PZO 150/1000

Vintage, retro - czyli zabytki i astro-optyczne starocie. Ciekawe znaleziska, zakupy, renowacja, wrażenia z obserwacji...

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2021, 18:05

Cześć Tomaszu.
Wiem , wspominałeś mi o tym Refraktorze na bazie obiektywu PCO D-130mm z małym "F" , na pewno był rewelacyjny jak mówiłeś z pięknym krystalicznym obrazem.Masz porównanie , posiadasz i posiadałeś wysokiej jakości Refraktory APO , ED czy AC , więc masz rozeznanie w temacie.Mój kolega Paweł Socha , który robił lustra dla Żywca posiadał takie obiektywy PZO , Zeissa , itp.Miał na ich bazie zbudowane Refraktory , które w tamtym czasie biły na łeb na szyję inny sprzęt.Do tej pory to świetny optycznie sprzęt i nie mam co do tego watpliwości.Są w Krakowskim PTMA też Refraktory z obiektywami Zeissa , którymi oglądałem swego czasu.Nie jeden Refraktor AC Zeiss , pozostawia w tyle obecnie produkowane Edki , gdyż posiada wyśmienite walory obrazu.
Myślę że w najgorszym wypadku , to zbuduję sobie z tego obiektywu , teleobiektyw do fotek ptaszków... :D Teraz już zmykam , gdyż jakoś tak zachciało mi się bardzo śmiać... :D
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 01 Cze 2021, 19:46

Proszę nie krytykować osób, które chciały zaoferować niską cenę za ten obiektyw. Mamy wolny rynek, jakby im się udało kupić za 600 zł dobry sprzęt to ich zysk a strata sprzedającego. Korzystanie z okazji to nie oszustwo.
Dla porządku - w ogóle nie brałem udziału w tej transakcji to po pierwsze a po drugie też mnie dziwi jakość obrazów jakie daje ten obiektyw. Przy takiej średnicy i światłosile likwidacja aberracji jest niemal niemożliwa. Zwykły achromat musiałby mieć chyba F/25 przy aperturze 6" żeby załapać się na standard Conrady.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2021, 20:11

Cześć Anatolu.
Życzę Owocnych Negocjacji jak pojawi się następny taki rodzynek , mamy przecież wolny rynek , zgadzam się z Tobą w 100% , może nawet za symboliczną stóweczkę uda się kupić perełeczkę...Anatolu jak to ja mam rozumieć , jak np.pojawi sie na giełdzie 100ED za 1000zł to mam oferowć 800zł???
Oczywiście , gdyby komuś się udało to jak najbardziej , no ale myślę że wszystko ma swoje granice , pomiędzy rozsądną ofertą a kpiną.Mój wpis jest w formie rady , jak trafia się rodzynek to powinno się wykorzystać okazję i kupić , gdyż przez takie negocjacje można więcej stracić niż parę złotych z kieszeni więcej czy dobrą okazję zakupu.Twoja rada ma się mniej więcej jak 1/10 w przypadku zejścia z ceny na niższą przez sprzedającego , aby przy takich okazjach starać się jeszcze uzyskać lepszą niższą cenę , tak że tym tokiem myślenia osobiście wątpię w powodzenie , no ale mamy wolny rynek , więc oferty są dowolne.Ja na pewno z takiej porady nie skorzystam i jestem przekonany iż nawet 1/100 jak trafia mu się okazja to nie negocjuje tylko kupuje i ładnie dziękuje za zakup.Trochę się dziwie że takie dajesz porady chcącym z okazji zakupić coś dobrego...Odnośnie obiektywu to nie wiadomo z jakiego jest zbudowanego gatunku szkła , jakiego projektu.Świat się nie kończy tylko na Dubletach Fraunhofera zbudowanych z Flintu i Kronu.Tak samo nie tylko na Trypletach Semi-APO.Tryplety APO LZOS F-6 mają doskonale skorygowany chromatyzm , co po niektórzy twierdzą iż Dublety 100ED nie maja AC.A jednak czerń cieni gór na Księżycu wpada w ciemny fiolet co widzą bardziej wnikliwi i dociekliwi miłośnicy nocnego nieba.Walory obrazu często są dużo lepsze w świetnych wyrobach AC niż w nie jednym chińskim ED.Nawet Taki Serii FS Dublety , posiadają pewien chromatyzm , ale czy ktoś na to narzeka , raczej nie , gdyż nadrabiają kontrastem i walorami obrazu.Przy okazji zapytam czy znasz to wszystko z tabelek z forum , czy jednak przerzuciłeś tyle wszelakich Refraktorów i masz tak doskonałe rozeznanie na temat różnic w generowanych obrazach pomiędzy bardzo dobrymi refraktorami AC , ED i APO? Jakoś przypomniał mi się mój Dublet Japan BORG AC 100/640mm , którym koledzy oglądali na Zlocie Kudłacze trzy lata temu.Zapytaj ich co sądzą o tym Dublecie AC w stosunku do innego chińskiego dłuższego Dubletu ED czy AC.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 01 Cze 2021, 20:45

Krzysztof. Po pierwsze ja nie daję żadnych rad odnośnie zakupów i nie podważam twojej opnii, że czasami lepiej brać co jest jak jest okazja. Bronię prawa do negocjacji ceny. Nie robię zbyt często zakupów astro ale zawsze się targuję, bo... mogę.
Co do jakości obrazów. To jest obiektyw 150 mm a nie 100 mm, przecież dobrze na pewno wiesz, że w przypadku refraktorów im większa apertura tym szybciej rosną aberracje. I nie odwołuj się do swojego doświadczenia (które jest bardzo duże i go nie podważam), bo już byli tacy, zresztą też bardzo doświadczeni forumowicze, którzy widzieli wspaniale obrazy przez teleskopy wielkości szukacza w moim newtonie i sam wątpiłeś w te relacje.
A tabelki nie kłamią, fizyki się nie oszuka.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2021, 20:54

Anatolu zgadzam się , pewnych praw Fizyki się nie oszuka , dlatego napisałem że nie wiadomo na jakim jest obiektyw szkle i jakiej konstrukcji , ilości elementów , projekcie.Trudno cokolwiek wyszukać w sieci , zakłady PCO były stricte zakładem pod wojskowe wyroby optyczne , więc zapewne wszelkie tematy były otoczone ścisłą tajemnicą???Co do tabelek ze standardami Conrady , to jak się nie mylę tyczy się ona nie obiektywów Fraunhofera , gdzie mamy dodatkowo o około 30% niższy poziom AC.Tylko tyczy się klejonych Dubletów , czy też nie mam racji??? Prawda też jest też taka że cały czas coś nas zaskakuje ze sprzętów.Niby ma być Refraktor AC a tu naprawdę takie piękne obrazy i walory obrazu , miałem parokrotnie okazję się naocznie też przekonać.Zdziwienie jest wtedy niesamowite , ale fakty nie kłamią.Nasz były Dublet LOMO 80/480 spokojnie wytrzymywał 240X , 3D na Jowiszu i pokazywał pięknie kolory i odcienie kolorów pasów Jowisza.Pamiętam jak św.p.Janusz też nam nie dowierzał dopóki sam nie pooglądał tym Refraktorem , tak to czasem bywa , widać dużo jeszcze przed nami do zagłębienia z tajników materiałów używanych w optyce , jak i samych projektów obiektywów , itp. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 01 Cze 2021, 21:05

Gdyby było jasno powiedziane, że to fluorytowo-lantanowy triplet o idealnej jakosci i nastawieniach to byłaby kolejka i licytacje. Tu jednak jest troche ryzyko. Tym bardziej, ze nie wiadomo co to za konstrukcja, co to za szkło i w dodatku pojawiła się informacja, że to odrzut produkcyjny... Sprzedawca jest zapewne uczciwy, ale każdy te aberracje i doskonałość obrazu widzi inaczej. Ideałem byłoby sprawdzenie sprzetu na własne oczy przed zakupem.

Stawiam na to,że to jedank obiektyw aparatu fotograficznego do robienia zdjęć lotniczych. Cos w tym stylu http://camera-wiki.org/wiki/Fairchild_K-17 ?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2021, 21:10

Cześć JSC.
Może tak być , dopuszczam każdą ewentualność.Parametry ponoć 150/1000mm Tak czy inaczej będzie sprawdzony w praktyce.Dzisiaj został wysłany kurierem , zdjęcia Pan Dariusz wysłał mi wcześniej.Pan Dariusz twierdzi iż porównując go do innych Refraktorów AC nie widział w nim chromatyzmu , nawet przy 400X z Barlowem PCO 4X i okularem PCO 10mm na Księżycu.Planety Jowisz i Saturn też ponoć bez AC.Co nie zmienia faktu , iż każdy z nas inaczej widzi i popatruje , dostrzega AC.Koledzy Pana Dariusza ponoć też nie widzieli AC i byli zadowoleni z ładnych obrazów jakie pokazywał ten Refraktor zbudowany na tym obiektywie.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 01 Cze 2021, 21:13

Od razu napiszę, że nie jestem tak dobry z teorii budowy obiektów achro jak choćby JSC. Jestem raczej newtonowcem. Mam nadzieję, że ten obiektyw jest taki dobry jak pisze właściciel, ale F6,6 przy aperturze 150 mm to olbrzymie wyzwanie dla konstruktora. Ale kto wie...
Fachowcy w PZO byli z najwyższej ligi, już o tym Krzysztof pisałeś, że strata takiego potencjału to grzech wołający o pomstę do nieba.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostJSC | 01 Cze 2021, 21:17

W tamtych czasach mogło tez tak byc, ze "odrzutem produkcyjnym" był najlepszy egzemplarz :mrgreen:
Tak więc niekoniecznie musi byc w jakimkolwiek stopniu wadliwy :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwampum | 01 Cze 2021, 21:18

Kiedyś jak zaczynałem przygodę z Astro i miałem SkyLuxa, pojawiło się na giełdzie OLX ogłoszenie na SW120/600 za 250PLN. + kątówka i szukacz.
Dla mnie to był przeskok jakościowy dlatego szybko zadzwoniłem i porozmaiwałem z dwoma przemiłymi Paniami, rezerwując sobie ten sprzęt i umawiając się za dwa dni po odbiór osobisty (300km. w jedną stronę). Wiedziałem, że byłem 2gi w kolejce - ale pierwszy chętny się nie zadeklararował.
Pojechałem i kupiłem. Co ciekawe kupiłem refraktor z ogłoszenia + cały zestaw Speers Walerów + filtry (wszystko szybko licząc warte jako nowe około 4000-4500 PLN). Jednak nie miałem sumienia kupić tego za 250PLN, gdyż Pani wdowa nie była totalnie świadoma ile co jest warte i co sprzedaje, umówiłem się że w ciągu 2 miesięcy dopłacę jej pewną kwotę zależną od tego co sprzedam na min. tutejszej giełdzie (częśc rzeczy mi się dublowała). I tak zrobiłem....dla mnie to jest uczciwe podejście do sprawy.
A przy okazji - ten pierwszy chętny, groził kobiecie że sprzedała refraktor, bo przecież ON był pierwszy, tylko że chciwość go zgubiła, próbował negocjować i oferował 150 PLN.....wnioski każdy sobie sam wyciągnie.....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2021, 21:20

Anatolu osobiście to aż mnie coś w środku porusza , że takie zakłady jak nasze PZO nie zostały odpowiednio poprowadzone i rozwinięte dalej , tylko praktycznie...ach tam , szkoda pisania...Dzisiaj może byli byśmy w czołówce światowych firm w produkcji wysokiej jakości sprzętu optycznego i może nawet w produkcji sprzętów dla miłośników Astronomii.Kto wie...? :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 01 Cze 2021, 21:25

Towar jest tyle wart ile za niego są skłonni zapłacić kupujący - to po pierwsze. A po drugie to poczekajmy, aż powstanie z tego teleskop i zobaczymy co te szkło potrafi.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1574
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostJSC | 01 Cze 2021, 21:25

anatol1 napisał(a):Od razu napiszę, że nie jestem tak dobry z teorii budowy obiektów achro jak choćby JSC.


Oj duzo mi jeszcze brakuje chociażby do wiedzy Sacka , ale uczę się ;)

No na pewno najbardziej nurtuące jest pytanie czy to rzeczywiscie achromat dublet, czy moze bardziej złożona konstrukcja. Nie wiem jednak czy to się da tak na oko sprawdzic bez rozłożenia, a rozkładać go tylko po to aby sprawdzic ile ma soczewek...? Hmm... Nie ma listków separacyjnych więc pewnie szczeliny powietrzne są dośc duze (?) Klejony zapewne nie jest, bo przy tak dużych soczewkach byłyby zbyt duze naprezenia.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postanatol1 | 01 Cze 2021, 21:28

Wampum, prawdziwy dobry Samarytanin z Ciebie.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2021, 21:31

O rozbieraniu tego obiektywu nie ma mowy , fabryczne wycentrowanie elementów względem siebie zostało by popsute , taka sprawa odpada całkowicie.Mam jeszcze cały czas u optyków PZO mój obiektyw Jaegera USA 150/2250mm F15 Faunhofera.Mają mi wymienić listki przekładki-trzy listki , potem idealnie wycentrować i poskładać , skolimować poprawnie w celi , mają porządną aparaturę do badania.To nie takie wszystko proste jak się wydaje.Cały czas czekam i w końcu się doczekam.Rozmawiałem z Catalinem , kiedyś budował na tej bazie Obiektywu Jaegera Refraktor , to zacne szkiełka i może mu zlecę wykonanie.Byłby zbudowany z dwóch części , łączony na jaskółczy ogon z powtarzalnością i precyzją pierwotnego połączenia. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postanatol1 | 01 Cze 2021, 21:40

Krzysztof_P napisał(a):Anatolu osobiście to aż mnie coś w środku porusza , że takie zakłady jak nasze PZO nie zostały odpowiednio poprowadzone i rozwinięte dalej , tylko praktycznie...ach tam , szkoda pisania...Dzisiaj może byli byśmy w czołówce światowych firm w produkcji wysokiej jakości sprzętu optycznego i może nawet w produkcji sprzętów dla miłośników Astronomii.Kto wie...? :wink:


Mam dwie pamiątki z PZO, głowicę statywową (ze znakiem jakości Q), którą używam do żurawia lornetkowego oraz obiektyw 67/800. Ostatnio byłem mega zaskoczony jak skierowałem refraktor z tym obiektywem na drzewa w ogrodzie w odległości ok. 20 metrów. Nasycenie kolorów, głębia obrazu i jego czystość mnie zszokowały.
ATM 10" F/6,6, ATM 67/800(PZO), ATM 6" F/10, ScopeTech 80 F/15, SW120/600, bino SW i kilka par okularów, SkyMaster 15x70, Optal 7x35, BPC5 8x30, BPC2 12x40, Tento 12x40, Zeiss 6x24, monokular MN2 8x30.
Awatar użytkownika
 
Posty: 996
Rejestracja: 04 Mar 2012, 16:00
Miejscowość: Krotoszyn

 

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2021, 21:44

Tak na pewno , znam doskonale te szkiełka jak i na F-400mm , swego czasu jak byłem nastolatkiem to budowaliśmy na bazie tych obiektywów PZO Refraktory.To zacne szkiełko , 200X dla niego to nie problem , pomimo Apertury w celi , bodajże około 64-65mm.Był naszą odpowiedzią PZO , projektu polskiego optyka na Zeiss D-63mm. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 01 Cze 2021, 21:45

Pamiętajcie że TAL ma Apolary, APO z ani gramem szkła ED, lantan itp.
To standardowe flint/kron ale w układzie 6ciu soczewek....czyli achro nie musi mieć F25 aby dawać obrazy jak z ED APO.
Może ta konstrukcja 3 elementowa to taki Neo Achromat, Semi Apo?.

Poza tym dokładność wykonania soczewek ma też wpływ na wielkość aberracji, możecie się kłócić ale tak jest.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2021, 21:50

Tak są Apolary TAL D-125mm , osobiście nie znam z praktyki.Ale św.p.Janusz kiedyś w Astrokraku tłumaczył mi tą złożoną konstrukcję jak to działa i dlaczego w praktyce jest tak dobrze. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 01 Cze 2021, 22:49

Tak czy inaczej , jak przyjdzie to wam na pewno napiszę jakie generuje obrazki , bez względu na wyniki.Tubus ponoś składany z trzech części , myślę aby go rozebrać , przetoczyć i odchudzić tak aby był lżejszy.Potem lakiernia City.Ta tuleja srebrna na końcu tuby będzie zbędna , tu w jej miejsce widzę wyciąg i powinno się udać bez większych przeróbek , aby Refraktor ostrzył z nasadką Bino.Jest ładna obejma i dovetail w standardzie Vixen , trzy okulary PCO i Barlow 4X.Posprawdzam też ich jakość i napiszę.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Cze 2021, 15:04

Cześć.
Refraktor w domu , dotarł cały i zdrowy , pancernie zapakowany za co Dziękuje Panu Dariuszowi.Obiektyw w bardzo dobrym stanie , powłoki idealne , obiektyw czysty , bez jakichkolwiek śladów zabrudzeń , itp.
Tubka ciężkawa , stalowa , rozkręcana na części , będzie przetaczana i odchudzana , ładna obejma alu której zmienię śrubki na śrubki z główkami radełkowymi.Po przetoczeniu części składowych tuby , lakiernia i ponowne lepsze wewnętrzne wyczernienie.Zostanie wstawiony dobry wyciąg , czekam na pogodę i wstępne testy na niebie.Jest dovetail w standardzie Vixena i trzy okulary: 2X10mm i jeden 25mm plus Barlow 4X.Stan szkiełek dobry , wymagają umycia optyki.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwitos | 02 Cze 2021, 16:21

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.
Refraktor w domu , dotarł cały i zdrowy , pancernie zapakowany za co Dziękuje Panu Dariuszowi.Obiektyw w bardzo dobrym stanie , powłoki idealne , obiektyw czysty , bez jakichkolwiek śladów zabrudzeń , itp.
Tubka ciężkawa , stalowa , rozkręcana na części , będzie przetaczana i odchudzana , ładna obejma alu której zmienię śrubki na śrubki z główkami radełkowymi.Po przetoczeniu części składowych tuby , lakiernia i ponowne lepsze wewnętrzne wyczernienie.Zostanie wstawiony dobry wyciąg , czekam na pogodę i wstępne testy na niebie.Jest dovetail w standardzie Vixena i trzy okulary: 2X10mm i jeden 25mm plus Barlow 4X.Stan szkiełek dobry , wymagają umycia optyki.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Napisz coś wstępnie, jakie daje obrazy w dzień ?
witos
 

PostMaciek_Cz | 02 Cze 2021, 16:44

I daj zdjęcia, dużo zdjęć! :wink:
Dlaczego w nocy niebo jest ciemne, skoro patrząc w każdym kierunku, patrzę na jakąś gwiazdę? Heinrich Wilhelm Olbers
Awatar użytkownika
 
Posty: 1198
Rejestracja: 22 Lip 2011, 12:27
Miejscowość: Lublin

 

PostKrzysztof_P | 02 Cze 2021, 16:55

Cześć.
Jak tylko go poskręcam i pooglądam to napiszę.Mam obecnie sporo zajęć i prac w domu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 02 Cze 2021, 19:34

Cześć.
Pooglądałem listki i choinki , trzymając okular w ręce.Obiektyw daje ładne , czyste i klarowne obrazy przy małych i średnich powiększeniach.Przy 250X z okularem TV DE LITE 4mm nie widać specjalnie AC.Okular trzymany w ręce , przy zejściu z osi coś tam się pojawia co jest normalne.Jak obraz jest wyostrzony i w miarę okular w osi to brak AC.Moim zdaniem to dobry Tryplet SEMI-APO.Apertura czynna to około D-143mm , F-1000mm daje nam światło F-7.Sam obiektyw jest wart przynajmniej 2X tyle.Ma stosunkowo płaskie pole , co widać , gdyż brzegi obrazu nie są zniekształcone , na szerokie pola na pewno bardzo dobry.Jak dokończę Refraktor i wstawię wyciąg to napiszę coś więcej.Może spojrzę jeszcze na gwiazdki nocą trzymając okular w ręce.Wstępne prowizoryczne testy potwierdziły dobrą jakość obiektywu.Tak czy inaczej był warty zakupu.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat