PZO 150/1000

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

Postanatol1 | 02 Cze 2021, 20:56

Krzysztof, jak masz taki fajny obiektyw PCO to Jaegera nie chcesz się czasem pozbyć? :)
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 02 Cze 2021, 21:21

Cześć Anatolu.
Mam plany również wobec Jaegera , które pomału postaram się zrealizować po powrocie obiektywu z serwisu.
To Fraunhofer F-15 , D-150 , więc do Planet i Księżyca będzie bardzo dobry.Udało mi się go kupić też , że tak powiem fartem a Włoch od którego go kupiłem cały czas mnie zasypuje mailami abym mu z powrotem po serwisie odsprzedał ten obiektyw.Wiem że mam tego wszystkiego za dużo , ale mam słabość do dobrego sprzętu i jak tylko trafia się jakaś okazja to kupuję i gromadzę na "gorsze czasy". Jeżeli plany się zmienią , to oczywiście poinformuję Cię o tym i jak będziesz zainteresowany zakupem , to na pewno się dogadamy.Aktualnie nie planuję sprzedaży , lecz budowę instrumentu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 02 Cze 2021, 22:17

Jakby co to stoję pierwszy w kolejce. :)
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 03 Cze 2021, 04:31

Dobrze , ewentualnie gdybym gdzieś na zachodniej giełdzie trafił podobny obiektyw w dobrej cenie , to mogę ci też takowy zakupić , jak będziesz nim po podlinkowaniu zainteresowany. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 04 Cze 2021, 15:21

Kolegom którzy żałują że nie złowili obiektywu jako pierwsi podpowiem, że czasem warto też mierzyć zamiary na siły. Sam się chwilę zastanawiałem nad tym rodzynkiem, ale to jest praktycznie obiektyw, a resztę trzeba zapewne zrobić od nowa, co przy takiej średnicy nie jest proste. Dałem sobie spokój wiedząc, że od dawna nie jestem w stanie zagospodarować małego obiektywu PZO 68/800 dorabiając do niego przyzwoity tubus, odrośnik, wyciąg, szukacz i sadzając go na odpowiednim wyciągu. Weźcie pod uwagę to wszystko i przestańcie żałować, bo niewykluczone że zostalibyście na lata z takim niewykorzystanym obiektywem stanowiącym tylko wyrzut sumienia. Zamiast tego lepiej pogratulować Krzysztofowi, który ma odwagę, warunki i kontakty by taki projekt doprowadzić do szczęśliwego końca.

Tylko dlaczego gnębi Włocha i nie oddaje mu obiektywu... ;-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postanatol1 | 04 Cze 2021, 15:51

Lulu, gdybyś nie pałał miłością do japońskiego "złomu" :wink: to dawno obiektyw PZO miałby godną oprawę.
Bardzo niepatriotycznie z Twojej strony, oj bardzo. :D
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2021, 15:53

A niech tam. odsprzedam Italianinowi z powrotem ten obiektyw a ten co teraz zakupiłem z tubą i okularami odsprzedam jak ktoś jest chętny.Nie mam ochoty się potem smażyć w piekle. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2021, 15:59

anatol1 napisał(a):Lulu, gdybyś nie pałał miłością do japońskiego "złomu" :wink: to dawno obiektyw PZO miałby godną oprawę.
Bardzo niepatriotycznie z Twojej strony, oj bardzo. :D

Jak Łukasz się nie poprawi , to też to cieniutko widzę. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 04 Cze 2021, 16:06

Kochani, zajmijcie się Krzysztofem - widzicie że chce niepatriotycznie postąpić i odpalić obiektyw Italiańcowi, tylko dlatego że tamten jęczy. A wiemy przecież, że trzeba być twardym, zwłaszcza na arenie międzynarodowej!
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 04 Cze 2021, 16:33

Łukaszu jak na arenie międzynarodowej to faktycznie , trzeba jakoś się pokazać. Najlepiej pod krawatem podczas prac na tokarce. :D :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 04 Cze 2021, 17:19

Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić!
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 07 Cze 2021, 19:45

Cześć Łukaszu.
Dzisiaj Mirko z Italii przysłał mi wiadomość i zdjęcie Refraktora jak wygląda , oraz opis obiektywu w dokumencie z Firmy "Jaegers USA" z 1969r.
Przetłumaczyłem w Translatorze:

Witaj Krzysztofie,
Załączam kilka zdjęć, to przyrządu z moją ciocią, której muszę podziękować za wprowadzenie mnie w astronomię; druga dotyczy zakupu optyki Jaegera, do której mam całą korespondencję.
Chcę się z wami wszystkim podzielić, ponieważ możliwość ponownego złożenia instrumentu byłaby dla mnie i mojej ciotki, która ma 93 lata i widziała, jak składa się kawałek po kawałku i jest często używana na Saturnie, Marsie i Jowiszu, byłaby to ogromna radość.
Dziękuję Ci
Pozdrowienia
Mirko

Nie mam za bardzo sumienia nie odsprzedać mu z powrotem tego obiektywu jak wróci do mnie ze Serwisu od Optyków z PZO.No chyba że coś się zmieni i Mirko odpuści...?
Obiektyw z 1969 roku , jak dobrze widzę na załączonym dokumencie Jaegera.
Obiektywy ponoć były pod względem optyki bardzo dobrze wykonane , dotarłem do opisów w sieci.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Załączniki
PZO 150/1000: Jae2.jpeg
PZO 150/1000: Jae1.jpeg
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 07 Cze 2021, 20:02

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Łukaszu.
Dzisiaj Mirko z Italii przysłał mi wiadomość i zdjęcie Refraktora jak wygląda , oraz opis obiektywu w dokumencie z Firmy "Jaegers USA" z 1969r.
Przetłumaczyłem w Translatorze:

Witaj Krzysztofie,
Załączam kilka zdjęć, to przyrządu z moją ciocią, której muszę podziękować za wprowadzenie mnie w astronomię; druga dotyczy zakupu optyki Jaegera, do której mam całą korespondencję.
Chcę się z wami wszystkim podzielić, ponieważ możliwość ponownego złożenia instrumentu byłaby dla mnie i mojej ciotki, która ma 93 lata i widziała, jak składa się kawałek po kawałku i jest często używana na Saturnie, Marsie i Jowiszu, byłaby to ogromna radość.
Dziękuję Ci
Pozdrowienia
Mirko

Nie mam za bardzo sumienia nie odsprzedać mu z powrotem tego obiektywu jak wróci do mnie ze Serwisu od Optyków z PZO.No chyba że coś się zmieni i Mirko odpuści...?
Obiektyw z 1969 roku , jak dobrze widzę na załączonym dokumencie Jaegera.
Obiektywy ponoć były pod względem optyki bardzo dobrze wykonane , dotarłem do opisów w sieci.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Myślę, że powinieneś odsprzedać Włochowi ten obiektyw. Skoro tak nalega tzn. że ma on dla niego rzeczywiście dużą wartość zwłaszcza sentymentalno-rodzinną. Oczywiście niech zapłaci za renowację, która i tak wyjdzie go taniej niż we Włoszech.
W końcu jesteśmy wielką astronomiczną rodziną, która nie zna granic i podziałów i powinniśmy sobie być życzliwymi. W takiej sytuacji to nawet chyba Niemcowi :wink: bym odsprzedał ten obiektyw.
Skoro ciocia ma 93 lata to już dużo czasu nie zostało Mirkowi na budowę refraktora.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostMaciek_Cz | 07 Cze 2021, 20:19

A to mam pytanie, po jakiego grzyba wypuszczał z rąk to cacko? Teraz biedak sobie przypomniał, że ma zbudować refraktor dla Cioci. No ciekawe. Nie to żebym mu nie wierzył, ale to czemu go sprzedał?
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 08 Cze 2021, 00:02

Witajcie.
Widać była to zbyt pochopna decyzja i jakaś nagła z jego strony , aby sprzedać sam obiektyw.Ten Refraktor na zdjęciu to jest tuba od tego obiektywu.Tak jak pisze , budowali go pomału i systematycznie , pisał do mnie wcześniej że zapłaci koszty za Serwis jakie ja poniosę i pokryje koszty zwrotne przesyłki.
Anatolu masz rację , mamy sumienia i jesteśmy astro-społecznością.Jak otrzymam z powrotem obiektyw po serwisie i Mirko nadal go będzie chciał , to mu z powrotem go wyślę.Tak będzie myślę dobrze i uczciwie.Sam miałem kiedyś podobną sytuację i udało się że sprzęt do mnie powrócił , byłem wtedy zadowolony , pamiętam jak dziś.
Choć nie powiem że mi szkoda , gdyż to Piękna Perełka jest i już nawet wiem co miałem z niego do Planet zbudować , tak aby było ekstra mobilne i do przewiezienia gdzieś dalej w teren samochodem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 08 Cze 2021, 00:33

Krzysztof masz drugi obiektyw o takim samej aperturze do zrobienia z niego fajnego refraktora, w dodatku to nasze, polskie szkło.
Napisz Włochowi, że ma obowiązek wysłać zdjęcia tuby jak ukończy prace. A jak ten obiektyw komuś sprzeda zamiast zrobić z niego znowu porządny refraktor to zrobimy mu z Polski wjazd na chatę, tak że będzie się musiał chować u 93-letniej cioci w szafie.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 08 Cze 2021, 00:37

OK , tak mu zapowiem. :D
A tak na poważnie to mój Mak OMC200 , F-20 , jest niesamowity na Planetach i Księżycu , po dzisiejszym oglądanku Planet , odechciało mi się wszystkiego innego.I mniejszy sprzęt niż porządne APO co najmniej D-160mm-180mm lub MAK TEC USA 250/5000mm F-20 raczej u mnie nie wchodzi obecnie w rachubę. :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostQSO | 08 Cze 2021, 15:41

Całkiem ciekawa historia z tym Włochem.
Awatar użytkownika
 
Posty: 113
Rejestracja: 19 Gru 2020, 12:20

Postwfifiak | 11 Cze 2021, 10:07

Krzysztof_P napisał(a):............ a ten co teraz zakupiłem z tubą i okularami odsprzedam jak ktoś jest chętny...............



Hej!!!!
Krzysztof nie żartował. Odkupiłem od niego ten refraktor PCO. Ryzyk fizyk (to nawet trochę zgodne z moim wykształceniem :D). Mam refraktor SW 150/750, będzie więc z czym porównywać. Nigdzie nie znalazłem nawet słowa na temat tego obiektywu. Tysiak drogą nie chodzi, ale ciekawość wzięła górę. Lubię ATM i kombinacje przy sprzęcie. Będzie się czym pobawić. Jak tylko sprzęt do mnie dotrze, to dokładnie opiszę co to za cudo.

Pozdrawiam Wojtek.
Ostatnio edytowany przez wfifiak, 11 Cze 2021, 14:16, edytowano w sumie 1 raz
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostKrzysztof_P | 11 Cze 2021, 10:33

Witajcie.
Tak jest jak pisze Wojtek.Po naszej telefonicznej rozmowie tak wyszło , pisałem iż mam za wiele jednak wszelakich sprzętów w domu , które nie mają czasu na to aby nimi się zająć i myślę że Wojtek należycie wykorzysta ten sprzęt i w miarę szybko powstanie z niego Refraktor.Przeprowadzam redukcje sprzętowe i jeszcze sporo wyląduje na giełdzie , gdyż nie mam czasu na wszystko jak i nie wykorzystam całego sprzętu w praktyce.Mam pokoje w domu zawalone sprzętem astro , który potem leży i nie może doczekać się złożenia.Nawet nie sprawdziłem dobrze tego Refraktora na niebie , popatrzyłem nim tylko w dzień , trzymając okulary w miarę osiowo się starając z ręki.Aktualnie pozostaję tylko z Makiem OMC200 F-20 , gdyż moim priorytetem są cały czas przede wszystkim Planety.Refraktor odstąpiłem Wojtkowi w cenie w jakiej sam go nabyłem i niech po zakończeniu budowy służy mu należycie w praktyce.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlulu | 12 Cze 2021, 01:07

Rotacja obiektywów 150 mm u Krzysztofa może przyprawić o zawrót głowy ;-) Dobrze że choć on sam zachowuje stoisko spokój i potrafi zachować dystans oceniając na chłodno sytuację. Mam na myśli odsprzedanie obiektywu Wojtkowi co wydaje się racjonalne biorąc pod uwagę sprzęt jakim przecież dysponuje. Też często mam ochotę kupić jakiś refraktorek, ale zawsze niestety przychodzi na myśl pytanie: po co, skoro nie będzie lepszy od tego co już zagraca pokoje... :-)

Natomiast z tym Włochem to ciężka sprawa, będzie ładnym gestem jeśli obiektyw do niego wróci, ale on też powinien brać pod uwagę że nowy właściciel może z nim wiązać jakieś emocjonalne i bardzo osobiste plany czy nadzieje... Sięganie po argument 93-letniej ciotki wydaje się zabiegiem trochę poniżej pasa, trącącym nieco szantażem moralnym szczerze mówiąc. Ale nie chcę się wypowiadać - tę sprawę musi rozstrzygnąć sam Krzysztof.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostKrzysztof_P | 12 Cze 2021, 07:38

Cześć Łukaszu.
Ostateczną decyzję podejmę jak obiektyw powróci z serwisu.Miałem w głowie ciekawy projekt związany z tym obiektywem ze względu na małe F-15 , zobaczymy...
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwfifiak | 12 Cze 2021, 11:25

lulu napisał(a):.................. Dobrze że choć on sam zachowuje stoicko spokój i potrafi zachować dystans oceniając na chłodno sytuację..................


No właśnie........ Jest to cecha, której mnie najzwyczajniej brakuje. To będzie mój ósmy teleskop. Jestem strasznym chomikiem sprzętowym. Z tym obiektywem to może różnie być. Najbardziej obawiam się, że może być zoptymalizowany pod jakieś militarne zastosowanie i nie bardzo nadawać się do celów astro. Może ta trzecia soczewka modyfikuje wiązkę dla potrzeb dalmierza? Nigdzie nie znalazłem opisu takiej konstrukcji obiektywu. Triplet na zwykłym szkle (najprawdopodobniej) z tak dużą separacją. Co do jakości szkła i wykonania nie mam obaw, z pewnością będzie dobrze. Są emocje, będzie zabawa. I to jest fajne :-). Z niecierpliwością oczekuję przesyłki.

Pozdrawiam.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postwfifiak | 12 Cze 2021, 11:56

Hhhhmmmm........ A może to obiektyw Cooke’a. Z opisu wynika, że takie obiektywy robili z zwykłego flintu i kronu. No i wynika też, że kiedyś były stosowane w astronomii :-).

https://gaz.wiki/wiki/pl/Cooke_triplet
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tryplet_Cooke’a
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

Postlulu | 12 Cze 2021, 13:54

Tu muszę zrobić uwagę do tego co napisałem o rezygnowaniu z zakupów z racjonalnych powodów. To oczywiście nie dotyczy sprzętu nie kwalifikującego się do racjonalnego oceniania pod kątem wyłącznie efektywności optycznej - jednym słowem do staroci. Zdarza się że kupuję taki staroć wiedząc że nie będzie to optyczna rewelacja i nie będzie konkurował pod tym względem z posiadanym już sprzętem, ale robię to ze względu na jego walory muzealno-historyczne, unikatowy charakter itp. Myślę że tutaj też trzeba przykładać w pewnym stopniu taką miarę. Liczy się to że zabytkowy już i bardzo unikatowy obiektyw trafił w dobre ręce, że zostanie zachowany w dobrym stanie. Już samo to jest warte tej inwestycji. A jeśli dodatkowo okaże się optycznym wymiataczem i doczeka się godnej oprawy - tylko się cieszyć!
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat