09, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostSebastian Ś. | 26 Maj 2021, 13:08

Byłoby super gdyby można było kupić Erfla do f/5 i oszczędzić kasy na ESie czy Naglerze ale niestety :( Korektor komy nie skoryguje jego wad własnych.
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostQSO | 26 Maj 2021, 13:16

a korektory astygmatyzmu nie istnieją niestety.
No może użycie Barlowa powinno pomóc.

Nie martw się, też byłem niemiło zaskoczony dawno, dawno temu gdy odkryłem prawdę o okularach i nigdy nie kieruje się tekstami marketingowymi sklepów tylko grzebię po forach albo wypożyczam sprzęt od kolegów by wyrobić sobie własną opinię.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

PostVroobel | 29 Maj 2021, 20:12

Zatem dziękuję za sprowadzenie mnie na ziemię. Szkoda, bo to oznacza, że ten okular będzie dla mnie miał jedynie wartość sentymentalną.

Barlow, choć mam x2 ED 2", wydłuża mi ogniskową, a tego właśnie chciałem uniknąć.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 78 gości

AstroChat

Wejdź na chat